Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Článek Domácí patovací green – ano či ne?

Domácí green si může udělat jen masochista:-D. @Klok to poměrně hezky popsal, byť si myslím, že důraz na nutnost neustálé péče a naprostou nevypočitatelnost přírody měl být větší:). A líbí se mi, že to na statistiku puttování nemá žádný vliv:-D
 
@Klok: Napadla mě ještě jedna otázka, máš pocit, že se dá takto hezký grýn v dostatečně kvalitě udržet i o výrazně menším rozměru, nebo např. se nedá udržet dobrý přírodní patovací grýn třeba v rozměru 3x3 metry? Ekonomicky to s ohledem na nutné vybavení moc smysl nedává, ale jestli to funguje tak, že čím větší, tím je ten místni "trávníku" nějak vyváženější... nebo je ta otázka úplně nesmyslná a je to fuk?
technicky si nedovedu představit udržovat kruhový grýn do průměru 3 metry, to by nešlo pořádně kosit (jezdíš křížem krážem a poté jedeš sekačkou po obvodu), na kruh nebo ovál potřebuješ ideálně čím víc tím líp - alespoň šířka x délka - 4 x 5 m.

ale dovedu si představit udržovat např. čtvercový/obdélníkový grýn o velikosti (minimálně) třeba 4 x 4 metry (3 x 5), to už pak půjde, ale maximální délku patu máš do 2 metrů pouze z jedné strany. taky bude trávník intenzivněji namáhán, bude nutná častější údržba

taky ale pozor! dobře bude, pokud bude grýn ohraničený trávou! (ne betonem - beton se zahřívá výrazněji než trávník a třeba u betonu grýn rychleji vysychá!)

u vřetenové sekačky by se teoreticky dala použít i levnější ručně vedená vřetenová sekačka, kde by jsi ale musel udělat nějakou úpravu aby jsi mohl sekat níže jak 10 mm. pokud vím tak tyto hobby sekačky mají nejnižší polohu sečení 12 - 14 mm. současně by jsi ale musel kombinovat sečení s válením (tedy nejdřív uválet, posekat), Každá správná vřetenovka má přední a zadní přítlačný válec!
 
Domácí green si může udělat jen masochista:-D. @Klok to poměrně hezky popsal, byť si myslím, že důraz na nutnost neustálé péče a naprostou nevypočitatelnost přírody měl být větší:). A líbí se mi, že to na statistiku puttování nemá žádný vliv:-D
to bych na zahradě musel mít grýnů 5 (jako Tiger Woods - každý jiný) a vždy trenovat na té trávě, která je nejpodobnější té na příštím hřišti!!!

důraz na nutnost neustálé péče a naprostou nevypočitatelnost přírody jsem nezdůraznil schválně - to by vydalo na 2 x tak dlouhý další text :D
 
to bych na zahradě musel mít grýnů 5 (jako Tiger Woods - každý jiný) ...
Chápu, máš prostě, na rozdíl od TW, malou zahradu 🤭
 
.... grýn v dostatečné kvalitě udržet i o výrazně menším rozměru, nebo např. se nedá udržet dobrý přírodní patovací grýn třeba v rozměru 3x3 metry?
Můj naivní "pokus" (o průměru 3 m) na zahradě skončil 2x čipováním a ponecháním svému osudu. Šlo vlastně jen o hec. :)
Můj obdiv mají ti, kteří se do toho pustili, jako např. @Klok a pár dalších, a dokážou to udržet funkční a v kondici několik let. Co je s tím starostí, vidím na hřišti prakticky každý den u greenkeeprů. A taky po těch grýnech každý den chodím.
1708007568396.png
 
Myslel jsem si to. V tomhle malem rozsahu bych uvazoval maximálně o syntetice. Ale pak si nikam, po těch par experimentech (driving net), ze ani nevím, jestli be me to na zahradě vlastně bavilo. Myslím, že nebavilo. :) Ale furt to sem tam láká... o živém ale neuvažuju vůbec, už.
 
Loni v září mě doprovázel kamarád negolfista při hře po Ypsilonce. Celou hru nezavřel úžasem pusu a pořád dokola opakoval: to musí stát peněz a dřiny! Bylo by dobře, kdyby si to občas každý z nás uvědomil a to hlavně, když nadává na nekvalitu.
 
Pecka článek, prakticky jsi popsal standardní rok magora trávníkáře, a to nemusíš mít ani golfový green :)...stejný proces aplikuji na svých 250m2 trávníku, akorát mám Swardmana :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom