Pane, pojďte si hrát ... A co takhle na Floridě?

Když jsem začal koketovat s myšlenkou tohoto svého „veledíla“, myslel jsem, že napíšu pět, šest, možná deset kapitol a vida, kam to dospělo. Říká se ale, že v nejlepším je třeba skončit. Číslo 21 je navíc šťastné číslo mé celoživotní lásky, takže i to beru jako znamení neodvratného konce mého povídání. Ještě jeden díl ale přeci jen musím vypustit. Z pochopitelných důvodů bude samozřejmě neočíslovaný. Možná za to, že těch oficiálních dílů bylo přesně 21, získám nějaký bodík. O co v této...
Tak se zdá, že už jsem zhodnotil úplně vše, co mi uvízlo na mysli, kromě toho posledního. Toho nejzásadnějšího, kvůli čemu jsme na Floridu vlastně vyrazili. Jak se tedy hraje golf na Floridě? Golf na Floridě má podle mého dva zásadní aspekty, kterými se vše řídí a vše je jim podřízeno. Těmi aspekty jsou : Podnebí a gerontografické složení obyvatelstva. Vyrazit na golf na Floridu můžete celoročně. Skutečný smysl to má ale pro nás středoevropské golfové blázny zhruba od listopadu do března. U...
Jirka je tak trefně nazval hned první den a už jim to zůstalo. Neberte, prosím, toto označení jako projev naší neúcty nebo hrubosti vůči nim. Naopak k nim chováme obrovský obdiv. A to nejen kvůli tomu, že jsou ve svém věku neuvěřitelně aktivní. Při čekání jsme často viděli opravdu nádherné rány. Vzpomínám na jednu tříparovou jamku. Vlajka zhruba 140m z kopce, těsně před grýnem voda a na odpališti čtyři geronti mezi 65 a 75. Ten nejzdatnější hrál dřevem, ostatní vytáhli driver. Výsledek byl...
Jako jediný z padesáti států USA má Florida tropické podnebí: Slunce tam svítí v průměru tři tisíce hodin ročně a od počátku tisíciletí byly zaznamenány jen dvě desítky sněhových přeháněk. Není proto divu, že poloostrov proslul mimo jiné jako idylické místo, kde strávit důchod. To je citace z časopisu 100+1 (https://www.stoplusjednicka.cz/florida-prosluneny-stat-vytouzeny-raj-duchodcu). Dále se tam dočtete, že pouze 25% obyvatel je mladších než 20 let a 17% starších 65 let. To jsou fakta...
Na základě pozorování odhaduji, že maximálně polovina Američanů jezdí v „normálních autech“ v našem evropském pojetí tohoto slovního spojení. Jsou jen tři možnosti tak zoufalého počinu, jako je řídit něco menšího než je to, čemu v Evropě říkáme velké SUV. Řidič má auto z půjčovny, protože je z Evropy nebo je jen na výletě. Je to mimoň a exhibicionista, který chce za každou cenu na sebe upozornit. Je chudý. I když si do konce života budu kupovat a prolistovávat všechny motoristické časopisy...
Předchozí mé příspěvky byly víceméně časosběrné. Ty následující budou spíše tématické. Předem čtenáře upozorňuji, že půjde o mé čistě subjektivní pohledy, takže mě prosím berte s rezervou. Když tedy například napíšu že „nejhnusnější pizza, kterou jsem kdy strčil do huby je polotovar z Walmartu“ , neznamená to, že si ji nemáte kupovat. Koprovku taky jeden zbožňuje a druhý nesnáší. Jen mi pak ale nevyčítejte, že jsem vás nevaroval. Cokoliv si dáte v jakémkoliv fastfoodu, bude chutnat vždy...
Tak jsem uhasil ty nejhořlavější pracovní požáry. To co jen doutná, to chvíli počká. Potřebuji si trochu „vorazit“. Myšlenek k psaní pokračování „zájezdopisu“ je spousta ale musím je nejprve utřídit, pak napsat, pak přerovnat pak přečíst, znovu přerovnat a pak to snad bude ke zveřejnění. Zatím připravím alespoň jednoduchý předkrm. Pamatuji si, když jsem byl ještě panelákové děcko, trávil jsem hodně času u babičky na vesnici. Byla to bodrá vesnická žena, na parádu si nijak zvlášť nepotrpěla...
Během období čekání na neznámou zkušenost prožívám takovou zvláštní směs netrpělivosti, obav a nespokojenosti z nezodpovězených otázek. Jednou z takových nezodpovězených otázek byla pro mě povinnost buggy na zdejších hřištích. Měl jsem v hlavě nějaké dedukce ale žádnou odpověď. Prostupnost hřiště, moc teplo, dlouhé přechody. Zadat do vyhledávače heslo „proč je na golfových hřištích na Floridě povinná buggy“ se také ukázalo býti naivním. Po návštěvě pouhých tří hřišť jsem to ale pochopil. V...
Naše prázdninová vilka je velmi prostorná a luxusně vybavená. Na každém kroku je tu citelná taková ta americká velkorysost až nabubřelost spojená s jistou tupostí. Například mikrovlnka. Nesnáším,když má mikrovlnka víc ovládacích prvků než dvě kolečka. Jedním nastavím výkon a druhým ji současně s nastavením času zapnu. Ta zdejší je dvakrát tak velká, než ta co mám doma a má 33 tlačítek s popisy pro tupouny(např. „Beverage“, „Popcorn“, atd...). Elektrická trouba je opět obrovská (asi kvůli...
Po obvyklých potížích s pronajmutím auta na letišti se mi fakt stýskalo! Vy, co už jste to absolvovali, víte o čem mluvím. Ošklivý hispánec na druhé straně pultu, zneužívajíc vaší otupělosti po dlouhé únavné cestě, se z vás snaží vyždímat co se dá. Nejdřív vás přesvědčí, že potřebujete větší auto. Pak že potřebujete předplacenou kartu na dálniční poplatky a předplacený deposit na čerpání pohonných hmot a já nevím co ještě. Výsledek je, že máte kromě kauce navíc zaplatit 600 USD. Naštěstí má...
"To je skvělý, že jedeš v sobotu za ségrou do Prahy. Kubík nemusí přijet domů z Plzně, aby mě odvez na letiště." Vyděšený výraz ... Nerada mě vozí autem, protože je ze mě nervózní. Já přitom ani neceknu, i když bych nejraději plakal jak nesmyslně řadí. Že prý vždycky podrážděně funím. Musím si na to dávat větší pozor. "Neumím jezdit na letiště" Vyděšený výraz cinknutý hranou naivitou. "Neboj, na letiště pojedu já a ty pak z letiště k ségře." Měl jsem připravenou reakci. "Jenže já z letiště...
Právě jsme nad Atlantickým oceánem. Ty poslední dny před odjezdem, jsem byl dost pracovně vytížen, tak jsem si psaní této kapitoly naplánoval až na palubu A340. Mám tady na to spoustu volného času. Dovolím si místní jazykozpyty upozornit, že od tohoto článku již neprobíhá korektura gramatických jevů. Je tedy pravděpodobné, že kvalita textu v tomto ohledu mírně poklesne. Zkuste se nad to prosím povznést ... ;) Balení je z principu celkem nezáživná činnost. Dokonce i balení na tři týdny na...
Nastal teď okamžik, kdy malinko naruším časovou posloupnost příspěvků, abych vložil jeden, který se paralelně prolíná vším napsaným v celé délce příběhu. Jsem z generace jejímž druhým jazykem byla ruština. Jako správný vizionář jsem se samozřejmě pokoušel naučit anglicky, ale díky tomu, že mě k tomu vlastně nikdy nic nenutilo a taky trošilinku kvůli své lenosti, pohodlnosti a nedůslednosti jsem nikdy nepřekročil kategorii, které se říká „Věčný začátečník“. Jsem za to na sebe naštvaný. Jako...
Jsem soutěživý typ. Páni, jak já byl vděčný, že se termín letošní jamkařské rozlučkové taškařice kryl s termínem maturitního plesu Lukášovy dcerky. Jestli se v mém provedení tak golfově neúspěšný rok bude opakovat, budu muset zatlačit na Michala, aby vyhlásil i cenu za nejvíc nesplněná golfová předsevzetí. Nebo alespoň cenu za nejvíc okousané nehty při vyhlašování vítězů. Samozřejmě si dělám legraci, mrzelo mě i Lukáše, že jsme se tentokrát nemohli zúčastnit, ale s tou soutěživostí to myslím...
Ti, co mě znají osobně nebo si mě nezablokovali na 19.jamce si všimli, že nefotím. Měl jsem kdysi dávno takové testovací období, za éry kinofilmu. Spíš mě ale interesoval ten proces vzniku fotografie než ta její dokumentační hodnota. Určitě si mnozí z vás (co jste také 50+) v paneláku v improvizované temné komoře zkoušeli to kouzlo vzniku vlastní fotografie. Jako každý jsem si samozřejmě prošel i obdobím digitálních automatů. Na tom mě zase ale vzrušovala spíš ta nezvyklá jednoduchost...
Říkávalo se o mě, že jsem skrblík. Někteří to o mě říkají stále, ale na svojí obranu musím říci, že to bývávalo mnohem horší. Zlepšuje se to. Hlavně je to asi tím, jak nám postupně ubývají vyživovací a jiné mandatorní výdaje. Jedno dítě už je samostatné, druhé tak napolo. Hypotéku jsme před pár lety částečně splatili a přefinancovali, takže už je splátka poloviční. Před lety jsem musel začít zobat AD. Příbalový leták jsem raději nečetl, ale určitě tam musela v odstavci o vedlejších účincích...
Ne vše, co bylo nutné, bylo ale již zajištěno. První věc, kterou jsme museli vyřídit byla takzvaná ESTA. „Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky“. To je citace ze stránek www.chcidoameriky.cz , které vřele doporučuji všem prvocestovatelům do USA podrobně prostudovat. To co se prezentuje jako velice jednouché a snadné, mívá obvykle nějaký ten "fly in the ointment". V tomto případě tomu...
Jako asi většina lidí i já mám v sobě to, že mi dělá dobře, když udělám něco, za co mě mají ostatní rádi. A tak jsem byl často ten, co s chutí zajišťoval akce pro své kamarády. Tak nějak jsem se prostě nominoval do role kapitána a snažil se zařídit vše tak, aby to klapalo a všichni jsme si to užili. Pozor , nepouštěl jsem se do žádných větších akcí. Na zařízení svatby si mě nezkoušejte objednat. Maximální akce, kterou jsem měl v režii, byla pro osm jedinců. Bavím se tím už dlouhá léta a...
Říká se, že nejlepší akce jsou ty neplánované, spontánní. S tím rozhodně souhlasím. Nicméně v případě výletu našince skoroseniora do cizí země ,a ještě k tomu za velkou louží, to nevidím, jako správnou cestu k úspěchu. Možná bez vidiny ještě stále tří let hypotéky na krku, bych byl poněkud dobrodružnější, ale takhle? Hypotékový milionář prostě stále musí alespoň z takového toho rodinného makropohledu brát v ohled následky svých neuvážených, byť potencionálně „legendárních“, činů. A tak jsem...
„To si se zbláznil, na tak dlouho? A kolik to bude stát? Na podbití střechy nemáš a na výlet do Ameriky jo? To tady jako budu tři tejdny sama? Vždyť se tu budu bát. „ Nebude. Ta poslední větička je jen její notoricky otřepanou frází, jež je narážkou na to, že jsem neoblomný a pevný jak skála při odrážení jejích pokusů o svolení s pořízením pejska. Ví, že to nevyjde, ale stále to zkouší. Když se její reakce takhle napíše, vypadá to, že se jí to moc nezamlouvá. Opak je ale pravdou. K...
Moje žena je inteligentní, zkušená dáma a na souboj s jedincem takového kalibru je třeba se připravit a postupovat při tom strategicky a systematicky. Výhodou je, že ji znám poměrně dlouho a poměrně dobře. Poznali jsme se na nižším stupni základní školy a už tehdy jsme si padli do oka. Tedy spíš já jsem dost zásadně padl do oka jí. Po mnoha a mnoha letech jsem se dozvěděl, že už během prvního roku naší koexistence na škole a sídlišti se svěřila kamarádkám se svou vizí, že jednou budu...
Všechno to začalo jednoho letního odpoledne po osmnáctce v Pyšelích. Byl jsem v rozverné náladě. Jednak jsem vyhrál svůj zápas v jamkovce a jednak při tom i nějaké to „price money“. Nedalo by to ani na kofolu, ale o to nejde. Jde o to, že má člověk v kapse kalhot nějaký hmatatelný výsledek úspěšné rundy. Hrajeme o 5 Kč na jamku. Seděli jsme se švagrem na terásce, slunko svítilo, obsluha byla pohotová a usměvavá a tlachali jsme o samých důležitých záležitostech. Rozbory právě dohrané hry...
WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2021 patří (více info):