Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Malý golfový pravidlový kvíz

Henry

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Jindřich
Klub
GC Ostravice
Na hru na hřišti to moc nevypadá, dovolím si proto Vám jamkařům nabídnout malý pravidlový kvíz. Jde o běžné situace, které se stávají prakticky na každém turnaji.
Na každou z následujících otázek je vždy jen jedna správná odpověď A), B) nebo C).

Obdrží hráč trest a jaký za následující úkon nebo situaci?

1) Hráč si 30 minut před startem turnaje cvičně zapatuje na 18. grýnu.

A) bez trestu, B) jedna trestná rána /1 TR/, C) všeobecný trest - dvě trestné rány /2 TR/

2) Hráč se dostaví na start turnaje 3 minuty po stanoveném čase pro start jeho skupiny.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

3) Hráčův míč na odpališti spadne s týčka, než s ním hráč zahraje ránu.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

4) Hráč zvedne míč, aby ho identifikoval, ale neoznačí předtím jeho pozici.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

5) Hráč zahraje ránu cizím míčem, na což skupina přijde ihned po odehrání tohoto míče.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

6) Hráč zahraje míč ležící ve vyznačené půdě v opravě, přitom místním pravidlem daného hřiště to není povoleno ani zakázáno.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

Odpovědět můžete příspěvkem zde ve formě řady 6 písmen, např. ABACAB. Výsledky vyhodnotím ve čtvrtek.

Jindra
 
Že by takto?:): BCABCA
 
Na hru na hřišti to moc nevypadá, dovolím si proto Vám jamkařům nabídnout malý pravidlový kvíz. Jde o běžné situace, které se stávají prakticky na každém turnaji.
Na každou z následujících otázek je vždy jen jedna správná odpověď A), B) nebo C).

Obdrží hráč trest a jaký za následující úkon nebo situaci?

1) Hráč si 30 minut před startem turnaje cvičně zapatuje na 18. grýnu.

A) bez trestu, B) jedna trestná rána /1 TR/, C) všeobecný trest - dvě trestné rány /2 TR/

2) Hráč se dostaví na start turnaje 3 minuty po stanoveném čase pro start jeho skupiny.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

3) Hráčův míč na odpališti spadne s týčka, než s ním hráč zahraje ránu.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

4) Hráč zvedne míč, aby ho identifikoval, ale neoznačí předtím jeho pozici.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

5) Hráč zahraje ránu cizím míčem, na což skupina přijde ihned po odehrání tohoto míče.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

6) Hráč zahraje míč ležící ve vyznačené půdě v opravě, přitom místním pravidlem daného hřiště to není povoleno ani zakázáno.
A) bez trestu, B) 1 TR, C) 2 TR

Odpovědět můžete příspěvkem zde ve formě řady 6 písmen, např. ABACAB. Výsledky vyhodnotím ve čtvrtek.

Jindra
1C, 2C, 3A, 4B, 5C, 6A
 
1 c, 2 c, 3a, 4 b, 5 c, 6 a ;)
Opravdu jsem od jeho královské výsosti @mkopcak neopisoval ;)
Všechny situace mimo bodu 1 jsem si vyzkoušel.
Bod 2, jamka č.1, body 4 a 5 jamka č.4. A to prosím v prvním kole na lize na Čerňáku :( Byl jsem na šrot :D
 
CCABCA
3,4 a 5 z vlastní zkušenosti. Zahrání rány s cizím míčem si dobře pamatuji a dávám si od té doby velký pozor :)
 
Dotaz k otázce č.1 - co znamená „cvične si zapatuje" ?
 
Dík za kvíz :up: Člověk s trochou herní praxe tuší, co je špatně dle pravidel, ale aspoň já jsem netušil, jaké tresty náležejí uvedeným prohřeškům. Vyhledal jsem si to v pravidlech a TEĎ je mi to jasné. Ale co na jaře?
A nevyhnu se doplňujícímu dotazu:rolleyes:, ale nechci tím zároveň napovídat. Když je uvedeno v otázce č. 1 "před stratem turnajem", je tím asi myšlen turnaj/soutěžní kolo ve hře na rány?
 
Když je uvedeno v otázce č. 1 "před stratem turnajem", je tím asi myšlen turnaj/soutěžní kolo ve hře na rány?
Samozřejmě ano, turnaj na rány. Úplně neco jiného by byl dotaz položený na zápas ve hře na jamky. Otázky jsou vždy položeny na konkrétní popsanou situaci, ne obecně.
 
provede úder (nebo více úderů) patrem do míče (nebo míčů)
Takže jeden nebo více? Od toho se totiž odvíjí trest 😉
 
Prostě se to nesmí. A tečka. :D
No právě, jenže je rozdíl mezi ránama navíc a DQ 😉
 
Máš DQ v možnostech?
Právě, že ne a protože je více možností trestu, tak by otázka měla být formulována přesněji.
 
Právě, že ne a protože je více možností trestu, tak by otázka měla být formulována přesněji.
Proč? Pokud DQ není v možnostech, tak existuje jediná správná odpověď. Tím je to dané a netřeba v tom hledat nedokonalosti…
 
Proč? Pokud DQ není v možnostech, tak existuje jediná správná odpověď. Tím je to dané a netřeba v tom hledat nedokonalosti…
Takže, když ti někdo jako rozhodčímu oznámí, že ten a ten hráč před kolem patoval na grýnu, který je součástí hraného kola, tak mu dáš VT a nebudeš dál pátrat?

Jen jsem chtěl upozornit, že existuje víc trestů. Někdo by se po tomto kvízu mohl domnívat, že mu jiný trest nehrozí.

Ale nechme to být ...
 
Takže, když ti někdo jako rozhodčímu oznámí, že ten a ten hráč před kolem patoval na grýnu, který je součástí hraného kola, tak mu dáš VT a nebudeš dál pátrat?

Jen jsem chtěl upozornit, že existuje víc trestů. Někdo by se po tomto kvízu mohl domnívat, že mu jiný trest nehrozí.

Ale nechme to být ...
Podle mě mícháš víc věcí dohromady. @Henry připravil malý zábavný kvíz s jasně definovanou jednou správnou odpovědí. Cílem není psát odstavce, rozbory a varianty řešení. Absolvoval jsem už poměrně hodně kurzů na rozhodčí ČGF a jedna ze sekcí je přesně takto postavena. A ano, i tam je občas otázka doupřesněna samotnými odpověďmi.

Golfová pravidla jsou poměrně spletitá a dozajista u každé z otázek najdeš výjimku či doplnění, kde by se dalo spekulovat a dobrat se A4 rozboru. Mne osobně donutil tento kvíz pravidla otevřít a ve 2 bodech se utvrdit, že je má úvaha správná. Protože formulace byla od roku 2019 opět upřesněna. A o to dle mého Jindrovi šlo. Pobavit nás, vyzkoušet nás a drobně nás dovzdělat.

A už vůbec to nemá nic společného s tím, jak budu postupovat jako rozhodčí v turnaji.
 
Ad 1. otazka, jak je definovaná hrana mezi 18. (nebo jiným) greenem, který je spojený s puttingem, aby hráč neporusil toto pravidlo?
 
Drazí přátelé, správné odpovědi jsou: CCABCA *)

1) Cvičit před kolem ve hře na rány lze jen na cvičných plochách a u odpaliště první jamky (prav. 5.2b), při prvním provinění 2 TR, při dalším DQ. *)

2) Pozdě na start do 5:00 minut (prav. 5.3a) za 2 TR, později - DQ.

3) Míč spadne s týčka náhodou (prav. 6.2b(5)) – bez trestu.

4) Zvednutí míče bez označení polohy, když se pak má vracet (např. prav. 7.2) za 1 TR.

5) Zahrání nesprávným míčem (prav. 6.3c) za 2 TR.

6) Bez trestu - z půdy v opravě není zakázáno hrát, ledaže by místním pravidlem (pro hřiště obecně nebo jen pro konkrétní soutěž) byla hra z půdy v opravě zakázána a byla by předepsána povinná beztrestná úleva (prav. 16.1 a násl.).

Děkuji všem, kteří si to zkusili a zůstali tak „ve střehu“ i po skončení sezóny.

*) - Nikdo není dokonalý a i já jsem se dopustil nepřesnosti, na kterou upozornil @Mirek_62 a kterou vysvětlím v následujícím příspěvku (prosím o chvíli strpení, než to napíšu, je to poněkud delší).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom