Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jak jste naposledy hráli (2022) - [uzamčeno]

Stav
Uzamčeno.
Dnes by to mělo být bez mlhy nebo středa to má být i slunečno. Jinak teda hřiště je asi nejlepší za celou sezonu. Greeny, až na pár vymlácených míst, jsou velice dobré.
Jenom pozor, nefunguje driving. Asi se jim to z toho bahna nechce sbírat. :D
 
Včera Kořenec parádní zážitek. Mlha celou 18-ku, dohlednost max. 50 metrů. První míček ztracen až na 10-ce. No pak ještě asi další čtyři, ale bylo to super. Dvojitá radost po pocitově dobré ráně a potom, když míček nalezen tam kde jsem si mylel, že bude. A když to byl náhodou green tak to fakt nemělo chybu. Člověk ke hře potřeboval místo očí hlavně uši, aby slyšel jak míček dopadl. Tak dobrý pocit po hře jsem dlouho neměl. :cool:
IMG_9128.jpg
IMG_9130.jpg
IMG_9131.jpg
 
Včera Zbraslav. Kamarád mě přemluvil, vybíral i hřiště :D
No co se týká mojí hry, výsledek nebyl až tak důležitý. Vlastně ho ani nevím, nějaký jamky jsem škrtl, někde jsem se ani nevrátil a dohrál jsem to jen tak.
Ale jamkovku jsem vyhrál, i když jsem si to spíš nezasloužil.
Hodně ran se povedlo, ale bylo to jak na houpačce. Povedlo se mi pár drivů, to jsem velmi spokojený.
DDKK fungovalo skvěle, to jsem měl snad 100% úspěšnost :D
Co se týká puttování, ve dvou případech jsem si připadal jak Phil Mickelson, jak honil ten míček okolo jamky(dostal pak trestné za to, že hrál míček v pohybu) :D
Ale já tu Zbraslav nemám úplně v lásce. Nechal jsme tam fakt hodně míčků, po povedené ráně jsme byl odměněn nenajitím míče. Už na jedničce dva míčky, jeden kousek od odpaliště (bylo moc diváků), druhý po zásahu drátů. A pak už jsem to v podstatě přestal počítat, protože to by mě asi jeblo. Druhou věcí je narvanost hřiště, spíše však rychlost. Před námi několik čtyřflightů, Na 14ce to dopadlo tak, že jeden flight na greenu, jeden uprostřed fairwaye, jeden na odpališti, my u greenu 13ky. Tak to jsem byl fakt znechucen. A maršál nikde. Tohle už mě fakt nebavilo, v jednu chvíli jsem byl nas.....
Jinak hřiště dobré, po deštích sem tam více vody, ale dalo se. Greeny rychlé, jako vždy na Zbraslavi.
Níže přidávám pár fotek výstavby nových jamek, už se to rýsuje, ale ještě to bude trvat.
 

Přílohy

  • 20221105_133807.jpg
    20221105_133807.jpg
    106,2 KB · Zobrazení: 98
  • 20221105_133804.jpg
    20221105_133804.jpg
    121,5 KB · Zobrazení: 101
  • 20221105_133800.jpg
    20221105_133800.jpg
    91,9 KB · Zobrazení: 96
Dnes ráno,když jste ještě spali,jsem se rozhodnul,že zazimuji.Dám poslední hru a odnesu bag z auta domů.Vyrazil jsem na Kotlinu.Teetime 9,10 a 11 hod.Než jsem šel na týčko,řekla mi recepční,že ve 11,20 hod jdou mí kamarádi Míla a Lukáš.Tak jsem jí řekl aby mne dala k nim.Takže první devítka docela fajn na podmínky.Mlha a docela chladno.Místo druhé devítky jsem šel s nimi osmnáctku.Takže poslední hru jsem šel 27 jamek.Sotva jsem se dokodrcal domů.Jsem totálně vyšťavenej.Ale sílu na to,abych se s vámi podělil ještě mám.Z domu jsem odešel ve 3 hod do práce a zpátky se vrátil v 17,45 hod :D:D

1667754895025.png



1667754946675.png


Když budu počítat turnaj texas minulou sobotu,ta jsem dneska odehrál svojí letošní 100 hru. Jupííííííííí ;);)

Teď v sobotu kroskántry na 9 jamek,potom kachnu,zelí a knedlík.No a pak se uvidí ;);)
 
Jsem nějakou dobu nepsal, tak se trošku rozepíšu.
Poslední dva měsíce mě hrozně trápí shank, takže na hřiště chodím s obavami a nedokážu to dostat z hlavy. Jsem z toho vyloženě špatnej.
Od ledna beru trenéra a začnu na tom makat.
Hra železy trpí a když už si myslím, že mám vyhráno, tak zase začnu. Jsem schopný shankovat i chipy 🙈
Paradoxně na hřišti je to lepší než na drivingu. Ale strach tam je, takže to pak často letí opačně, doleva. Moje nejsilnější stránka je v hajz...
Při mé poslední hře jsem si od shanku ale odpočinul, protože jsem měl úplně jiné starosti...


Vzhledem k tomu, že máme zavřené hřiště, tak jsme se včera rozhodli vyrazit za golfem jinam.
Rozhodující bylo:
  • vzhledem k počasí (kdy si to člověk tolik neužije) a shanku neutratit za fee majlant
  • hrát hřiště, které jsem ještě nehrál
  • Dojezdová vzdálenost max 1 a 1/2 hodiny
Rozhodovali jsme se mezi Starou Boleslaví a Benátkami. Kterému hřišti byste mimochodem dali přednost?

Při zkoumání, co hrát, jsem zjistil, že Mladá Boleslav má slevu na fee ve výši 33%, takže finální cena byla stejná jako v Benátkách a ve Staré Boleslavi a nebylo co řešit.
Vzhledem k plné ceně fee by MB měla patřit k tomu nejlepšímu u nás, ale tím, že se to hřiště nikde moc neřeší a i u Všudehrálů je až v páté desítce, tak jsem si říkal, že to fíčko bude navázáno na jiné věci (Praha, Škoda atd.) a tak nějak jsem tam jel s tím, že využiju příznivé ceny a nebudu od toho nic očekávat.
Ráno jsem vstal a teploměr ukazoval mínus 0,4 stupně. Sluníčko se ale postupně dralo ven, takže cajk. Vyjížděli jsme, když teplota byla na 3 stupních. Tím, že ale nebe bylo protrhané a sluníčko o sobě dávalo vědět víc a víc, tak jsem věděl, že to bude pohoda. Chvílemi jsem i pochyboval o kalhotech, které jsem měl na sobě.

Střih.
30 km před Boleslaví jsem přepínál denní svícení na noční, 10 km od hřiště jsem zapínal mlhovky a při příjezdu na hřiště jsem už vytahoval slepeckou hůl a zvedal oči k nebi a rouhal se.
Bez toho aniž bych vytahoval bag z auta jsem vyrazil na průzkum, abych se ujistil, že to na hru opravdu není. Na recepci nikdo, simulátor v obležení, v restauraci osamělá, milá servírka, která říkala, že už je to o dost lepší, že strom, který ráno nešel vidět, už vidět jde. Vyrazil jsem tedy dál na obhlídku. Po cestě k prvnímu tee nás došel jiný blázen, který tam už ale směřoval v plné polní s tím, že jede z Prahy, má to už předem zaplacený (to my neměli) a bude hrát jen wedge, když už je tady a platil to. Na to jsem málem narazil do toho stromu, co je už vidět. Poté, co jsem z týčka viděl, že míček nenajdu ani po ráně wedgí, jsem se vydal rezignovaně zpět do restaurace. Na recepci už seděla paní, tak jsem směřoval své kroky rovnou k ní. Navrhnula posunutí startu o 20 minut. Když jsem jí říkal, že 20 minut nic neřeší, že lepší by bylo aspoň o hodinu, tak odpověděla, že to bohužel nejde, protože je to plné až do oběda a za chvíli se to určitě zlepší, a přidala historku se stromem, který jde už vidět. Zeptal jsem se, jestli hraje ještě někdo jiný kromě pána, kterého jsme potkali před chvílí, tak zakývala hlavou, že ano. Koukli jsme na sebe s kámošem a řekli ok, jdeme hned. Zaplatili jsme a za 10 minut jsme byli na týčku. Po cestě jsme si odkejvali, že začneme wedgí a pak se uvidí.
Než jsme začali s přípravou k odpalu, tak přišlo publikum v podobě tříflajtu, který šel za námi. Pochopil jsem, že jsou místní a ptám se: "Čím budete hrát"? Trojhlasem se ozve: "Driverem, wedgí, sedmičkou". Někoho by to možná zmátlo, ale my slyšeli přesně to, co jsme potřebovali a vytahovali z bagů drivery. Blbci. Výsledek podle očekávání, jeden míček nenalezen a druhý ve stromech. Lekce přijata. Železa na plac.
Celá první devítka v mlze. Skóre naprostá šílenost. Rozpouštět se to začalo od zhruba 7. - 8.jamky.
Když pominu to, že do 8.jamky jsem toho moc neviděl, tak hřiště se mně moc líbilo a určitě se vrátím, abych si ho zahrál v plné viditelnosti. Druhá devítka už byla v pohodě. 17. a 18. jamka super. Kdyby tam byly místo klasických stromů palmy, tak je to jak na Floridě. Tohle se u nás jen tak nevidí, voda ve spojení s apartmány hned u fw a jamek. Super. Jeden třípar na druhé devítce přes vodu, druhý přes velkou propast. Mám rád adrenalinové jamky. Tomu hřišti to dodá šťávu.
Zato 16. jamka je pro rekreační hráče neuvěřitelný nesmysl. Kdyby to aspoň udělali jako na Penati, kde je to jako 6 par a je tam i možnost to hrát jako 5 par z bližších odpališť. Na to jsem byl ale připraven dopředu, takže jsem to vzal jak to bylo.
Celkově výlet hodnotím pozitivně a budu se chtít určitě vrátit. Hřiště pecka, moc mě to bavilo.
5EFE6376-C5B3-48FA-9426-736C55E00D3F.jpeg
 

Přílohy

  • EA79DBF9-253E-4C09-8F59-59B471B1B5E4.jpeg
    EA79DBF9-253E-4C09-8F59-59B471B1B5E4.jpeg
    74,5 KB · Zobrazení: 71
  • F4B1F075-B155-43E0-BF91-73E6F79DC546.jpeg
    F4B1F075-B155-43E0-BF91-73E6F79DC546.jpeg
    114,6 KB · Zobrazení: 78
  • F06B96AD-D862-475D-8614-8B18B94A46A0.jpeg
    F06B96AD-D862-475D-8614-8B18B94A46A0.jpeg
    132,8 KB · Zobrazení: 78
  • F7224E68-6640-4467-8DDC-43D6E8BC079A.jpeg
    F7224E68-6640-4467-8DDC-43D6E8BC079A.jpeg
    251,7 KB · Zobrazení: 67
  • 753E245C-EF6F-43B4-85B2-7B34BA3CF7C1.jpeg
    753E245C-EF6F-43B4-85B2-7B34BA3CF7C1.jpeg
    164,5 KB · Zobrazení: 71
  • C26A5058-35D3-4CD1-8578-6044111409DB.jpeg
    C26A5058-35D3-4CD1-8578-6044111409DB.jpeg
    103,9 KB · Zobrazení: 67
  • 925C8CB3-5252-436C-94D8-D3E6C55B56E6.jpeg
    925C8CB3-5252-436C-94D8-D3E6C55B56E6.jpeg
    151 KB · Zobrazení: 69
  • 9CD84239-3A1D-4299-B9FA-3D9E74466887.jpeg
    9CD84239-3A1D-4299-B9FA-3D9E74466887.jpeg
    70,5 KB · Zobrazení: 74
  • 0441E500-06F1-4058-9C47-99F1518C9258.jpeg
    0441E500-06F1-4058-9C47-99F1518C9258.jpeg
    93,9 KB · Zobrazení: 69
Jsem nějakou dobu nepsal, tak se trošku rozepíšu.
Poslední dva měsíce mě hrozně trápí shank, takže na hřiště chodím s obavami a nedokážu to dostat z hlavy. Jsem z toho vyloženě špatnej.
Od ledna beru trenéra a začnu na tom makat.
Hra železy trpí a když už si myslím, že mám vyhráno, tak zase začnu. Jsem schopný shankovat i chipy 🙈
Paradoxně na hřišti je to lepší než na drivingu. Ale strach tam je, takže to pak často letí opačně, doleva. Moje nejsilnější stránka je v hajz...
Při mé poslední hře jsem si od shanku ale odpočinul, protože jsem měl úplně jiné starosti...


Vzhledem k tomu, že máme zavřené hřiště, tak jsme se včera rozhodli vyrazit za golfem jinam.
Rozhodující bylo:
  • vzhledem k počasí (kdy si to člověk tolik neužije) a shanku neutratit za fee majlant
  • hrát hřiště, které jsem ještě nehrál
  • Dojezdová vzdálenost max 1 a 1/2 hodiny
Rozhodovali jsme se mezi Starou Boleslaví a Benátkami. Kterému hřišti byste mimochodem dali přednost?

Při zkoumání, co hrát, jsem zjistil, že Mladá Boleslav má slevu na fee ve výši 33%, takže finální cena byla stejná jako v Benátkách a ve Staré Boleslavi a nebylo co řešit.
Vzhledem k plné ceně fee by MB měla patřit k tomu nejlepšímu u nás, ale tím, že se to hřiště nikde moc neřeší a i u Všudehrálů je až v páté desítce, tak jsem si říkal, že to fíčko bude navázáno na jiné věci (Praha, Škoda atd.) a tak nějak jsem tam jel s tím, že využiju příznivé ceny a nebudu od toho nic očekávat.
Ráno jsem vstal a teploměr ukazoval mínus 0,4 stupně. Sluníčko se ale postupně dralo ven, takže cajk. Vyjížděli jsme, když teplota byla na 3 stupních. Tím, že ale nebe bylo protrhané a sluníčko o sobě dávalo vědět víc a víc, tak jsem věděl, že to bude pohoda. Chvílemi jsem i pochyboval o kalhotech, které jsem měl na sobě.

Střih.
30 km před Boleslaví jsem přepínál denní svícení na noční, 10 km od hřiště jsem zapínal mlhovky a při příjezdu na hřiště jsem už vytahoval slepeckou hůl a zvedal oči k nebi a rouhal se.
Bez toho aniž bych vytahoval bag z auta jsem vyrazil na průzkum, abych se ujistil, že to na hru opravdu není. Na recepci nikdo, simulátor v obležení, v restauraci osamělá, milá servírka, která říkala, že už je to o dost lepší, že strom, který ráno nešel vidět, už vidět jde. Vyrazil jsem tedy dál na obhlídku. Po cestě k prvnímu tee nás došel jiný blázen, který tam už ale směřoval v plné polní s tím, že jede z Prahy, má to už předem zaplacený (to my neměli) a bude hrát jen wedge, když už je tady a platil to. Na to jsem málem narazil do toho stromu, co je už vidět. Poté, co jsem z týčka viděl, že míček nenajdu ani po ráně wedgí, jsem se vydal rezignovaně zpět do restaurace. Na recepci už seděla paní, tak jsem směřoval své kroky rovnou k ní. Navrhnula posunutí startu o 20 minut. Když jsem jí říkal, že 20 minut nic neřeší, že lepší by bylo aspoň o hodinu, tak odpověděla, že to bohužel nejde, protože je to plné až do oběda a za chvíli se to určitě zlepší, a přidala historku se stromem, který jde už vidět. Zeptal jsem se, jestli hraje ještě někdo jiný kromě pána, kterého jsme potkali před chvílí, tak zakývala hlavou, že ano. Koukli jsme na sebe s kámošem a řekli ok, jdeme hned. Zaplatili jsme a za 10 minut jsme byli na týčku. Po cestě jsme si odkejvali, že začneme wedgí a pak se uvidí.
Než jsme začali s přípravou k odpalu, tak přišlo publikum v podobě tříflajtu, který šel za námi. Pochopil jsem, že jsou místní a ptám se: "Čím budete hrát"? Trojhlasem se ozve: "Driverem, wedgí, sedmičkou". Někoho by to možná zmátlo, ale my slyšeli přesně to, co jsme potřebovali a vytahovali z bagů drivery. Blbci. Výsledek podle očekávání, jeden míček nenalezen a druhý ve stromech. Lekce přijata. Železa na plac.
Celá první devítka v mlze. Skóre naprostá šílenost. Rozpouštět se to začalo od zhruba 7. - 8.jamky.
Když pominu to, že do 8.jamky jsem toho moc neviděl, tak hřiště se mně moc líbilo a určitě se vrátím, abych si ho zahrál v plné viditelnosti. Druhá devítka už byla v pohodě. 17. a 18. jamka super. Kdyby tam byly místo klasických stromů palmy, tak je to jak na Floridě. Tohle se u nás jen tak nevidí, voda ve spojení s apartmány hned u fw a jamek. Super. Jeden třípar na druhé devítce přes vodu, druhý přes velkou propast. Mám rád adrenalinové jamky. Tomu hřišti to dodá šťávu.
Zato 16. jamka je pro rekreační hráče neuvěřitelný nesmysl. Kdyby to aspoň udělali jako na Penati, kde je to jako 6 par a je tam i možnost to hrát jako 5 par z bližších odpališť. Na to jsem byl ale připraven dopředu, takže jsem to vzal jak to bylo.
Celkově výlet hodnotím pozitivně a budu se chtít určitě vrátit. Hřiště pecka, moc mě to bavilo.
Zobrazit přílohu 33399
Tak pokud můžu hodnotit, tak skóre 5. -16. jamka bezva! Jen malá oprava, ta nesmyslná jamka je číslo 15 a zahrát na ní double je asi ok. Tato jamka prostě k Boleslavi patří a pochybuju, že by někdy v budoucnu změnili její par. Bohužel, je na ní pořeba zahrát tři dlouhé, přesné rány za sebou, což je pro většinu z nás docela problém:) Ale viděl jsem, že se na ní i z bílých dá zahrát EAGLE!:) Hřiště je pěkné, hodně sympatických jamek, mám ho rád, ale 2020, 2021 mělo u mě vroubek - zhoršená kvalita hlavně fervejí a současně zvýšení poplatků za hru. Mimochodem, v čem spočívala ta sleva na fee ( aerifikované greeny )? Letos už bylo hřiště zase celkem OK. Mám to tam asi půl hodiny, chtěl jsem tam v poslední době několikrát zavítat, ale i když u nás krásně a sluníčko, tak tam skoro pořád mlha!:(
 
Tak pokud můžu hodnotit, tak skóre 5. -16. jamka bezva! Jen malá oprava, ta nesmyslná jamka je číslo 15 a zahrát na ní double je asi ok. Tato jamka prostě k Boleslavi patří a pochybuju, že by někdy v budoucnu změnili její par. Bohužel, je na ní pořeba zahrát tři dlouhé, přesné rány za sebou, což je pro většinu z nás docela problém:) Ale viděl jsem, že se na ní i z bílých dá zahrát EAGLE!:)
Máš pravdu, je to 15. Ani na jméno ji nemůžu přijít 😁
 
Máš pravdu, je to 15. Ani na jméno ji nemůžu přijít 😁
To není chyba jamky, ale nás amatérů, že když je to PAR5, tak si myslíme, že ji musíme hrát za 5 (nebo lépe).
Stejně tak by se jako o nesmyslných jamkách dalo, z pohledu nás amatérů, hovořit o PAR4 delších než 400m či PAR3 přes 200m.

Nevím, jaký máš HI, ale určitě na té jamce máš min. 1 ránu k dobru (možná i víc).
Takže pokud bys měl jednu ránu k dobru a zahrál 5, tak jsi vlastně hrál osobní "birdie".
Je k tomu prostě potřeba přistupovat jinak a na takto těžkých (i když ona je těžká vlastně jen délkou)
jamkách prostě hrát na svůj PAR a ne PAR jamky.

U každé jamky je vždy třeba si říct, zda je to jamka kde mohu útočit na osobní birdie nebo je třeba bránit osobní par.
 
To není chyba jamky, ale nás amatérů, že když je to PAR5, tak si myslíme, že ji musíme hrát za 5 (nebo lépe).
Stejně tak by se jako o nesmyslných jamkách dalo, z pohledu nás amatérů, hovořit o PAR4 delších než 400m či PAR3 přes 200m.

Nevím, jaký máš HI, ale určitě na té jamce máš min. 1 ránu k dobru (možná i víc).
Takže pokud bys měl jednu ránu k dobru a zahrál 5, tak jsi vlastně hrál osobní "birdie".
Je k tomu prostě potřeba přistupovat jinak a na takto těžkých (i když ona je těžká vlastně jen délkou)
jamkách prostě hrát na svůj PAR a ne PAR jamky.

U každé jamky je vždy třeba si říct, zda je to jamka kde mohu útočit na osobní birdie nebo je třeba bránit osobní par.
Jj, je to tak......koukal jsem, že ještě s HI 16,1 tam můžeš klidně hrát dabláč a stejblově ti to skóre neposkvrní (jseš na svém za 2)......ale někomu sebevědomí možná jo:D:D
 
Tohle ale není o tom, že ji můžeš hrát za bogey a v klidu si odejít se dvěmi a někteří klidně i se třemi STB body. Měl bys alespoň dostat šanci se k tomu paru po dobrých a někdy výborných ranách dostat. Já si klidně odejdu se dvěma body za bogey, ale vím, kde jsem co zkazil a příště to zkusím jinak, protože vím, že to jde.
Na golf hodně z nás chodí proto, aby ten par mohlo uhrát a když se zadaří, tak klidně i birdie. Nikdo z nás nečeká, že bude hrát jen pary. Ale věřím, že taky nikdo nechce, aby se k paru nemohl přiblížit. Rozdíl mezi průměrným golfistou a špičkovým hráčem by měl být především v konzistenci. Sami všichni víme, že tohle je největší problém nás amatérů.
Podle vaší logiky by se pak hřiště mohly stavět pro naprosto mizivé % populace, kdy by 3pary měřily od 250 metrů výš a 5pary by nešly pod 800 metrů. Asi by přitom byla větší zábava sledovat profíky, ale kdo z nás by ten sport dál hrál? Je to o výzvě a možnosti dostat tzv. čuchnout. Přiblížit se jim, moct si říct, pecka, takhle by to nezahrál ani Tiger. Pokud je ale jamka navržená tak, že naprosto drtivá většina hráčů tam par zahrát nemůže, protože tam nedostřelí i kdyby se rozkrájeli, tak je to špatně a za tím si stojím. Proto ty žluté odpaliště nejen pro bogey hráče přece jsou. Za mě by totiž každá jamka měla průměrnému bogey golfistovi dát šanci uhrát par a podotýkám po GIR, ne haluzí. A pokud jsem sakra dobrý, přesouvám se na mistrovská odpaliště, kde mě čeká další výzva.
 
Tohle ale není o tom, že ji můžeš hrát za bogey a v klidu si odejít se dvěmi a někteří klidně i se třemi STB body. Měl bys alespoň dostat šanci se k tomu paru po dobrých a někdy výborných ranách dostat. Já si klidně odejdu se dvěma body za bogey, ale vím, kde jsem co zkazil a příště to zkusím jinak, protože vím, že to jde.
Na golf hodně z nás chodí proto, aby ten par mohlo uhrát a když se zadaří, tak klidně i birdie. Nikdo z nás nečeká, že bude hrát jen pary. Ale věřím, že taky nikdo nechce, aby se k paru nemohl přiblížit. Rozdíl mezi průměrným golfistou a špičkovým hráčem by měl být především v konzistenci. Sami všichni víme, že tohle je největší problém nás amatérů.
Podle vaší logiky by se pak hřiště mohly stavět pro naprosto mizivé % populace, kdy by 3pary měřily od 250 metrů výš a 5pary by nešly pod 800 metrů. Asi by přitom byla větší zábava sledovat profíky, ale kdo z nás by ten sport dál hrál? Je to o výzvě a možnosti dostat tzv. čuchnout. Přiblížit se jim, moct si říct, pecka, takhle by to nezahrál ani Tiger. Pokud je ale jamka navržená tak, že naprosto drtivá většina hráčů tam par zahrát nemůže, protože tam nedostřelí i kdyby se rozkrájeli, tak je to špatně a za tím si stojím. Proto ty žluté odpaliště nejen pro bogey hráče přece jsou. Za mě by totiž každá jamka měla průměrnému bogey golfistovi dát šanci uhrát par a podotýkám po GIR, ne haluzí. A pokud jsem sakra dobrý, přesouvám se na mistrovská odpaliště, kde mě čeká další výzva.
Evidentně jsi nepochopil můj příspěvek, ale i princip hendikepů a podstatu samotné hry, zvané golf.

Co by se změnilo, kdyby ta jamka byla PAR6? Nic, je by sis pohladil ego, že jsi skoro mohl zahrát PAR, kdybys tu první (druhou, třetí …) ránu nepokazil. Tak z ní udělejme PAR8 a budeš borec, protože se ti na ní občas povede zahrát birdie.

A ta argumentace s „naší logikou” je úplně mimo. Když nejsi schopen na 3 údery zahrát 600m (a být v GIR) , tak nebudeš schopen zahrát GIR ani na 400m PAR4 či na 200m PAR3. Jak jsi přišel na 250m PAR3 nebo 800m PAR5 opravdu nechápu. Nic takového z mého příspěvku nevyplývá.

Máš nějakou statistiku, abys mohl tvrdit, že „drtivá většina hráčů tam par hrát nemůže …”?

Apropo PAR jamek se vymyslel právě s ohledem na hendikepový systém a je to zkratka Average Professional Result.
Dnes se z toho stalo dogma, že MUSÍM jít po PARu i když na to nemám výkonnost (zejména v našich končinách).
Ostatně už několik let se vedou diskuze, zda pro profíky nezrušit PAR jamek. Proti jsou zejména média, neboť je to pro diváky přehlednější a vypadá to i opticky soutěžně.

Ostatně je to velice podobné tomu, že se občas podivujeme hendikepovým indexům jamek. Co je pro někoho těžká jamka, je pro jiného jamka lehká.

To, co ty požaduješ (abys měl šanci zahrát na každé jamce PAR) by znamenalo mít nejméně 10 odpališt´ na každé jamce (s odstupem kategorií max. 10 HI). A ani to by nezaručovalo, že je každý hráč z daného odpaliště schopen být v regulaci.

Nesmyslná jamka, je dle mého taková, kde nejsi schopen přestřelit nějakou překážku a nemáš volbu jiné cesty. Typicky např. pokud budeš muset hrát např. ránu carry 150m přes vodu (strž, křoviny …). Troufnu si říci, že taková jamka bude pro vetšinu hráčů s HI nad 20 prakticky nehratelná.

A už vůbec nerozumí výrazu průměrný bogie golfista.
 
Souhlasím s Mirkem. Každý golfista by se měl snažit hrát na svůj osobní par, od toho je také hendikepový systém. A nesnažit se zahrát par na každé jamce, pro hráče s HI 20 a výše může být zcela reálné, že na některých jamkách par nikdy nezahraje.

Jamka č. 15 v Mladé Boleslavi je krásným příkladem, že je důležité správně zvolit strategii hry. Hrát na riziko 3 dlouhé rány nebo hrát na 4 rány s kratší příhrou do grýnu. Stejná možnost a nutnost volby je u 370+ m par 4 a 180+ m par 3 jamek.

Na hřištích mi mnohem více vadí jamky, které jsou nehratelné z důvodu nesmyslného designu a layoutu:
- nutný přestřel přes překážku z odpaliště 150+ m, z ferveje 100+ m (kratší hráč může v podstatě jamku škrtnout před překážkou, protože tu nikdy nepřestřelí)
- dogleg nebo překážka (rokle, rybník, potok) daleko za dopadovou zónou, takže je nutná krátká 2. rána a dlouhá přihrávka na grýn (driver - wedge - střední železo)
- dogleg nebo překážka blízko od odpaliště na dlouhém pětiparu (střední železo - hybrid - dlouhé železo) nebo čtyřparu (střední železo - dlouhé železo)
- nesmyslně odkloněná fervej v dopadové zóně
- stromy a větve bránící vysoké ráně z odpaliště na krátkých tříparech
- hra naslepo přes horizonty, svahy a stromy z odpaliště nebo středu ferveje

Mám odehráno celkem dost hřišť a nikdy mi nevadilo, že kvůli délce jamky, převýšení nebo protivětru nedokážu zahrát GIR nebo PAR. Naštvaný jsem pokud po povedeném drivu musím vymýšlet kompromis pro druhou ránu nebo volit netradiční ránu už na odpališti.
 
Já tedy nebudu souhlasit ani s @4th King , ani s @Tom512 - každá aktivita v životě, chceme-li ji zvládnou perfektně, vyžaduje mnoho tréninku a schopnost adaptace. Jednou z nejkrásnějších věcí na golfu je dle mého ta pestrost a různorodost golfových hřišť. Některé placaté, jiné křivé, támhle superkvalitní, jinde skoro bez trávy. Fouká, sněží, palmy, písky, heváč, roští,...Co člověk, to jiná chuť. Ale chci-li o sobě tvrdit, že jsem dobrý golfista, musím si umět poradit se vším. A že to někde nezvládnu? No tak buď slevím ze svých cílů a nebo naopak tuto výzvu přijmu a pokusím se ji překonat.

Chci-li tvrdit, že jsem dobrý kuchař, těžko mohu tvrdit, že dělám jen steaky. I smažák jde zkurvit. Vyseknout šunkofleky, že se z nich i královna Anglie oblízne je přeci stejný úspěch, jako načančané klokaní ragú s batátovými hoblinkami. Nemůžu se hroutit při návalu a musím si umět poradit, když přestane fungovat jedna plotýnka nebo nepřijde paní na krájení cibule...

Ano, některé designy jamek můžeme v obecné rovině považovat za paskvily či nesmysly. Ale je to jen o naší schopnosti adaptace na daný problém. A z toho jsou jen 2 cesty ven - vzdát se nebo bojovat...
 
Každý golfista by se měl snažit hrát na svůj osobní par, od toho je také hendikepový systém. A nesnažit se zahrát par na každé jamce, pro hráče s HI 20 a výše může být zcela reálné, že na některých jamkách par nikdy nezahraje.
Tak já se třeba snažím na každé jamce o birdie, akorát z toho většinou je spíše dabláč 🤔
 
To co mám na mysli není o tréninku a schopnosti adaptace. Neříkám, že to nejde zvládnout. vždy je to o schopnosti přizpůsobit se daným podmínkám. Níže uvedené jamky jdou hrát v paru, ale hra na nich vyžaduje zcela netradiční přístup.

Když jdu na běžné hřiště, tak očekávám, že po povedeném drivu nebudu přihrávat 40 metrů do výhledu a následně hrát 130 metrů do grýnu jako například na 5. jamce ve Vídni. Druhá rána přes dogleg není možní kvůli vysokým stromům a chráněnému grýnu.
1667888252608.png


Když jdu na veřejnou akademii, tak nečekám, že budu hrát 4 PAR s délkou 400 metrů, kde první rána musí být přesně 185-195 m do výhledu s dopadovou zónou širokou cca 7 metrů a následně mě čeká 200-210 m příhra do grýnu. Toto je například 8. jamka na akademii na Hluboké. Po první ráně mimo dopadovou zónu je opět nutná přihrávka.

1667888358382.png


Na hřišti neočekávám, že budu hrát na čtyřparu z odpaliště punch nebo čip dlouhých železem, abych se dostal skrz stromy na fervej, jako tomu bylo například na původní 8. jamce v Janově. Kdy kvůli rostoucím stromům byla každým rokem jamka více nehratelná, povedenou ránu středním železem strážely větve stromů ihned za odpalištěm.
1667888551998.png


Na mistrovském hřišti neočekávám, že budu hledat míček po zasažení ferveje úplně mimo v rafu, džihádu nebo vodní překážce. Nebo budu mířit 20-30 m mimo fervej a doufat, že míček seběhne tam kam má. Příkladem je několik jamek na hřišti Karlštejn C.

Proč na pětiparu musím hrát z odpaliště 7 železo a doufat, že nezahraji dlouhou ránu z kopce do vodní překážky, abych měl následně do grýnu ještě 260 metrů do výrazného stoupání? Jako tomu je na 14. jamce na Ypsilonce.
1667888918166.png


A nejlepším příkladem nesmyslných jamek, v podstatě celého hřiště, je Bernolákovo na Slovensku. Jamky 7-18 jsou prostě extrémní a téměř nehratelné i pro zkušené golfisty. Zatím na toto hřiště nemám žádnou pozitivní zpětnou vazbu a málokdo se po první návštěvě vrátí, aby si užil další hru na tomto hřišti.
1667889097509.jpeg
 
Zrovna 14. Ypsilon neni dobrý příklad „nesmyslné” jamky. Ano, pokud je hřiště tvrdé, tak je těžší odhadnou, kam má míček dopadnou, aby nedoběhl do vody. Ale právě tím, že je to na tak krátké jamce PAR5, tak architekt nikoho nenutí to „tlačit až na krev před vodu” aby nepřišel o metry.
Navíc dopadová zóna před vodou je víc než štědrá, to že to hráče opticky nutí hrát víc pravo kolem lesa, aby ušetřili metry je „majstrštyk” designéra.
Je to typická jamka „risk and reward”. Buďto jsi dost dlouhý a přesný na to, abys šel první přes vodu driverem, nebo to prostě hraješ konzervativně: krátké železo - hybrid - wedge.

Ale jinak máš pravdu např. s Bernolákovem. Sice jsem ho nikdy nehrál naživo, ale mám ho na simulátoru - a i tam je prakticky nehratelné. Holt pan majitel chtěl nejtěžší hřiště v Evropě, tak ho má.
 
Jo jo. Na té 8 jamce na akademii Hluboká jsem se dobře vyjebal. Dle mne dosti obtížná jamka. Úzká jak 🐷 a džihád nad pas. Tam to tak ťukat (a to lehce) 8i před sebou až k fangli :D.
 
A nejlepším příkladem nesmyslných jamek, v podstatě celého hřiště, je Bernolákovo na Slovensku. Jamky 7-18 jsou prostě extrémní a téměř nehratelné i pro zkušené golfisty. Zatím na toto hřiště nemám žádnou pozitivní zpětnou vazbu a málokdo se po první návštěvě vrátí, aby si užil další hru na tomto hřišti.
1667889097509.jpeg
Patřím mezi "málokdo", protože již 5. rok se při naší slovenské túr na tuto "úchylárnu" vracíme ;)
 
Stav
Uzamčeno.
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom