GolfJamky.cz - karetní hra inspirovaná golfem

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
26,7
P/L
Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
logo.golfjamky.black.png

GOLFJAMKY.CZ - karetní hra inspirovaná golfem
web: www.golfjamky.cz

Úvodní povídání o golfjamkách, co a jak, viz tento včerejší článek, kde je všechno podstatné popsáno. Co jsou golfjamky, jak vznikly, pro koho jsou. Rád bych v tomto vlákně průběžně všechny Jamkaře informoval o novinkách a aktualizacích, co přibudou. Budu rád za jakoukoli zpětnou vazbu - kritiku, tipy k opravě, nápady, co by mohlo být jinak. Cokoli, co vás napadne. Směle s tím sem, do tohoto vlákna. I dotazy - cokoli, co by stálo za to doplnit na web třeba formou FAQ, nebo jinou...

Aktuálně na webu golfjamky.cz jsou ke stažení:
  • hrací karty ve verzi 1.0
  • zadní strana - vínová
  • pravidla ke hlavní hře: GolfJamky v. 1.0.
Chystám co nejdříve:
  • video s popisem pravidel "GolfJamky"
Věřím, že si pár z vás hru stáhlo. Budu moc rád, pokud pošlete foto hotového balíčku, nebo dokonce i ze hry - budu pak šťastný, jak blecha. Kdo bude první? :)

Hezkou hru!
www.golfjamky.cz

CD0F6C8D-DEE3-443B-9993-9E5BC800D4D9.jpeg 6F570157-E995-4273-B028-778DB79126C5.jpeg golfjamky.jpg
IMG_4346.jpg IMG_4444.jpg IMG_4459.jpg IMG_4514.jpg

Upraveno:

Dana

Guru fóra
Jméno
Dana
Rok ZK
2015
Klub
Česká Lípa
HI (HCP)
32,7
P/L
Pravák
Značka
Tour Edge, Cobra
19.jamka:
Představení
WITB
zatím jen na obrázku, uvidím to o víkendu
91330432_198862071534451_2277206568170684416_n.jpg

jo a komentář výrobce: Teda to řezání je děs, nejsou tam nikde směrovací značky.

Jirka 4

Nováček+
Ahoj,

nějak nemůžu najít tvrdší papír. Chtěl jsem si to zahrát o víkendu.

Zkoušel to někdo vytisknout na obyčejný kancelářský papír?

Jirka 4

Nováček+
Tak jsem to zkusil na obyčejný papír. Vzal jsem děti a hrr na to.

První jamku jsem vyhrál, pak už jsem neměl šanci. Kluci to pochopili straně rychle a docela je to i bavilo. Pak se ale k nám přidal i ten třetí a skončili jsme.

4A65EAA2-0EA0-48F6-AA3F-D0E123DB19BD.jpeg

Příště ho zapojil taky 😉.

@requo dobrá práce 👍👍

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
26,7
P/L
Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
@Dana a @Jirka 4 - jééé, to jste mi udělali radost! :)

jo a komentář výrobce: Teda to řezání je děs, nejsou tam nikde směrovací značky.
Jj, je to tak. Díky za poznámku. Ořezové značky a spadávka v tomto není. Karty byly vytvářeny jako celek ve wordu v jednoduché tabulce. Ideální postup pro přípravu podkladů by byl - každá karta zvlášť v jiném software a následně je seskládat včetně podkladů pro hromadný ořez ve velkém. Možná jako druhá verze, jako podklady pro profi tisk. To sem ale zatím nedělal.

Jinak, všiml jsem si drobné "chybky", na fotce - poslední obrázek je poloobal na karty jamek (uznávám, není to nikde napsané a nemusí to být v podkladech intuitivní). Je tam proto, že se do něj dají dobře oddělit karty hřišť od hracích karet jamek. A druhý důvod - nevěděl jsem, jak lépe využít místo, které mi na 12. A4 zbylo - takže místo dvou kartiček takový poloobal, který se nakonec ukázal jako užitečná drobnost. Díky za to, někam to budu muset výrazněji doplnit.

0240FC30-6CB9-4BB9-A610-06BC476BC0FB.jpeg 0FB8B0EC-CA63-4994-A399-FAF8A26D7607.jpeg 1325479B-0960-48FF-817C-2DA9925786BA.jpeg 76333F7A-2D1F-4CC3-9E2F-1AF04B6F4659.jpeg

Ahoj,

nějak nemůžu najít tvrdší papír. Chtěl jsem si to zahrát o víkendu.

Zkoušel to někdo vytisknout na obyčejný kancelářský papír?
Zkoušel. Pro seznámení v pohodě, na hraní je 90g či 80g papír pitomej. Je to moc měkké a moc průhledné. Ono je na druhou stranu ale i problém, že ne každou tiskárnou proleze kartón. Nejvhodnější varianta by byl speciální kartón na karty, ten má cca 310g (záleží na výrobci), a jeho vlastností je (zkus si nějakou starší kartu rostřihnout), že je vlastně vrstvený - tzn. má uprostřed jedno "černou" vrstvu - proto jsou karty pak neprůhledné. Tento karetní kartón je ale prakticky k v malém k nesehnání. 4 tuny jsem ho nebral - když jsem se na něj ptal. Zkoušel jsme mraky běžně dostupných kartónů až do gramáže 400g - čím "kvalitnější", tím jsou bohužel karty i tlustší. A protože budou k nim kanastové krabičky, tak nakonec jsem vybral pro své tisky papír s gramáží 250g (Color Copy A4, 250g), potisknutelné oboustranně. Vzor na druhé straně sníží průhlednost, ale dokonalé to není, chybí ta prostřední vrstva. Ale doporučuju vytisknout pak i tu druhou stranu - vypadá to víc kartově.

Jeden z možný alternativní postup s tenkým papírem + laminovací folie:
  • potisknout oboustranně, aby byla dosažena dobrá šířka (rozuměj: výška karty), i tak doporučuju 120g, ale stačí i 80 či 90. Následně zalaminovat a nařezat (bez přesahů). Ale chce to dobrou laminovací fólii. Zapeče se do papíru a chvíli to bude držet. Běžnou lesklou fólii, 80 mikronů. Matná je za a) moc drahá a za b) nešly mi pak dobře snímat karty - ale časem se to ošoupe a zlepší se to
  • tenhle postup má tu výhodu, že karty jsou pak docela trvanlivé, pocitově v rukách docela prima, fólie je zpevní - samozřejmě profi výrobě se to nevyrovná. A když se karta rozpadne, zpravidla v rohu, ale ne nijak často, nic nebrání si pak kartu vyrobit znovu. A karty tim leskem fólie vypadají "barevnější", je to hezký a pro hraní naprosto v pohodě.
Kdyby si se s tím chtěl jó vyhrát, tak si můžeš několikavrstvý papír vyrobit i doma. Já to po chvíli vzdal. :)

Pro úplnost odpovědi doplním: ještě se mohou dávat karty do speciálních předpřipravených obalů - https://www.fantasyobchod.cz/obaly-na-karty-575-x-89-mm-mayday, cena do 70 kč za 50 kapes, tzn. moc se to na tenhle počet nevyplatí a podle mě se s tím hraje blbě (karty se vlastně pořád musí míchat atd, ty obaly jsou spíše na jiný styl hry)

Pro zajímavost přikládám obr ohledně kartonů - zleva varianty: 350g, 300g, 250g. Rozdíl ve výšce celého balíčku vždy cca 0,5 cm na 118 karet. V pozadí standardní krabička, která je na to připravena a kam vychází nakonec ta doporučovaná 250g varianta (výrobce ). Btw. byla docela legrace, jít do prodejen papírů a říct, že potřebuju papír, který ve 118 kartách na sobě má přesně takovouhle šířku, dá se dobře snímat a tak. Strávil jsem tam mnoho příjemných a podnětných chvil, hodně jsem se toho dozvěděl - asi by mě s papírem bavilo dělat, krásná práce. Nakonec ale stačilo šáhnout po standardní klasice - která se ukázala jako nejrozumnější poměr cena vs potřebná kvalita, viz odkaz výše. Obr rozdílných gramáží stejného druhu papíru:

54E3427D-5331-4BE8-8723-A5CB9BCAFA8C.jpeg

Určitě jsme něco zapomněl. Tak kdyby zajímalo, optej se. Díky za dotaz, vypracuji to stručněji k FAQ na stránku.

Upraveno:

Dana

Guru fóra
Jméno
Dana
Rok ZK
2015
Klub
Česká Lípa
HI (HCP)
32,7
P/L
Pravák
Značka
Tour Edge, Cobra
19.jamka:
Představení
WITB
Tak. Vykoledoval sis. Rejpal nastupuje.
1. gramatika - tvé oblíbené, které jsem se postupně v komentářích donutila nevidět: "zahrál si do autu" , a pod.. Správně je: "zahrál jsi" ... Zahrát si můžeš na něco nebo na někoho.
2. sjednocení názvosloví - grýn, odpaliště, fervej, čip, pat - out, heavy rough (mimochodem máš tam "rought" ), drive. Úplně samo o sobě pak stojí slovo bunker - ani anglicky, ani počeštěně.
3. praktický dotaz, vysvětlení pro tupce: speciální karty - píšeš, že je jich 5, ale nepíšeš, které to jsou - HIO, NTP, LB, ČIP IN, LD?
Ale přes všechno - jsi nejlepší. :up: A hra se u nás doma řadí rovnou vedle Dej sem 🧠. 😂 (https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dej-sem-mozek-430/) Díky Náčelníku.

mkopcak

Guru fóra
Rok ZK
2010
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
11,6
P/L
Pravák
Rozhodčí ČGF
II.třída
Golf. trenér
ČGF 3.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih
Úplně samo o sobě pak stojí slovo bunker - ani anglicky, ani počeštěně.
Ehm, BUNKER je anglicky...

Jirka 4

Nováček+
Hm, tak děti to chtěli hrát znovu a z devíti jamek jsem vyhrál 2 :(

Připomínky ke kartám a k pravidlům

1. kluky bavilo mi dávat "trestné karty" a nechápali, proč, když zahraji jeden pat, tak už nemůžou - toto omezení bych dal pryč. Zbytečné
2. na trestných kartičkách není napsáno, jak se chovají na greenu - musím vzít do ruky manuál
3 byl jsem na grýnu - dostal jsem trestnou kartu, že musím zahrát čip - nevíme, zda jsem mohl zahrát chip in ??
4. přijde mi zbytečně komplikované dávat kombinace karet, abych to mohl zahrát - longest drive, chip in, ... - nechal bych je jako samostatné karty - prostě pspeciální bonus, pro rychlejší hru.

DzejBee

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Bolehovský
Rok ZK
2012
Klub
ČGK
HI (HCP)
5,8
P/L
Pravák
Značka
Callaway
19.jamka:
Představení
WITB
Po ca 3 hodinách práce, kdy jsem se kartičky vytisknul z PDF na papír 80g a zatavil do 80 mic folie, jsem připraven ke hře - moc děkuji @requo 👏

Aby se mi kartičky nepoztrácely, vyrobil jsem na ně krabičku (ca 8h tisku). Pokud někdo bude chtít, pošlu rozměry a kódy pro 3D-tisk.
Golfjamky.png

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
26,7
P/L
Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Tak. Vykoledoval sis. Rejpal nastupuje.
1. gramatika - tvé oblíbené, které jsem se postupně v komentářích donutila nevidět: "zahrál si do autu" , a pod.. Správně je: "zahrál jsi" ... Zahrát si můžeš na něco nebo na někoho.
2. sjednocení názvosloví - grýn, odpaliště, fervej, čip, pat - out, heavy rough (mimochodem máš tam "rought" ), drive. Úplně samo o sobě pak stojí slovo bunker - ani anglicky, ani počeštěně.
3. praktický dotaz, vysvětlení pro tupce: speciální karty - píšeš, že je jich 5, ale nepíšeš, které to jsou - HIO, NTP, LB, ČIP IN, LD?
Ale přes všechno - jsi nejlepší. :up: A hra se u nás doma řadí rovnou vedle Dej sem 🧠. 😂 (https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dej-sem-mozek-430/) Díky Náčelníku.
Díky moc!

1) nj, opraveno. Vím, je to se mnou v tomto hrozný. Když ona ta klávesnice hrozně zdržuje. :) "Zahrál si -> zahrál jsi" opraveno
2) "heavy rought -> heavy rought" opraveno, jak v kartičkách, tak v pravidlech. Co se týče toho názvosloví - jestli česky, nebo anglicky: nevím moc co s tím, zkoušel jsem obě varianty - vše česky, vše anglicky a vypadalo to pocitově blbě. Jak třeba dostatečně úderně počeštit "Nearest to Pin" a "Longest drive"? Ale zase grýn, odpaliště, fervej se podle mého běžně používá a v angličtině to vypadá pro negolfisty možná zbytečně moc "golfově". Je pravda, že na to reaguje hodně golfistů (každý preferuje jiné názvy) - negolfistům je to fuk. Ale asi případně vše anglicky je větší jistota. Zauvažuju.
3) "praktický dotaz, vysvětlení pro tupce: speciální karty - píšeš, že je jich 5, ale nepíšeš, které to jsou - HIO, NTP, LB, ČIP IN, LD?" - Nene, LB mezi ně nepatří. Viz seznam karet. Doplním to taxativně do Pravidel. Tedy jen "HIO, NTP, LD, + 2 x ČIP IN" = 5 karet.

Výstřižek.JPG

Upraveno:

Mirek_62

Guru fóra
Jméno
Miroslav
Přijmení
Krejčí
Rok ZK
2010
Klub
KHGCS
P/L
Pravák
Značka
Mizuno
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih
Jak třeba dostatečně úderně počeštit "Nearest to Pin" a "Longest drive"?
Tak překlad „Nejblíže jamce” a „Nejdelší odpal” mi přijde dostatečně „úderné”. Ostatně se to stále častěji objevuje i v popisu turnajů na ČGF.

Jinak k „Nearest to Pin” - naši Vietnamci uspořádali klubový turnaj a kromě „longistu” měla být i soutěž „Netopýr” na 3PAR jamce č.9. Všichni jsme přemýšleli, co to kluci vymysleli.
A řešení?
Oni námi vyslovovanému „nýrystůpin” rozuměli jako NETOPÝR ;)
Od té doby u nás hrajeme „netopýry”. 😂

WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2020 patří (více info):
Nahoru Bottom