Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Golf.cz Změna z HCP na HI v roce 2020 (uzamčeno)

Stav
Uzamčeno.
Než jste tady o tom začali, tak já osobně jsem vůbec netušil, že nějaký CBA existuje, ale tak nějak mi celkově to přijde nesmyslný. Pokud chce někdo být výkonnostní golfista, tak ho přece nějaký HCP, HI, tím spíše CBA nezajímá, protože jeho cílem být úspěšný ve hře na rány. A pro nás rekreační golfisty je to ještě větší nesmysl, protože nám je a bylo asi úplně jedno jestli máme HI(HCP) 14,7 nebo kvůli nějakýmu CBA 14,9. Nebo na to koukám špatně? o_O
 
Upraveno:
Přesně. Uvažoval jsem, že tahle diskuse je z velké části pro mě a doufám, že pro většinu mimo. Jako že budu řešit na posledním odpališti, že musím zahrát x ran, abych si nezhoršil HI nebo NCP, nebo naopak že to teď musím pos.... abych nezlepšil o moc.
Nerozumím.
 
Tak u mě jde celá tahle diskuze úplně mimo, přečetl jsem asi tři příspěvky.. Ono mě to totiž vůbec nezajímá, jako mě to nezajímalo nikdy před tím.. Ano, samozřejmě vím jaký mám současný HCP, každé zlepšení mě potěšilo, ale vždycky jsem si ho přečetl až ve výsledkové listině, na hřišti jsem stejbly nikdy nepočítal, vždycky jsem jenom věděl jestli hraju dobře nebo šrot... A vo tom to je..:);)
 
Přesně, já jsem vždycky zaskočen, když se mě někdo při hře zeptá, kolik mám už STB nebo, kolik musím na jaké jamce zahrát, abych bral aspoň jeden STB...
 
A já myslela,ž e jsem sama dement, co hraje jen tak a případně je překvapen výsledkem - protože během hry fakt nevím na jakou jamku kolik mám hrát a kolik mám za to stbl. Prostě se snažím uhrát co nejnižší číslo, dabláček budiž, bogie bezva, par super a berdík je z říše snů!;):D Mě je jen jasné, že když sázím sněhuláky, že ten výsledek za moc stát nebude. No a co?
 
A já myslela,ž e jsem sama dement, co hraje jen tak a případně je překvapen výsledkem - protože během hry fakt nevím na jakou jamku kolik mám hrát a kolik mám za to stbl. Prostě se snažím uhrát co nejnižší číslo, dabláček budiž, bogie bezva, par super a berdík je z říše snů!;):D Mě je jen jasné, že když sázím sněhuláky, že ten výsledek za moc stát nebude. No a co?
Já bych řekl, že nejsi dement, že to tak má většina. Ne, že bych dokázal svůj HCP úplně vytěsnit, ale beru to tak nějak orientačně s tím, že se na konci nechám překvapit. Vím, že když zahraju bogie na všech jamkách, tak jsem zhruba na svym. Až tak po druhym sněhulákovi přecházím na uvolněný režim, kdy už mě konečný výsledek přestává úplně zajímat a jen se snažím dávat hezký rány. Takže když to vezmu kolem a kolem, zaplaťpánbu za ty sněhuláky. 😜;)
 
Blbe je, ze v rakousku tisknou na všechny karty i zapisovatelum, kolik mas ran na tvůj HCP. Takze si nemusíš nic pamatovat a hned to vidis jak výborně hraješ :)
Spise dotaz na @mkopcak , kdyz jsem byl v Ropici, tak ikdzy jsem sel jen tak, na recepci mi vytiskli scorekartu s jmenem, hcp a myslim, ze tam byli i “tecky”/ rany k dobru na jednotlivych jamkach. Jak je tohle slozite mit, nabizi to nekdo jako program a tiskarnu? Prislo mi to dobry i misto nejakeho papiru jako dokladu o zaplacenem fee.
 
Spise dotaz na @mkopcak , kdyz jsem byl v Ropici, tak ikdzy jsem sel jen tak, na recepci mi vytiskli scorekartu s jmenem, hcp a myslim, ze tam byli i “tecky”/ rany k dobru na jednotlivych jamkach. Jak je tohle slozite mit, nabizi to nekdo jako program a tiskarnu? Prislo mi to dobry i misto nejakeho papiru jako dokladu o zaplacenem fee.

jj, tohle nabizi teetime jako full servis i s dodanim scorekaret. Ja od toho upustil, protoze:

- scorekarty se nam nonstop sekaly v tiskarne
- scorekarty jsou extra hnusne
 
jj, tohle nabizi teetime jako full servis i s dodanim scorekaret. Ja od toho upustil, protoze:

- scorekarty se nam nonstop sekaly v tiskarne
- scorekarty jsou extra hnusne
Jako ze nemuzes mit svoje a musis pouzivat jejich? To maj nejaky extra rozmer?
Edit:
jsem si ji nasel a koukam, ze dokonce jsou tam i presne casy na jednotlivych jamkach a rozmer je standard, takze to beru zpet.
 

Přílohy

  • 98CC3203-5219-49B1-AF05-91D8169766D8.jpeg
    98CC3203-5219-49B1-AF05-91D8169766D8.jpeg
    146 KB · Zobrazení: 222
Jako ze nemuzes mit svoje a musis pouzivat jejich? To maj nejaky extra rozmer?

No jasne. Aby to tisklo spravne, musi to mit spravny rozmer a presne urcena pole k vyplneni.
 
Blbe je, ze v rakousku tisknou na všechny karty i zapisovatelum, kolik mas ran na tvůj HCP. Takze si nemusíš nic pamatovat a hned to vidis jak výborně hraješ :)
Pochopil jsem to tak,že to tisknou i při "obyčejné" hře všem fíčkařům,protože
tady u nás se s tím běžně setkávám u většiny turnajů v podobě černých teček v příslušném okénku u jednotlivých jamek.
 
Já bych řekl, že nejsi dement, že to tak má většina. Ne, že bych dokázal svůj HCP úplně vytěsnit, ale beru to tak nějak orientačně s tím, že se na konci nechám překvapit. Vím, že když zahraju bogie na všech jamkách, tak jsem zhruba na svym. Až tak po druhym sněhulákovi přecházím na uvolněný režim, kdy už mě konečný výsledek přestává úplně zajímat a jen se snažím dávat hezký rány. Takže když to vezmu kolem a kolem, zaplaťpánbu za ty sněhuláky. 😜;)
Jeden čas jsem si zjišťoval, kde kolik mám zahrát stb a třeba 3 jamky před koncem, kolik ještě musím zahrát. Výsledek? Nula stablů od doby, co jsem to spočítal a zkažený zážitek ze hry. Takže NO MORE :)
 
Nový handicapový systém – 7. díl (Golf.cz)

Nový, celosvětový handicapový systém – díl sedmý

V dnešním sedmém pokračování se podíváme na samotnou praktickou aplikaci Světového handicapového systému, která snad dobře objasní vše dříve uvedené.


Nejprve si zopakujeme, jak se naloží s jednotlivým uhraným výsledkem. Ten je totiž ve finále vyjádřen jako přepočtená odchylka, která ve skutečnosti reprezentuje handicap odpovídající právě uhranému výsledku. K výsledku se lze dobrat jednak přes rány (pomocí tzv. upraveného hrubého výsledku), nebo přes Stableford – vždy v závislosti na tom, o jaký typ hry se jednalo. Výsledek je ale v obou případech totožný (s možnou výjimkou u opravdu vysokých handicapů, kde hráč dostává 4 nebo více ran na jamce).

whs-2020-foto-07.jpg


Vezměme si konkrétní příklad, jehož vizuální podoba (skórkarta) je výše. Hráč s handicapovým indexem 17,8 měl plný hrací handicap 22. Jeho uhrané hrubé skóre 103 se pro potřeby handicapového zápočtu upraví o dvě rány dolů na 101, protože na jamkách č. 2 a 4 zahrál pokaždé netto triple bogey (8 na paru 4 s 1 handicapovou ranou), které se započítá jen jako netto double bogey (7 – tyto úpravy jsou zvýrazněny). Na jamce č. 8 sice hráč také získal 0 bodů, ale přesně za netto double bogey, takže tam se nic nemění.

Ke stejnému výsledku dojdeme, když to přepočítáme přes Stablefordové body: UHV = PAR + plný hrací handicap – ( Body – 36 ) = 72 + 22 – ( 29 – 36 ) = 94 + 7 = 101. Mimochodem – těch 94 je vlastně výsledek odpovídající hráčovu aktuálnímu handicapu.

Takže máme UHV (upravený hrubý výsledek) 101. Teď ho přepočítáme na přepočtenou odchylku: PO = ( UHV – CR ) * 113 / SR = ( 101 – 72,2 ) * 113 / 140 = 23,2. To je vlastně výše handicapu odpovídající tomuto výsledku.

Záznam v hráčově handicapové historii pak bude obsahovat následující položky:

  • Datum, Turnaj, Hřiště, Kolo, Odpaliště, Typ hry
  • Normy (PAR 72, CR 72,2, SR 140)
  • Výchozí handicap (17,4)
  • Plný hrací handicap (22)
  • Brutto rány (103 – pokud je výsledek k dispozici)
  • Stablefordové body (29 – pokud je výsledek k dispozici)
  • Upravený hrubý výsledek (101)
  • Přepočtenou odchylku (23,2)
  • Případné další technické položky (PCC, úpravu s ohledem na výjimečný výsledek, nejnižší handicapový index za poslední rok atd.)

Jako poslední pak bude uveden nový handicapový index hráče. Ten ale jen z toho jednoho záznamu nelze zjistit, jako vstupní data potřebujeme posledních 20 výsledků hráče, konkrétně posledních 20 přepočtených odchylek. Jejich přehled je v prvním řádku ve spodní části obrázku, přičemž těch 8 nejlepších, které se aktuálně započítají, je zvýrazněno. Nový handicapový index hráče je jejich průměrem a vyjde 18,2.

Z přehledu přepočtených odchylek, které jsou uvedeny v chronologickém pořadí, se dá odvodit, že hráči právě musel ze sledovaných 20 výsledků vypadnout dobrý výsledek, který se mu předtím započítával do průměru. Zároveň je vidět, že většina jeho dobrých započítávaných výsledků je staršího data a že se tak nutně blíží okamžik, kdy začne ještě výrazněji zhoršovat, protože mu ty dobré výsledky začnou mizet. Nejprve to nebude o tolik, protože těch nejbližších 20,0 ještě jakž takž nahradí dalších 20,8, ale pokud pokles výkonnosti bude pokračovat, půjde to pak rychle. Třeba když ani jeden z dalších 5 výsledků nespadne do započítávané osmičky (viz druhý řádek na obrázku dole), bude jeho handicapový index už 19,5, ovšem s potenciálem se dále výrazněji zhoršovat.

Kde se to zhoršování zastaví? To samozřejmě záleží na tom, jak moc špatně bude hrát, ale jestliže jeho výchozí handicapový index pro analyzované kolo (17,8) byl jeho tzv. nejlepším handicapovým indexem, pak v během dalších 12 kalendářních měsíců nemůže zhoršit na víc než 22,8 (tzv. tvrdá uzávěra, která je o 5 ran nad nejnižším handicapovým indexem).

Předchozí díly:
Nový handicapový systém – 1. díl
Nový handicapový systém – 2. díl
Nový handicapový systém – 3. díl
Nový handicapový systém – 4. díl
Nový handicapový systém – 5. díl
Nový handicapový systém – 6. díl



Dalibor Procházka
předseda Hendikepové komise
České golfové federace






The post Nový handicapový systém – 7. díl appeared first on Golf.cz.

Pokračovat ve čtení...
 
Přesně, já jsem vždycky zaskočen, když se mě někdo při hře zeptá, kolik mám už STB nebo, kolik musím na jaké jamce zahrát, abych bral aspoň jeden STB...


Mám to podobně, nějaké stably pro mě prakticky neexistují, ani mě nezajímá kolik sem jich uhrál.
Jediné měřítko pro mě je počet ran, každou jamku se snažím hrát v paru a lépe, nezajímá mě jestli tam mám ránu k dobru nebo ne. Výjimka je 9. v Beřovicích, tam kousnu i bogey :)
 
Výjimka je 9. v Beřovicích, tam kousnu i bogey :)
Když chceš druhou na grýn, tak se pak nediv, že z toho je bogie 🤭
 
Nový handicapový systém – 8. díl (Golf.cz)

Nový, celosvětový handicapový systém – díl osmý

Hlavní principy výpočtu nového handicapu už známe, dnes se podíváme na některé další aspekty WHS. S ohledem na zažitou golfovou praxi to ale rozhodně nebudou okrajové otázky.

Začneme něčím jednoduchým – jaká kola se budou započítávat? Tady se naštěstí nedočkáme žádných omezení, spíš právě naopak. Stejně jako dnes bude možno kromě turnajových/soutěžních kol hrát i tzv. nesoutěžní výsledky. S ohledem na zažitou praxi přitom zůstává v platnosti požadavek na registraci před hrou.

Stejně tak bude možno započítat řadu různých herních formátů – kromě standardní hry na rány a Stablefordu i relativně nový formát Maximální skóre (hra na rány, kde maximální skóre každé jamky je nějakým způsobem omezeno, přičemž takové skóre se započítá i v případě nedohrání jamky) nebo proti Par/Bogey (vlastně taková jamkovka proti hřišti, formát u nás není příliš populární). A samozřejmě zůstává možnost kromě klasických 18 jamek odehrát jenom 9. A nejenom, ale o tom později.

Změní se tak v tomto ohledu vůbec něco? Ano! Jelikož již nebudou handicapové kategorie (všem se měří stejným metrem), znamená to, že nesoutěžní výsledky i výsledky na 9 jamek budou handicapově přípustné výsledky pro všechny – včetně nejnižších handicapů.

Se zánikem handicapových pak kategorií souvisí změny, které se naopak dotknou handicapů 36 a vyšších. I pro ně totiž budou platit ta samá pravidla, co pro ostatní hráče. Nejenom že se handicapy až do 54 budou udávat jako desetinné číslo, ale hlavně výpočet se i v tomto rozsahu bude chovat standardně. Jinými slovy i tady se budou handicapy pohybovat jak dolů, tak i nahoru, takže už žádná trvalá ochrana proti zvyšování!

Stejně tak se i pro tyto handicapy sjednocuje vzorec pro výpočet plného hracího handicapu (CR – PAR) + Handicapový index * SR / 113. Doposud tento vzorec končil u handicapu 36 a vyšší handicapy pak dostávaly navíc (nebo méně o) tolik ran, kolik jich dostal handicap 36. Jelikož většina našich hřišť má SR větší než 113, znamená to, že tyto handicapy budou do budoucna dostávat ještě více ran k dobru. Což na druhou stranu nutně povede k tomu, že budou snadněji snižovat.

Možná pro někoho rozčarováním bude, že už nebude možné hrát turnaje „pouze pro snižování“. Buď prostě jsou splněny handicapové podmínky, a pak se výsledky započítají všem, nebo nejsou, a pak se nezapočítají nikomu. Je to proto, že zatímco dnes můžeme výsledek označit za „špatný“, když vyjde pod ochrannou zónou, ale do budoucna nebude vlastně možné určit, zda jde o špatný nebo dobrý výsledek. I zdánlivě „špatný“ výsledek se totiž může dostat do té výběrové osmičky, ať už hned, nebo v budoucnu (neboli ze zpětného pohledu bude vlastně ještě pořád docela „dobrý“).

Ale zpátky k závěrečné doušce z prvního odstavce. I EGA handicapový systém nějakým způsobem pamatoval na nedokončená kola nebo diskvalifikace, ale WHS v tom jde mnohem dál a jasně předepisuje metodiku pro zpracování takových výsledků. Samozřejmě za předpokladu, že je k dispozici skórkarta s dostupnými jamkovými výsledky. I turnajově neuznatelný výsledek tak bude možno započítat pro handicapové účely.

Jako příklad může sloužit diskvalifikace z důvodu nesprávného jamkového výsledku (započítá se výsledek po opravě) nebo nepodepsané skórkarty (započítá se odevzdaný výsledek), případně nedokončené kolo, třeba kvůli bouřce nebo tmě. Za neodehrané jamky se hráči pro handicapový výpočet započte netto par (resp. 2 Stablefordové body), přičemž pokud takových jamek bude víc než 4, pak na první takové jamce o ránu víc (po bod méně).

Ve stejném duchu se pak budou započítávat i výsledky na 9 jamek, které ovšem musí být odehrány kompletně – výsledek bude expandován na výsledek odpovídající 18 jamkám započtením netto parů a jednoho netto bogey (resp. připočtením 17 bodů). To vypadá jako určité malé zostření oproti stávajícímu dopočítání 18 bodů, ale plně to odpovídá novému způsobu výpočtu a také uvedenému zpracování nekompletních výsledků. A ano, svým způsobem to otevírá možnost cíleně hrát na úpravu handicapu kola na jiný počet jamek. To určitě uvítají některé stávající areály s 12 jamkami.

Pokud ovšem hráč výsledek vůbec neodevzdá (tzv. No Return neboli NR) nebo odehraných jamek bude méně, než je potřebné minimum, nezapočítá se mu nic. Žádné paušální zvýšení o desetinku. Pokud ale výsledek neodevzdá s cílem manipulovat resp. ochránit svůj handicap (ať už ve smyslu udržení nízkého nebo naopak vysokého handicapu), přichází na scénu jeho handicapová autorita, která mu namísto toho může zapsat tzv. trestný výsledek a tím mu handicap upravit tak, aby byl více v souladu s realitou. Jasně, jedno NR se může stát, ale pokud takových bude mít hráč více, měla by jeho handicapová autorita určitě zasáhnout.

Jak se proto chovat, když už musíte nebo jenom chcete skrečovat? Vždycky to nahlaste soutěžnímu výboru včetně udání důvodu a také odevzdejte svou skórkartu s do té doby uhranými zapsanými jamkovými výsledky. Jinak se vystavíte podezření handicapové manipulace, obzvlášť se tak stane opakovaně.

Poslední, co nás čeká, je PCC = Playing Conditions Calculation alias vyhodnocení herních podmínek. Je to obdoba současného CBA (a dřívějšího CSA), kdy se systém snaží na základě dosažených výsledků odhadnout obtížnost aktuálních herních podmínek. Pokud jsou výsledky výrazně za statistickým očekáváním, vyhodnotí se podmínky jako nestandardně obtížné a norma hřiště (CR) se upraví nahoru o 1 až 3 rány, naopak v případě všeobecné převahy nadstandardních výsledků dojde ke snížení normy o jednu ránu. To se pak ve finále promítne do výsledné přepočtené odchylky.

Systém je ale poměrně robustní, takže stejně jako v současnosti vyjde v drtivé většině případů PCC = 0. Tím spíše, že nové handicapy by měly lépe odrážet aktuální výkonnost hráčů. Určitou odlišností je, že PCC se počítá pro hřiště a den (výsledky všech hráčů ze všech her daný den na daném hřišti), nikoli jen pro oddělené turnajové kolo.

Jak to všechno bude fungovat v praxi? To ukáže jedině čas.

Předchozí díly:
Nový handicapový systém – 1. díl, Co je to handicap
Nový handicapový systém – 2. díl, Historie handicapu
Nový handicapový systém – 3. díl, Historie handicapu u nás
Nový handicapový systém – 4. díl, Jaký bude nový handicapový systém
Nový handicapový systém – 5. díl, Jak se nově počítá handicap
Nový handicapový systém – 6. díl, Kdy snížím, kdy zvýším handicap, o kolik
Nový handicapový systém – 7. díl, Praktická aplikace



Dalibor Procházka
předseda Hendikepové komise
České golfové federace











The post Nový handicapový systém – 8. díl appeared first on Golf.cz.

Pokračovat ve čtení...
 
Se zánikem handicapových pak kategorií souvisí změny, které se naopak dotknou handicapů 36 a vyšších. I pro ně totiž budou platit ta samá pravidla, co pro ostatní hráče. Nejenom že se handicapy až do 54 budou udávat jako desetinné číslo, ale hlavně výpočet se i v tomto rozsahu bude chovat standardně. Jinými slovy i tady se budou handicapy pohybovat jak dolů, tak i nahoru, takže už žádná trvalá ochrana proti zvyšování!

Ha! :)
 
Co má to tvoje HA! znamenat? Vypadá to jako by sis chtěl dát na rok 2020 předsevzetí, že se dostaneš zpátky přes 36... 😜
 
To klidně nastat může, s mojí současnou úrovní. Ale spíš, že to je zajímavý důsledek, který jsem si neuvědomil a který je vlastně docela hezká změna, žádná ochranná zóna, že se vlastně mezi 54 - 36 nic neděje, že se dá jen zlepšovat. To znamená, i tahle úroveň už bude plně soutěžní a musí se člověk snažit. :) Za mě super.
 
Stav
Uzamčeno.
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom