Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Není grip jako grip I. - velikosti a typy gripů

Michal Prokop

Člen fóra
Grip – místo kde naše ruce svírají golfovou hůl je hned po shaftu nejdůležitější částí golfové hole. A bohužel, pří výběru holí často opomíjenou. Jenže právě gripu by měla být věnována dostatečná pozornost, protože tohle gumové zakončení hole se podílí velkou měrou na tom… na tom tak zvaném „POCITU“. Z prostého důvodu – grip je jediné místo, kde se hráč hole dotýká a dostává skrz něj veškerou hmatovou zpětnou vazbu. Jak si ale vybrat ten správný a co ještě při jeho výběru vědět? Na to se pokusíme najít odpověď v následujících řádcích.

VELIKOST GRIPU

Ještě před tím, než si hráč vůbec bude vybírat v nepřeberném množství gripů, by měl znát jeho nejpodstatnější
vlastnost, kterou je velikost. Podcenit velikost by neměl žádný z hráčů včetně úplných začátečníků. Úzký grip snadno vykluzuje, vede k přehnanému svírání hole, velký naopak nezaručuje pevný úchop a cit. Velký vliv má velikost též na správné a včasné uvolnění zápěstí a tím pádem i na samotnou rovinu rány. Pokud je velikost špatná, tak je tohle vše nucen hráč vědomě i nevědomě kompenzovat, ztrácí svou přirozenost a nakonec se může „naučit“ i nejednu chybu ve švihu.

32-84.jpg
Obrázek 1 - speciální měřítko na ruce - Golfsmith Grip Sizer

Zjistit velikost gripu přitom není nikterak těžké. Stačí si nechat přeměřit dlaň speciální pravítkem, ze kterého lze rovnou vyčíst velikost. Zkušenému prodejci pak postačí i obyčejný metr a převodní tabulka. Léta vývoje v golfu vedly totiž k určité standardizaci rozměrů a tak, stejně jako máme velikosti rukavic, máme i velikosti gripů. Konkrétně 5 základních velikostí – juniorské, dámské, standardní, midsize a jumbo. Tím to ale nekončí, protože se nezřídka stává, že budete někde „mezi“. V takovém případě se tloušťka gripu řeší přidáním lepící krepové pásky mezi shaftem a gripem. Velká většina golfistů tak například mívá standardní velikost s jednou či dvěma páskami navíc, protože midsize je už pro ně velký.

Nutno ještě samozřejmě dodat, že tabulky velikostí různých výrobců holí se mohou sice lišit, ale v zásadě by měli dojít k podobným výsledkům. Ať už prodejce použije jakoukoliv tabulku, je to vždy lepší, než když nepoužije nic a jen vám prodá „standardní“ velikost s holemi, která mu leží v regálu. Větší grip na nových holích ani nic víc nestojí, možná jen čas, který je nutný si počkat, než vám dorazí hole na míru. Při výměně gripů za nové, by se taktéž neměla cena výrazně v rámci velikostí lišit.

TVAR GRIPU

S velikostí gripu částečně souvisí i jeho tvar. Drtivá většina produktů na trhu je ve verzi „round“, tedy kruhového průřezu, který je považován za standard a lze v podstatě různě uchytit do dlaní. Některé modely se však dodávají i ve verzi „ribbed“. Ribbed verze má mírně „šišatý“ tvar průřezu, který je způsoben žebrem ve spodní části gripu po celé jeho délce. Tyto gripy napomáhají správnému držení, kdy nutí hráče uchopit hůl pokaždé stejným způsobem.

32-85.jpg
Obrázek 2 - Porovnání průřezů Round a Ribbed gripu

TYP GRIPU

Počet typů gripů na trhu sahá do desítek, možná i stovek. Velmi snadno je pak můžeme rozdělit do několika základních
skupin, podle použitých materiálů, respektive hlavně důležitého povrchu gripu.

První skupinou je standardní gumový grip
(viz obr 3), který naleznete na většině „regálových“ holí v obchodě s tím, že je zpravidla vyveden v barvách a logu výrobce příslušných holí. Většinou je pro značkové hole vyrábí nejznámější výrobci gripů – Golf Pride v modelu Tour Velvet Black nebo Lamkin se svým Crossline. Ač jsou oba dva jmenovaní v jiném barevném provedení, jedná se v podstatě o totožný typ. Výběrem takového typu gripu člověk chybu neudělá, ale ani si nijak nepolepší. Pokud jde o začínajícího hráče, bývá nejlepší volbou, protože bude jistě chvíli trvat, než si udělá vlastní představu o svých preferencích.

32-86.jpg
Obrázek 3 - Příklady standardních gripů - Golf Pride Tour Velvet, Lamkin Crossline

Do druhé skupiny můžeme zařadit veškeré „měkké“ gripy
vyráběné z polymerových materiálů, většinou pak poskládané z více různých vrstev hmoty. Špičkou v jejich výrobě je firma Winn. Na první pohled znatelnou výhodou těchto gripů je především příjemný úchop. Grip nedře ruce, přičemž hráč ani nemusí používat rukavice. Jejich podstatnější vlastností je však větší míra pohlcování nepříjemných vibrací. Ze zdravotního hlediska tak tyto gripy dobře chrání klouby před nadměrnou zátěží. Naopak nevýhodou je o něco větší kluzkost povrchu, hlavně při vlhkosti. Také u nich dochází k rychlejšímu opotřebení materiálu a jejich životnost je tím pádem kratší. Tyto gripy jsou oblíbeně hlavně u žen, či u golfistů s pomalejším švihem.

32-87.jpg
Obrázek 4 - Příklady měkkých gripů - Winn Dri-Tac, Winn Excel Soft Tan, Snake Eyes DSI

Třetí skupina - pravým opakem měkkých gripů jsou gripy s cordem.
Jedná se v podstatě o běžné gumové gripy, ale do směsi je přidána tkanina. Výsledkem je mnohem hrubší povrch. Asi nejznámějším představitelem je Lamkin Crossline Softcord. Tento grip, a jemu podobné, zabezpečují mnohem menší prokluz hole a to i při velmi rychlém švihu. Pokud se ale grip v ruce protočí, třeba díky špatnému držení nebo jeho špatné velikosti, může být konečný efekt podobný smirkovému papíru, na který si ještě nějakou chvilku mohou vaše ruce pamatovat. Podobné gripy tak nebývají moc vhodné pro začínající golfisty, ocení je spíš sportovní hráči s rychlejším švihem.

32-88.jpg
Obrázek 5 - Příklady cordových gripů - Lamkin Crossline Softcord, Golf Pride Full Cord White, Black Widow Torque Cord

Vlastní skupinu a věnovanou pozornost by jistě měly mít hybridní gripy,
(viz obr 6) především pak polo-cordové. Asi nejznámějším reprezentantem této skupiny je Golf Pride New Decade Multicompound. Tento grip kombinuje standardní typ ve spodní polovině gripu s cordovým gripem v horní části gripu. Podstata je taková, že horní cordová část zabraňuje prokluzu, přičemž ale na ruce, kterou držíte v těchto místech grip má hráč rukavici a cord tak není nepříjemný. Spodní část je pak ve standardním provedení pro lepší cit a příjemnější kontakt se spodní dlaní bez rukavice. Díky této kombinaci, ale i množství barevných variací tak je v současnosti právě Multicompound nejoblíbenějším gripem.

32-89.jpg
Obrázek 6 - Příklady hybridních gripů - Black Widow Maker, Golf Pride Multicompound

Výše zmíněné kategorie povrchů gripu pokrývají 90% produktů na trhu, protože povětšinou se jedná o různě barevné mutace zmíněných druhů, či je sem tam přidán nějaký speciální prvek – například odlehčení, textura, spirálový tvar, atd. Zbytek gripů na trhu pak těžko zařadit do určité větší skupiny, proto bychom je zahrnuli zkrátka pod pojmem „ostatní“ . Sem by se mohli řadit například celokožené produkty firmy Grip Mastrer, nebo speciálně upravené gripy Avon, pomáhající hráčům, kteří trpí artrózou. Uvést bychom zde mohli i speciální tréninkové typy gripů.

32-90.jpg
Obrázek 7 - Příklady ostatních gripů - Avon Arthritic, Grip Master Retief Goosen Montana Cow Red, Training Grip

A JAK SI VLASTNĚ VYBRAT VHODNÝ TYP GRIPU?

To záleží na preferencích každého hráče, kdy by si měl dobře rozmyslet, co od gripu očekává – jaký komfort, jakou životnost, jestli hraje i za nepříznivého počasí, svou roli může hrát i barva s texturou gripu a v neposlední řadě určitě cena. To vše je potřeba důkladně zvážit a nejlépe si gripy fyzicky osahat, pokud možno nasazené – alespoň na zkráceném konci shaftu. Určitě je též dobré se poradit se specializovaným prodejcem. Správný výběr může totiž vylepšit nejen ten „POCIT“ ale i vaše skóre.

Pokud se vám zdá, že by se toho dalo o gripu napsat více, jistě se neplete. Příště se podíváme na putter gripy, zmíníme jak často je vhodné gripy měnit a pozornost budeme věnovat i jejich údržbě.
 

Přílohy

  • 32.jpg
    32.jpg
    45,5 KB · Zobrazení: 479
Upraveno moderátorem:
Len taka mala poznamka, GP Tour Velvet a Lamkin Crossline sice vyzeraju rovnako, len s tym rozdielom, ze GP je po sezone skoro na odpis a Lamkin si stale zachovava vyborne vlastnosti.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom