Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Kontrola dýchání

karlos

Guru fóra
Klub
BENGK
HI (HCP)
10+
Nevím jestli už jste se tím někdo zabýval nebo to učí trenéři, jak dýcháte při švihu..? Nějak mě to napadlo na rohožce, můj dojem je že je lepší být vydechlý celý švih, ale možná je to špatně.. Vlastně jsem k tomu v žádný škole golfu(videa Mrůzek, Monty) nic nenašel..
 
Taky jsem o tom nepřemýšlel ale když se nad tím zamyslím švihám s výdechem a patuji po nádechu se zadrženým dechem.
 
Nevím jestli už jste se tím někdo zabýval nebo to učí trenéři, jak dýcháte při švihu..? Nějak mě to napadlo na rohožce, můj dojem je že je lepší být vydechlý celý švih, ale možná je to špatně.. Vlastně jsem k tomu v žádný škole golfu(videa Mrůzek, Monty) nic nenašel..

Obecně, co mám z jiných sportů vypozorováno, pokud nedýcháš, tak si v tenzi, křeči. Myslím, že pokud se při svihu soustředí člověk na plynulý nádech a plynulý výdech, tak to může pomoci švihu, tzn. nervat to. Myslím, že zadržený dech primárně podporuje to "napálit to, ať se kouří za kočárem". Nicméně je to jen můj dojem. Nějaké video, co jsem zkouknul teď je třeba tady:


btw. pak ještě jedno


Já třeba si osobně myslím, že dýchání je skorem to nejdůleřitější u všeho.
 
A pokud libo ženská, tak ještě tu:

 
Jestli jsem dobře pochopil tak dáma ukazuje no air, tedy bez vzduchu..
 
Jestli jsem dobře pochopil tak dáma ukazuje no air, tedy bez vzduchu..
Já to taky tak pochopil. Moc se mi to nezdá ale zkusím to.;)
 
Mě přijde logické s nápřahem nadechnout a se švihem vydechnout.
 
Tak dnešní trénink jsem z části věnoval dýchání. A když jsem V KLIDU prošel mělký nádech při nápřahu a výdech ve švihu, tak to byly nejčisteji zasažené míčky. Což neznamená, ze to je správně, ale takhle mi to funguje. :cool:

Zkoušel jsem i zadržet dech po nádechu i po výdechu a vždy z toho byla křeč :eek:
 
Tak dnešní trénink jsem z části věnoval dýchání. A když jsem V KLIDU prošel mělký nádech při nápřahu a výdech ve švihu, tak to byly nejčisteji zasažené míčky. Což neznamená, ze to je správně, ale takhle mi to funguje. :cool:

Zkoušel jsem i zadržet dech po nádechu i po výdechu a vždy z toho byla křeč :eek:
Tak je to v tom prvním videu..
 
Mě přijde logické s nápřahem nadechnout a se švihem vydechnout.
Tak dnešní trénink jsem z části věnoval dýchání. A když jsem V KLIDU prošel mělký nádech při nápřahu a výdech ve švihu, tak to byly nejčisteji zasažené míčky. Což neznamená, ze to je správně, ale takhle mi to funguje. :cool:

Zkoušel jsem i zadržet dech po nádechu i po výdechu a vždy z toho byla křeč :eek:

Dnes zajdu na driving a taky se na to zkusím zaměřit. Logicky mi ale taky přijde nejvhodnější nádech s nápřahem a výdech se švihem. Švih na konci výdechu, jak říká ta paní na druhém videu(alespoň tak jsem jí pochopil) mi přijde divnej, ale zkusím to. Ostatně ono to může být jako se vším ... někomu vyhovuje to, jinému ono;)
 
No, dobře... ale to video se ženskou se zaměřuje na maximální vzdálenost, ne? Resp. prostě to narvat. Tak to pak logiku má. Když potřebuješ maximální výkon - rozuměj vzdálenost, tak taky dýcháš jinak. Pokud potřebuješ klidnou, přesnou ránu, tak dýchání bude vypadat taky jinak. Dle mého jsou to rozdílné úlohy (a úmyslně pomíjím přesnost atp) .
 
No, dobře... ale to video se ženskou se zaměřuje na maximální vzdálenost, ne? Resp. prostě to narvat. Tak to pak logiku má. Když potřebuješ maximální výkon - rozuměj vzdálenost, tak taky dýcháš jinak. Pokud potřebuješ klidnou, přesnou ránu, tak dýchání bude vypadat taky jinak. Dle mého jsou to rozdílné úlohy (a úmyslně pomíjím přesnost atp) .
Nevím jak ty, ale já když beru do ruky driver, tak zásadně s myšlenkou maximální vzdálenosti;) a na obou videích pálej driverama :p
 
Nevím jak ty, ale já když beru do ruky driver, tak zásadně s myšlenkou maximální vzdálenosti;) a na obou videích pálej driverama :p

No, já třeba ne. Driver do ruky neberu a vzdálenost je mi vcelku ukradená pokud neskončím na ferveji, takže moje úroveň hry nepotřebuje akcelerovat zrovna pokročilými metodami dýchání. :) Takže za mě tak.
 
Ahoj, u golfu je to specifické tím , že provádíš jednotlivé údery , u cvičení , kde je více cviků po sobě, kdybys nedychal výkon s výdechem by ti došel kyslík. Při úderu mi přijde správně s úderem vydech. Snad jen u patu, ale to tu bylo zmíněno muže byt zahájen dech, po výdechu jako u střelby, kde jde o maximální přesnost .
 
No, já třeba ne. Driver do ruky neberu a vzdálenost je mi vcelku ukradená pokud neskončím na ferveji, takže moje úroveň hry nepotřebuje akcelerovat zrovna pokročilými metodami dýchání. :) Takže za mě tak.
Jak říkám, každej jsme jinej a tak nám vyhovuje jinej přístup. Četl jsem názory různejch golfovejch es minulosti a i tam se to ukazuje. Jeden z nich dokonce o dlouhejch ranách říká : úplně se vykašli na směr, nejdřív se nauč do toho řezat a ten je sympatickej mě ... :p;)
 
Myslím, že jsem u nás na Zbraslavi na drivingu zaregistroval dokonce výdech, navíc se syčením, po celou dobu. Tedy od založení přes nápřah po ránu. Otázkou je - Proč? Aby golfista nebyl v tenzi nikde? Soustředil se na něco jiného než na odpálení míčku? Pro plynulý pohyb celého těla? Pro zachování rytmu od přirození?
 
Myslím, že jsem u nás na Zbraslavi na drivingu zaregistroval dokonce výdech, navíc se syčením, po celou dobu. Tedy od založení přes nápřah po ránu. Otázkou je - Proč? Aby golfista nebyl v tenzi nikde? Soustředil se na něco jiného než na odpálení míčku? Pro plynulý pohyb celého těla? Pro zachování rytmu od přirození?
Jóóó, jóóó, rytmus přirození je důležitej :cool::up:
 
Myslím, že jsem u nás na Zbraslavi na drivingu zaregistroval dokonce výdech, navíc se syčením, po celou dobu. Tedy od založení přes nápřah po ránu. Otázkou je - Proč? Aby golfista nebyl v tenzi nikde? Soustředil se na něco jiného než na odpálení míčku? Pro plynulý pohyb celého těla? Pro zachování rytmu od přirození?
Spousta kondicnich trenérů, potvrzuje a můžeme si to lehce sami vyzkoušet, ze s výdechem přes zuby nebo stazenymi rty roste napětí -výkon = sila, a to až do krajní meze, tj když někomu skripou zuby. Nevím jestli je to nejvhodnější spojeni s golfovým úderem , kde se jedna více méně o rychlost při odpalu.
 
Já osobně to nedělám. Nijak se na dýchání nesoustředím. Vím, že rychlost je důležitější než síla. "Kontrolovaně" dýchám max při přípravě před úderem pro zklidnění.

Nicméně je to jedna z věcí, která dokáže soupeře celkem slušně rozhodit. Otázka na týčku: "Při ráně se nadechuješ anebo vydechuješ?" [emoji23]
 
Já osobně to nedělám. Nijak se na dýchání nesoustředím. Vím, že rychlost je důležitější než síla. "Kontrolovaně" dýchám max při přípravě před úderem pro zklidnění.

Nicméně je to jedna z věcí, která dokáže soupeře celkem slušně rozhodit. Otázka na týčku: "Při ráně se nadechuješ anebo vydechuješ?" [emoji23]
Ideálně probíhá celý švih ve výdechu, kvůli stabilizace, tempu, správně aktivované bránici, břišního lisu a svalů pánevního dna. To syčení je dobré, já používám bzučení, změna tónu zvuku vyluzovaném v prošvihu indikuje přílišnou práci rukou.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom