Deníček golfového manažera - Prach na zlatých cihlách

mkopcak

Guru fóra
Autor vlákna
1.3.2016
2,747
3,697
123
Jméno
Martin Kopčák
Probouzíte se do slunečného rána, automatické ovládání domu vám s rozbřeskem roztáhne žaluzie, kávovar dle časovače na vteřinu přesně uvaří prémiové espresso. Slyšíte jemné pravidelné cvakání, jak zahradník v rohu zahrady nůžkami na nehty zastřihuje bonsaje, chůva zodpovědně vypravuje děti do školy, aby je řidič dovezl včas a pokojská začíná utírat prach na zlatých cihlách, které máte vyrovnané v rohu obývacího pokoje. Začíná další běžný den, když váš pohled padne na článek, který otřese prazáklady vaší buržoazie!

uncle-scrooge.jpeg

Chápu, že to není primárně golfové téma, ale profesně se mne dotýká a protože podobné slátaniny vycházejí v médiích pomalu každý den, možná není od věci se na to mrknout i z druhé strany. A zajímal by mne motiv autorů a vydavatelů, protože dle mého jen vytváří neužitečné napětí ve společnosti a především roztáčí nikdy nekončící spirálu.

Aby nedošlo k nedorozumění – já bych přál kdekomu (schválně nepíšu každýmu, protože svět musí bejt v rovnováze) hodinky s vodotryskem, 3 auta, chatu ve Španělsku a čerstvý rohlíky každý ráno. Ale mám takový vnitřní pocit, že monotónní články o vyděračskejch zaměstnavatelích nás tam nedotáhnou.

Vždyť každá alespoň trochu rozumně fungující firma běží na stejném základu jako ta domácnost. Na jedné hromádce má výdaje a na druhé příjmy. A pokud to jen trochu jde, tak stranou je ještě ta hromádka na nečekaný průšvihy. No a pokud se hromádka s výdaji začne zvedat, má ta firma jen několik málo možností, co s tím:
  • Vykašlat se na to– mnohdy ne uplně blbý nápad, ale ten v obecném pohledu společnosti 2x nepomůže.
  • Snížit ostatní výdaje– no pokud jsme aspoň trochu normální, tak tady už moc není kam. Logicky chci mít výdaje co nejnižší a další tlak už může mít vliv na kvalitu či kvantitu nabízeného.
  • Sáhnout do rezervní hromádky – to ten problém vyřeší jen krátkodobě a tak to určitě není šťastné řešení.
  • Zvýšit příjmy
Jak je vidět, tak v podstatě jediná udržitelná cesta je ve zvyšování zisku a to je zcela v pořádku, proto jsme přeci tady. No jo, to ale není jen tak. Co by mi tak mohlo pomoct drásat z lidí větší keše?
  • Zlepšení služebnení zrovna snadný vymyslet způsob, jak při zachování výdajů zlepšit nabízené služby. Ne každej z nás je marketingovej génius, aby prodával naleštěný prdy a lidi mu za to rvali ruce. V každém provozu je prostor pro optimalizace, ale i ten má svoje časoprostorový omezení. A z mý zkušenosti skoro každej takovej krok ve výsledku vede k:
  • Zdraženíno jasně! Vyvolám hysterii kolem kávy - nakoupím v Makru v akci ve velkym hořký mandle, dodavateli kafe začnu vyhrožovat, že pokud mi nedá každý druhý balení zadarmo, tak půjdu ke konkurenci a k tomu musí přihodit zadáčo novej porcelán. Voalá, nezměnil jsem nic, ale kafe můžu zdražit o pětku na hrnku.
No to asi nebyl nejlepší příklad, byť jsem teda slyšel, že někde se tohle fakt stalo. Každopádně v kombinaci viditelného zlepšení služeb a zdražení vidím základní možnost, jak reagovat na rostoucí výdaje.

Aha, takže to že jsem dostal v práci přidáno, znamená, že všude okolo zdražili, aby si mohli dovolit mi přidat. Hmmm....

Upraveno moderátorem:

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
6.2.2016
5,337
3,819
123
38
Praha 6
www.19jamka.cz
Jméno
Michal Šatal
Podle mého si v úvaze vynechal jeden pohled a to ten, že existuje ještě třetí pilíř té spirály - platby/daně/náročnost/čas /kontroly/předpisy na administrativu a výkaznictví státu. Povede to k tomu, že se to zase začne "ojebávat" jinak. A stát zavede další kontroly - kamery, kreditní systémy (viz čína) - kdy čím víc poručení mimo normu bude, tím víc nám bude osekány životní benefity. Radostná budoucnost nás čeká. :)

mkopcak

Guru fóra
Autor vlákna
1.3.2016
2,747
3,697
123
Jméno
Martin Kopčák
Podle mého si v úvaze vynechal jeden pohled a to ten, že existuje ještě třetí pilíř té spirály - platby/daně/náročnost/čas /kontroly/předpisy na administrativu a výkaznictví státu. Povede to k tomu, že se to zase začne "ojebávat" jinak. A stát zavede další kontroly - kamery, kreditní systémy (viz čína) - kdy čím víc poručení mimo normu bude, tím víc nám bude osekány životní benefity. Radostná budoucnost nás čeká. :)
Těch pohledů a součástí je určitě daleko víc, to máš pravdu. Tu část co zmiňuješ jsem tu už párkrát nakousnul a časem třeba dojde i na samostatné poplákání si, ale v podstatě jde o tu výdajovou hromádku. Mě by ve skutečnosti fakt zajímal ten motiv podobných provokací. Bylo by fajn, kdyby to bylo třeba rozhýbání nebo udržení finančních toků, aby prostě ekonomika běžela a lidi utráceli peníze. Bohužel se mnohem víc klaním k obyčejné lidské závisti - někdo nám řekl, že v Německu berou 3 000 Eur minimální mzdu a dokud my to nebudeme mít taky, tak to nebude fér...

jan

Guru fóra
Tým 19.jamky
12.2.2016
2,679
1,836
123
Praha
Jméno
Honza
Na co reagujes ci co resis?
Jako kdyz se podivam na situaci v praglu, tak mam pocit, ze to mnoha lidem presne takto funguje... :D

karlos

Mazák fóra
25.2.2016
909
995
103
Benešov
Jméno
Karel
Já z toho článku mám jediný závěr, jestli mi tím chtěl básník něco říci, tak nevím co...

mkopcak

Guru fóra
Autor vlákna
1.3.2016
2,747
3,697
123
Jméno
Martin Kopčák
Já z toho článku mám jediný závěr, jestli mi tím chtěl básník něco říci, tak nevím co...
Asi sem to neměl psát tak abstraktně

karlos

Mazák fóra
25.2.2016
909
995
103
Benešov
Jméno
Karel
Asi sem to neměl psát tak abstraktně
Nemyslel jsem tvojí reakci, ale původní článek idnes... :), moje mozková kapacita na to asi nestačí.. Jedině snad že musí brát všichni 32litrů, jestli je to lempl nebo makáč je asi jedno, hlavně mu to firma musí dát, aby žil spokojeně..

Jarek

Člen fóra
8.2.2019
88
63
18
V článku míní, že na vyšších příjmech celé společnosti nakonec profitují všichni. Určitě nemyslí, že by měl mít lempl stejně jako makáč, ale celá mzdová hladina by měla být vyšší. V rámci EU jsme země, kde je největší rozdíl mezi produktivitou práce a mzdami. Mzdy by tedy měly být v kontextu celé Evropy vyšší. Opakem je třeba Dánsko, kde mzdy převyšují produktivitu práce. A v Německu není minimální mzda 3000 Euro, ale cca 1650 Euro při plném úvazku. A pokud mají u nás vysokoškoláci mzdu na úrovni německých prodavaček i 30 let od pádu komunismu, tak se někde stala chyba.

Marta

Guru fóra
22.2.2016
1,421
1,165
123
Jméno
Marta N.
Tak se mi zdá, ze článek ( ten z odkazu) směřuje svým sdělením k odměňování nikoliv podle zásluh, ale podle potřeb. No, takový pokus tu už jednou byl a nějak se nepovedlo k němu ani přiblížit. A že důstojná mzda je potřeba, aby někdo nezáviděl cosi sousedovi? To si milá neziskovka snad dělá srandu ne? Možná by soudruzi z neziskovky mohli zkusit založit si nějakou firmu, najdou pár lidí, stačí do deseti kousků, a zaplatit jim důstojnou mzdu.

• To se mi líbí, Shot!
Reactions: Dana a mkopcak

Mirek_62

Guru fóra
25.8.2018
1,066
724
123
KHGCS
Tak se mi zdá, ze článek ( ten z odkazu) směřuje svým sdělením k odměňování nikoliv podle zásluh, ale podle potřeb. No, takový pokus tu už jednou byl a nějak se nepovedlo k němu ani přiblížit. A že důstojná mzda je potřeba, aby někdo nezáviděl cosi sousedovi? To si milá neziskovka snad dělá srandu ne? Možná by soudruzi z neziskovky mohli zkusit založit si nějakou firmu, najdou pár lidí, stačí do deseti kousků, a zaplatit jim důstojnou mzdu.
Proč by soudruzi z neziskovky hledali někoho na práci? Nepotřebují tvořit hodnoty, oni je spotřebovávají, stačí jen správně zdůvodnit a dotace tečou proudem :mad:

bohumil.koval

Mazák fóra
28.11.2016
634
204
53
Karviná
Jméno
Bohumil Koval
A pokud mají u nás vysokoškoláci mzdu na úrovni německých prodavaček i 30 let od pádu komunismu, tak se někde stala chyba.
Nestala se chyba nikde, můj nástupní plat byl 1800,- THP OKD! uvěřili jsme slibům o utahování opasků, bláhově se průvodilo, cinkalo klíči a ty nám vzali. Vše rozprodali v kuponech, co jsme měli dobré nám vzali, co nám zůstalo montovny a Nic nedělejte my to za vás levně nakoupíme a draze vám prodáme, kvalita ČSN a ON o tom si musíme nechat zdát, nebo v kavárně si neziskově popovídat.

WebGolf.cz