Český "Profesionál"

doktordee

Guru fóra
Tým 19.jamky
11.2.2016
1,967
2,046
123
Praha
www.samolepky-online.com
Jméno
David
Tak jsem zahlédl záznam turnaje z hřiště Mstětice a když vidím výsledky většiny českých Pro nedá mi to se zeptat - je hráč se skóre 80+ ještě Pro? Schvalujete kritéria pro možnost přestupu a setrvání u Pro dostatečná? Jak na vás takové výsledky působí?
 

JanKostalCZE

správce
Tým 19.jamky
12.2.2016
2,262
1,890
123
Praha 7 - Holešovice
Jméno
Jan Košťál
Re: Český

Dnes jsme to probirali na albatrossu s profikama. ted jiz zadna kriteria nemaji. bylo to jen po dobu pga skoly. jedine co musi je platit poplatek pgacz. coz je dost vysoka castka
 

Toams

Aktivní člen
6.3.2016
191
95
38
Jméno
Tomáš
Re: Český

Co je to profesional? Clovek, co se tim zivi? Tak jestli se tim uzivi prez pricemoney, nemam s tim problem, jestli ho budou taha sponzori, je to jejich problem, koukat se na nej nebudu.
Dnes je napriklad dizajnerem kde kdo, kazda treti buchta, co se doma nudi a manzel je 24/7 v praci, tak si udela rychlokurz a uz je odbornice prez dekorovani policek ... A kdyz ji z toho jdou penize, tak ma bud moc kamosek ve stejne zlate kleci nebo je fakt dobra ;)
 

doktordee

Guru fóra
Tým 19.jamky
11.2.2016
1,967
2,046
123
Praha
www.samolepky-online.com
Jméno
David
Pokud chceš trénovat tak, co já vím, se platí pouze po dobu studia. Což jsou 3 roky a dohromady to vyjde asi na 60k. O žádném dalším poplatku jsem nikdy neslyšel. Nicméně zpět k tématu Profesionál. Pocitově - hráč, který hraje 80+, vnímáte ho ještě jako profesionála? Možná já mám jen "vysoké" nároky ale hcp 6 mi pro přestup k Pro přijde hodně.
 

jan

správce
Tým 19.jamky
12.2.2016
2,460
1,523
123
Praha
Jméno
Honza
Re: Český

Podobnou uvahu jsem resil, kdyz jsem mel tu cest hrat na Dysine hned pred LET a typek z flightu to dal za -1 (zapisoval jsem ho) a moc se nenadrel. Normalni chlap s HCP 1.8, plne pracujici, golf hrajici 6 let. Pak jsem sledoval vykony dam na LET...

Osobne si myslim, ze ten termin profesional je zavadejici. Je to asi dano tim, ze amatersky status je striktne omezen a nejde hrat o penize. Nevim jak je to v jinych sportech.

80 ran je prima. V zivote to asi nezahraju a respekt pred temi co to umi. Ale nechapu mistni zastoupeni Titleist (sponsoruje tu i nekdo jiny???), ze do toho sypou penize. Jako cepici zdarma asi ano, ale jinak..
 

RazoR

správce
Tým 19.jamky
6.4.2016
249
230
53
Olomouc
Jméno
Jiří Milfajt
Re: Český

Obecně je důležité rozlišit o jakého "profesionála" se jedná:
- Playing PRO - profesionál, který se živí (chtěl by se živit :)) především svou hrou = vyhrávat Prize Money a samozřejmě dostávat podporu od Sponzorů. Mám pocit, že zde je pro vstup HCP okolo 0 (ale neznám přesné aktuální podmínky) - zásadní věc ale je - tato kategorie profesionálu nemusí studovat - prostě pokud splňují podmínky na to být Playing PRO - tak prostě podají žádost a změní se jim status.
- Teaching PRO - neboli profesionální trenér golfu. Tedy člověk, který se primárně živí jakožto trenér/učitel. Zde býval pro vstup HCP okolo 6. Následně je přijat hráč ke studiu atd... Určitě platí nějaké studijní poplatky. Všechny kategorie (předpokládám, že i Playing) určitě pak platí i nějaký roční členský poplatek v PGAC (čgf nejspíš profíci samotní nic neplatí - ale nejsem si 100% jist). Dále pak trenéři většinou platí nějaké poplatky hřišti, na kterém trénují - toto je však již velmi individuální, ale pohybuje se to většinou v řádu desítek tisíc ročně (jedná se většinou buďto o paušální "roční nájem" a nebo o nějaký desátek z odučené lekce apod...). Teaching PRO mohou ale také hrát turnaje určené pro Profesionály, kde se hraje o Prize money (pokud splní podmínky pro přihlášení do turnaje). Je tedy pak mnohdy obtížné /resp. nemožné rozlišit o jakého PRO se jedná...

Toliko asi k teorii. Nyní k praxi a k realitě. Je otázka, zdali řešíme 80+ ran u Playing PRO a nebo Teaching PRO. V ČR těch Playing zas tak moc nemáme, i když každým rokem přibývají... Většina českých PRO jsou Trenéři.
Určitě v ČR najdeme i profíky, kteří jsou trenéři (mají školu), ale vstupovali s velmi nízkým HCP jakožto velmi dobří amatéři a působí na nás tedy spíše jako Playing PRO... Určitě je i spousta trenérů, kteří vstupovali s HCP 6 a pod 80 zahráli párkrát v životě... Zde ale přichází ta otázka - co je určující faktor toho jak "dobrý český profesionál je"? 
Můj názor je, že Playing PRO by měl být schopen hrát běžně hřiště okolo paru více dní po sobě (samozřejmě v závislosti na podmínkách - někdy v paru, někdy pod par, někdy uletí a dá třeba i 80, ale to je spíš výjimečná situace).
Teaching PRO - ten nemusí být zdaleka tak dobrý hráč (= špičkový hráč neznamená automaticky i kvalitní trenér). Řekl bych, že by měl být schopen hrát pod 80, ale když hold zahraje víckrát po sobě 83, tak se zase svět nezboří. Zásadní u něj je spíše schopnost golf systematicky učit, dobře analyzovat hráče, umět poradit atd. Samozřejmě by měl být také schopen zahrát všechny typy ran (tzn. ukázat), ale myslím, že není nutné aby byl schopen 3 dny po sobě obejít hřiště v paru... Mnoho trenérů hrávalo jako amatéři velmi dobře, ale jakmile přešli "na podložku" tak se jejich hra logicky zhoršila...

Zde http://www.pga.cz/clenove/ je vidět, kdo má v ČR jaký status (Tour Professional = Playing PRO).
 

JardaK

Guru fóra
10.2.2016
1,662
1,145
123
Jméno
Jaroslav Kubánek
RazoR: Pod to bych se podepsal..
Obecně nevím, zda všichni Teaching Pro mají jako jediný svůj zdroj příjmů učení golfu, ale dost o tom pochybuji.
Když vezmu svého trenéra jako příklad, pracuje v akademické sféře, učí stálé klienty, poměrně dost týdnů v roce věnuje sebevzdělávání v oblasti golfu všude možně po světě, je činný v PGAC a co já vím ještě. Je celkem logické, že na vlastní tréning a hru asi moc často nedojde. Asi se nedá čekat, že bude hrát stabilně na úrovni Playing Pro, který se pravděpodobně nevěnuje ničemu jinému než vlastní přípravě. Ovšem osobně bych ten rozdíl čekal větší. ..
 

requo

admin
Tým 19.jamky
6.2.2016
4,673
2,909
123
37
Praha 6
www.19jamka.cz
Jméno
Michal Šatal
Re: Český

Když jsme u toho a je tu toto téma, co všechno musí golfista splnit, aby se stal profíkem (Playing Pro a Teaching Pro), myšleno jak vstupní poplatky, zkoušky, tak pak následné udržovací poplatky, zkoušky? 
 

RazoR

správce
Tým 19.jamky
6.4.2016
249
230
53
Olomouc
Jméno
Jiří Milfajt
Re: Český

Jaké jsou přesné aktuální požadavky netuším (nepodařilo se mi dohledat).
Bývalo to ale nějak takto:
Teaching PRO - věk 18 let, Muži HCP 6, Ženy HCP 8, dokončené středoškolské vzdělání (maturita?), smlouva s klubem (hřištěm) kde bude trénovat. Po přihlášení (kdykoliv během roku, ale uzavírky jsou myslím někdy během podzimu) je pak posouzeno, zdali hráč splňuje podmínky a následně je od 1.1. následujícího roku přijat ke studiu do Five Star Academy. Myslím, že se jedná o tříletý obor zaštiťovaný FTVS UK, který probíhá formou několika seminářů během roku (prodloužené víkendy myslím, ale kolikrát do roka - to přesně netuším)... Podrobněji by musel říct nějaký PRO. Peníze - určitě nějaké školné (už to tady myslím padlo - cca 30 000,- za semestr?) + roční poplatek do PGAC... Je tam pak několik klasifikací, podle toho jak daný PRO studuje, hraje, jaké kurzy absolvuje apod... Dá se to najít na www.pga.cz
Playing PRO - jen velmi nízký HCP (0 nebo méně, ale nevím přesně kolik) a věk 18 let - zde lze ale udělit výjimku (u nás např. Spilková, Gál...) Stačí si podat žádost o změnu statusu - pak asi proběhne nějaká kontrola HCP, zhodnocení odehraných turnajů apod. a k profesionalizaci dojde v řádu dnů od podání žádosti, tzn. kdykoliv během roku... Studium žádné, poplatek asi pouze jen PGAC (případně další, pokud je hráč členem nějaké Tour, které mají určité formy členství apod... ale to už je spojené přímo s turnaji)...

Jinak ještě k Jardovi: jasně jak píšeš - u Trenérů určitě není trénování jediný zdroj příjmů, bylo to myšleno tak, jako že učící profesionál je (měl by být) zaměřením primárně trenér golfu... Ale samozřejmě znám spoustu PRO, kteří jsou např. manažery na hřištích a v podstatě neučí nebo dělají promotéry nějakých turnajů a Tour, vzdělávají se individuálně i po skončení studia, provozují golfové "cestovky" apod... A nebo jsou prostě kombinací výše uvedeného :)
 

doktordee

Guru fóra
Tým 19.jamky
11.2.2016
1,967
2,046
123
Praha
www.samolepky-online.com
Jméno
David
Koukám, že se posunula hranice hcp. Bývala tuším 6.0. Nicméně zbytek zůstal stejný. Jen je tam ještě, nebo alespoň letos byla pro učně, hrál jsem s nimi pro am a zmínili to, obhajoba hcp. Tedy povinné turnaje. A ty taky nejsou zadarmo. Ale 6,4 není tak daleko...