Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Tržiště & Inzerenti - diskuse

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Diskusní vlákno k Tržišti 19.jamky.
  • Diskuse k nabídkám
  • Varování před nepoctivci
  • Náměty a připomínky
  • Různé
PS: Předpřipravené diskusní vlákno k budoucímu Tržišti 19.jamky (v říjnu spustím). Prosím, prozatím možno ignorovat.
 
Upraveno:
Blíží se okamžik, kdy na 19.jamce znovu-zprovozním inzerci, resp. Tržiště. Bude to zhruba fungovat tak, že se budou samostatně zakládat inzeráty do samostatné části fóra (už to tady podobně dříve chvíli bylo). Každý inzerát bude mít svého inzerenta, inzerát půjde po prodeji ukončit/smazat - inzerentem. Cílem je přesunout inzerci levnygolf.cz se na 19.jamku - z důvodu, že je už poměrně náročné udržovat/rozvíjet vedle sebe dva systémy a udržovat je aktuální. Na druhou stranu, je víceméně oddělená komunikace o golfu od "businessu".

Má to určitá rizika - 19.jamka je určitá komunikační platforma, tzn. je poměrně přímá a otevřená - tzn. ne každý inzerent ustojí, když se na něj vrhne negativní reakce k jeho inzerátu, na druhou stranu, ta kritika může být i oprávněná. Ale není tomu potřeba dávat větší pozornost, než si zasluhuje a dělat z každého inzerátu komunikační událost dne nebo ano? Jako hezký příklad nám může posloužit teď aktuální inzerent @tiktak - a jeho inzeráty jak na 2feeza1, tak aktuálně driver Callaway a reakce komunity. Takže počítám s tím, že pro větší počet inzerátů vznikne část fóra, která bude mimo současné diskusní vlákna, nějaké kategorie atp - prostě to, co diskusní vlákna z principu úplně neumožňují. Berme prosím na zřetel, že inzerátů mohou být ve špičce nižší desítky za den, tzn. mohly by v případě špatného nastavení "přetapetovat" vše ostatní na Jamce.

Nabízí se několik možností jak to řešit - a otevírám tuto brainstormingovou diskusi, pro nové TRŽISTĚ a k tomu dvě otázky, kde jsem se zatím nerozhodl:
  • mají mít inzeráty možnost diskuse ke každému inzerátu? Ano / ne
    • ANO: umožňuje komukoli napsat k inzerátu cokoli - což může být ale i hate, narušující reálný prodej - to že někomu se cena nelíbí (a vnáší tím negativní tón k nabídce), neznamená, že pro někoho jiného to nemůže být atraktivní. Na druhou stranu to může ale být doplňující informace, která brání "šmejdství" atp. Výhodou je, že se každý na Jamce dozví o novém inzerátu v okamžik vloženi = jeden inzerát, jeden vlákno.
    • NE: viz předchozí odpověď, akorát obráceně (více podobné anonymitě současnému levnému golfu) - pokud by to bylo takto, s velkou pravděpodobností bych se přikláněl k tomu, že bych udělal nějakého robota, který by do jednoho vlákna 1x každý den hromadně vypsal nové inzeráty.
  • mají mít inzeráty, resp. uživatele na jamce - feedback?
    • Trochu to řeší to předchozí, feedback + a -, na některých fórech se tím zvyšuje důvěryhodnost daného inzerenta, že je reálně vidět, že s ním ostatní (např. mí kamarádi) mají již praktickou dobrou zkušenost. Na druhou stranu, občas se to zvrhává k vyřizování účtů.

Samozřejmě, vše se dá schvalovat před zveřejněním, ale to je poměrně problematické - jednak posuzování oprávněnosti případné námitky a pak přebírání odpovědnosti za znění. Zároveň to vede ke zdržování vedoucí ke zveřejnění a tím negativním vjemům = je to pomalý, neaktuální atp.

Poslední možností je nechat tržiště tak jak je vlastně doposud, jako samostatná vlákna, ale vyčlenit je, aby se všechny nezobrazovaly mezi novými... to má tu nevýhodu, že chybí obrázky pro listování atp. Prostě fórum.

Díky za zpětnou vazbu, nápady.
 
Upraveno:
Poznámky bez ladu:
  1. Jestli to máš jako business, tak to udělej tak, aby Ti to neslo co nejvíc prachů 🙃
  2. Jestli to máš jako doplněk fóra, tak si s tím nelam hlavu.
  3. Konkurence Dana E. na FCB veřejné komentáře umožňuje.
  4. Když dáš možnost inzerentovi vypnout komentář, tak já si založím vlákno vedle
  5. Když nebude možnost komentovat inzerát, tak si někdo založí vlákno vedle
  6. Každej má možnost inzerovat jinde
  7. Upřímně jsem mírně skeptický k tomu, že by tato aktivita razantně a rychle zahýbala s golfově bazarovými poměry v ČR, a podle toho bych tomu věnoval úsilí, ale já jsem cynický skeptik, co se vydává za optimistu
 
Já bych osobně veškeré komentáře vypla(stejně jako na všech ostatních portálech, na bazoši taky nekomentuje nikdo nic ale hodnotí ti profil což mi přijde daleko užitečnější a na koment inzerce bych otevřela jedno specifické vlákno, které ať si otevře kdo chce a můžou se tam čeští rejpalové předhánět v nenávisti. Jinak co mi na inzerci chybí je možnost skrytí skupiny všech inzerátů jednotlivých profilů, když jdu do inzerce/ bazaru chci hole P2P nikoli inzeráty obchodníků a přeprodávačů, kteří inzerují nové hole o 200 levněji než v obchodě viz profil "Monika" a "G-O-L-F" kteří se nesčetněkrát opakují a inzerují jako obchody...
 
Z pohledu uživatele mi přijde škoda, že se ten Bazar vypne - je to skvěle udělané, přehledné, filtrování jasné, jednoduché. Tržiště na 19.jamce mi přijde výrazně složitější a nepřehlednější a mám obavu, že se to spíš přesune na bazoš. Businessově to chápu, jestli je to skoro všechno zdarma, tak to nemá význam - bylo tam dost inzerátů, které byly evidentně komerční (Monika, prodávající trenéři si z toho určitě taky něco nechávají nebo to vlastně dělají pro klienta, který jim platí za něco jiného, takže to je taky komerční, atd.) a pokud tyhle lidi neplatili, tak je to problematické neustále zdarma udržovat - jedině, že by se tím zvyšovala návštěvnost celého webu a tím příjem z reklam, pokud nějaký je. Já jsem si do této změny nevšimnul, že nějaké Tržíště existuje a to sem chodím docela často a už hodně dlouho.... zatímco ten bazar je vidět hned....
 
Z pohledu uživatele mi přijde škoda, že se ten Bazar vypne - je to skvěle udělané, přehledné, filtrování jasné, jednoduché. Tržiště na 19.jamce mi přijde výrazně složitější a nepřehlednější a mám obavu, že se to spíš přesune na bazoš. Businessově to chápu, jestli je to skoro všechno zdarma, tak to nemá význam - bylo tam dost inzerátů, které byly evidentně komerční (Monika, prodávající trenéři si z toho určitě taky něco nechávají nebo to vlastně dělají pro klienta, který jim platí za něco jiného, takže to je taky komerční, atd.) a pokud tyhle lidi neplatili, tak je to problematické neustále zdarma udržovat - jedině, že by se tím zvyšovala návštěvnost celého webu a tím příjem z reklam, pokud nějaký je. Já jsem si do této změny nevšimnul, že nějaké Tržíště existuje a to sem chodím docela často a už hodně dlouho.... zatímco ten bazar je vidět hned....
Uznávám, že na Bazaru jde filtrovat rychleji, zatímco nastavit filtr na Tržišti je složitější, nicméně neřeším nákup/prodej čehokoliv tak často, abych to viděl jako problém. Navíc je teď Tržiště daleko víc na očích, Bazaru jsem si často celé měsíce nevšiml, takže za mne dobrý.
 
Díky za předchozí reakce (přesunul jsem to celé na jedno místo k obecné a doufejme trvalé diskuzi k Tržišti). :up: Zkusím bodově některé věci velmi letem světem ozřejmit:

  • LevnýGolf není zrovna pro business a reklamu úplně nejlepší značka. Inzerenti reklamy se zrovna nehrnou a nikdy nehrnuli. Návštěvnost je z pohledů zadavatelů reklamy poměrně malá (řádově stovky unikátních id denně, většinou opakující) a měřitelný zisk v podobě konkrétních nákupu pak jinde krátkodobě neznatelný, na což vždy jakákoli reklamní spolupráce (koneckonců i na 19.jamce) skončila. Nepodařilo se mi nikdy (vyjma Webgolfu) s kýmkoli držet reklamu na úrovni - že může být prostě vidět a fungovat dlouhodobě. Zároveň klientela (uživatelé) LevnéhoGoofu, stejně jako 19.jamky jsou poměrně tématicky zkušení, tzn. reklama na ně nefunguje tak dobře, aby koupili každou předraženou ptákovinu na nějakém e-shopu... tzn. z pohledu levného golfu zase to ten koncák nakonec na reklamě platícím českém eshopu nekoupí, tzn. pro inzerenta méně lákavé a tak pořád dokola... Generická automatická reklama - ty zlaté časy toho jsou už dávno pryč a těch pár desetikorun měsíčně (v lepším případě) nestojí ani za tu práci to udržovat a snižovat tím pro ostatní přehlednost. A ono - ano, každý z nás chce nakupovat Levně, ale málokdo je ochoten vystupovat pod značkou Levně, kdy je to vnímáno chudě/šméčko atp. A pak: i když levně/zadarmo, tak se očekává, že služby a servis a zisky budou jak v Dubajském top hotelu a jaktože to tak není atd.
  • Btw. zpoplatnit inzerát každý, nebo řešit nějaká procenta z prodeje - při těch pár inzerátech a těch prodejích, to aby se na to zaměstnal někdo na plný úvazek. To je pořád nějaký problém, technologický, lidský, vymlouvání, že nakonec byla cena jiná a že blablabla... děs. :) Kdysi to na levném golfu bylo, např. nějaké zvýrazňování inzerátů za drobný poplatek. Zisk celkově desetikoruny měsíčně, ale na druhou stranu hodiny a hodiny řešení problémů se službou (sms, platby, vratky, reklamace, že omyl atd)... furt dokola, často fakt kvůli 15 ti Kč - tzn. to nezaplatí ani ten čas, který tomu místo něčeho věnujete.
  • Multinzerce / hromadní inzerenti - Těch pohledů je celá řada. Více inzerátu dělá obsah, ale zároveň snižuje přehlednost a různorodost. Ten trh zase tak obsáhlý lákavého zboží není (přeci jen po 15 ti letech provozování inzerce ten tok mám poměrně zmapovaný). Řešením jsou pokročilá filtrovací pravidla, případně nějaké profily atp. Nicméně to jsou všechno poměrně netriviální funkce, aby to dávalo smysl a nyní dobře použitelné na všech zařízeních. Osvícených obchodníků je řekl bych poměrně málo a ještě méně "překupníků" bylo historicky ochotno za cokoli platit i poměrně nízký udržovací poplatek. Ale objevovat způsoby, jak si zakládat více profilů, aby mohli mrsknout více inzerátů... atp. to jim toho času líto nebylo. Z hlediska provozovatele toto řešit je prostě opruz, nejprve vysvětlujete, pak žádáte, varujete, zaříznete... jen proto, aby těch pár troubů to co pár měsíců zkoušelo kvůli ušetřeným 2.500 Kč za rok pořád znovu a dokola a ještě vas jinde pomlouvaly včetně dané služby (velmi dobře vím, kolik lidí se jim sem tam ozvalo a jak zisky mají a jak to pro většinu z nich bylo zatraceně výdělečné).
  • Zastaralost a zranitelnost kódu - vše je potřeba udržovat, v IT to platí dvojnásobně, doba se dost překotně vyvíjí a prostě udržovat více jak desetiletý nezdokumentovaný software, aby byl použitelný, zobrazoval vše jak má na libovolném zařízení, není sice až zas tak složité, ale prostě taky to žere čas a pořád zvažujete, na kolik dává smysl dělat nějaké převodové můstky, případně udržovat prostředí, na kterém to může běžet - nemluvě rizika nabourání a ztráty dat (kontaktů na zadavatele inzerce, spam...) atp. 19.jamka má mnohem pokročilejší ekosystém správy uživatelů, možnost hlídání a nastavování a vůbec, dlouhodobou údržbu. A dříve nebo později, protože neopravujete úplně vše, ale postupně to bastlíte jen to podstatné a klíčové, se dostanete do stavu, kdy by bylo potřeba to udělat celé znovu, bez těch hromad hotfixů atp. A jsme zpátky na začátku - vyplatí se to, když efekt bude plus minus stejný, protože s velkou pravděpodobností se prostě nijak dramaticky počet inzerátů a využitelnost ve stagnujícím oboru českého golfu prostě tímto nezvedne (bez vynaložení masivních prostředků propagace s malou šancí návratovosti)
  • Doba se posunula - těch inzertních kanálů a možností prodeje je celá řada, např. zmíněné FB skupiny, které x z nás používá a sleduje také. Mají nějaké své výhody a nevýhody, ale soupeří se s tím poměrně těžko... pokud by inzerátů byly tisíce, tak x věcí vytvářet individuálně dává smysl. Pro průběžný počet aktuálních inzerátů cca 150-200, kdy v kategorii je cca 30 položek různé vypovídací hodnoty na celý bazar (bez multiinzerce) je mnoho funkcí v praxi statistických využívaných skutečně jen bezvýznamně pár jednotkami uživatelů. Většinou sledují stejně jen titulní stránku, nových.

Atd. Tím v podstatě chci říct, že budu velmi rád, když Tržiště na 19.jamce bude plnit především to, co byla vize LevnéhoGolfu na začátku - především. A třeba i v menším ale dlouhodobě, kdo ví? Služba pro komunitu 19.jamky (dříve pro "nikam nepařící golfisty samotáře bloudící na českém netu"), která je ze své podstaty otevřená všem normálním bez rozdílů, jedno jestli z kraje A nebo B, jestli jezdí fábkou, nebo Buggati. A tím spojené propojování, navazování přátelství atp. Ano, nepostihne to vše a všechny. Ale prostředek a za rozumného síly udržitelný nástroj tu je. A je tu po ruce, konečně propojený s uživatelem, jeho profilem, pěkně na jednom místě. A to dává příslib a možnosti to vhodně udržovat technologický v jednom systému, s jednou logikou ovládání a mít více svázáno s konkrétním jménem = důraz na kvalitu a spolehlivost, pokud možno bez propojení s jakýmkoli komerčním subjektem a tím ovlivňování obsahu a jeho přímého preferování na úkor přístupnosti Jamky a její určitě punkovitosti a nezávislosti. :)

No nic, tak jsem se vypovídal. Sorry, psal jsem to průběžně v pracovních pauzách celý den, tak je to takový trochu spíše sběr myšlenek, než ucelený text. Ale chtěl jsme k některým výše uvedeným bodům zareagovat a ještě jednou poděkovat za veřejné reakce @Sauron, @Janča, @lukas15, @Dalibor7 ale i dalším, co mě kontaktovali soukromě, případně se kterými jsem stejné téma řešil v minulosti. Pečlivě jsem vše přečetl a v mnohém to pomohlo :up:
 
Upraveno:
Hodilo a líbilo by se vám někomu, u inzerátu tlačítko "Rezervováno"?
Mně jo, ale kvůli jednomu pošukovi to asi nikdo tvořit nebude.
Jasně, můžu si upravit inzerát a dopsat si to tam sám (teď jsem to udělal), ale mít možnost změnit status inzerátu jedním klikem, to je teprve digitalizace... 😂
No nic, vyprovodím se sám... 😂
 
Hodilo a líbilo by se vám někomu, u inzerátu tlačítko "Rezervováno"?
Mně jo, ale kvůli jednomu pošukovi to asi nikdo tvořit nebude.
Jasně, můžu si upravit inzerát a dopsat si to tam sám (teď jsem to udělal), ale mít možnost změnit status inzerátu jedním klikem, to je teprve digitalizace... 😂
No nic, vyprovodím se sám... 😂

Smysl mi to dává. Nejprve to mrsknu jako podnět autorům toho "modulu", pokud si s tím neporadí/nebudou chtít, tak zkusím následně vyrobit něco sám. Díky za podnět! :up:

Do té doby, jak píšeš - ustáleným zvykem na fórech je psát na konec nadpisu, případně do textu "REZERVOVÁNO" (tím se liší vyjma jiného inzerce od klasických vláken, ta oprávnění nad vlastním obsahem jsou mohutnější, než v případě běžných příspěvků).
 
Upraveno:
mají mít inzeráty, resp. uživatele na jamce - feedback?
  • Trochu to řeší to předchozí, feedback + a -, na některých fórech se tím zvyšuje důvěryhodnost daného inzerenta, že je reálně vidět, že s ním ostatní (např. mí kamarádi) mají již praktickou dobrou zkušenost. Na druhou stranu, občas se to zvrhává k vyřizování účtů.
Ahoj,
nové Tržiště je úplně v pohodě, ale nejsem si jist, jak správně používat feedback (možná jsem jen přehlédl, jak se to dělá), tak se raději zeptám.
Konkrétně - když třeba něco nabídnu, najdu kupujícího, pošlu a označím inzerát jako Prodáno (tím ho "vymažu"), tak jak pak můžu dát pozitivní feedback kupujícímu jako poděkování za to, že zásilku převzal, a naopak, jak on může dát mně feedback za to, že mu zboží přišlo v pořádku, když už nevidí původní inzerát?
 
Konkrétně - když třeba něco nabídnu, najdu kupujícího, pošlu a označím inzerát jako Prodáno (tím ho "vymažu"), tak jak pak můžu dát pozitivní feedback kupujícímu jako poděkování za to, že zásilku převzal, a naopak, jak on může dát mně feedback za to, že mu zboží přišlo v pořádku, když už nevidí původní inzerát?

Pokud je označen inzerát jako "Prodáno" - není smazán. Tzn. Tvé prodané inzeráty jsou dostupné pod záložkou "Prodané inzeráty" - na screenu zobrazuje červená šipka. Kdokoli další pak může v prodaných inzerátech v Tržišti listovat pomocí filtru, viz zelené šipky.

Bez názvu.png

Každopádně, hodí se pro to URL inzerátu, která je pak zjistitelna v soukromé zprávě například pokud kontakt proběhne přes tlačítko KONTAKTOVAT u inzerátu, kde se URL dosadí do textu.

Další možností je dát feedback konkrétní osobě bez konkrétní vazby na inzerát.

---

Ale když na to koukám, uznávám, že by bylo velmi šikovné mít při přidání Feedbacku v roletce i "Prodané" inzeráty z nedávné doby, pak by to bylo jednodušší. Kouknu na to, jestli si poradím s tím sám, a nebo budu kontaktovat tvůrce Tržiště s žádostí o úpravu. Dám vědět, píšu si. :up:
 
Upraveno:
@requo Dotaz. Tržiště je zamčené? Už nebude?
 
@requo Dotaz. Tržiště je zamčené? Už nebude?

Proč by bylo zamčené?

EDIT: Nevidím nic, co by nefungovalo, tak jak má. Nedaří se Ti vložit inzerát? Nebo něco jiného? Oprávnění jsem zkontroloval, vše by ti mělo fungovat?
 
Upraveno:
Proč by bylo zamčené?

EDIT: Nevidím nic, co by nefungovalo, tak jak má. Nedaří se Ti vložit inzerát? Nebo něco jiného? Oprávnění jsem zkontroloval, vše by ti mělo fungovat?
Beru zpátky. Asi jsem jen něco špatně pochopila.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom