HCP system (EGA vs US)

JanKostalCZE

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Jan
Přijmení
Košťál
Rok ZK
2009
Klub
Prague City Golf
HI (HCP)
0,1
P/L
  1. Pravák
Značka
Mizuno, Titleist, UA
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih

Feedback
+0 / 0 /-0
Dokázal by mi někdo detailněji vysvětlit systém hcp v US?? System EGA všichni známe, ale jak to chodí za mořem?? 
Jaké je porovnání čísel?? Má hráč v jednom z nich o hodně jiný hcp nebo je to podobné??
mám to načtené, ale v praxi bych asi nevěděl :(

• To se mi líbí, Shot!
Reactions: jan

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 23
P/L
  1. Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+1 / 0 /-0
JanKoštál: Mohl by si mi naprosto neznalým alespon podle sebe vysvětlit, jaky je rozdil v obecne rovině, jestli sis to četl?

RazoR

Aktivní člen
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
Mno, já to moc načtené nemám, ale co vím, tak existují tři takové ty základní systémy:
EGA (kontinentální Evropa)
CONGU (komplet Britské ostrovy = UK, Irsko...)
USGA (Amerika)

Dobrý by asi na začátek bylo vědět co jsou CR a SR. Jednoduše řečeno:
- Course rating (CR) – neboli absolutní obtížnost hřiště pro dobré hráče (schopné zahrát hřiště v PARu)
- Slope rating (SR) – neboli relativní norma hřiště pro „horší“ hráče (tzv. bogey hráče s HCP kolem 20)

Pokud se nepletu tak CONGU zná jen CR. Tzn. pro hráče v Anglii (a ostrovním okolí) je obecně náročnější snížít HCP. Jinak řečeno (velmi všeobecně) HCP 4 v ČR vždycky dostane na zadek od HCP 4 z UK :), protože ten bude spíš odpovídat ČR HCP okolo 2 (pouze příklad pro pochopení). Z praxe - na mezinárodních evropských AM soutěžích mají ostrovní státy většinou nejvyšší průměrné teamové HCP, ale většinou se umisťují výsledkově velmi dobře...
Technicky (výpočet) ale CONGU a EGA fungují stejně a myslím, že nejdřív bylo CONGU a z něj se vyvinul EGA systém...

EGA a USGA používají SR. Když to vezmu od konce - říká se, že ikdyž jsou systémy velmi rozdílné, výsledný HCP hráče (z dlouhodobějšího hlediska) je docela srovnatelný, tzn. když někdo hrál v USA a teď bude hrát v Evropě, tak by se mu měl HCP převést v poměru 1:1. možná jsou US HCP lehce nižší, ale asi to nebude zas takové drama...

No a jak to teda funguje? EGA asi všichni známe - turnaje na rány, stablefordy, nesoutěžní výsledky. Přesný vs. hrací HCP. Podle výše HCP nějak snižuji (o 0,5 nebo 0,2 atd...) a nějak zvyšuji (mám pocit že nově o 0,1 ve všech kategoriích)... Všechno (v rámci ČR) je vedeno na serveru ČGF.

USGA? Z praxe neznám, ale principiálně by to mělo fungovat následovně: nezáleží co se hraje za soutěž, hráč  si může dokonce psát sám výsledky a když nedohraje jamku uvede své obvyklé číslo:) (takže ideální systém pro typického českého golfistu :-D). No a HCP se počítá cca jako průměr lepší poloviny posledních 20 výsledků. Jak si to ale hráči evidují to netuším (asi na to mají nějaký speciální "ČGF" server)...

No a jen pro zajímavost (vrabci na střeše cvrlikali :)) se dost možná blíží v řádu několika let (2, možná 3, možná 4...) revoluce jak HCP systému (sjednocení a používání jen jednoho globálního systému), tak i zásadní změna golfových pravidel (zjednodušení, ale opravdu razantního charakteru)... Ale tuto zprávu berte jako lehký bulvárek ;-)...

Pokud sem napsal někde nějaký nesmysl, tak se za něj omlouvám a prosím opravte mne - lovím z paměti, ale myslím, že podstatu sem snad vystihl...

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
  1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Ja mam pocit, ze EGA navic umoznuje i klubove HCP. Tzn. mistni specialita 36-54, ktera jinde neni bezne uzivana. Ale jisty si nejsem.. 

Jinak nasel jsem k tomu toto vlakno a vypada to, ze USGA HCP jsou vyssi nez EGA. Link

RazoR

Aktivní člen
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
S tím klubovým HCP se to od letoška změnilo. Dřív byl EGA max 36 a 37-54 byl tzv. "klubový HCP" (nikoliv EGA). Od 2016 je klubový HCP zařazen přímo do systému EGA (kategorie 6), takže už vlastně pojem "klubový handicap" neexistuje :)... Pořád se to vyvíjí a mění (podobně jako samotná pravidla). Kdo by se nudil, může studovat aktuální EGA HCP manuál třeba zde;-)
http://www.ega-golf.ch/sites/default/files/epub_hcp_booklet_2016_3.11.2015.pdf 

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
  1. Pravák
Značka
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Existuje(al) pojem klubovy u USGA a CONGU? 

RazoR

Aktivní člen
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
USGA asi nic takového nemá, ale je možné, že tam existuje něco, co "klubový HCP" simuluje... CONGU s ním myslím pracuje, ale relativně nově (myslím, že podobně jako dříve EGA - rozdíl je ale v tom že max. pánský CONGU HCP je 28, ženský klasicky 36).

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 23
P/L
  1. Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+1 / 0 /-0
Razor: díky za přiblížení. Ad USGA: "a když nedohraje jamku uvede své obvyklé číslo" a potom to zapisování podle lepší poloviny posledních 20ti výsledků - to ten HCP může potom docela skákat hodně nahoru a dolů, ne?

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
  1. Pravák
Značka
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Jsem si vzpomel na sve nedavne golfove zacatky, kde jsem se bavil s jednim cizincem na tema golf. Ten kdyz slysel, ze mam HCP 54, tak malem rozlil vino a odvetil "My grandmother can play better than 54!". :D

Dale mi to asi osvetlilo, proc jsem na hristi ve spanelsku tak casto videl, ze min. pansky HCP je 27 (nebo 28)... 

RazoR

Aktivní člen
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
Michal: přesně jak píšeš - může dojít k vetším "skokům" při "zhoršení" než u EGA systému...
Honza: to je tím že CONGU znalo dříve jen pánský max HCP 28 a dámský max 36. Myslím, že ale od 2016 to sjednotili...Také jsem toto zažil v Irsku několik let dozadu, kdy se jednomu kamarádovi s poctivým HCP 31, na který byl náležitě hrdý (což nemyslím nijak špatně, prostě to tak cítil), dostalo v recepci jednoho hřiště nepochopení - Excuse me, you thought 3,1?:) Byla to docela sranda...

Mirek_62

Guru fóra
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih

Feedback
+0 / 0 /-0
https://www.cgf.cz/cz/pro-media/pro...-usga-predstavily-jednotny-hendikepovy-system

Nebude to hráče více stresovat? Takhle jsem měl jistotu, že nezhorším o více jak o 0,1 a mohl si tak pokaženou hru alespoň v klidu dohrát. Jestli jsem to dobře pochopil, tak budou případy, kdy mi může být HCp zhoršen právě o více než jen o 0,1.
Tak se nestresuj - HCP je jen číslo ;-) až se nebudeme honit za hendikepama, tak si konečně začneme golf užívat.
P.S. Víte, že např. v anglicky mluvícich zemích je považován dotaz na HCP za neslušný? :)

• To se mi líbí, Shot!
Reactions: jan

ligi

Aktivní člen
Jméno
Libor
Přijmení
Klus
Rok ZK
2008
Klub
Český golfový klub
HI (HCP)
25,1
19.jamka:
Představení

Feedback
+0 / 0 /-0
Takže jestli jsem to pochopil dobře, tak nově se pro výpočet HCP bude používat počet ran (s úpravou na totálně zkažených či škrtnutých jamkách) a nikoliv počet Stbl bodů?.....Tak proč ne, ale vzhledem k tomu systému (průměr 8 nejlepčích výsledků z posledních 20-ti) už asi nebude možné během hry či ihned po hře si (s)počítat, jak na tom člověk je..... ...

wasp

Mazák fóra

Feedback
+0 / 0 /-0
Takže jestli jsem to pochopil dobře, tak nově se pro výpočet HCP bude používat počet ran (s úpravou na totálně zkažených či škrtnutých jamkách) a nikoliv počet Stbl bodů?.....Tak proč ne, ale vzhledem k tomu systému (průměr 8 nejlepčích výsledků z posledních 20-ti) už asi nebude možné během hry či ihned po hře si (s)počítat, jak na tom člověk je..... ...

- pro výpočet HCP se budou počítat stbl. body, tak jako dosud
- po hře a během hry opravdu nebudeš vědět o kolik případně zlepšíš, či zhoršíš. Leda by jsi měl nějakou sofistikovanou aplikaci a naprostý přesný přehled o svých předchozích hrách

ligi

Aktivní člen
Jméno
Libor
Přijmení
Klus
Rok ZK
2008
Klub
Český golfový klub
HI (HCP)
25,1
19.jamka:
Představení

Feedback
+0 / 0 /-0
- pro výpočet HCP se budou počítat stbl. body, tak jako dosud
- po hře a během hry opravdu nebudeš vědět o kolik případně zlepšíš, či zhoršíš. Leda by jsi měl nějakou sofistikovanou aplikaci a naprostý přesný přehled o svých předchozích hrách

....no bral jsem to podle tohoto odstavce z článku D.Procházky:
maximální skóre na jamce uvažované pro hendikepové účely bude odpovídat zisku 0 Stablefordových bodů (nett double bogey) – stejně jako v rámci současného hendikepového systému EGA

Takže jsem se domníval, že když na jamce s osobním parem například 6 (za 2 Stbl. body) zahraju 10 nebo jí škrtnu, tak se mi počítá, jako bych zahrál 8 - tzn. první výsledek, při kterém už nedostanu ani jeden stbl. bod.
A navíc nějak netuším, jak z číselné řady 20 čísel výsledů Stbl.bodů, která bude víceméně podobná u hráčů všech výkonností lze stanovit HCP.....na rozdíl od číselné řady, označující počet ran v posledních 20 hrách - z té už je přece výkonnost jasně patrná. Ale asi to moc řeším - uvidíme:)

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 23
P/L
  1. Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+1 / 0 /-0
Tak proč ne, ale vzhledem k tomu systému (průměr 8 nejlepčích výsledků z posledních 20-ti) už asi nebude možné během hry či ihned po hře si (s)počítat, jak na tom člověk je..... ..

A to je na škodu?

wasp

Mazák fóra

Feedback
+0 / 0 /-0
....no bral jsem to podle tohoto odstavce z článku D.Procházky:
maximální skóre na jamce uvažované pro hendikepové účely bude odpovídat zisku 0 Stablefordových bodů (nett double bogey) – stejně jako v rámci současného hendikepového systému EGA

Takže jsem se domníval, že když na jamce s osobním parem například 6 (za 2 Stbl. body) zahraju 10 nebo jí škrtnu, tak se mi počítá, jako bych zahrál 8 - tzn. první výsledek, při kterém už nedostanu ani jeden stbl. bod.
A navíc nějak netuším, jak z číselné řady 20 čísel výsledů Stbl.bodů, která bude víceméně podobná u hráčů všech výkonností lze stanovit HCP.....na rozdíl od číselné řady, označující počet ran v posledních 20 hrách - z té už je přece výkonnost jasně patrná. Ale asi to moc řeším - uvidíme:)

Ten výrok D. Procházky je skoro jistě myšlen tak, že pokud máš osobní par např. 6 ( za 2 stbl. body ). Tak máš nula stbl bodů pokud zahraješ 8 nad par a více ), případně jamku škrtneš ( kolik by to bylo ran ?, kdyby se hrálo na rány ). Pokud by se uvažovalo o počítání ran, nezmiňoval by v textu vůbec stbl. body.

ligi

Aktivní člen
Jméno
Libor
Přijmení
Klus
Rok ZK
2008
Klub
Český golfový klub
HI (HCP)
25,1
19.jamka:
Představení

Feedback
+0 / 0 /-0
A to je na škodu?
No máš pravdu, asi ne.........ale když já to tak nějak mám nastavený, že v průběhu hry a hlavně ke konci chci vědět, jak si stojím (např.kolik mi "hrozí" ran, jestli jsem už třeba na 16-ce udržel....a nebo naopak už nemám šanci na udržení ani s dvěma parama....apod.)......Ovšem uznávám, že je to občas ke škodě mé hře....to je fakt! Ale nemůžu si pomoct:)

wasp

Mazák fóra

Feedback
+0 / 0 /-0
No máš pravdu, asi ne.........ale když já to tak nějak mám nastavený, že v průběhu hry a hlavně ke konci chci vědět, jak si stojím (např.kolik mi "hrozí" ran, jestli jsem už třeba na 16-ce udržel....a nebo naopak už nemám šanci na udržení ani s dvěma parama....apod.)......Ovšem uznávám, že je to občas ke škodě mé hře....to je fakt! Ale nemůžu si pomoct:)

Jak si stojíš před koncem v novém systému vědět přesně opravdu nebudeš. Na druhé straně bude Tvůj nový HCP záviset daleko víc na tom, kolik získáš na turnaji stbl. bodů. V tom současném, pokud nejsi v ochranném pásmu nebo nezlepšuješ, je jedno, zda získáš 29 nebo 1 stbl. bod, vždy zhoršíš jen o jednu desetinu. V novém systému budeš muset bojovat o každý bod, pokud nechceš výrazněji zhoršovat a HCP bude i více odpovídat aktuální formě.

Podobná témata

WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2020 patří (více info):