Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Porovnání [HODINKY] Garmin S60 vs TomTom Golfer 2 SE

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
Týden s týdnem se sešel a máme tu další garminovsko-gpskový článeček. Tentokrát se mi díky @requo poštěstilo si na pár dní půjčit hodinky od konkurenční mord party: TomTom Golfer. Chvíli jsem promýšlel co s nimi, pak jsem dostal nápad udělat obdobný testík jako u golfových BT sensorů, tedy vzít je na hřiště a otestovat proti sobě. Pohodlně se usaďte, začínáme.

IMG_5361.JPG


Vítejte u naprosto subjektivního a unfair srovnání dvou golfových hodinek: TomTom Golfer 2 SE vs Garmin S60. Proč bude vše neobjektivní a unfair? Protože mám s Garminy mnohem delší zkušenost a jde o modely z opačného spektra cenových relací - Garmin S60 (https://www.19jamka.cz/threads/garmin-s60-na-hristi.1051/) je nejdražší model značky, zatímco model 2 SE je nejdostupnějším zástupcem od TomTomu. Jako poslední bych zmínil drobný detail: TomTomy se mi vzhledově nelíbí. J

Pozn.: Většina informací zde je platná pro všechny modely Garminu i TomTomu.

IMG_5364.JPG
TomTom / Garmin

Side by side
Z hlediska konstrukce jsou hodinky dobře rozeznatelné a více méně ve všem odlišné. TomTom je hranatý, Garmin kulatý. TomTom se ovládá tlačítkovou ružicí pod displayem, Garmin dotykem a tlačítky po straně. Garmin užívá klasické hodinkové řemínky, TomTomy jsou více méně integrovány do náramku. Garmin vypadá jako analogové hodinky, Tomtom připomíná sportovní digitálky. Garmin má display barevný kulatý, TomTom černobílý hranatý… sakryš, mají tyto hodinky něco společného? Mají! Oboje mají hranatou krabičku. Ale nebojte, Garmin má černou a TomTom bílou. :)

Žerty stranou, vzhled je věcí osobního vkusu. Důležité je spíše to, jak hodinky sedí na ruce. Zde musím konstatovat, že konstrukce TomTomu není vůbec špatná. Na ruce sedí prima, dokonce bych řekl, že lépe než Garmin. Řemínek dobře drží a nic nikde nekouká. Opačná situace je u napájecího kabelu. Zatím co Garmin užívá poměrně primitivní konektor, který je celkem snadné připojit, kablík u TomToma je komplikovanost sama a nejednou se mi stalo, že jsem jej nezacvakl pořádně (tudíž nenabíjel). Chce to trochu cviku. Každopádně přístup Toma s Tomem mi přijde poněkud zpátečnický.

O setupu hodinek zde psát nebudu. Oboje mi přišly dostatečně intuitivní, aby to zvládl každý. Možná snad jen zmínka, že TomTom hodinky bez mobilní aplikace a úvodního setupu nelze používat, Garmin ano.

Na hřišti
Aby bylo možné si plně vychutnat kvalitu dvojího měření, vydal jsem se s hodinkami na Zbraslav. Nasadil jsem si oboje hodinky na ruku a odehrál několik jamek. Na rovinu zde říkám, že jsem v tomto módu vydržel jen chvíli. Dvojí hodinky jsou opravdu opruz, otrava… nehledě na to, že vypadáte jak debil. Nejvíce jsem byl zvědavý na automatické trackování úderů, které obě firmy dnes nabízí již v základu. Ukázalo se, jak diametrálně odlišně tuto funkci inženýři z obou firem vyřešili. Garmin (mj. tuším, že byli s touto funkcí první ) zjevně měří kde co, aby dokázal odlišit cvičnou ránu od reálné (dle diskusních fór řeší tempo i kontakt s míčkem). Výsledek je, že pro opravdového golfistu dojde k započítání úderu opravdu jen v případě, kdy odehrajete (nevýhoda je, že krkolomný chip prostě chybí). TomTom na tuto disciplínu šel zcela jinak, jaksi od lesa, a nutno dodat, že velmi lišácky. Páni si asi řekli, že detekovat úder je moc práce a možná i zbytečný hardware navíc. Tak si zkrátka dali dohromady následující: 1. Cvičné údery člověk dělá na stejném místě jako reálné. 2. Přesnost trackingu na milimetr nikdo řešit nebude, neb je to orientační měření. 3. Nikdo normální nehraje v okruhu cca 5m více jak jeden úder. Výsledkem je velmi jednoduchá, ale super efektivní a chytrá detekce úderů. Jakýkoliv prošvih připomínající úder započítá TomTom jako platnou ránu, ale v okruhu oněch cca 5m počítá právě a pouze jednu jedinou. I kdyby jich tam hráč odehrál 10, trackována bude jedna. Pokud by hráč chtěl započíst další, může tak učinit manuálně (což btw. Garmin hodinky neumí vůbec, pouze v rámci následné editace na PC). V praxi to tedy vypadá tak, že při cvičné ráně vám zavibrují TomTomy, následně po odehrání rány je úder registrován i Garminem. Obojí funguje spolehlivě a pokud by nešlo o přesnost, pak považuji řešení TomToma za lepší.

Přesnost
Asi kde koho napadne otázka, které hodinky jsou přesnější. Jak ukazuje úvodní snímek, údaje které ukazují, nejsou zcela shodné. Rozdíl může být v GPS zaměření daného hřiště kde TomTom využívá databázi iGolf.com, zatím co Garmin má svou vlastní. Ze zkušenosti při srovnávání odlišných modelů Garminu (tedy situaci, kdy databáze je shodná) již víme, že údaje z nejlevnějších modelů jsou prakticky shodné s těmi nejdražšími. Rozdíl zpravidla bývá v četnosti měření (čím více měříte, tím rychleji umře baterie a právě z tohoto důvodu se například některé aplikace mohou zdát trošku horší neb kombinují údaje z akcelerometru s GPS). Ať tak či onak, rozdíl pár metrů nehraje v užití hodinek žádnou roli. Proč? Neb údaj, který zpravidla zobrazují je pozice středu greenu, a ta nikdy neodpovídá skutečné pozici praporku. A přestože oboje hodinky umožňují nastavení pin pozice, nikdy reálně nemáte k dispozici skutečnou pozici vlajky, kterou naměříte laserem. Pro úplnost jen dodám, že ani laser není přesný na centimetry a v reálném provozu se údaje z laseru od GPS hodinek neliší o více jak pár metrů. Výhoda laseru je hlavně v možnosti si změřit prakticky cokoliv, kdežto u běžných hodinek se musíte spokojit s orientační polohou vybraných překážek (dle podkladů) a začátkem, středem a koncem greenu (konec greenu zase ne vždy lze měřit laserem... případně měření skrz stromy). Zkrátka, přesné jsou oboje hodinky pro golfistu dostatečně.

Zapisování score
Evidence score na hřišti řeší taktéž každá firma po svém. Garmin sází opět na automatiku, kdy příchodem na green se hodinky přepnou na score kartu a žádají zápis score (Počet úderů, puttů, případně FW hit). TomTom vás u dohrání jamky ničím neruší a score kartu zobrazí až na odpališti další jamky. Myslím, že řešení TomTomu má své výhody. Občas se stává, že při poslední příhře přecházíte přes green a potřebujete stále ještě znát yardage (Garmin v této situaci vám cpe scorekartu). TomTom hodinky díky omezenému množství funkcí navíc nabízí velmi snadný přístup k editaci scorekarty kdykoliv chcete (oprava, zapomenuto, check..). Garmin díky velkému množství různých funkcí má scorekartu ukrytou v menu.

IMG_5363.PNG IMG_5365.PNG
Mapka jamky (Garmin / TomTom)

Aplikace a data
Jako obvykle, dvě firmy, dva rozdílné přístupy k téže věci. TomTom uživateli nabízí separátní golfovou aplikaci, která se dle mého moc nepovedla, neb až na pár zajímavostí obsahuje ne zcela užitečné statistiky. Příklad: průměrná vzdálenost odpalů na Par3 (WTF? To je přeci závislé na designu jamek), průměrnou délku všech tee shotů (???) nebo jakýsi graf vzorce odpalů „tee shot patern“, který má sloužit k tomu, jak dlouhé máte údery a do které strany se odchylují (to vše na základě nějaké automatické predikce). Dále greeny v regulaci, celkový průměr puttů na jamku (ok) a průměrný počet typů puttů (toto hodnotím velmi kladně, neb vidíte, že v průměru nebo na dané kolo jste zahrály 2x troj putt a 1x jedno putt). Je zde i výpočet ideálního kola na základě historie her na jednom hřišti, nejlepší runda per hřiště. Score karta každé hry obsahuje podobné informace jako celkové statistiky a výpis score per jamka. K dispozici je i náhled na google mapu s vyznačením jednotlivých úderů. Mnoho informací není na jednom místě a způsob zápisu je jaksi negolfový, spíše to připomíná nějakou hru. Aplikace působí dojmem rychle udělaného produktu a snahou jakkoliv využít nasbíraná data. Hodnota statistik je diskutabilní, musíte hodně scrollovat, ale základní údaje score karty tam jsou.

IMG_5530.PNG IMG_5533.PNG
Ukázka celkových statistik (Garmin / TomTom)

Garmin uživatele tlačí do jedné monster aplikace, která je stavěná pro mnoho jiných sportů, a jen tak btw. má i pár golfových funkcí. Nicméně pokud se nám již podaří najít příslušnou sekci, dostaneme se zhruba k tomu, co bychom čekali. Celkové statistiky obsahují i mnoho užitečného. Kromě průměru GIR, FW hits, Putts per round je zde i průměrný počet Parů (birdie, double…) na kolo, score dle paru jamky, průměrné score, nejlepší, počet her nebo nejdelší drive. Následně zde máme 7 velmi užitečných grafů zobrazující výše zmíněné statistiky za posledních 30 her. Můžete se tedy kochat průměrným počtem puttů na jamku za posledních X her a jasně vidět, zda se hra s putterem někam posouvá nebo například stejný náhled na score na jamkách typu par 3 (zlepšuji se na těchto jamkách?) atp.. Sekce hřišť ukazuje jednotlivá hřiště a počty her na nich odehraných. Nejlepší výsledek, nejlepší score kartu, ideální (kombo všech nejlepších výsledku dohromady) a průměrné score na každé jamce. V případě, že si evidujete typ hole u každého úderu, je zde i statistika průměrných vzdáleností s každou holí (pouze PC). Poslední sekce zobrazuje jednotlivé score karty. Pěkně v klasickém zobrazení vidíme vše co si běžný golfista eviduje včetně náhledu mapiček jamek s vyznačenými úderu. Oproti TomTomu Garmin má své vlastní mapky jamek, jejichž informační hodnota je mnohem vyšší než satelitní snímek hřiště TomTomu (u mnoha hřišt ze satelitu nepoznáte hranice fairways nebo green). Navíc u každého úderu je jasně vyznačena vzdálenost, případně lze zapnout i historii her na dané jamce. Musím konstatovat, že Garmin z nasbíraných dat poskytuje přesně to, co golfista očekává a může mu i nějak pomoci. Povzdechnout si zde lze snad nad absencí evidence trestných ran nebo třeba scramblingu. Líbili by se mi i grafy celkových statistik, ale zvlášť pro každé hřiště.

IMG_5532.PNG IMG_5527.PNG IMG_5531.PNG
Score Karta (Garmin / TomTom / Garmin)

Výdrž baterky
Oficiálně uvádí jak Garmin tak TomTom výdrž shodně 10 hodin na hřišti (GPS on). Praxe ukazuje o chlup méně. 36 jamek při troše stěstí s nimi lze uhrát, ale není dobré se na to spoléhat (například na turnaji, kde se často jde déle). 27 jamek není problém nikdy. Doporučení zní: dobíjet před každou 18tkou. Bez GPS vydrží TomTom až 6 týdnů, Garmin uvádí 10 dní (asi daň za smart notifikace, barevný display a vteřinovou ručičku).

Závěr
Oboje hodinky plní dobře základní funkce zobrazení vzdálenosti praporku. Pokud člověk nemá velká očekávání a ambice, pak doporučuji se rozhodnout na základě osobních sympatií a ceny. Věc, která mne zaráží u obou produktů je absence sharování scorekarty přes sociální sítě či messangery. Speciálně u Garminu, který toto umí v případě jakékoliv jiné aktivity a na webu je možné si prohlížet výsledky kamarádů, je toto ostuda. V případě, že by člověk měl rád i evidenci hry a nějaká čísla, pak lze doporučit spíše Garmin, který má evidentně mnohem více zkušeností. Už prostý pohled na scorekartu TomTomu ukazuje, že tuto obrazovku nemohl navrhovat golfista neb bez scrollovaní nevidíte nikdy komplet výsledek všech jamek a pro celkové score je třeba jít o obrazovku zpět atp.. Potenciál automatického trackingu úderů je u obou firem ještě stále nevyužit na maximum. Aktuální provedení u Garminu těžící z vlastních mapových podkladů a celkově normálního podání dat je však výrazně hodnotnější...
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom