Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Rapotín - 1. ČR municipální hřiště

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17

V Rapotíně roste první municipální hřiště​

Petr Halaburda, Pondělí 6. prosince 2021

V květnu příštího roku bude otevřeno šest jamek v novém golfovém areálu v Rapotíně na Šumpersku. Jedná se o první tuzemské municipální hřiště na obecních pozemcích. Vznikající resort navštívili generální sekretář ČGF Aleš Libecajt a člen výboru Dominik Maršík.

V Rapotíně se k zimnímu spánku letos nikdo nechystá. Finišuje se s realizací golfového areálu a za půl roku už by mělo být k dispozici i prvních šest jamek, které doplní již zcela funkční klubovnu a driving range. V další fázi je připravena dostavba dalších tří jamek, kompletní devítka bude mít par 36.
V první prosincový den neobvyklý projekt navštívili na pozvání oba členové vedení ČGF. „Jedná se o jednu z prvních vlaštovek municipálního hřiště na obecních pozemcích a obec je dokonce sám stavitel. Obdivuji nadšení lidí, kteří za projektem stojí. Kvituji, že vzniká jako rekultivace území, kde promyšlené a zodpovědné budoucí nakládání s vodou jde v ruku v ruce s pozdější finanční úsporou na zálivku,“ vyzdvihl přínosy Dominik Maršík, předseda Komise pro rozvoj a udržitelnost.
Připomněl, že jde o ukázkový projekt v tuzemských podmínkách. „Záměr má našlápnuto, aby se stal pilotním projektem a třeba ve Francii se těší podobná hřiště velké popularitě. To zdejší bude bezesporu přínosem v této malebné části podhůří Jeseníků.“
Aleš Libecajt zodpověděl dotazy týkající se zejména plánovaného členství v ČGF a všech rozvojových projektů, které ČGF pro své členské subjekty vypisuje.

---
zdroj článku: https://www.cgf.cz/cz/pro-media/pro-media/aktuality/4221-v-rapotine-roste-prvni-municipalni-hriste


Web Rapotína: https://www.golfrapotin.cz/

A plánek chystaného:

CzGD_Rapotin_Golfove-plochy_Masterplan_Bez-parcel-v-oblasti-skoliciho-centra-1024x726.jpg

Zdroj obr: https://www.golfrapotin.cz/o-nas/
 
Tak Bohouš už má první obecní hřiště.
A pak, že to nepůjde 😂

Tak uvidíme nakolik se projeví pravda českého přísloví o vlaštovce a jaru 🤭
 
Možná si o tom jak zmalebnit různá podhůří vzali vzor z jistého podhůří, jedno jestli Jeseník či Brd, ale jsou i jiné?
Jen houšť a budeme mít možná zastoupení v mužských majorech či různých cupech.
Pro začátek stačí aby si kde kdo mohl zahrát jen tak golf a nemusel jezdit daleko a měl to za humny, třeba jako já do 10km.
 
Trochu z jiného soudku : Marně přemýšlím, proč pan Petr Halaburda nepoužil prostě slovo "obecní". Má výraz "municipální" nějaký výstižnější výklad pro případ jeho použití v souvislosti s golfovým hřištěm?
 
Trochu z jiného soudku : Marně přemýšlím, proč pan Petr Halaburda nepoužil prostě slovo "obecní". Má výraz "municipální" nějaký výstižnější výklad pro případ jeho použití v souvislosti s golfovým hřištěm?
Neodvažuju se za autora mluvit. Ale když jsem se kouknul na stanovy, tak členem výboru, tedy zde výRobu
1638885366319.png


je majitel společnosit na zajištění veřejných dražeb.... Takže ani municipální ani obecní to úpně nebude. Tedy krom toho, že je to asi na obecním....
 
Trochu z jiného soudku : Marně přemýšlím, proč pan Petr Halaburda nepoužil prostě slovo "obecní". Má výraz "municipální" nějaký výstižnější výklad pro případ jeho použití v souvislosti s golfovým hřištěm?
V golfovém světě je tento termín používaná právě pro obecní, městská hřiště, v podstatě takový terminus technikus. Jako klobouček před Rapotínem, jakékoli golfové hřiště navíc je jen dobře!

Ale jak píše @macdav , ono to zas tak růžové nebude. Jedním pohledem do Stanov člověk zjistí, že členem Výboru spolku, jakožto statutárního orgánu (zastupuje spolek navenek, rozhoduje o financích, členech, členských příspěvcích, činit veškeré právní úkony) se může stát jen zakládající člen spolku, tzn. pouze 6 konkrétních osob. A asi není náhodou, že 4 z nich jsou Hufovi a 2 Tkadlecovi, kteří mají shodné bydliště s Hufovic, takže předpokládám rodina:).

Takže celý spolek je v rukou jediné rodiny, jejíž firmy jsou zároveň vedeny jako partneři na webu. Což u soukromého projektu je zcela běžné a nevidím na tom nic špatného. Mluvíme-li o tom, že je to "obecní" a je to tak v lepším případě placeno mimo jiné z daní Rapotínských a dost možná i nás všech, už by mne to malinko trápilo. Sám za sebe mohu prohlásit, že potřeba lidí do všeho krafat a všemu rozumět, je únavná a často kontraproduktivní, koneckonců podívejme se v jakém stavu jsou veřejně a demokraticky spravované finance, školství, zdravotnictví,...Ale těžko se pak také ubránit názoru, že si tu někdo za "obecní" peníze staví své soukromé hřiště.

Na druhou stranu lepší, než kdyby za to stavěl kasina, montovny nebo průmyslové haly. No pojďme Rapotínu držet palce, ať jen vzkvétá a roste do krásy!
 
Byl jsem se tam v červenci podívat, mám nedaleko kořeny. Nevypadalo to na otevření za necelý rok. Jsem moc zvědav, jak to tam bude vypadat. Region si hřiště zaslouží, ze Šumperka to je 5 minut, z lázní Velké Losiny taky. O dostatek golfistů nemám obavy.
 
Prohlédl jsem si plánek plánovaného a zaujala mě jamka č. 4. Chápu správně, že těmi čarami jsou načrtnuty dva různé způsoby hraní? Hlavně ta "cesta" na 3 rány do grýnu, že bych druhou ranou si chtěl přihrávat zrovna do této pozice a plochy menší, než grýn... no nevím. Maximálně tehdy, když jsem kratší, ale naprosto přesný hráč, že bych si pak třetí ranou přihrál na půl metr a pak nudný doklep do paru (když by mi ten čip in díky smítku před jamkou náhodou přejel).
 
Prohlédl jsem si plánek plánovaného a zaujala mě jamka č. 4. Chápu správně, že těmi čarami jsou načrtnuty dva různé způsoby hraní? Hlavně ta "cesta" na 3 rány do grýnu, že bych druhou ranou si chtěl přihrávat zrovna do této pozice a plochy menší, než grýn... no nevím. Maximálně tehdy, když jsem kratší, ale naprosto přesný hráč, že bych si pak třetí ranou přihrál na půl metr a pak nudný doklep do paru (když by mi ten čip in díky smítku před jamkou náhodou přejel).
Dobrý postřeh. Spíš špatně nakresleno, smysl by dávalo si přihrát tak o 20-30m blíže do toho širšího místa, než mezi out a bunker. Zajímavá jamka rozhodně, jamky s více možnostmi jsou super.
 
Prohlédl jsem si plánek plánovaného a zaujala mě jamka č. 4. Chápu správně, že těmi čarami jsou načrtnuty dva různé způsoby hraní? Hlavně ta "cesta" na 3 rány do grýnu, že bych druhou ranou si chtěl přihrávat zrovna do této pozice a plochy menší, než grýn... no nevím. Maximálně tehdy, když jsem kratší, ale naprosto přesný hráč, že bych si pak třetí ranou přihrál na půl metr a pak nudný doklep do paru (když by mi ten čip in díky smítku před jamkou náhodou přejel).
je to jako na Kuňce tuším 11, kde jsou taky dvě cesty ke grýnu
 
V golfovém světě je tento termín používaná právě pro obecní, městská hřiště, v podstatě takový terminus technikus. Jako klobouček před Rapotínem, jakékoli golfové hřiště navíc je jen dobře!
Dík za vysvětlení, takto to dává smysl. :) Čímžto se omlouvám panu Halaburdovi, že jsem ho malinko podezříval, že jen machruje 😜.
 
Ale jak píše @macdav , ono to zas tak růžové nebude. Jedním pohledem do Stanov člověk zjistí, že členem Výboru spolku, jakožto statutárního orgánu (zastupuje spolek navenek, rozhoduje o financích, členech, členských příspěvcích, činit veškeré právní úkony) se může stát jen zakládající člen spolku, tzn. pouze 6 konkrétních osob. A asi není náhodou, že 4 z nich jsou Hufovi a 2 Tkadlecovi, kteří mají shodné bydliště s Hufovic, takže předpokládám rodina:).

Takže celý spolek je v rukou jediné rodiny, jejíž firmy jsou zároveň vedeny jako partneři na webu. Což u soukromého projektu je zcela běžné a nevidím na tom nic špatného. Mluvíme-li o tom, že je to "obecní" a je to tak v lepším případě placeno mimo jiné z daní Rapotínských a dost možná i nás všech, už by mne to malinko trápilo. Sám za sebe mohu prohlásit, že potřeba lidí do všeho krafat a všemu rozumět, je únavná a často kontraproduktivní, koneckonců podívejme se v jakém stavu jsou veřejně a demokraticky spravované finance, školství, zdravotnictví,...Ale těžko se pak také ubránit názoru, že si tu někdo za "obecní" peníze staví své soukromé hřiště.
Jak to vidím já, nemusí to být nutně špatně.
Říká se, že nejlepší způsob vlády je "osvícený diktátor". Pokud to bude v Rapotíně takto, je to ta lepší varianta.
Taky to může ale může být "Rapotínský komunismus" ve smyslu : " Je to sice nás všech, ale vy ostatní se do toho neserte."
Linie mezi tím je velmi tenká. Ukáže čas ...;)
 
proti vzniku nových hřišť určitě nemám nic ať je dělá kdokoliv, ale tohle na nějaké hluboké zapojení obce do spolku nevypadá....

1638954673981.png
 
Mne především zaujala tato část „vzniká jako rekultivace území, kde promyšlené a zodpovědné budoucí nakládání s vodou jde v ruku v ruce s pozdější finanční úsporou na zálivku”
Asi by to chtělo více informací ohledně struktury financování. Nejspíš podstatná část bude z dotačních titulů na rekultivaci krajiny a zadržení vody v krajiny. Takže jako „pilotní projekt” bych to úplně neviděl.
Ne všechny obce mají pozemky k rekultivaci a pozemky vhodné pro zadržení vody a dosáhnou tak na dotace.

Ale třeba se mýlím a obec Rapotín je tak bohatá obec, že si může devítijamkové hřiště dovolit.
 
Podívali jste se do map, kde to hřiště má být? Podle ÚP rekreační a sportovní , v sousedství je Moto dráha a skládka.
Nevím jak je to majetkově , jestli golf klub z.s. Je majitelem nebo nájemcem jako ostatní kluby s presidenty.
 

Přílohy

  • 372FE0A4-F878-4AB1-B128-21B3387CE373.png
    372FE0A4-F878-4AB1-B128-21B3387CE373.png
    78,8 KB · Zobrazení: 145
  • 08708548-3AD0-482D-939C-4431E07DA425.png
    08708548-3AD0-482D-939C-4431E07DA425.png
    398 KB · Zobrazení: 141
  • 2AB76C2A-6919-44C8-B86C-BB3DCEF7B9F0.png
    2AB76C2A-6919-44C8-B86C-BB3DCEF7B9F0.png
    282,9 KB · Zobrazení: 136
Podívali jste se do map, kde to hřiště má být? Podle ÚP rekreační a sportovní , v sousedství je Moto dráha a skládka.
Nevím jak je to majetkově , jestli golf klub z.s. Je majitelem nebo nájemcem jako ostatní kluby s presidenty.
Z map je vidět, že hřiště nebude v sousedství motodráhy, ale právě na jejím místě (nahradí ji).
 
Jestli je toto cesta z”golfově rozvojové země” jak náš momentální golf pro golf digest popisuje redaktor v rozhovorech mj. i s Kalem Skopovým jn. tak potom golfové federaci držím pěsti a přeji aby to nebyla jen ta pověstná Vlaštovka na jaře jak tady bylo psáno.
Taky jsem se v GD dále dočetl od našeho oblíbeného dopisovatele a vášnivého hráče golfu Andreje Halady , že se v Česku prodá ročně 350000 kol a to prosím není nějaký boom v prodeji a občas vyjede 1500000 cyklistů.
Proč tomu tak je , asi nemusí mít osvědčení , že mohou jezdit na kole a nebo prostě vyjedou , tady tento projekt pokud se ujme a budou následovat další a další lokality , pak potom tady můžeme napsat , vzali si hole a šli si jen tak zahrát pár jamek a to pokud toto bude běžné tak potom už si nikdo nebude říkat že jsme sice nadějná, ale stále golfově rozvojová země.
 
Jestli je toto cesta z”golfově rozvojové země” jak náš momentální golf pro golf digest popisuje redaktor v rozhovorech mj. i s Kalem Skopovým jn. tak potom golfové federaci držím pěsti a přeji aby to nebyla jen ta pověstná Vlaštovka na jaře jak tady bylo psáno.
Taky jsem se v GD dále dočetl od našeho oblíbeného dopisovatele a vášnivého hráče golfu Andreje Halady , že se v Česku prodá ročně 350000 kol a to prosím není nějaký boom v prodeji a občas vyjede 1500000 cyklistů.
Proč tomu tak je , asi nemusí mít osvědčení , že mohou jezdit na kole a nebo prostě vyjedou , tady tento projekt pokud se ujme a budou následovat další a další lokality , pak potom tady můžeme napsat , vzali si hole a šli si jen tak zahrát pár jamek a to pokud toto bude běžné tak potom už si nikdo nebude říkat že jsme sice nadějná, ale stále golfově rozvojová země.
Prohlášení o golfově rozvojové zemi je dle mého významně mimo mísu. Ano, zcela jistě golfově nesaháme USA, VB, Austrálii a dalším po kotníky, ale je potřeba mít na paměti, že jde o jejich národní sporty, které mají v drtivé většině případů několik set let tradice.

Přesto má u nás golf základy už více než 100 let, alespoň nárazově ho hraje kolem 50 - 100 000 lidí ročně, máme své zástupce ve vrcholných světových soutěžích, golf se vyučuje na školách a máme přes 100 hřišť na 10 mil obyvatel. Kolik dalších států světa tohle o sobě může říct?

A přestože je to už klasicky únavné, opět ti Bohouši zopakuji, že osvědčení o ZK není překážkou rozvoje golfu. Ať si ty nebo jiní myslí cokoli, já se každodenně potkávám se zájemci o golf a ještě ani jeden z nich (a že jich od mého příchodu do klubu bylo přes 700!!!) mi neřekl, že kvůli nějaké ZK na to kašle.
 
Martina Hufa znám, studovali jsme spolu 3 roky PGA. Myslím si, že to má potenciál, když to bude zaštiťovat někdo, kdo se orientuje v golfu a né "pouze obec" :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom