Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Provizorní míč versus nalezený první míč v nehratelné pozici

Cože? Je přece naprosto běžné zahrát míč do kopru a pak bouchnout provizi na střed fw a původním míčem se už vůbec nezabývat...
Přesně tak, a je to v souladu s pravidly i s duchem hry.
 
Přesně tak, a je to v souladu s pravidly i s duchem hry.

V souladu s pravidly to zcela jistě je. Nicméně hrát provizorním se záměrem, že pokud bude ležet skvěle, nebudu ten původní hledat je sice pragmatické, ale čistě v duchu hry ( záměru pravidel ), to není. Pokud jsem míč nechtěl hledat, tak jsem měl nahlásit míč druhý a ne čekat na to, zda se mi provize vydaří. To, že já nebudu hledat míč, nutně neznamená, že se po něm nepoohlédne spolu(proti)hráč, právo na to má.
 
To mi přijde trochu vyčůrané, potom nemusíš hlásit provizorní míč, ale nahlásit nový míč.

Úplně stejně vyčůrané jako brát úlevu od stromu označeného modrou stuhou nebo od od sprinkleru, který mi "vadí" v postoji. Neporušuji pravidla, pouze využívám to, co mi umožňují. A to, zda ho hraji už na odpališti se záměrem míč nehledat (jak popisuje @wasp ) je hodně diskutabilní. Já přeci nevím, jak přesně tem míč dopadl. Třeba tím hnusem zázrakem proskákal a bude ležet dobře nebo alespoň přijatelně. Prostě tam fláknu provizi. A cestou k ní jdu kolem problematické oblasti kde předpokládám původní a koukám jen do akceptovatelných míst, kde bych ho rád našel. A když mi provize leží tak dobře, že i při najití původního balonu v nějaké blbé pozici bych se vyklepnutím nikam lépe nedostal, nemá smysl zdržovat hru a jdu rovnou pálit provizi. Nevidím na tom nic nesportovního, spíše naopak. A ano, uplně stejně mají právo mí spoluhráči ten míč jít hledat. Při lize jsem se setkal se situací, kdy flight z odpaliště doslova vyběhl s tím, že hráč honem upaloval praštit do provize zatímco zbytek flightu mířil do lesa vpravo, aby mu tam našli původní míč a donutili ho ho hrát...
 
Tohle jsi @ulilee poslouchal? :)

Jinak je to teoretická možnost pro urychlení hry .. Hrál jsem třeba míč a chytla mi to větev, odskok do lesa. Tak jsem pro jistotu hrál i provizy. Bohužel míček jsem našel zaklíněný v kořenu. Takže provize se sbírá a musím hrát původní míček. Tady mám nové možnosti, bud hrát nebo brát nehratelný míč, což znamená bud dropovat v lese, nebo se vrátit zpátky a hrát z původního místa.
A tady se dostáváme do té polemiky, proč nevzít třetí možnost a hrát tou provizí. Potrestaný již jsem. Ano někdo by to mohl zneužít, ale ruku na srdce, kolikrát se vám stalo, že míček ležel v lese lépe, než na fairway? :) prostě jenom třetí možnost u nehratelného míčku, hrát již poslanou provizí ..
ano
 
To samozřejmě jde, jen nevím proč bych to někdo dělal, když má jednu ránu navíc. Jen nevím proč to nazvat provizí, když toto je uvedení nového míče do hry. Toto není institut provize.
Je otázkou, proč takový člověk hraje golf, to se vymyká prvním státním pravidel golfu, tak potom nevím , jak se kde skládání zkoušky ke hře aneb od kterého pravidla= “to si přečtěte doma”.
 
To je sice pravda, ale to bys musel jít odehrát ránu a nehledat, respektive míč "nenajít" což je ovšem stejný prohřešek proti pravidlům, protože nelze odpálit do hry míč provizorní, a pak nehledat... Nicméně zde je zjevně myšleno něco ve smyslu dobře ležícího míče. Protože nehratelný míč má jasné pravidla. Diskuze se stáčí spíš k provizornímu.

Myslím, že na tuto situaci byl dotaz v golfové poradně http://golf.cz/pravidlova-poradna/ s Michaelem Jonem. Bohužel poradna je předělaná a staré dotazy nejsou. Pokud si to dobře pamatuji, tak jeho odpověď byla, že není povinnost míč hledat. Pokud se ti provize povede, tak se můžeš rozhodnout ji rovnou hrát. Ale třeba se žiji v omylu. Každopádně jsem podobnou situaci řešil na Ypsilonce při turnaji, kdy mi kolega ve flightu (se zkouškou na rozhodčího) tvrdil, to samé. Na 3. jamce zahrál vpravo do vysoké trávy. Dal provizi a ta se mu povedla. Řekl, že bude hrát rovnou provizi. Tak jsem se ho zeptal zda může a on odpověděl, že pokud uvede provizi do hry z úrovně předpokládaného místa ztraceného míče, tak se stane míčem ve hře. Řekl jsem mu co se stane, když nyní přidám a než se dostane k míči , ten jeho původní najdu. Podával to tak, že se mám dokonce zeptat zda chce abych šel míč hledat.
Tak čerpám z tohoto, ale asi každý máme jiný zdroj.
 
Myslím, že na tuto situaci byl dotaz v golfové poradně http://golf.cz/pravidlova-poradna/ s Michaelem Jonem. Bohužel poradna je předělaná a staré dotazy nejsou. Pokud si to dobře pamatuji, tak jeho odpověď byla, že není povinnost míč hledat. Pokud se ti provize povede, tak se můžeš rozhodnout ji rovnou hrát. Ale třeba se žiji v omylu. Každopádně jsem podobnou situaci řešil na Ypsilonce při turnaji, kdy mi kolega ve flightu (se zkouškou na rozhodčího) tvrdil, to samé. Na 3. jamce zahrál vpravo do vysoké trávy. Dal provizi a ta se mu povedla. Řekl, že bude hrát rovnou provizi. Tak jsem se ho zeptal zda může a on odpověděl, že pokud uvede provizi do hry z úrovně předpokládaného místa ztraceného míče, tak se stane míčem ve hře. Řekl jsem mu co se stane, když nyní přidám a než se dostane k míči , ten jeho původní najdu. Podával to tak, že se mám dokonce zeptat zda chce abych šel míč hledat.
Tak čerpám z tohoto, ale asi každý máme jiný zdroj.

Čerpáš naprosto správně. I já se běžně kolegů ve flightu ptám, jestli to chtějí hledat, protože z případného nalezení by nemuseli mít zrovna radost. Jenom @Trenér bych ho šel hledat i do lánu kopřiv obehnanym ostnatým drátem a prosetym minama, abych mu dodržel tu morální čistotu jeho 89 ran!
 
To samozřejmě jde, jen nevím proč bych to někdo dělal, když má jednu ránu navíc. Jen nevím proč to nazvat provizí, když toto je uvedení nového míče do hry. Toto není institut provize.

A proč by to nebyla provize? Vím, kde je míč? Ne. Tak hraju provizi...
 
To samozřejmě jde, jen nevím proč bych to někdo dělal, když má jednu ránu navíc. Jen nevím proč to nazvat provizí, když toto je uvedení nového míče do hry. Toto není institut provize.
Je otázkou, proč takový člověk hraje golf, to se vymyká prvním státním pravidel golfu, tak potom nevím , jak se kde skládání zkoušky ke hře aneb od kterého pravidla= “to si přečtěte doma”.
Například když budu hrát přes les a nebudu si jistý, jestli mi to míč přeletěl, tak si nahlásím provizi a když ten první nenajdu na přijatelném místě a druhý mám na greenu, tak přeci nepůjdu lovit původní míč 100 metrů do lesa, odkud ho líp jak 3. ranou nedostanu. Není to zneužití pravidel, ale VYUŽITÍ :)
 
OK. Pravidlově nehledat původní míč a hrát rovnou provizi je v pořádku. O duchu hry by se mohlo diskutovat a každý může mít jiný názor. Rozhodnutí vůbec nehledat je o herních zkušenostech, myslím. Začátečníci si častěji, než pokročilí, neuvědomují, že je lepší vzít jednu trestnou, než riskovat několik ran pro výhrání se z problémů, když není ani předem jisté, že se ven vůbec dostanu. Já osobně hlásím provizi vždy a to i když nevěřím, že míček najdu nebo zamířil do outu. Asi se vám to už taky stalo, že jste provizorní míč nenahlásili a ten původní se našel. Nevidím důvod, proč bych hrál nový míč, když nevím, jaký bude výsledek rány. Ale zpět k tématu: pochopil jsem to jinak a dám příklad: 1. míč do hustého lesa - průšvih, hraju provizi a míč zamíří plus mínus do stejného místa, vzdálenostně i směrově. Další provizi nehraju ( i když i to se samozřejmě stává ) a vyrazím k místu dopadu s nadějí, že aspoň jeden najdu. A najdu nedaleko od sebe oba. Původní míč je nehratelný uprostřed křoví a provize leží vedle toho křoví hratelná. Bylo by pro vás, pokud by to bylo zakotveno v pravidlech, vhodné mít možnost hrát rovnou provizi s trestnou, když je jediná možnost u původního míče návrat na místo odpalu? Jde mi jen a pouze o urychlení hry, vždyť trest už mám. Teď bych tady neřešil, že budu hrát na vítězství v turnaji na rány a že budu v rámci nynějších pravidel kalkulovat s možností, že i další rána bude špatná a já tak můžu nasbírat ještě další rány navíc a přijít tak o možnost výhry.
 
Ale zpět k tématu: pochopil jsem to jinak a dám příklad: 1. míč do hustého lesa - průšvih, hraju provizi a míč zamíří plus mínus do stejného místa, vzdálenostně i směrově. Další provizi nehraju ( i když i to se samozřejmě stává ) a vyrazím k místu dopadu s nadějí, že aspoň jeden najdu. A najdu nedaleko od sebe oba. Původní míč je nehratelný uprostřed křoví a provize leží vedle toho křoví hratelná. Bylo by pro vás, pokud by to bylo zakotveno v pravidlech, vhodné mít možnost hrát rovnou provizi s trestnou, když je jediná možnost u původního míče návrat na místo odpalu? Jde mi jen a pouze o urychlení hry, vždyť trest už mám. Teď bych tady neřešil, že budu hrát na vítězství v turnaji na rány a že budu v rámci nynějších pravidel kalkulovat s možností, že i další rána bude špatná a já tak můžu nasbírat ještě další rány navíc a přijít tak o možnost výhry.

Já bych určitě neměl problém s úpravou pravidel tak, že si hráč vybere, zda bude pokračovat s trestem navíc provizí a nebo řešit původní míč...
 
Například když budu hrát přes les a nebudu si jistý, jestli mi to míč přeletěl, tak si nahlásím provizi a když ten první nenajdu na přijatelném místě a druhý mám na greenu, tak přeci nepůjdu lovit původní míč 100 metrů do lesa, odkud ho líp jak 3. ranou nedostanu. Není to zneužití pravidel, ale VYUŽITÍ :)
Na toto mám jednoduchou odpověď, co když nebude i provize dobrá, hraješ třetí , čtvrtou, ...to bychom mohli hrát, každou ne zrovna ideální ránu provizi, to by byl potom golf.

Nevím jak vy , ale pravidla začínají pravidlem jedna a tam zmínka o využívání pravidel není zmínka. Já bych to nazval zneužíváním.
Typická vyčůranost, obejít co se dá , je mi umožňeno. Promiňte, ale takové chování co je tady na golfovém fóru podsouváno není nikde v TV přenosech z PGA vidět. Není ctěná spravedlnost, hraji jak leží.
D95EB8C3-C03D-4CC4-91F2-9C3236944FB6.jpeg
 
Na toto mám jednoduchou odpověď, co když nebude i provize dobrá, hraješ třetí , čtvrtou, ...to bychom mohli hrát, každou ne zrovna ideální ránu provizi, to by byl potom golf.

Bohouši...jednoho dne, a ten není daleko, vezmu autobus, naložim po republice všechny zdejší chudáky včetně @Mirek_62 , co to musí číst a louskat, a přivezu ti je do Lipin. A ty nám tam uděláš akademii toho svýho umění. Bum bác pětikoruna, vomotávky, hřiště bez provize jak leží běží, prostě tam bude uplně všechno!!! A běda ti, jestli kecáš!
 
Bohouši...jednoho dne, a ten není daleko, vezmu autobus, naložim po republice všechny zdejší chudáky včetně @Mirek_62 , co to musí číst a louskat, a přivezu ti je do Lipin. A ty nám tam uděláš akademii toho svýho umění. Bum bác pětikoruna, vomotávky, hřiště bez provize jak leží běží, prostě tam bude uplně všechno!!! A běda ti, jestli kecáš!
Nedávno jsi byl na @Mirek_62 hnusnej, že Bohouše nedává.
A teď ty sám provádíš něco, co vypadá jako "nebezpečné vyhrožování" [emoji16] prosím nechytat za slovo, nejsem právník, jen jsem tenhle obrat nekde zaslechl...
Btw. Hlásím se o místo v tom autobuse...
 
Takže když si to shrnu, tak pokud zahraju do vysokého rafu a dám si provizi, která se mi líbí, protože skončila na ferveji. Nemusím ani jít hledat a hraju rovnou provizi.
A co když jako spoluhráč ve flightu, půjdu tomu hráči míč hledat a najdu mu ho. Musí hrát ten původní? Nebo může říct, že hraje dál provizi?
 
Bohouši...jednoho dne, a ten není daleko, vezmu autobus, naložim po republice všechny zdejší chudáky včetně @Mirek_62 , co to musí číst a louskat, a přivezu ti je do Lipin. A ty nám tam uděláš akademii toho svýho umění. Bum bác pětikoruna, vomotávky, hřiště bez provize jak leží běží, prostě tam bude uplně všechno!!! A běda ti, jestli kecáš!
Nemusíš nikam jezdit přijedu do Království golfu a včelek pod posvátný kopec Kokšín a zpravím tě o tom, budu neočekáván O to více tě překvapím, prosedíme probereme vše co tě trápí, učit tě není třeba. Protože to co jsi dokázal s resortem, SMEKÁM.
Nedávno jsi byl na @Mirek_62 hnusnej, že Bohouše nedává.
A teď ty sám provádíš něco, co vypadá jako "nebezpečné vyhrožování" [emoji16] prosím nechytat za slovo, nejsem právník, jen jsem tenhle obrat nekde zaslechl...
Btw. Hlásím se o místo v tom autobuse...
Jestli přijedete budete vítáni , provedu vás resortem i jeho záludnostmi, domluvím dobrý žvanec i něco dobrého do korbele
 
Takže když si to shrnu, tak pokud zahraju do vysokého rafu a dám si provizi, která se mi líbí, protože skončila na ferveji. Nemusím ani jít hledat a hraju rovnou provizi.
A co když jako spoluhráč ve flightu, půjdu tomu hráči míč hledat a najdu mu ho. Musí hrát ten původní? Nebo může říct, že hraje dál provizi?

On musí jít míč identifikovat. A pokud je skutečně jeho, musí ho hrát/ řešit a provize mizí.
 
On musí jít míč identifikovat. A pokud je skutečně jeho, musí ho hrát/ řešit a provize mizí.
čili, když mě bude spoluhráč ve flightu štvát v průběhu hry, můžu se mu tímto pomstít....
 
Takže když si to shrnu, tak pokud zahraju do vysokého rafu a dám si provizi, která se mi líbí, protože skončila na ferveji. Nemusím ani jít hledat a hraju rovnou provizi.
A co když jako spoluhráč ve flightu, půjdu tomu hráči míč hledat a najdu mu ho. Musí hrát ten původní? Nebo může říct, že hraje dál provizi?
dostáváš se na tenký led, který praská pod tíhou etiky a kombinací pravidel :)

Ano, pokud míč najdeš před limitem a odehráním provize z úrovně myšleného ztraceného míče, tak spoluhráč musí řešit původní míč. a teď ten tenký led etiky přijde na řadu s institutem nehratelného míče. V soukromé hře bych to neřešil a s tím člověkem asi na hřiště nechodil :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom