Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

“Kulečníkový” úder putter

mkopcak

Guru fóra
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
7,4
“Mému kamarádovi” se stala následující věc: míček cca 2 m nad zemí na větvi v hustém křoví. Kvůli překážejícím větvím a výšce nebyl schopen se k úderu normálně napřáhnout, tak se rozhodl míč udeřit kulečníkově - spodkem putteru šťouchl do míče, který vyletěl na green. Byl postup v pořádku?
 
“Mému kamarádovi” se stala následující věc: míček cca 2 m nad zemí na větvi v hustém křoví. Kvůli překážejícím větvím a výšce nebyl schopen se k úderu normálně napřáhnout, tak se rozhodl míč udeřit kulečníkově - spodkem putteru šťouchl do míče, který vyletěl na green. Byl postup v pořádku?
Proč se ptáš nás? Kvalifikovaný rozhodčí jsi ty ;)
Ale já osobně bych to považoval za úder.
Definice:
„Rána; Úder (Stroke)
Dopředný pohyb hole s úmyslem zasáhnout míč.”
Byl to dopředný úder (i když směrem vzhůru) a měl úmysl zasáhnout míč.

Ovšem pokud by „šťouch” provedl na grýnu, tak bych to považoval za porušení etikety ve smyslu znevážení (zesměšnění) soupeře. Nejsem si jistý, ale mám za to, že toto řešily dříve „Decisions”.
 
Upraveno:
nerozumím otázce......snad se vždycky hraje spodkem hole?!
jinak 14-1 hovoří jasně - míč se musí udeřit hlavou hole.
 
jinak 14-1 hovoří jasně - míč se musí udeřit hlavou hole.
pravidlo 14-1 "Označení, zvednutí a čištění míče"
schválně jsem to ještě celé pročetl ale nic "o udeření hlavou hole" jsem tam nenašel

Je to pravidlo 10.1a , nicméně pak tu je trochu rozpor s definicí.

Takže pokud zahraju soket(krčkem nebo shaftem), tak se rána nebude počítat? 🤔
 
snad se vždycky hraje spodkem hole?!

Myšleno spodkem hlavy hole, jakoby jejím "dnem". Kdybys hůl chytil jako kulečníkové tágo a hrál šťouch hlavou hole.
 
Myšleno spodkem hlavy hole, jakoby jejím "dnem". Kdybys hůl chytil jako kulečníkové tágo a hrál šťouch hlavou hole.
Takto vysvětleno, je to pro mne zcela regulerní úder.
Je to obdobné, jako když někdy profíci (myslím, že jsem to viděl u Tigera i Mickelsona) hrají špičkou puteru (ne na líci, ale „boční” stranou) úder, pokud se jim míček zastaví o vyšší trávu na okraji grýnu (resp.forgrýnu).
 
“Mému kamarádovi” se stala následující věc: míček cca 2 m nad zemí na větvi v hustém křoví. Kvůli překážejícím větvím a výšce nebyl schopen se k úderu normálně napřáhnout, tak se rozhodl míč udeřit kulečníkově - spodkem putteru šťouchl do míče, který vyletěl na green. Byl postup v pořádku?
Dle mého názoru je možné zahrát míč pouze úderovou plochou hlavy hole. Avšak u putteru si myslím, že je to jedno, jelikož je povoleno míč odehrát i druhou stranou úderové plochy. Tudíž i zespoda, potíž by byla, kdyby to zahrál "kulečníkově" gripem.
 
pravidlo 14-1 "Označení, zvednutí a čištění míče"
schválně jsem to ještě celé pročetl ale nic "o udeření hlavou hole" jsem tam nenašel

Je to pravidlo 10.1a , nicméně pak tu je trochu rozpor s definicí.

Takže pokud zahraju soket(krčkem nebo shaftem), tak se rána nebude počítat? 🤔

14-1 je pro staré číslování....to se omlouvám. nově je to pravidlo 10
ale na podstatě věci to ale nic nemění. hůl (předpokládám, že jakákoliv) se musí používat tradičně uznávaných způsobem. míček se nesmí strkat, vyškrábavat, nabírat

takže podle mě - dvě trestné
 
14-1 je pro staré číslování....to se omlouvám. nově je to pravidlo 10
ale na podstatě věci to ale nic nemění. hůl (předpokládám, že jakákoliv) se musí používat tradičně uznávaných způsobem. míček se nesmí strkat, vyškrábavat, nabírat

takže podle mě - dvě trestné

Já ho ale ani nestrčil (otázka co je to strk?), nevyškrábl ani nenabral...
 
@mkopcak - zkus to nahrát, ukázat, jak to zhruba vypadalo. Jinak si to každý můžeme představovat jinak... ?
 
Dle mého názoru je možné zahrát míč pouze úderovou plochou hlavy hole. Avšak u putteru si myslím, že je to jedno, jelikož je povoleno míč odehrát i druhou stranou úderové plochy. Tudíž i zespoda, potíž by byla, kdyby to zahrál "kulečníkově" gripem.
Pouze úderovou plochou - to je přeci nesmysl. Topika, soket, rána spodkem hlavy hole, bunker shot, tlustá rána s řízkem, záchranné rány od kmene stromu zadní stranou hlavy hole - to vše by nebyly v takovém případě rány, protože tam nedochází ke kontaktu míčku s úderovou plochou hlavy hole.
 
takže podle mě - dvě trestné
Nesouhlasím - viz mnou dříve uvedená definice
„Rána; Úder (Stroke)
Dopředný pohyb hole s úmyslem zasáhnout míč.”
 
Nějak takhle...

 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom