Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jakou holí si to hrál? Rada?

Chápu rozhořčení nad trestem, já osobně bych uplatnění tohoto pravidla v jamkovce určitě ze své strany nikdy nepoužil. Dva hráči hrají proti sobě a ne proti zbytku startovního pole (takže je pouze a jenom na spoluhráči, zda-li toto pravidlo uplatní). Přišel bych si opravdu blbě, kdybych měl někoho trestat za to, že se zeptá jakou jsem hrál holí. Rád hraji tak, aby se v jamkovce rozhodlo pokud možno jenom golfovým úmem a samotnou hrou. Nechci nikoho soudit, je to každého věc.
 
Chápu rozhořčení nad trestem, já osobně bych uplatnění tohoto pravidla v jamkovce určitě ze své strany nikdy nepoužil. Dva hráči hrají proti sobě a ne proti zbytku startovního pole (takže je pouze a jenom na spoluhráči, zda-li toto pravidlo uplatní). Přišel bych si opravdu blbě, kdybych měl někoho trestat za to, že se zeptá jakou jsem hrál holí. Rád hraji tak, aby se v jamkovce rozhodlo pokud možno jenom golfovým úmem a samotnou hrou. Nechci nikoho soudit, je to každého věc.
Parááááda ... nejsem divnej 🥳 ... nebo v tom alespoň nejsem sám 😂
 
Chápu rozhořčení nad trestem, já osobně bych uplatnění tohoto pravidla v jamkovce určitě ze své strany nikdy nepoužil. Dva hráči hrají proti sobě a ne proti zbytku startovního pole (takže je pouze a jenom na spoluhráči, zda-li toto pravidlo uplatní). Přišel bych si opravdu blbě, kdybych měl někoho trestat za to, že se zeptá jakou jsem hrál holí. Rád hraji tak, aby se v jamkovce rozhodlo pokud možno jenom golfovým úmem a samotnou hrou. Nechci nikoho soudit, je to každého věc.

Na druhou stranu je to prave jamkovka, ktera ti umoznuje pracovat s konkretnim souperem. A vhodne zvolena poznamka ci rypnuti dokazi s urcitou skupinou hracu hotove divy.

Pamatuju horehledsky Ryder Cup par let zpatky, kdy jsme ve fouresome rozlozili jednoho sefredaktora golfoveho mesicniku uz pred 2. jamkou tak, ze se z toho vzpamatovaval jeste letos:).
 
Na druhou stranu je to prave jamkovka, ktera ti umoznuje pracovat s konkretnim souperem. A vhodne zvolena poznamka ci rypnuti dokazi s urcitou skupinou hracu hotove divy.

Pamatuju horehledsky Ryder Cup par let zpatky, kdy jsme ve fouresome rozlozili jednoho sefredaktora golfoveho mesicniku uz pred 2. jamkou tak, ze se z toho vzpamatovaval jeste letos:).
No jasně, to jsem psal. Dá se toho využít, ale já bych z toho prostě neměl radost, když jde o sranda match jamkovku a ne mistrovství republiky, tam už je to jiný kafe.
 
Na druhou stranu je to prave jamkovka, ktera ti umoznuje pracovat s konkretnim souperem. A vhodne zvolena poznamka ci rypnuti dokazi s urcitou skupinou hracu hotove divy.

Pamatuju horehledsky Ryder Cup par let zpatky, kdy jsme ve fouresome rozlozili jednoho sefredaktora golfoveho mesicniku uz pred 2. jamkou tak, ze se z toho vzpamatovaval jeste letos:).
No jasně, to já dělám taky, ale dovolím si to jen u dobrých kamarádů. Kdo by řekl, jak překvapivě dobře zafunguje věta "Už jsem tě viděl nedat i kratší paty" na osmnácté rozhodující jamce jamkovky (viď @Marklar 😂 ).
 
No jasně, to já dělám taky, ale dovolím si to jen u dobrých kamarádů. Kdo by řekl, jak překvapivě dobře zafunguje věta "Už jsem tě viděl nedat i kratší paty" na osmnácté rozhodující jamce jamkovky (viď @Marklar 😂 ).
Žádnej s nabízenejch emotikonů se mi na označení nehodi, musel bych jich tam jako aktivní účastník této situaci dát asi pět. Super, Pobavilo, To mě štve, To se mi nelíbí ....

Ale bohužel to zafungovalo a j8 společně s @Marklar jamku i zápas prohrál. Ale s kámošema se to dalo, jen jsme Vás měli v té jamkovce zaříznout dřív.
 
Ale s ohledem na danou problematiku bych měl dvě doplňující otázky pro skutečné pravidlové odborníky.
1. Jamkovka fourball - můžu se týmového spoluhráče zeptat po jeho ráně z týčka na tříparu, jakou holí zahrál nebo se dokonce domluvit předem ve smyslu "Já to zkusím péčkem a ty devítkou" ?
2. Soupeř je líný dojít si po chipu pro putter a dopatuje wedží. Co když se po takovém patu zeptám "Jakou holí jsi to hrál?". Má možnost ortodoxní vymahač pravidel i při takovém dotazu uplatnit dané pravidlo a tím pádem i trest?
 
Ale s ohledem na danou problematiku bych měl dvě doplňující otázky pro skutečné pravidlové odborníky.
1. Jamkovka fourball - můžu se týmového spoluhráče zeptat po jeho ráně z týčka na tříparu, jakou holí zahrál nebo se dokonce domluvit předem ve smyslu "Já to zkusím péčkem a ty devítkou" ?
2. Soupeř je líný dojít si po chipu pro putter a dopatuje wedží. Co když se po takovém patu zeptám "Jakou holí jsi to hrál?". Má možnost ortodoxní vymahač pravidel i při takovém dotazu uplatnit dané pravidlo a tím pádem i trest?
Ad 1 ano jste jedna strana,
Ad 2 soupeře se prostě zeptat nemůžeš
 
Parááááda ... nejsem divnej 🥳 ... nebo v tom alespoň nejsem sám 😂
Nejsi divnej, jen se prostě nesmíš divit, když Ti někdo přidá 2 na rány, nebo nárokuje jamku
 
Nejsi divnej, jen se prostě nesmíš divit, když Ti někdo přidá 2 na rány, nebo nárokuje jamku
S tím jsem srozměn a nemám s tím problém. Jen už s takovým člověkem nikdy dobrovolně ve flightu nepůjdu. Tomu by ses zas neměl divit ty. ;)
 
Ad 1 ano jste jedna strana,
Ad 2 soupeře se prostě zeptat nemůžeš
Ad 2 - přestože je to evidentně otázka, která nemůže jakýmkoliv , ani teoretickým způsobem ovlivnit mojí následnou ránu. V podstatě je to otázka naprosto nerelevantní i kdybych měl patovací kvality Jordana Spithe z roku 2015?
 
Ad 2 - přestože je to evidentně otázka, která nemůže jakýmkoliv , ani teoretickým způsobem ovlivnit mojí následnou ránu. V podstatě je to otázka naprosto nerelevantní i kdybych měl patovací kvality Jordana Spithe z roku 2015?
Přijdou ti pravidla málo složitá? Jestli budeme řešit ještě relevanci každého porušení tak to můžeme úplně zabalit.
Když jsem viděl DeChambeau, jak si přivolal dva rozhodčí kvuli tomu, zda hranici hřiště tvoří sloupky plotu nebo plaňky a trvalo to snad 10 minut, nechci to zažívat v běžné hře.
 
S tím jsem srozměn a nemám s tím problém. Jen už s takovým člověkem nikdy dobrovolně ve flightu nepůjdu. Tomu by ses zas neměl divit ty. ;)
No ono to na turnaji občas vyjde tak, že si nevybereš a musíš jít s tím, koho ti přidělí. Pokud nechodíš turnaje a soutěže, pak si samozřejmě můžeš vybírat s kým půjdeš hrát, tedy pokud ti recepce někoho nedodá.... ale i tak si můžeš hrát podle jakých pravidel uznáš za vhodné.... v organizované soutěži ti prostě za porušení pravidel přiletí trest a nic s tím nenaděláš
 
Přijdou ti pravidla málo složitá? Jestli budeme řešit ještě relevanci každého porušení tak to můžeme úplně zabalit.
Když jsem viděl DeChambeau, jak si přivolal dva rozhodčí kvuli tomu, zda hranici hřiště tvoří sloupky plotu nebo plaňky a trvalo to snad 10 minut, nechci to zažívat v běžné hře.
Sorry, jen jsem se zeptal, už to neudělám.
 
Ad 2 - přestože je to evidentně otázka, která nemůže jakýmkoliv , ani teoretickým způsobem ovlivnit mojí následnou ránu.

Ale to je přeci jedno. Pořád tomu upřímně řečeno moc nerozumím. Rozumím pocitu, že je to přísné a že to může být vnímáno určitým spektrem golfistů jako volovina, ale není to tady zrovna úplně jedno? Prostě se přizpůsobit, že v určitou část své golfové hry nemohu položit jednu otázku, akceptovat a jít dál - i s ohledem na to, že vysvětleno výše bylo, proč to pravidlo je a že někdy je/může být užitečné?

Pojďme na to z jiného úhlu. Jak by si to řešil a co by ti obecně přišlo jednodušší a spravedlivější v rámci soutěže?

a) Toto pravidlo úplně vypustit pro všechny
b) Pravidlo nechat platné pouze pro Profíky
c) Pravidlo nechat platné pouze pro Profíky a AM HI < 10 (třeba)
d) Nechat to jak to je a někdy "dle selského rozumu" zúčastněných jeho aplikaci nevyžadovat a přehlížet, nebo řešit domluvou na místě

Každá z těch variant má své vcelku zásadní důsledky.

Nezapomínejme, že golf je jeden z mála sportů, který primárně přímo staví na tom, že spolu mohou hrát golfisti různé úrovně. Jinak dost pravidelně se i na těch zmíněných našich "srandaturnajích" ale i jiných "vážnějších akcích" setkávám s golfisty i nižších HI, pro které právě to nevyžadování Pravidel na jejich sranda turnajích je pak běžný standard, který přenáší dále. Jak k tomu pak přijdou ti ostatní, která Pravidla dodržují? Proč oni ano a ostatní nemusí? Ano, pravidla jsou stále relativně obtížná a nabobtnala, taky si dokážu představit jejich výrazné zjednodušení a myslím, že k němu dojde a postupně dochází - a většina z nás si myslím ve výsledku uvědomuje, že v globalizované společnosti je to všechno docela dlouhý proces. Ale určitě bych se nechtěl osobně dívat nevraživě na koholi, kdo vyžaduje a správně uplatňuje nějaký nárok na Pravidlo. Krátkodobě bych byl určitě navztekaný, ale později bych to asi vnímal (a snažím se o to, byť někdy mi to trvá déle) jako svoji neochotu, neznalost příp. volbu se dané situaci přizpůsobit. Nikdo není rád, když je upozorněn na chybu. Ale pořád je to moje chyba. Ne toho, kdo mě na ní upozorní (a to i když následuje vcelku nicotný trest z pohledu našeho amatérského golfu pro radost). Pořád vnímám pro soutěžní golf jednotná pravidla pro všechny úrovně golfistů a i úrovně organizovaných soutěží jako velký přínos.
 
Upraveno:
@Ferrry: Číslo hole není věc všeobecně známá - před odehráním své rány tě daná informace prostě může ovlivnit (ne nutně, že si poběžíš pro jinou hůl, ale např. zkusíš zkrátit nápřah, přitlačit atd). Takže nenápadně očumovat ano (získávání informací pozorováním není chápáno jako rada) - ptát se: Ne. Není ani podstatné, jestli danou informaci hráč od soupeře dostane - trestné je už požádat o ní. Není podstatné, jestli ti ta informace k něčemu je, nebo není. Prostě o ní raději v průběhu soutěžní hry před svoji ranou/ranou soupeře nežádej a ani neposkytuj - pokud nechceš trest. Trest je všeobecný, tzn při hře na rány (sem patří i stb) 2 rány, při jamkovce ztráta právě hrané jamky.

Pravidlo 10.2a zní:

---
Během kola hráč nesmí:
  • Dát radu nikomu, kdo ve stejné soutěži právě hraje na hřišti
  • Požádat o radu kohokoli jiného než svého nosiče, nebo
  • Dotknout se výstroje jiného hráče za účelem zjištění informace, která by představovala radu, pokud by ji ten druhý hráč sdělil, nebo kdyby se na ní hráč dotázal (třeba když se hráč dotkne holí ve vaku jiného hráče, aby zjistil, jakou hůl právě používá).
Toto neplatí před začátkem kola, když je hra zastavena podle Pravidla 5.7a nebo mezi koly v rámci soutěže.
---

plus Definice stejných Pravidel:

---

Rada (Advice) - Jakýkoli slovní komentář nebo akce (jako je ukázání hole, kterou byl právě zahrán úder), jež mají za cíl ovlivnit hráče při:
  • Výběru hole,
  • Provedení rány, nebo
  • Rozhodování, jak hrát během jamky nebo kola.
Nicméně rada nezahrnuje všeobecně známé informace, jako jsou:
  • Pozice věcí na hřišti jako jsou jamka, jamkoviště, fervej, trestné oblasti, bankry nebo míč jiného hráče,
  • Vzdálenost od jednoho bodu k druhému, nebo
  • Pravidla.
---
Já vám teda nevím......zeptat se nemohu, ale když bych chtěl zjistit, čím to spoluhráč hrál (pominu fakt, že je mi tato informace jako rekreantovi na dvě věci...), tak se normálně beztrestně podívám, co drží v ruce (nebo co vrátil do bagu). No......asi se shodnem, že je toto pravidlo poněkud nešťastné. Nic to ale nemění na tom, že ho - stejně jako ostatní golfová pravidla - plně respektuju i včetně akceptace případného trestu.
 
Já vám teda nevím......zeptat se nemohu, ale když bych chtěl zjistit, čím to spoluhráč hrál (pominu fakt, že je mi tato informace jako rekreantovi na dvě věci...), tak se normálně beztrestně podívám, co drží v ruce (nebo co vrátil do bagu). No......asi se shodnem, že je toto pravidlo poněkud nešťastné. Nic to ale nemění na tom, že ho - stejně jako ostatní golfová pravidla - plně respektuju i včetně akceptace případného trestu.

Dle mého jsou to dvě rozdílné situace. Pokud se před svojí ranou ptáš - tak žádáš o "zakázanou" radu, která MŮŽE (a předpis vcelku logicky nehodnotí, jestli k tomu reálně dojde a jestli tazatel je poskytnutou informaci vyhodnotit) ovlivnit tvé rozhodnutí - a tento komentář vyžaduješ svým dotazem od strany, která ti ho poskytnout nemůže/nemá. Ale to, že jsi dobrý pozorovatel a zjistíš si danou informaci sám vnímám rozdílně. Nevyžaduješ k tomu aktivitu další strany, nejedná se tedy o RADU. Jak padlo výše a to tvrzení se mi líbilo - jedna z dovedností golfu je dobrý výběr hole a typ rány, který má každý udělat před svoji ranou SÁM (či se alespoň o ní pokusit).
 
Upraveno:
Nepřímé urážky ostatních.
S takovou, když tomu čtu , je to tady “spolek” , nejlépe je s nikým nemluvit , dnes je to výhoda , nepodávají se ruce a na délku videí , pouze pokyneš hlavou, nasadíš si zrcadlovky a zásadně hraješ na jinou část fw než protihráč. Na odpališti čekáš v uctivé vzdálenosti až odpálí. No a zábavná hra začíná. Takhle vznikne hra hluchněmých .
Jo jo takhle jak to tady popisujete hrají pouze slaboši, využívající a zneužívající své ego k dosažení pocitu blaženosti i když vi, že postižený tímto nemůže dosáhnout na výhodu.
Dokonce jsem se tady dozvěděl, že nemohu ani protihráče pochválit , protože jeho odpovědí bych mohl získal výhodu. A to, že se dozvím čím hrál je mi úplně jedno stejně to hraji sám a né nápověda.
 
S takovou, když tomu čtu , je to tady “spolek” , nejlépe je s nikým nemluvit , dnes je to výhoda , nepodávají se ruce a na délku videí , pouze pokyneš hlavou, nasadíš si zrcadlovky a zásadně hraješ na jinou část fw než protihráč. Na odpališti čekáš v uctivé vzdálenosti až odpálí. No a zábavná hra začíná. Takhle vznikne hra hluchněmých .
Jo jo takhle jak to tady popisujete hrají pouze slaboši, využívající a zneužívající své ego k dosažení pocitu blaženosti i když vi, že postižený tímto nemůže dosáhnout na výhodu.
Dokonce jsem se tady dozvěděl, že nemohu ani protihráče pochválit , protože jeho odpovědí bych mohl získal výhodu. A to, že se dozvím čím hrál je mi úplně jedno stejně to hraji sám a né nápověda.

Admin note: Tohle sem nepatří. Nikoho ani nepřímo tu na 19.jamce neurážej.
Na rozdílných názorech, stanoviscích a vysvětlení osobních postojů a Pravidel není nic závadného. Ber toto jako varování.
 
Upraveno moderátorem:
S takovou, když tomu čtu , je to tady “spolek” , nejlépe je s nikým nemluvit , dnes je to výhoda , nepodávají se ruce a na délku videí , pouze pokyneš hlavou, nasadíš si zrcadlovky a zásadně hraješ na jinou část fw než protihráč. Na odpališti čekáš v uctivé vzdálenosti až odpálí. No a zábavná hra začíná. Takhle vznikne hra hluchněmých .
Jo jo takhle jak to tady popisujete hrají pouze slaboši, využívající a zneužívající své ego k dosažení pocitu blaženosti i když vi, že postižený tímto nemůže dosáhnout na výhodu.
Dokonce jsem se tady dozvěděl, že nemohu ani protihráče pochválit , protože jeho odpovědí bych mohl získal výhodu. A to, že se dozvím čím hrál je mi úplně jedno stejně to hraji sám a né nápověda.
Bohouši, nehroť to! Taky se mi některé názory nelíbily, ale co, pravidla jsou dána a jak se k tomu každý postaví, je jeho věc. Až půjdeme někdy spolu, tak si budeme říkat i značku míčků a stejně nám to bude prd platný. 😂
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom