Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

GolfExtra.cz Genderově rovná golfová odpaliště. Ze kterých hrajete vy?

Jamka R. Reader

Admin
19.jamka
Robot 19.jamky
Genderově rovná golfová odpaliště. Ze kterých hrajete vy? (GolfExtra.cz)

Ve světě to není až tak neobvyklé, ale stále většinou v golfu platí, že žlutá jsou muži, červená ženy. A v Česku je to prakticky stále dogma. Ano, bavíme se o golfových odpalištích, která ale stále více klubů začíná využívat jinak. Nerozděluje je podle pohlaví, ale výkonnosti.

Pokračovat ve čtení...
 
Odpaliště podle výkonnosti se mi líbí. A návodné doporučení u tee 1 (mj).

Co se mi nelíbí - je v článku zmíněná argumentace a zdůvodnění Kunětické Hory, že mají změněné "zaběhnuté" pořadí, kvůli tomu, aby to české hráče trklo.
 
Sice nejsem reprezentativní vzorek s mým HCP 54, ale hraju ze zelených do kopce a z červených z kopce :). V Hořehledech. A baví mě to moc.
P.S. Jsem stařík začátečník :)
 
Hanka výše je krásným příkladem toho, co u nás děláme už mnoho let a co článek prezentuje jako převratnou novinku. A mrknete-li do našeho provozního řádu, tak i v sekci III.5. toto doporučení najdete…
 
Např. v Portugalsku na West Cliffs mají odpaliště čísla. Maršál na startu se Vás zeptá, jak nejdále běžně z týčka odpalujete a podle toho Vám doporučí odpaliště.
 
A mrknete-li do našeho provozního řádu, tak i v sekci III.5. toto doporučení najdete…

Chtěl bych vidět jednoho, kdo si přečte kdekoli provozní řád a doporučení v něm :)

Jinak ale palec nahoru. :up:

Btw. co to dát jako doporučení i přímo na jedničku? Třeba na ten sud, aby se nemusela dělat nová cedule :)
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Chtěl bych vidět jednoho, kdo si přečte kdekoli provozní řád a doporučení v něm :)

Jinak ale palec nahoru. :up:

Btw. co to dát jako doporučení i přímo na jedničku? Třeba na ten sud, aby se nemusela dělat nová cedule :)
On nikdo nečte ani ty cedule bohužel. Ale někam to v plánu dát mám, ještě uvidim. Proto si především zakládáme na tom, že to lidi od začátku učíme. Přijde jim to pak přirozené...
 
Toto moderní ” genderové “ vyjádření k označení odpališť jsme si vytvořili sami rozdělením barevných kamenů odpališť na pánské, dámské a dětské . A až časem teprve přijdete/me k poznání, že i ty první / nejbližší jsou vlastně tak akorát.
Ano někde jsou napsány na prvním odpališti doporučení z kterých barev kamenů odpališť máte hrát, je to pouze podle HI, asi nejvhodnější by bylo podle průměrné délky úderu z týčka.
Potom mi přijde divné, když někdo hrající cca 230 m hraje ze žlutých a má HI<10, kolik by mél Hi, kdyby hrál tak jak má, nikde jsem neviděl omezení/ určení odpališť určené věkem , ale pouze výkonností hráče .
 
Potom mi přijde divné, když někdo hrající cca 230 m hraje ze žlutých a má HI<10, kolik by mél Hi, kdyby hrál tak jak má, nikde jsem neviděl omezení/ určení odpališť určené věkem , ale pouze výkonností hráče .
Sám si v jedné a té samé větě odporuješ, když na jedné straně kritizuješ HI <10 za hru ze žlutých (víš vůbec, že na spoustě hřišť jsou jen červená a žlutá odpaliště? Tam tedy nesmí „single” hrát?) a hned pokračuješ tím, že nemají být odpaliště podle výkonnosti, ale podle věku. 🙈

1) norma (hrací hendikep) ze žlutých a z bílých (i ostatních) odpališť je rozdílná, tím je zohledněn vliv na osobní HI
2) proč by měly být odpaliště určená věkem? Znám 70níky, kteří odpalují přes 200m a naopak 30níky, kteří stěží přestřelí 150m.

A i hráč s plusovým HI může hrát třeba z červených odpališť. Hřiště totiž mají každou sadu odpališť znormovánu pro ženy i pro muže.

Buďto jsi dosud systém hendikepů nepochopil, nebo … NO FLAME
 
Tady je jeden problém v tom, že se někdo , nevím kdo snaží udělat ze všech golfových hřišť “mistrovská hřiště” a jsou to v podstatě hřiště jak to tu bylo uváděno HOBBY.
Když už tak by měl být u takovýchto hřišť ( pouze dvě odpaliště) par hřiště různý pro různou výkonnost, např HI 54 par o 18 úderů vyšší než HI 0 , ale i toto může být nesprávné , protože každé hřiště/ jamka ma různou obtížnost , vše jde zohlednit ostatně tak jak to dělají různé simulátory , prostě to matematický dopočítat.
 
Ano někde jsou napsány na prvním odpališti doporučení z kterých barev kamenů odpališť máte hrát, je to pouze podle HI, asi nejvhodnější by bylo podle průměrné délky úderu z týčka.

Mockrát jsem to v ČR viditelně bohužel neviděl a nebo jsem to přehlédl. Lehce si to snad uvědomuji jen na Kuňce. A pak mám pocit, že se mě na to ptali na Oaks, aby mi dali doporučení, ale jak přesně ta otázka byla, už netuším. Možná nám poradi @JanKostalCZE - jak to tam bylo/je?

HI mi jako ukazatel přijde "doporučené" volby poměrně dobrý. Myslím, že je to ze všech možných indikátorů asi tak zhruba nejspolehlivější (zvlášť v dnešní době sjednoceného systému počítání HI) ukazatel, že daný hráč něco umí - rozuměj: co se týče svižného pohybu na hřišti, nízkého celkového počtu ran atp. Nemyslím, že je příliš podstatné, jestli první ranou pálí 150 nebo 240, pokud ta 240 končí v džihádu a hledá se. Znám poměrně dost lidí, co hrají poměrně kratší, ale přesné rány a hrají hřiště velmi svižně a jsou smíření s tím, že delší pětipary hrají na bogey.

To mě ale přivádí k myšlence, když máme takhle hezky normy, proč vlastně turnaje mají určená odpaliště a tabulky na přepočty (normy), proč snad všechny turnaje mají striktně předepsaná odpaliště a nenechají hráče vybrat (řekněme třeba mezi červenými až bílými) úplně volně? Brání tomu něco vyjma určité komplikace při vypisování turnaje a přípravě skorek (tam kde to dělají)?
 
Upraveno:
To mě ale přivádí k myšlence, když máme takhle hezky normy, proč vlastně turnaje mají určená odpaliště a tabulky na přepočty (normy), proč snad všechny turnaje mají striktně předepsaná odpaliště a nenechají hráče vybrat (řekněme třeba mezi červenými až bílými) úplně volně? Brání tomu něco vyjma určité komplikace při vypisování turnaje a přípravě skorek (tam kde to dělají)?
Protože většina personálu hřišť podle mne ani netuší, že to lze. Bavíme-li se tedy o turnajích hraných čistě na STB body, u jiných to samozřejmě nelze.

A pak je tu ještě určitý pohled neférovosti, se kterým jsem se setkal. Řada hráčů si neumí pořádně spočítat, jakou případnou výhodu/ nevýhodu mají a přijde to jim a nebo jejich spoluhráčům nespravedlivé. "Jak je možné, že přestože jsem všechny porazil o 20 ran, tak jsem nevyhrál?" nebo "On vyhrál jen proto, že jste mu dovolili hrát z jiných odpališť!"
 
Tady je jeden problém v tom, že se někdo , nevím kdo snaží udělat ze všech golfových hřišť “mistrovská hřiště” a jsou to v podstatě hřiště jak to tu bylo uváděno HOBBY.
Když už tak by měl být u takovýchto hřišť ( pouze dvě odpaliště) par hřiště různý pro různou výkonnost, např HI 54 par o 18 úderů vyšší než HI 0 , ale i toto může být nesprávné , protože každé hřiště/ jamka ma různou obtížnost , vše jde zohlednit ostatně tak jak to dělají různé simulátory , prostě to matematický dopočítat.
Jenže právě toto řeší HRACÍ hendicap.
Není třeba řešit PAR hřiště, protože díky hracímu hendikepu může být např. u hráče s HI 0 jeho hrací HI o několik ran nižší, než je PAR hřiště.

Pro příklad přikládám mužskou normu pro Janov.
Ze žlutých je pro hrače s HI 0 PAR hřiště fakticky 65 místo oficiálních 70 a z červených pro téhož muže 64.
Ten rozdíl 1 rány se může zdát malý, ale je to dáno tím, že 5 odpališť je společných. U hřišť s s většinou rozdílných odpališť by byl zřejmě rozdíl větší.
Za domácí úkol si můžeš zjistit, jak je to na Lipinách 😉


Janov - hrací HI - muži
CC235D8D-23F9-4733-AE77-498237A06B1F.jpeg
 
Tak Spieth a Stenson dostali 2 trestné za hru z nesprávného odpaliště.

U Stensona to chápu, je skoro senior, tak asi šel ze „žlutých”. Ale co Spieth, že by si vzpomněl na juniorská léta? 🤭😂

3CD4572B-FDEB-4C63-A97B-A9C1D6FBA9FB.jpeg
 
Tak Spieth a Stenson dostali 2 trestné za hru z nesprávného odpaliště.

U Stensona to chápu, je skoro senior, tak asi šel ze „žlutých”. Ale co Spieth, že by si vzpomněl na juniorská léta? 🤭😂

Zobrazit přílohu 28072
Jestli dobře chápu z toho co říkali v přenosu, tak to posunuli dopředu aby se šlo dostat druhou na green, takže si to senior Stenson ještě prodloužil. Správnej teebox je ten na fotce vlevo. A nedivim se že si to hráči spletli.:)
 
Tak Spieth a Stenson dostali 2 trestné za hru z nesprávného odpaliště.

U Stensona to chápu, je skoro senior, tak asi šel ze „žlutých”. Ale co Spieth, že by si vzpomněl na juniorská léta? 🤭😂

Zobrazit přílohu 28072
Tak jednoduchy to nebylo…
Ale ze nevideli, ze je nad nima cislo 17 misto 9. To nechapu
B79967C8-01AD-4DBE-9503-083ED4C81813.png
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom