• Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo přihlašte.

Deníček golfového manažera - Chrám golfu

mkopcak

Guru fóra
Rok ZK
2010
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
8,7
P/L
  1. Pravák
Rozhodčí ČGF
II.třída
Golf. trenér
ČGF 3.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Ticho, které až místy bolí do uší, narušuje jen zpěv probouzejícího se ptactva a ševel větví mnohdy staletých stromů. Jejich stín nad příjezdovou cestou samovolně nutí sundat nohu z plynu a krokem projet mezi jamkami 7 a 8 ke klubovně. Pomalé odvalování pneumatik po asfaltu se odráží od neprostupné zelené klenby a já mám pocit, jako bych vstupoval do kostela. Do chrámu, kde zdi ze stromů nesou tíhu historie golfu, který tudy kráčí už 90 let. Jak nicotně se člověk cítí při představě toho množství odehraných kol, odpálených míčů, emocí po prohraných a vyhraných soubojích. Je 5:45 a mě začíná směna prvního dne rozhodčího na Mezinárodním mistrovství seniorů v Karlových Varech.

cover-hp_01.jpg

Ředitelka turnaje Marie Stillerová mne nominovala do týmu hlavního rozhodčího Dalibora Procházky, kde spolu s kolegy Jirkou Kubelíkem a Petrem Radou budeme mít na starost 130 hráčů a hráček z celé Evropy. Už na parkovišti na mne doléhá hořko-sladký pocit odpovědnosti. Je to prozatím nejprestižnější turnaj, který mohu pískat a cítím hrdost, že jsem k takovému úkolu byl svými kolegy vybrán. Zároveň půjde o první rozhodování v angličtině (ukázalo se že i základy němčiny jsem oprášil) a jakákoli chyba bude mít tentokrát už evropské rozměry. Vybavuji si rané dětství a trému před plaveckými závody a říkám si, že nervozita je správná a důležitá pro dobrý výkon.

Z představ jak věší mou fotku na zeď hanby v St. Andrews mne vytrhlo první parkující auto a vřelé přivítání s kolegy rozhodčími. Všichni patří k našim nejzkušenějším rozhodčím s obrovskou praxí a musím přiznat, že jejich podpora a ochota pomoci byla po celé 3 dny naprosto fantastická. Stejně jako servis celého resortu – všude svítily úsměvy, ať už člověk vyzvedával klíčky od buginy na recepci nebo poprosil o rychlou kávu na baru.

Výměna základních předturnajových informací a vymezení prvních ranních rajónů a povinností zabrala sotva pár minut a už jsme se rozjeli nehlučně po hřišti jako když pavouk tká svoji síť. Jeden na course check, druhý na kontrolu nejrizikovějších míst a poslední doznačení, třetí na preventivní obhlídku prvních jamek a vybrání nejlepších míst pro sledování ran na každé z nich.

Znalost hřiště je pro práci rozhodčího zásadní a má dvě roviny. Když ho znáte dobře jako hráč, pak víte, kde se bude nejčastěji chybovat, kam se míče odráží a kde se bude sekat tempo. A hodí se, když ho znáte jako greenkeeper, protože pak víte, která cestička lesem vás rychleji dovede na místo, kde jste potřeba a kde naopak servete gumy o čumějící šutráky. A na každé jamce pak potřebujete několik pozic, mezi kterými se během dne posouváte. Nesmíte hráčům vadit ve hře a zároveň musíte dobře vidět na jejich rány. Je sice fajn buginu uklidit hluboko do lesa, ale když to k ní pak máte 5 minut pěšky a půl hodiny vyjíždíte, je vám k ničemu. Na druhou stranu srazit někomu buginou míček do outu, protože ji nešťastně zaparkujete, je faux pas, které si budu pamatovat na věky.

Tři dny, takřka 40 hodin na bugině. Nespočet zážitků, rozhodnutí, ran. Byl jsem přítomen i několika rozhodnutím mých kolegů a např. Jirkovo dropování cesty na 11. jamce vpravo připomínalo zdálky takřka balet: řádné odstavení buginy stranou od hry, vřelý pozdrav a popsání situace. A pak se jeho bílá uniforma rozhodčího proměnila ve šmouhu, s jakou rychlostí a přesto samozřejmou elegancí vyměřoval, vysvětloval a ukazoval. Následovalo určení správného místa spuštění, rozloučení, popřání hezké hry a uklizení stranou.

Děkuji svým kolegům i České golfové federaci za příležitost a především zážitky. Tenhle turnaj řadím zatím nejvýše a budu na něj vždy moc rád vzpomínat. Jak často má člověk možnost řídit golfový turnaj v samotném chrámu golfu...?!
 

Henry

Nováček
Jméno
Jindřich
Přijmení
Kotas
Rok ZK
2012
Klub
GC Ostravice
Rozhodčí ČGF
II.třída

Feedback
+0 / 0 /-0
Moc hezky jsi to popsal, Martine. Je to "svátek", taková akce.

Já letos prožíval to samé jako rozhodčí na čtyřdenním Mezinárodním mistrovství české republiky ve hře na jamky v Šilheřovicích. Byla to pro mne zatím nejprestižnější akce mé kariéry a byl jsem nervózní a napjatý jak panna před prvním stykem. Ale díky kolegům Peťovi Čurajovi a Ivo Pavlíkovi jsme to zvládli "levou zadní". Přispěli k tomu samozřejmě i hráči a hráčky svým perfektním přístupem ke hře i vůči nám rozhodčím.

A protože jsem hřiště znal i jako hráč, bylo pro mne jednodušší se ve starém zámeckém parku kolem šilheřovického zámku orientovat. Ten duch golfových tradic toho místa na nás "dýchal" svojí atmosférou taky.

A co nejzajímavějšího se odehrálo z mého rozhodcovského pohledu? Několik napínavých prodloužení zápasů, pozdní příchod hráče na start (- ztráta jamky), odcizení hráčova míče polským turistou kousek před mýma očima (stařík měl smůlu, já to viděl a navíc hovořím plynně polsky, takže zapíral jen chvilku, pak ho musel vytáhnout z kapsy, já ho vrátil hráči, uvedli jsme ho na patřičném místě do hry a hráči mohli v zápase jamkovky pokračovat).

Pevně věřím, že se budu moci podílet na další podobné soutěži.

Šilky kašna.jpg
 
Upraveno moderátorem:

mkopcak

Guru fóra
Rok ZK
2010
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
8,7
P/L
  1. Pravák
Rozhodčí ČGF
II.třída
Golf. trenér
ČGF 3.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Můj švih
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
odcizení hráčova míče polským turistou
Setřít mudlu, navíc v jeho dialektu, to je parádní rozhodcovská práce!
 
WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2022 patří (více info):
Nahoru