Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Zahrál jsem vody, mohu hrát provizi?

DzejBee

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Bolehovský
Klub
ČGK
HI (HCP)
7
Stále se přeme, jak se v dané situaci nejlépe zachovat. Zahraju vodu a nejsem si (ani nikdo ve flihtu) 100% jistý, zda míč skončil ve vodě či nikoliv. Jsou zde 2 názory:

1. Můžu zahrát provizi a jít se přesvědčit bez nutnutnosti se vracet. Když míč najdu, pokračuji, když ne, hraji provizorní míč (ale nesmím už hrát vodu).
2. Musím se jít nejdřív přesvědčit. Když nenajdu, pak můžu hrát vodu nebo se případně vrátit.

Díky za Vaše postřehy.
 
Předpokládám, že důvodem zahrání provizorního míče je to, že buď míč skončil ve vodě nebo je možnost, že se nachází mimo vodu.
1. - vše je jak píšeš, ale ... pokud však 1. míč najdeš ve vodě, samozřejmě můžeš hrát vodu. Přesněji řečeno MUSÍŠ, pokud je první míč ve vodě, stává se automaticky míčem ve hře a postupuješ tak, jako by jsi vodu trefil první ranou a provizorní míč si nehrál.
2. Můžeš se sice jít přesvědčit, zda je ve vodě, ale je to zdržování, správný postup je hrát provizorní míč. Kdyby ses šel přesto přesvědčit a míč nenašel, nemůžeš uplatnit pravidlo o míči ztraceném ve vodě, protože existuje pochybnost, že se mohl ztratit někde jinde než v ní ( jen pokud by to před ní bylo vysekáno do takové míry, že by nebylo pochyb, že se míč jinde než v ní ztratit nemohl, uplatnit by šla ). Musel by ses tedy vrátit na původní místo a hrát třetí ránu.
 
Upraveno:
Ještě jedno upřesnění. Případ - Hráč hraje dlouhou ránu přes vodu, ta dopadne tak, že není jasné, zda ji těsně přeletěla nebo skončila v ní. Hráč má nyní správně postupovat tak, jak jsem popsal výše a hrát provizorní míč ( z původního místa ). Často se však stává, že hráč chce využít toho, že pokud by byl míč ve vodě, může se posunout blíže jamce a dropnout ve spojnici jamka-místo vniku míče a často považuje i toto ( nesprávně ) za provizorní míč. Pokud by chtěl dropovat vodu blíže jamce, než odehrál původní míč, musel by se nejdříve přesvědčit zda míč překonal vodní překážku nebo ne. Často se v tom chybuje, protože hráči často nejdříve dropují jako by byli ve vodě proto, aby urychlili hru. Obecně je to však nesprávný postup. Tento postup však může být povolen místními pravidlem. Mají to povoleno místními pravidly např. na jamce č. 2 v Olomouci.
 
Já to tedy chápu mírně jinak, viz pravidlo 27, prosím o případnou opravu, resp. citovanou variantu 2, "pokud chci hledat míč".

Podle mého, pokud se už já osobně vydám hledat míč, tak už se nemohu vrátit a zahrát provizi. Maximálně mohu z původního místa hrát nový míč.
 
Upraveno:
Pravidla golfu 27-1. Tam je to jasné.

Já to tedy chápu mírně jinak, viz pravidlo 27, prosím o případnou opravu, resp. citovanou variantu 2, "pokud chci hledat míč".

Podle mého, pokud se už já osobně vydám hledat míč, tak už se nemohu vrátit a zahrát provizi. Maximálně mohu z původního místa hrát nový míč.

Provizorní míč můžeš hrát kdykoli když máš pochybnost, že může být tvůj původní míč ztracen. Tedy pokud se vydám hledat mám pořád možnost se vrátit a hrát provizorní míč. Pokud to ovšem stihnu do 5 minut od začátku hledání. Pak už je původní ztracený a provizorní míč tak není vůči čemu hrát. Takže pak už je to míč nový.

Ad @DzejBee

1. Můžu zahrát provizi - měl bys abys nezdržoval
a jít se přesvědčit bez nutnutnosti se vracet.

Když míč najdu, pokračuji - dle pravidel (jak leží, spustit, původní místo...)
když ne, hraji provizorní míč - pokud původní míč nenajdeš do 5 minut pak se provizorní míč stává míčem ve hře
(ale nesmím už hrát vodu) - žádná voda už v totmo případě nefiguruje, takže není co hrát. Tedy pokud s ním zas nezahraješ do vody :D


2. Musím se jít nejdřív přesvědčit - můžeš ale je to až nepřípustné zdžování
Když nenajdu, pak můžu hrát vodu - nemůžeš, protože jsi ho nenašel a není tedy jisté, že ve vodní překžce skončil. Pokud skončil pak nesmíš hrát provizorní míč. To je za DQ.
nebo se případně vrátit - musíš se vrátit a hrát nový z původního místa.
 
Pravidla golfu 27-1. Tam je to jasné.



Provizorní míč můžeš hrát kdykoli když máš pochybnost, že může být tvůj původní míč ztracen. Tedy pokud se vydám hledat mám pořád možnost se vrátit a hrát provizorní míč. Pokud to ovšem stihnu do 5 minut od začátku hledání. Pak už je původní ztracený a provizorní míč tak není vůči čemu hrát. Takže pak už je to míč nový.

Ad @DzejBee

1. Můžu zahrát provizi - měl bys abys nezdržoval
a jít se přesvědčit bez nutnutnosti se vracet.

Když míč najdu, pokračuji - dle pravidel (jak leží, spustit, původní místo...)
když ne, hraji provizorní míč - pokud původní míč nenajdeš do 5 minut pak se provizorní míč stává míčem ve hře
(ale nesmím už hrát vodu) - žádná voda už v totmo případě nefiguruje, takže není co hrát. Tedy pokud s ním zas nezahraješ do vody :D


2. Musím se jít nejdřív přesvědčit - můžeš ale je to až nepřípustné zdžování
Když nenajdu, pak můžu hrát vodu - nemůžeš, protože jsi ho nenašel a není tedy jisté, že ve vodní překžce skončil. Pokud skončil pak nesmíš hrát provizorní míč. To je za DQ.
nebo se případně vrátit - musíš se vrátit a hrát nový z původního místa.

Vracení na provizi během 5 minut - To není pravda. Na provizorní míč se NELZE vrátit. Už když uděláš pár kroků od místa hraní původního míče a řekneš, že raději zahraješ provizi, je to na hraně pravidel a posouzení rozhodčím. Pokud si míč začal hledat - je to naprosto jednoznačné, vrátit se v žádném případě na provizorní míč nemůžeš!!! Je to hrozný mýtus.

1. pokud první. míč fyzicky ve vodě najde - musí zapomenout na provizorní míč a postupovat podle pravidla o míči ve vodě, které se bude týkat jeho PRVNÍHO míče. Pokud se míč první míč nenajde, ale je jisté, že jinde než ve vodě skončit nemohl, může hráč uplatnit pravidlo o míči ztraceném ve vodě, které se opět bude týkat prvního. míče.
Příklad - hráč hraje přes vodu na vyvýšený grýn. Grýn přehraje a neví zda zůstal za grýnem nebo sjel do vody. Zahraje provizorní míč. Přijde na místo předpokládaného dopadu a míč nenajde. Místo před vodou je však tak vyholené a přehledné ,že míč jinde než ve vodě skončit prostě nemohl. Tady má možnost hrát první míč jako by byl ve vodě. Pozor, pokud by existovala možnost, že se ztratil jinde než ve vodě ( např. rough před vodou, musí pokračovat provizorním, který se stal míčem ve hře )
 
Upraveno:
Já to tedy chápu mírně jinak, viz pravidlo 27, prosím o případnou opravu, resp. citovanou variantu 2, "pokud chci hledat míč".

Podle mého, pokud se už já osobně vydám hledat míč, tak už se nemohu vrátit a zahrát provizi. Maximálně mohu z původního místa hrát nový míč.

přesně tak, doplnil jsem do své odpovědi výše , aby to bylo jasné. Pro provizorní míč musí být splněny 2 základní podmínky - 1. musí být nahlášen a 2 musí být odehrán dříve než se vydá hráč dopředu za původním míčem ( anglicky níže ). Další podmínka je ještě ta, že provizorní míč musí dávat smysl. Příklad - hráč odpálí míč, tak že je jasné, že se najde, ale chce si zatrénovat, tak nahlásí provizorní míč. Protože však provizorní rána musí dávat smysl ( úspora času, kdyby se míč nenašel), bude druhý míč považován za míč ve hře ( s jednou trestnou )

a. Procedure
If a ball may be lost
outside a water hazard or may be out of bounds
, to save time the player may play another ball provisionally in accordance with Rule 27-1. The player must:
(i) announce to his opponent in match play or his marker or a fellow-competitor in stroke play that he intends to play a provisional ball; and
(ii) play the provisional ball before he or his partner goes forward to search for the original ball.
 
Upraveno:
  • To se mi líbí
Reactions: jan
To je absolutní nesmysl. Na provizorní míč se NELZE vrátit. Už když uděláš pár kroků od místa hraní původního míče a řekneš, že raději zahraješ provizi, je to na hraně pravidel a posouzení rozhodčím. Pokud si míč začal hledat - je to naprosto jednoznačné, vrátit se v žádném případě na provizorní míč nemůžeš!!! Je to hrozný mýtus.

Tak absolutní je silné slovo ale beru na vědomí. Přijde mi to trochu přitažené za vlasy ale ok. Rozhodnutí hovoří jasně. :up:

Tedy - zahraju míč, jdeme hledat, v průběhu hledání pronesu "Jdu si pro urychlení zahrát provizi" tak nesmím. Pokud to udělám, byť v limitu 5 minut, pak už je to nový míč a je úplně jedno jestli můj původní někdo našel. Další důvod proč s odehráním provize neotálet. ;)
 
Jeste pro kompletnost ono "may be lost outside a water hazard" zde defakto jde proti 26-1 "If a ball is found in the water hazard or if it is known or virtually certain that a ball that has not been found is in the water hazard (whether the ball lies in water or not), the player may under penalty of one stroke..."

Pokud hraji pres vodu ala fairway - voda - fairway, a nejsem si jist vysledkem, tak dle meho nema smysl hrat provizi. A jdu proste hledat, pokud to na FW za vodou neni, je to voda. Pravidlo rika "In the absence of knowledge or virtual certainty that a ball struck toward a water hazard, but not found, is in the hazard, the player must proceed under Rule 27-1.", coz chapu hlavne v situaci, kdy za vodou napriklad je jeste dost bordelu, ve kterem muze byt mit ztracen.
 
Tak absolutní je silné slovo ale beru na vědomí. Přijde mi to trochu přitažené za vlasy ale ok. Rozhodnutí hovoří jasně. :up:

Tedy - zahraju míč, jdeme hledat, v průběhu hledání pronesu "Jdu si pro urychlení zahrát provizi" tak nesmím. Pokud to udělám, byť v limitu 5 minut, pak už je to nový míč a je úplně jedno jestli můj původní někdo našel. Další důvod proč s odehráním provize neotálet. ;)

Omlouvám se za expresivní výraz, opravil jsem v původním textu. Jinak je to jak píšeš nyní. Bohužel ten mýtus o vracení na provizorní míč je mezi hráči silně zakořeněný.
 
Jeste pro kompletnost ono "may be lost outside a water hazard" zde defakto jde proti 26-1 "If a ball is found in the water hazard or if it is known or virtually certain that a ball that has not been found is in the water hazard (whether the ball lies in water or not), the player may under penalty of one stroke..."

Pokud hraji pres vodu ala fairway - voda - fairway, a nejsem si jist vysledkem, tak dle meho nema smysl hrat provizi. A jdu proste hledat, pokud to na FW za vodou neni, je to voda. Pravidlo rika "In the absence of knowledge or virtual certainty that a ball struck toward a water hazard, but not found, is in the hazard, the player must proceed under Rule 27-1.", coz chapu hlavne v situaci, kdy za vodou napriklad je jeste dost bordelu, ve kterem muze byt mit ztracen.

To platí zřejmě jen v případě, že je za hned vodou nízko střižená tráva a je to tam zcela přehledné. Pokud existuje možnost, že se míč ztratil jinde, vodu nelze uplatnit. Poměrně za hodně vodami je přitom pás vyšší trávy, rákos apod., který ji přesahuje. Dost to souvisí se znalostí hřiště, které hraji a pečlivostí údržby hřiště ( stačí zabodnout kolíky blíže vody do rákosu a je o zábavu postaráno )
 
To platí zřejmě jen v případě, že je za hned vodou nízko střižená tráva a je to tam zcela přehledné. Pokud existuje možnost, že se míč ztratil jinde, vodu nelze uplatnit. Poměrně za hodně vodami je přitom pás vyšší trávy, rákos apod., který ji přesahuje. Dost to souvisí se znalostí hřiště, které hraji a pečlivostí údržby hřiště ( stačí zabodnout kolíky blíže vody do rákosu a je o zábavu postaráno )
Rakos a spol je dle meho prave onen bordel :)... pokud nejsou koliky az za nim, coz je celkem bezne tez.
 
Já to tedy chápu mírně jinak, viz pravidlo 27, prosím o případnou opravu, resp. citovanou variantu 2, "pokud chci hledat míč".

Podle mého, pokud se už já osobně vydám hledat míč, tak už se nemohu vrátit a zahrát provizi. Maximálně mohu z původního místa hrát nový míč.

přesně tak, doplnil jsem do své odpovědi výše , aby to bylo jasné. Pro provizorní míč musí být splněny 2 základní podmínky - 1. musí být nahlášen a 2 musí být odehrán dříve než se vydá hráč dopředu za původním míčem ( anglicky níže ). Další podmínka je ještě ta, že provizorní míč musí dávat smysl. Příklad - hráč odpálí míč, tak že je jasné, že se najde, ale chce si zatrénovat, tak nahlásí provizorní míč. Protože však provizorní rána musí dávat smysl ( úspora času, kdyby se míč nenašel), bude druhý míč považován za míč ve hře ( s jednou trestnou )

a. Procedure
If a ball may be lost
outside a water hazard or may be out of bounds
, to save time the player may play another ball provisionally in accordance with Rule 27-1. The player must:
(i) announce to his opponent in match play or his marker or a fellow-competitor in stroke play that he intends to play a provisional ball; and
(ii) play the provisional ball before he or his partner goes forward to search for the original ball.

Ještě maličkost. Slovíčkaření. Jestli jsem si to dobře přeložil, tak "play the provisional ball before he or his partner goes forward TO SEARCH for the original ball" znamená, že provizi musím zahrát dříve než půjdu HLEDAT původní míč. A tady si myslím, že vznikl ten mýtus. Prosím o případnou opravu.

Osobně provizi opravdu hraju ve chvíli kdy vím, že budu hledat. Nicméně zažil jsem několikrát situaci typu - Ten tam bude - a že tam nebude nebo nemusí být jsem zjistil / zjistili až po nějakém přesunu. A právě až v tuto chvíli teprve vím, že budu hledat. Což ale může být třeba 100 m od původního místa. V takovém případě mám splněné obě podmínky a mohu se vrátit zahrát provizi.

Tak jak? [emoji848]
 
To nejak nechapu.... napred uvedes jednu myslenku a v dalsim odstavic uvedes pravy opak

Jak se muzes vratit a zahrat provizi. To prece nejde :)
Na koho je to reakce?
 
Kdyby to bylo, tak jak @doktordee říkáš, tak i hledání mohu zhodnotit deset dvacet metru před předpokládaným dopadem... a ne sto dvěstě, jak popisuješ asi příklad ty... kde je pak ta míra? Nikomu se neoznamuje, ze teď ještě jdu a teď už hledám. Dle mého provize jen a pouze po odpalu, nikoli ze si dam pauzu, rozmyslim, mezitím se projdu, vrátím a pak ze hraju provizi. Já to tedy chápu dost jednoznačně a přijde mi to v tom i jednoduché.

Tady je to popsáno trochu jinými slovy podobně: https://www.golfinfo.cz/golfova-pravidla/provizorni-mic-aneb-jak-to-tedy-funguje

Prosím @RazoR o rozhodnutí a stanovisko.
 
Pokud se to neoznamuje od kdy se pak počítá 5 min limit na hledání? [emoji848]
 
Kdyby to bylo, tak jak @doktordee říkáš, tak i hledání mohu zhodnotit deset dvacet metru před předpokládaným dopadem... a ne sto dvěstě, jak popisuješ asi příklad ty... kde je pak ta míra? Nikomu se neoznamuje, ze teď ještě jdu a teď už hledám. Dle mého provize jen a pouze po odpalu, nikoli ze si dam pauzu, rozmyslim, mezitím se projdu, vrátím a pak ze hraju provizi. Já to tedy chápu dost jednoznačně a přijde mi to v tom i jednoduché.

Tady je to popsáno trochu jinými slovy podobně: https://www.golfinfo.cz/golfova-pravidla/provizorni-mic-aneb-jak-to-tedy-funguje

Prosím @RazoR o rozhodnutí a stanovisko.

Je to víceméně přesně jak píšeš. Jedná se o krátkou vzdálenost po odpalu, po kterou se můžeš ještě rychle vrátit, abys mohl hrát provizi, tak aby provize plnila smysl, tedy úsporu času. Přesné rozhodnutí v angličtině přikládám níže.

Rule 27
decision 27-2a/1.5
Meaning of "Goes Forward to Search"
Q.
Under Rule 27-2a, when is a player considered to have gone forward to search for the original ball such that a provisional ball cannot be played?
A.
A player will be considered to have gone forward to search when he has proceeded more than a short distance towards the place where his original ball is likely to be. As the purpose of Rule 27-2a is to save time, the player is permitted to go forward a short distance before determining that it would save time to return promptly to play a provisional ball. As a guideline, a player should be considered to have proceeded more than a short distance, and therefore to have gone forward to search, if he has proceeded more than approximately 50 yards. However, this guideline does not preclude a player from playing a provisional ball when he has proceeded more than a short distance for another specific purpose, such as to retrieve a ball or a different club to play a provisional ball, or to confer with a referee.
 
Díky za Vaše diskuse.
Nechtěl jsem do toho vstupovat dříve, než se nějak shodneme na ideálním postupu, ale asi existuje více možností a každý to vyřeší trošku "po svém".

Můj původní záměr (asi trochu skrytý) byl v tom, abych se ujistil, že po zahrání do vody, pokud zahraji provizi a původní míč nenajdu, už nemohu hrát "vodu" - na tom jsme se asi shodli :)

Co se týká ostatních variant - třeba 9.j. Beřovice nebo Štiřín - druhá rána letí přes "červenou" vodu, ale není jisté, zda míč přeletěl kolíky za vodou (je to daleko ca 170 m) - není vidět žbluňknutí, ale míč se nenajde. Dropnete za vodou, před vodou, hrajete novou ránu - je to dilema?
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom