Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Vstupní poplatky do klubů

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Vstupní poplatky - do klasických klubů (tzn. ne virtuálů apod) je často v ceníku k nalezení tzv. Vstupní poplatek. Někde se pohybuje v řádu tisícikorun, někde desítky tisíc korun, někde jsou to statisíce. A k tomu pak ještě každý rok členský poplatek. A bývají s tím spojené různé akce - např. někdy bývá roční poplatek v ceně vstupního poplatku na první rok, někdy ale ne. A nebo výrazná sleva. A někde možná vstupní poplatky už vůbec nemají... a fungují jen s ročním fee.

Jak se na vstupní poplatky díváte? Mají v dnešní době své opodstatnění, nebo je to relikt minulosti, kterého se nedá pořádně zbavit, protože ti, co ho zaplatili někdy dříve, by teď remcali? :)
 
Upraveno:
Je to celé takové pitomé. Tím, že je golf ekonomicky po všech stránkách blbě uchopitelný (rozebírali jsme to tu 100x ze všech úhlů - motivace vzniku, reciprocity, slevy na fee, vztahy mezi hřišti a trenéry PGA, mezi hřišti a kluby,...), tak je tu i tenhle převzatý systém ze zahraničí. Celé se to vztahuje ke klubovému, komunitnímu životu, který u nás v tom angloamerickém smyslu (kde celá rodina tráví v nějaké volnočasovém prostoru celý den) vlastně asi nikdy nefungoval. Řada klubů se snaží produkovat různá zvýhodnění pro své členy a je pak otázkou, zda členové tyto služby vidí a vnímají a ocení např. právě ve vztahu k tomu, že je počáteční investice vyšší.

Opačným stavem by pak bylo vlastně veškeré platby očistit a prezentovat je bez vzájemné provázanosti. Tzn. např. zrušit vstupní poplatek, ale ten roční navýšit o 20%. Zrušit reciprocity a fee zlevnit (nebo zdražit). Místo recepce postavit k 1.tee odbavovací kiosek a automat na kávu...Blbě se to vysvětluje jednotlivci, protože ten to vždy vnímá ze svého soukromého pohledu využití.

Osobně jsem zatím nenašel důvod k tomu tento krok udělat, ale zároveň je pravdou, že často vstupní poplatek snižuji právě jako motivaci k získání člena. Zároveň se snažím každý rok ukázat, že takto získané peníze nevyndaváme pryč z provozu, ale naopak je do něj vracíme a snažíme se ho stále zlepšovat...
 
Pro mě vyšší vstupní poplatek byl kdysi dávno přesně tím stimulem - proč jsem golf vnímal něco jako zbohatlického a nepřístupného. Stačilo se podívat na vstupní poplatek např. na Zbraslav a zatočila se mi hlava, že bych měl takovou částku zaplatit. Už to šlo trochu dolů, ale ne moc. Když se na Zbraslav (ale vcelku je to fuk, kam) podívám teď, tak:

Vstupní poplatek: 85.000,-
Roční hrací poplatek (v roce vstupu): 15.000,-
Roční poplatek jindy: 27.500,-

I teď mi to přijde raketa (možná někde budou hvězdičky a k nim podmínky, kdo ví). A "ani náhodou". Celý tento poplatek v takovéto výši je pro mě amorální a považuju to maximálně za ukázání statusu a předání peněz někam za nic. Prostě takový dar a všimné. Nemyslím si, že by to bylo cokoli jiného. Možná u menších klubů to nějaký ekonomický efekt má, ale u těch větší mi to víc než cokoli jiného přijde jako "koupení odznáčku vyšší vrstvy". Ekonomický prvek to dle mého řádný nemá. Mnoho z těch klubů umožňuje i roční hru buď přímo u sebe, nebo pomocí různých virtuálů, či dalších akcí za mnohem výhodnějších podmínek...

Uznávám, že nejsem asi ten správný vzorek populace, na golf vrtulníkem nelétám, ani si kvůli tomu z garáže neberu jiné auto (jednak mám auto jen jedno, a za druhé bohužel nemám v Praze ani tu garáž), žádnej lokaj mě po drinku a odehrané hře na golfu neodveze zase zpátky domů a tak podobně.

ale zároveň je pravdou, že často vstupní poplatek snižuji právě jako motivaci k získání člena

Nejsi jediný. Potom je to vlastně jenom virtuální hodnota, která se neaplikuje a má akorát druhou stranu lapit, že něco získává. Třeba Beřovice a jejich (tuším že už pravidelná akce) - běžně vstupní poplatek 15.000,-, roční hrací příspěvek 14.500,- (dohromady 29.500,-) - na podzim byla akce 21, kdy toto dohromady nabízeli za 21.000,- Kč (15+6). Atd.

Mnoho z nás, co tu znám, vím, že vlastně vstupní poplatek neplatili, nebo výrazně nižší, případně si to zařídili jinak. Argument - že tím dávám něco klubu na jeho investice: no, nemyslím, že v našich podmínkách v ČR je jistota, že ty slíbené investice vůbec někdy proběhnou, případně kdy. A když hřiště zanikne/skončí atp? No, možná mohu vstupní poplatky vymáhat, možná ne... když odejdu já, tak mi nikdo vstupní poplatek asi nevrátí (třeba to ale někde ve stanovách mají) - to mi moc rovnoprávný vztah nepřijde. A pokud se začnou ze vstupních podmínek dělat slevy - tak bych to vnímal ze strany klubu dost negativně a "nerovnoprávně", že já jsem příp. platil kdysi plný vstupní poplatek. No, není to lehké.

Pro mě by bylo nejčistší - pravidelný roční poplatek v nějaké výši, a prostě ať se klub/hřiště snaží, aby si tuto platbu zasloužilo svojí činností i v příštím roce a nedělala se exkluzivita s desítek tisíc zaplacených na začátku - které mi pak přijde líto opustit. Jsem pražák a mám možnost výběru, díky bohu. Pominu virtuály. Z kamených když si najdu např. 18j. Molitorov:

Roční hrací poplatek 7.500,- vstupní poplatek 1 Kč - a investice se dělají i tak (aktuálně se např. staví se závlaha, reciprocity včetně her zdarma...). Jasné, hřiště jsou to vzájemně neporovnatelná kvalitou, dostupností atp... ale někde to viditelně jde a čím dál víc je mi tahle snaha a přístup sympatický. Je to takové vzájemně "čisté".
 
Upraveno:
Tak pomalu se to začíná měnit, viz Albatross kde chtěli tuším 220 000 Kč? I když stále to pro mě není za ty peníze zajímavé, jeden rok za cenu 3 v Beřovicích.
Když sem kupoval členství v Beřovicích já, řešil sem to přes klub kde měli pár lidí co prodávali, paní po mě chtěla 30 000 + 5000 za udržovací poplatek, tak jí říkám, že se zbláznila, že aktuálně je vstup do klubu za 15 000, tak se hrozně divila a kolik prý jí mohu nabídnout, říkám 7500 Kč, to je prý málo a že si to musí rozmyslet, říkám ok, já jdu zatím obvolat další lidi co mají členství na prodej, než sem je stihnul vytočit, volala zpět, že to bere :)

Spousta hřišť nabízí třeba roční karty, brácha kupuje na Darovanském dvoře, tuším za 14 500 Kč roční neomezená hra + několik výhod jako celoživotní člen.

1609746086603.png
 
Vstupní poplatky - do klasických klubů (tzn. ne virtuálů apod) je často v ceníku k nalezení tzv. Vstupní poplatek. Někde se pohybuje v řádu tisícikorun, někde desítky tisíc korun, někde jsou to statisíce. A k tomu pak ještě každý rok členský poplatek. A bývají s tím spojené různé akce - např. někdy bývá roční poplatek v ceně vstupního poplatku na první rok, někdy ale ne. A nebo výrazná sleva. A někde možná vstupní poplatky už vůbec nemají... a fungují jen s ročním fee.

Jak se na vstupní poplatky díváte? Mají v dnešní době své opodstatnění, nebo je to relikt minulosti, kterého se nedá pořádně zbavit, protože ti, co ho zaplatili někdy dříve, by teď remcali? :)

V mnoha klubech, kde mají vysoké vstupní poplatky, jsou příjmy z těchto vstupních poplatků mizivé, často nulové. Je to dáno tím, že přes klub si členství (téměř) nikdo nepořizuje. Kupuje si jej buď od jiného člena nebo v době, kdy je v akci. Ceny na trhu jsou u vstupních fee jsou často o 70- 80 procent levnější. Vcelku běžně se vstupní fee v ceníkové ceně 50000 prodává za 10 až 15 000. Proč jej tedy kluby nezruší ? Je třeba se zamyslet, co by se stalo, kdyby se zrušilo. Znamenalo by to vznik v podstatě jednoročních členství. Letos budu hrát, nezaplatím. Budu více cestovat po jiných hřištích, nezaplatím atd. atd. Je určitě daleko snazší plánovat výdaje, pokud má klub členy s časově neomezeným členstvím než členstvím jednoročním. U jednoročního nikdy netuším, kolik budu mít členů a dlouholetého členství to lze odhadnou celkem přesně právě proto, že si členové nechtějí nechat propadnout vstupní fee.
 
Mám to podobně jako @requo.
Chápu roli toho poplatku pro klub, vím že je to inspirováno zahraničím, kde ale pravděpodobně ještě stále funguje klubový život. Takže zaplacením poplatku se stávám členem nějaké společnosti lidí, kde chci být a s kterými se chci stýkat. Předpokládám, ze platba není jediná podmínka, ještě potřebuješ doporučení.
U nás to na mě působí jako “zaplať nám za to, abys nám mohl každý rok platit za služby, které ti snad budeme poskytovat...”
 
Zrovna v Beřovicích si myslím, že je akcí pro členy dost, samozřejmě pokud se jich člověk aktivně zúčastní.
 
Zrovna v Beřovicích si myslím, že je akcí pro členy dost, samozřejmě pokud se jich člověk aktivně zúčastní.
Golfových ano. Klubovým životem jsem myslel to ostatní.
 
Argument - že tím dávám něco klubu na jeho investice: no, nemyslím, že v našich podmínkách v ČR je jistota, že ty slíbené investice vůbec někdy proběhnou, případně kdy. A když hřiště zanikne/skončí atp? No, možná mohu vstupní poplatky vymáhat, možná ne... když odejdu já, tak mi nikdo vstupní poplatek asi nevrátí (třeba to ale někde ve stanovách mají) - to mi moc rovnoprávný vztah nepřijde.

Umím to i otočit - jakožto člen klubu máš možnost ovlivnit jeho fungování. Někde více, někde méně. Ale máš možnost stát se funkcionářem a částečně tak ovlivňovat fungování i golfového hřiště nebo celého resortu. A to za relativně symbolickou částku ve srovnání s investicemi, které stavitel hřiště musel z kapsy vyndat.
 
Pro mě by bylo nejčistší - pravidelný roční poplatek v nějaké výši, a prostě ať se klub/hřiště snaží, aby si tuto platbu zasloužilo svojí činností i v příštím roce a nedělala se exkluzivita s desítek tisíc zaplacených na začátku - které mi pak přijde líto opustit. Jsem pražák a mám možnost výběru, díky bohu. Pominu virtuály. Z kamených když si najdu např. 18j. Molitorov:

Myslím si, že prostě nejde srovnávat. Respektive jde, ale je to jako snažit se porovnávat kavárnu na Sněžce, v Praze v centru a v Sedlčanech. Ano, v základu mají všude židle, stůl a kávu. Ale to co v tom kterém místě očekáváš a jakou formu to bude mít je od sebe tak hrozně vzdáleno, že je to prostě neporovnatelné. Proto dle mého nelze snadno říct, že kafe na Sněžce za 200 Kč je drahé, protože to samé kafe bude v Sedlčanech stát 39 Kč.

A dokonce ani nesouhlasím s tím, aby bylo všude to kafe levné, chuťově skvělé a s bezchybnou obsluhou. Protože i místa, kde mi do kafe plivnou a vyprovodí mě kopancem mají své kouzle v něčem jiném. A pokud ne, aspoň dobře vím, proč mám to kafe jinde radši...
 
Co to má být?
No to se poptej tam, kde to mají.
Co jsem slyšel, tak třeba jakési slavnostní večeře při různých příležitostech, ples, setkání se zajímavými osobnostmi, třeba nějaké negolfové akce pro cele rodiny členů a co já vím ještě. Nikdy jsem členem takového klubu nebyl, ale to by asi pro mě opodstatnilo vstupní poplatky v řádu vyšších desítek nebo stovek tisíc.
 
Upraveno:
třeba nějaké negolfové akce pro cele rodiny členů

Byli jsme s malou v Beřovicích tuším předloni to bylo, na Mikuláše, akce v indooru, soutěže pro děti, takže i tohle máme :)
 
Byli jsme s malou v Beřovicích tuším předloni to bylo, na Mikuláše, akce v indooru, soutěže pro děti, takže i tohle máme :)
U Beřovic to neřeším, vstupní poplatek je v podstatě 0 (každý rok akce, kdy dáš litr na charitu a zbytek ti odpustí). Nebo můžeš přivést nového člena a přenechat mu svou odměnu a zase je to skoro nic. Já už to udělal a ty myslím taky.
Já to vlastně neřeším vůbec, jsem v Beřovicích až na drobnosti spokojenej, ale když se @requo ptal...
 
Myslím si, že prostě nejde srovnávat. Respektive jde, ale je to jako snažit se porovnávat kavárnu na Sněžce, v Praze v centru a v Sedlčanech. Ano, v základu mají všude židle, stůl a kávu. Ale to co v tom kterém místě očekáváš a jakou formu to bude mít je od sebe tak hrozně vzdáleno, že je to prostě neporovnatelné. Proto dle mého nelze snadno říct, že kafe na Sněžce za 200 Kč je drahé, protože to samé kafe bude v Sedlčanech stát 39 Kč.

A dokonce ani nesouhlasím s tím, aby bylo všude to kafe levné, chuťově skvělé a s bezchybnou obsluhou. Protože i místa, kde mi do kafe plivnou a vyprovodí mě kopancem mají své kouzle v něčem jiném. A pokud ne, aspoň dobře vím, proč mám to kafe jinde radši...

Tak to máš určitě pravdu, máme možnost výběru a každý si nakonec zvolí, co je mu bližší. Mně nevadí nijak různorodost - mně osobně se akorát zdá, že za honosná slova "vstupního poplatku" se skrývá v podstatě příslib něčeho, o čem každý slyšel, ale málokdo reálně dostane. Resp. dostane málokdy něco skutečně navíc. Vcelku chápu vysvětlení @wasp výše, že to klubu dává určitou ekonomickou jistotu. Pominu kluby, které mají zanedbatelné vstupní poplatky, resp. snížili to na nějakou vcelku rozumnou úroveň.

Třeba ty Beřovice - proč mám ceníkový vstupní poplatek 15.000, když ve výsledku ho skoro nikdo neplatí s ohledem na časté akce? Jaký je k tomu důvod? Fakt nevím:

- nachytat někoho, dobrých 15.000 do kapsy?
- nějaká daňová optimalizace?
- udělat si očko, že "jakoby" slevím, když se druhá strana zeptá? A kdo se nezeptá, má smůlu?
- dobře to vypadá, protože v čechách máme rádi slevy, tak něco navýšíme, abychom pak dali slevu?

Pro mě členství v klubu je možná něco "hloupě" honosného. Pokud to tak není, nemusím tomu říkat klub, ale je to běžný prodej nějaké služby. V podstatě vstupenky na hřiště v ceně předplacených fee (a jako bonus souvisejících nějakých slev). Blbý na tom je, když pak některé stejné služby a benefity navíc získávají i majitelé různých "play" členství ve výši 1000+ Kč u stejných klubů.
 
Pro mě členství v klubu je možná něco "hloupě" honosného. Pokud to tak není, nemusím tomu říkat klub, ale je to běžný prodej nějaké služby. V podstatě vstupenky na hřiště v ceně předplacených fee (a jako bonus souvisejících nějakých slev). Blbý na tom je, když pak některé stejné služby a benefity navíc získávají i majitelé různých "play" členství ve výši 1000+ Kč u stejných klubů.

To už se zase dostáváš do komplikací v souvislosti s vedením HCP. Členem ČGF může být jen klub (respektive dle zákona zapsaný spolek = z.s.) a zároveň každý člen klubu (z.s.) musí být v ČGF evidován, takové jsou Stanovy. Tzn. ano, já ti mohu jako s.r.o. prodávat vstupy na hřiště, ale už ti nebudu moci vést HCP a organizovat turnaje na jejich úpravu, na to potřebuji klub.

- nachytat někoho, dobrých 15.000 do kapsy?
- nějaká daňová optimalizace?
- udělat si očko, že "jakoby" slevím, když se druhá strana zeptá? A kdo se nezeptá, má smůlu?
- dobře to vypadá, protože v čechách máme rádi slevy, tak něco navýšíme, abychom pak dali slevu?

V podstatě vše dohromady a jsme opět u ekonomické pokřivenosti celého golfového odvětví. Na jedné straně v podstatě neomezené zdroje některých provozovatelů kombinované s tím, že dnes se vše dává s nějakou slevou.

Tuhle jsem zaznamenal ze zaručeného zdroje, že jeden z moravských TOP resortů má reálný příjem z ceny fee ve výši 50%. Když odečtou všechny reciprocity, slevy, firemní hry, promoturnaje atd., tak se dostanou na polovinu toho, co reálně účtujou. Logika by velela všechny tyhle promoakce zrušit a zlevnit fee na polovinu pro všechny. No jo, jenže to by to museli takhle udělat uplně všichni a to se nikdy nestane...
 
Co jsem slyšel, tak třeba jakési slavnostní večeře při různých příležitostech, ples, setkání se zajímavými osobnostmi, třeba nějaké negolfové akce pro cele rodiny členů a co já vím ještě. Nikdy jsem členem takového klubu nebyl, ale to by asi pro mě opodstatnilo vstupní poplatky v řádu vyšších desítek nebo stovek tisíc.

Tohle mne právě celkem zajímá. V Hořehledech se tohle všechno dělalo a postupně se od toho upustilo a mé pokusy o obnovení selhávají - byť tedy poslední rok není příliš reprezentativní vzorek...
 
Třeba ty Beřovice - proč mám ceníkový vstupní poplatek 15.000, když ve výsledku ho skoro nikdo neplatí s ohledem na časté akce? Jaký je k tomu důvod? Fakt nevím:

- nachytat někoho, dobrých 15.000 do kapsy?
- nějaká daňová optimalizace?
- udělat si očko, že "jakoby" slevím, když se druhá strana zeptá? A kdo se nezeptá, má smůlu?
- dobře to vypadá, protože v čechách máme rádi slevy, tak něco navýšíme, abychom pak dali slevu?
Myslím, že jde spíš o staré členy, aby neremcali tak moc.
Nepotřebuješ se nikde ptát. Všechny akce na členství komunikují naprosto všude. Na svých stránkách, na fcb, na Instagramu. A řeknou ti o nich i na recepci. Ze snahy někoho nachytat když se nezeptá bych je zrovna neobviňoval.
 
- vstupní poplatky zrušit !!
- pokud je vstup za 50 tisíc ale prodává se za 10, pokud roční fee stojí 15: tak např. takto :
ať původní členové co vstup platili platí i nadále 15 ročně, noví členové ať to mají např. po dobu 5ti let o něco dražší ať se to srovná

a je to, koza se nažere a vlčisko zůstane celé
 
Ze snahy někoho nachytat když se nezeptá bych je zrovna neobviňoval.

Jj, to byl spíše nevhodný příklad - resp. to spojení s Beřovicemi: šlo mi spíše o princip a už jsem to napojení na Beřovice ve svém textu včas neukončil. Vím, že tam ty slevy komunikují slušně (což pořád je na palici, proč tedy ty poplatky mají, ale to se motáme v kruhu).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom