Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

GolfDigest.cz OTESTOVÁNO: Praporkovou tyč ven!

Jamka R. Reader

Admin
19.jamka
Robot 19.jamky
OTESTOVÁNO: Praporkovou tyč ven! (GolfDigest.cz)

ČASOPIS > Nové pravidlo, které platí od letoška a dovoluje golfistům puttovat s praporkovou tyčí v jamce, aniž by za to následoval trest, vyvolalo vzrušené debaty mezi profesionály i amatéry.

Pokračovat ve čtení...
 
Je zvlastni, ze nedavno byl vyzkum s vysledkem hovori pro nechani praporkove tyce. Za dobu trvani pravidla jsem dosel k tomu, ze zalezi jak je tyc naklonena. Nikdy nestoji rovne a casto byva "vyklechtana". A kdyz je naklonena smerem ke me, tak ji necham vyndat, protoze proste mam pocit, ze kdybych ji tam nechal, tak micek ma mensi sanci do jamky zapadnout a spis se nekam odrazi. Pokud je tyc odklonena, tak ji nechavam. Kdyz je ale rovne jsem na pochybach a z vetsi dalky ji nechavam, z blizsi necham vyndat.
Takove je teorie, nicmene v praxi se ridim hodne podle tempa a potreby hru zrychlit, pak vyndani, nandani, opetovne vyndani je na zpomaleni. Pak je idealni se rychle domluvit kdo chce vlajku nechat a bude hrat prvni a po nem ti kteri chteji vyndat.
Ale jinak mam pocit, ze ano, muze to urychlit hru, pokud je flight sehrany a nezmatkuje. Jinak to je kontraproduktivni. Ale za me bych pravidlo s moznosti nechat dle uvazeni zanechal. Muze se totiz stat, ze v ramci urychleni hru bude narizeno vlajkovou tyc nechat vzdy a to asi nechce nikdo.
 
Přikláním se k názoru tyč do dvou metrů vyndat, protože nelze patovat středně silně abyste vyeliminovali vrtání s hrbem, jež odkloňuje pocitovy pat do jamky. Jinak trefíte tyč mimo střed a jeden navíc. Další je tlustá trubková praporová tyč , tam je pravděpodobnost nepatu velika.
 
Za sebe s timto clankem nemuzu souhlasit. Herne se mi na jamku s tyci puttuje mnohem lepe at už z dalky nebo ze vzdalenosti kratsi nez rekneme 3 m. Mam letos odehrano neco kolem 200 jamek a ani jednou jedinkrat se mi nestalo, ze by tyc put vyrazila ven.

Z pohledu tempa hry jde o jasny prinos a i to behani kolem greenu je takove prijemnejsi.

Bohuzel jsem se uz dopracoval do stavu, kdy me lidi, co vyndavaj vlajku na kratky putty zacinaj stvat. Coz vuci nim urcite neni fer, ale nemuzu si pomoct. Extremy jako tyc v 30% smerem ke me samozrejme neresim, tam je to jasny.
 
Mám stejnou zkušenost jako @mkopcak.

Mám ještě jednu zkušenost - pokud jsem hrál pat s tyčí v jamce, tak jsem ho nikdy nenechal krátký. A právě u těch kratších (do cca 2m) se nebojím o tempo a klidně trošku přitlačím (pokud by tyč míč vyrazila, tak by stejně nejspíš jamku přeskočil).

Samozřejmě, pokud jsem na hřišti, kde mají tyče jak “kůl od plotu”, tak pak vyndavám vždy :mad:
 
Za sebe s timto clankem nemuzu souhlasit. Herne se mi na jamku s tyci puttuje mnohem lepe at už z dalky nebo ze vzdalenosti kratsi nez rekneme 3 m. Mam letos odehrano neco kolem 200 jamek a ani jednou jedinkrat se mi nestalo, ze by tyc put vyrazila ven.

Z pohledu tempa hry jde o jasny prinos a i to behani kolem greenu je takove prijemnejsi.

Bohuzel jsem se uz dopracoval do stavu, kdy me lidi, co vyndavaj vlajku na kratky putty zacinaj stvat. Coz vuci nim urcite neni fer, ale nemuzu si pomoct. Extremy jako tyc v 30% smerem ke me samozrejme neresim, tam je to jasny.
Mám letos odehráno 477 jamek a tyč míček odrazila asi dvakrát. Pokaždé skončil do metru od jamky. Nebýt tyče, byl dva metry za jamkou.
Se vším ostatním 100% souhlas.
 
Kolik mám letos jamek nevím, mám 1 putt z krátké vzdálenosti, kdy se od tyče odrazil ven (rychlý putt kvůli nerovnosti na greenu, bez tyče by asi spadl). Nechávám vždy, pokud není tyč úplně křivě. Většina lidí co jsem s nim hrál vůbec nevyndává. Zrychlení hry vnímám jako značné.
Souhlasím s tím, že u krátkých puttů cítím větší jistotu ohledně tempa.
 
Zkušenost mám velmi podobnou, pravděpodobnost odrazu od rovně stojící tyče je minimální. Na kratší putty do cca 3m tyč ale vyndavám, protože mě tam ta tyč prostě ruší - asi je to zvyk. Souhlasím, že se hra na greenu výrazně zrychlila, když na dlouhé putty člověk neběhá tyč vyndavat.

Ale změna má i jedno negativum - zmizel bezpečnostní prvek, zvlášť na kopocovitých hřištích. Dřív se dalo jasně orientovat podle fangle, jestli tam ještě je a kdy odchazí flight z greenu. A to je teď trochu problém, na hůř viditelném greenu se zastrčenou fanglí se cítím trochu v ohrožení....
 
Jo, to je pravda.

Ještě k tomu zrychlení - když nevyndává flajt před náma, nemusím s laserem čekat, až doputtují, můžu se už nachystyat.
 
Ma zkusenost je tez lepsi s tyci uvnitr.

Ale na turnaji bezne narazim na lidi, co chteji vyndat a to je pak pekna pakarna: ven, dovnitr, ven.. :D
 
Ma zkusenost je tez lepsi s tyci uvnitr.

Ale na turnaji bezne narazim na lidi, co chteji vyndat a to je pak pekna pakarna: ven, dovnitr, ven.. :D
Taky už jsem na ně narazil - většinou jsem si to doputtoval s vlajkou a pak teprve hráli oni :D. Postupně akceptovali s vlajkou i středně dlouhý putty :devil:
Jinak s vyjímkou fakt vykloněný vlajky nevyndávám a nemám problém ostatní "otravovat", aby mi tam vlajku vrátili. Jak většinou hraju sám tak mi jamka bez vlajky přijde taková nepatřičná...
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Zkušenost mám velmi podobnou, pravděpodobnost odrazu od rovně stojící tyče je minimální. Na kratší putty do cca 3m tyč ale vyndavám, protože mě tam ta tyč prostě ruší - asi je to zvyk. Souhlasím, že se hra na greenu výrazně zrychlila, když na dlouhé putty člověk neběhá tyč vyndavat.

Ale změna má i jedno negativum - zmizel bezpečnostní prvek, zvlášť na kopocovitých hřištích. Dřív se dalo jasně orientovat podle fangle, jestli tam ještě je a kdy odchazí flight z greenu. A to je teď trochu problém, na hůř viditelném greenu se zastrčenou fanglí se cítím trochu v ohrožení....

Vidím to stejně, jen nepoužívám laser, tak mi to nijak nepomůže.
 
Protože jsem příznivec ponechání týče v jamce, dnes jsem byl za to potrestán.
Při luxusně trefeném patu něco mezi 12-15m do birdie mi tyč míček odrazila ven. Zůstal těsně na kraji jamky. Bez tyče by spadl.
Jenže kdo by to čekal na tu dálku...
 
Tady nový test - výsledek -> nechaná praporková tyč dává výhodu

 
Tady nový test - výsledek -> nechaná praporková tyč dává výhodu

Jedině za předpokladu, že je tyč rovně a trefíš přímo její střed.

Moje rada - vždycky ven!
 
Jedině za předpokladu, že je tyč rovně a trefíš přímo její střed.

Moje rada - vždycky ven!
No vidíš, a já si ji nechávám, líp se mi míří.
Jen v případě, že nejde srovnat, tak ji vyndám.
A pokud mi míček vyrazila (asi 3x za celou dobu platnosti pravidla), tak by nejspíš stejně míček skončil daleko za jamkou.
 
Mám to úplně stejně, vyndávám jen, když je vlajka nakřivo. Ale pokud někdo z flajtu vyndává (z mých obvyklých spoluhráčů už asi nikdo), tak nechávám venku, abych nezdržoval.
 
Jen na doplnění a jako podnět k rozhodování, jestli vyndavat nebo nevyndavat (byl jsem poučen jamkařem zkušenářem, není to z mé hlavy a je to nanejvýš logické - děkuju @DzejBee ):

- hodně záleží, jestli jsou použité tenké nebo tlusté praporkové tyče - tlusté raději vyndat, protože ten úbytek místa mezi tyčí a hranou jamky je výrazně jiný a o mnoho větší, než u tyčí tenkých.
- u křivé tyče na tlušťce samozřejmě nezáleží - tam je rozumné vyndat vždy.

- já osobně ještě vyndavám u některých krátkých putů, ale to si moje hlava řídí nějak "na pocit" ...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom