Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jak správně postupovat u míče ve vodě?

R

Roman1

Neregistrovaný
Ahoj, stala se mi o víkendu taková věc, hráli jsme s kamarádem, odehrál jsem míček z odpaliště, dlouhý odpal, bohužel zatočí do vody - bylo slyšet zblunknuti. Jen přes stromy a vzdálenost nebylo přesně vidět kde. Jaký je následující správný postup - odkud mohu hrát nový míč, když se ve flajtu neshodneme, kudy míček do vody vletel? Jen z původního místa? Co když mi takhle bude chtít spoluhráč na turnaji škodit, ze schválně nebude koukat a souhlasit? Jaké pak mám možnosti?

Díky, Roman
 
Z původního místa. Pokud se opravdu neshodnete. Pokud chceš brát úlevu - dropovat - pak musíš vědět vůči čemu. Od pozice míče nebo referenčního bodu. Pokud tohle není známo, pak je k dispozici pouze původní místo. Se škodílky pravidlově nic moc neuděláš. Možná zkusit rozhodčího a uhádat to na etiketu.
 
Upraveno:
Pokud se ve flightu shodnete ze míč žbluňknul do vody, tak je jisté že je ve vodě....pak bych šel dropovat vodu, pokud se neshodnete kde, tak bych volal rozhodčího nebo nechal místo dropu určit většinou ve flightu. Dalším, posledním, řešením je hrát nový míč z původního místa.
 
Jaký je následující správný postup - odkud mohu hrát nový míč, když se ve flajtu neshodneme, kudy míček do vody vletel? Jen z původního místa? Co když mi takhle bude chtít spoluhráč na turnaji škodit, ze schválně nebude koukat a souhlasit? Jaké pak mám možnosti?

Pokud jde o kamarádskou hru, věřím že se vždy domluvíte na nějakém kompromisu. Pokud ne, už bych s takovým "kamarádem" hrát nechodil.

V turnaji by se v případě nedohody mělo ideálně postupovat takto:

1. Pokusit se sehnat rozhodčího. Pokud se to podaří, popsat mu svoji verzi co se stalo a dát prostor spoluhráčům, aby učinili totéž. Rozhodčí by měl mít dostatečnou znalost hřiště, aby Vaše výpovědi posoudil, případně se pokusil sehnat další důkazy od okolních flightů, kolemjdoucích, maršálů, diváků,...a poté by měl co nejspravedlněji rozhodnout.

2. Pokud rozhodčího neseženeš, ideálně dohrát jamku se dvěma míči dle pravidla 3-3. Jeden z míčů podle své varianty výkladu situace a druhý podle spoluhráče ve flightu. A poté to celé reportovat rozhodčímu nebo soutěžnímu výboru, který by měl situaci řešit jako v bodě 1 a rozhodnout, který z míčů byl správně.

Najít skutečnou pravdu je mnohdy dost náročné a někdy i neproveditelné, jak například popisují rozhodnutí 34 - 3/9.

Pokud ti někdo bude škodit schválně (dělám rozhodčího už docela dlouho a nikdy jsem tohle nezažil), zkusil bych na to upozornit rozhodčího. Ten může např. k tvému flightu postavit maršála, aby "sledoval dění".
 
Z původního místa. Pokud se opravdu neshodnete.

To myslím, že není pravda Davide. To, že se neshodnou na konkrétním místě nijak nemění skutečnost, že míč je ve vodě (pokud se shodnou na tomto). Tzn. zkusit najít kompromis, případně volat rozhodčího. Ale určitě není jediným řešením jít zpátky.
 
To myslím, že není pravda Davide. To, že se neshodnou na konkrétním místě nijak nemění skutečnost, že míč je ve vodě (pokud se shodnou na tomto). Tzn. zkusit najít kompromis, případně volat rozhodčího. Ale určitě není jediným řešením jít zpátky.
Případný kompromis = určení referenčního bodu (místo, kde míč naposledy překročil hranici vodní překážky). Pokud ho nikdo neurčí, pak nemůžeš správně dropnout. A tedy je jediná možnost - původní místo. Že je ve vodě ještě nic neznamená. Zásadní je určit právě onen referční bod. Vůči němu bereš "úlevu". Ne od nějaké vody.
 
A jediné na co má vliv informace, že míč JE ve vodní překážce, je nemožnost hrát provizorní míč.
 
Myslím, že v pravidlech je, že pokud není známo přesně místo, kudy míč přešel hranici vody, je nutno toto místo pokud možno co nejpřesněji odhadnout. Ale teď nemám čas to přesně hledat. Mrkněte na to někdo.
 
Případný kompromis = určení referenčního bodu (místo, kde míč naposledy překročil hranici vodní překážky). Pokud ho nikdo neurčí, pak nemůžeš správně dropnout. A tedy je jediná možnost - původní místo. Že je ve vodě ještě nic neznamená. Zásadní je určit právě onen referční bod. Vůči němu bereš "úlevu". Ne od nějaké vody.

A proc bych ho nemohl urcit? To, ze se mnou flight nesouhlasi, prece neznamena, ze si ho nemohu urcit sam.
 
A proc bych ho nemohl urcit? To, ze se mnou flight nesouhlasi, prece neznamena, ze si ho nemohu urcit sam.
Dobře. Asi můžeš. Jen nevím co by na to následně řekl rozhodčí. Kdyby mu zbylí hráči ve flightu tvrdili, že prošel jinudy. Minimálně je to slušnost. Nicméně situace byla propsána tak, že nebylo možné určit kudy míček prošel. Ať už to bylo z jakéhokoli důvodu. Je to tedy technický problém. Nevíš kudy prošel, z nějakého důvodu, nevíš kde dropovat.

Za mě je to za etiketou a proti duchu. Sám si určovat kde míč prošel? Jak bys pak věděl, že to není blíže jamce apod. Bez jakéhokoli souhlasu? To asi ne. To bys pak přeci mohl dropovat kde by se ti zachtělo.

Osobně mi tohle spoluhráč ve flightu udělat, jít proti zbytku flightu, tak mu nepodepíšu skóre kartu.
 
Dobře. Asi můžeš. Jen nevím co by na to následně řekl rozhodčí. Kdyby mu zbylí hráči ve flightu tvrdili, že prošel jinudy. Minimálně je to slušnost. Nicméně situace byla propsána tak, že nebylo možné určit kudy míček prošel. Ať už to bylo z jakéhokoli důvodu. Je to tedy technický problém. Nevíš kudy prošel, z nějakého důvodu, nevíš kde dropovat.

Za mě je to za etiketou a proti duchu. Sám si určovat kde míč prošel? Jak bys pak věděl, že to není blíže jamce apod. Bez jakéhokoli souhlasu? To asi ne. To bys pak přeci mohl dropovat kde by se ti zachtělo.

Osobně mi tohle spoluhráč ve flightu udělat, jít proti zbytku flightu, tak mu nepodepíšu skóre kartu.

Tak to mozna chapeme kazdy jinak. Ja tam ctu, ze nebylo presne videt, kde presel hranici vody. Tzn. dojdu k mistu, zkusim to odhadnout jak nejlepe umim.

1. Spoluhraci souhlasi, hraju dal.

2. Spoluhraci nesouhlasi, tudiz zahraju jeden mic podle sebe a druhy podle nich a pote necham soutezni vybor/ rozhodciho rozhodnout, co bylo spravne.

Ale jsem si jist, ze urcite neni jedinym resenim jit zpet a hrat 3. ranu z odpaliste.
 
Dobře. Asi můžeš. Jen nevím co by na to následně řekl rozhodčí. Kdyby mu zbylí hráči ve flightu tvrdili, že prošel jinudy. Minimálně je to slušnost. Nicméně situace byla propsána tak, že nebylo možné určit kudy míček prošel. Ať už to bylo z jakéhokoli důvodu. Je to tedy technický problém. Nevíš kudy prošel, z nějakého důvodu, nevíš kde dropovat.

Za mě je to za etiketou a proti duchu. Sám si určovat kde míč prošel? Jak bys pak věděl, že to není blíže jamce apod. Bez jakéhokoli souhlasu? To asi ne. To bys pak přeci mohl dropovat kde by se ti zachtělo.

Osobně mi tohle spoluhráč ve flightu udělat, jít proti zbytku flightu, tak mu nepodepíšu skóre kartu.
A jak mu zduvodnis nepodepsani? Ze je prudic?
 
Tak to mozna chapeme kazdy jinak. Ja tam ctu, ze nebylo presne videt, kde presel hranici vody. Tzn. dojdu k mistu, zkusim to odhadnout jak nejlepe umim.

1. Spoluhraci souhlasi, hraju dal.

2. Spoluhraci nesouhlasi, tudiz zahraju jeden mic podle sebe a druhy podle nich a pote necham soutezni vybor/ rozhodciho rozhodnout, co bylo spravne.

Ale jsem si jist, ze urcite neni jedinym resenim jit zpet a hrat 3. ranu z odpaliste.
Já tam čtu, co je tam napsáno - "...odkud mohu hrát nový míč, když se ve flajtu neshodneme, kudy míček do vody vletel?"

Pro mě to znamená, že neurčili místo kudy míček prošel do vodní překážky. A pokud ho neurčili, pak je jediná možnost původní místo. Abys mohl dropovat MUSÍŠ ho určit.

Být tam - přes protesty spoluhráčů jsem odhadl místo kudy prošel a s jednou trestnou hrál další ránu... Pak ano. Hrál bych "alternativní" míč a následně řešil s rozhodčím.
 
už je to trochu mimo, ale co když mu řeknu "já si myslím, že jsem prošel tudy, budu dropovat zde, je někdo proti. Pokud ano, ukaž mi místo." Tak nějaké místo se určit musí. A i kdybych si byl jen já jistý, že to žbluňklo, ostatní neví, musím jejich názor respektovat?
 
už je to trochu mimo, ale co když mu řeknu "já si myslím, že jsem prošel tudy, budu dropovat zde, je někdo proti. Pokud ano, ukaž mi místo." Tak nějaké místo se určit musí. A i kdybych si byl jen já jistý, že to žbluňklo, ostatní neví, musím jejich názor respektovat?
Poslal jsem dotaz Jonovi.

Mimo to není. Za mě ho respektovat nemusíš. Finální rozhodnutí pak ale musí udělat rozhodčí. Právě pak ideálně hrát 2 míče. Podle sebe a podle nich. Ono je ptrochu jiné říct TADY a NEVÍM. Myslím, že pokud oni neví ale ty víš, pak bude rozhodčí věřit tobě. V rámci golfové etikety a fair play.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom