Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Fitting ano nebo ne..?

Na Starým Bělidle bylo lautr h...o co na práci, byl náhodně vcelku pěkný den, z kamarádů nikdo na golf nešel, tak jsem vybral z garáže 4x 7 železo, dva drivery a dvě trojky dřeva a vyrazil sám sebe nafittovat...:):):).
Teplota 5-6°, Míče Titleist Pro V1
1. Driver Callaway X Hot Project X 5,0 Reg 10,5° (2013)
Callaway Optiforce 460 Project X 5,5 Firm 10,5° (2014)

S X Hotem jsem odehrál celou sezónu, líp ho trefuju a i dnes jsem s ním byl proti Optiforce o cca 20m delší..
Mrzí mě že modely mají rozdílné fit hosely, rád bych zkusil záměnu shaftů. ale přelepovat to kvůli tomu nebudu..

2. 3W Titleist F913 15° Diamana 72 x5ct Reg (2014)
Callaway Razr fit 15° Grafolloy Snake Eyes Stiff (2012)

Callaway mám déle, na podzim jsem přidal Titleist, metry plus mínus stejný, líp mi sedí Titleist, favorit na jaro...

3. Irons 7i Callaway Razr X TT Dg R300(mám celý set) (2012) 32°
7i Cobra 3100 I/h NS Pro 1030H Reg (2007) nemůžu nějak dohledat specs
7i Ping G20 Tcf 160 i Reg Graphite (2012) 32°
7i Ping i10 Awt Stiff (2009) 34°
Set mám Callaway Razr X a já měnič jsem s ním vydržel celou sezonu...:):):), docela mi sedí a celkem je trefuju..
Železům jsem se věnoval nejvíc a jaké bylo moje překvapení, vítězem testu se stává nejstarší 7i od Cobry, jednoznačně nejdelší sedma.. Zhruba na stejno Cally a Ping G20(o 3-4m kratší), na i10 stiff nemám ruce, ztráta zhruba 8m na Cobru..
Takže zkusím sehnat nějaká přijatelná železa na Niponnech, ještě bych měl u @Michal Prokop zkoušet Srixony, tam by měli Niponny taky být..
No a proč to vlastně všechno smolím..? Ještě na jaře s Hcp 22 jsem měl ty sedmy +-2m, za tuto sezónu jsem změnil a trošku stabilizoval švih a snížil Hcp na 14.. Na jaře jsem o fittingu ani neuvažoval, každá rána jiná.. Teď už si myslím že by to jistý smysl mělo.. Ono když fittér přidá 20m na drivu a 10m na železech koho by to nepotěšilo.. Myslím to tak že kdybych hrál Optiforce a např i10 železa... Takže vhodně zvolená výbava může mít výrazný efekt pro délku ran, ale po nějakém tom ustálení švihu, u začátečníka podle mého nemá dynamický fitting žádný smysl, zato později může být velmi významný...

Kdo jste dočetl až sem...Berte to všechno s rezervou, jde přeci jen o výplod naprostého golfového amatéra...
A nakonec poděkování mně za zapůjčení hokejek a ještě jednou mně za provedené testování...:):):)
IMG_20171207_145827.jpg
 

Přílohy

  • IMG_20171207_145827.jpg
    IMG_20171207_145827.jpg
    516,9 KB · Zobrazení: 725
Upraveno moderátorem:
Tak je jasný, že talent tvého formátu nic takového jako fitting nepotřebuje. Co bychom za to my ostatní dali! Nám nezbývá než si pomáhat. Byť placebem. Cokoli co nám zlepší den na hřišti vítáme a jsme za to ochotni dobrovolně zaplatit [emoji6]
 
Tak je jasný, že talent tvého formátu nic takového jako fitting nepotřebuje. Co bychom za to my ostatní dali! Nám nezbývá než si pomáhat. Byť placebem. Cokoli co nám zlepší den na hřišti vítáme a jsme za to ochotni dobrovolně zaplatit [emoji6]
Asi tak nějak bych to taky shrnul.
 
eM , to vystihl!!! Jsem nadmíru spokojený s tím co mám a co vezmu do ruky s tím si po chvíli taky poradím , jen nevím jaké by to bylo, kdyby?? Znám dosti případů, po fitingových , namíru se z toho.... Nemohli a nebo nestačili na potenciál fitingových zásahů a nějak se jim buďto zdraví nebo hra jaksi rozhodila. Kladli na sebe veliké nároky na zlepšení s klasikou dosáhli max a po fitingu nic ne zlepšení a pokles výsledků. Nikdo jim" ruce a hlavu" ne na fitingoval!! Největší zlepšení hry je dobrý trenér a rádce, jež odhalí možnosti kam až je kdo schopen. Fiting je super, když si někdo neumí vybrat a potřebuje radu, jak poznat , kdy už máme ustálených švih, nemění se věkem a různým omezením a co potom?? Mám hole na mou " už ne namíru ". Nic proti fitingu. Kdo z nás, vás má odladěné auto na vyšší výkon, lyže , tenisovou raketu kolo a nevím co ještě ?? Kdo není závodníkem a nechodí se vy větrat a užit si to, ať si pořídí vše jen jestli to nebude jako s "placebem"??
S koncem příspěvku si dovolím mírně nesouhlasit.. Ladění do detailu pro mě zajisté smysl nemá, ale základní parametry ano.. V autě si seřídíš sedačku, zrcátka, případně volant..aby to bylo pohodlný(holt motror a převodovka budou sériový, do práce si koupíš pick up a pro rodinu multivan).. na lyžích máš seřízený vázaní na svoji váhu a lyže by si měl vybírat podle typu svého lyžování(tvrdý a těžký lyže taky nejsou pro rekreačního lyžaře), o tenisu nemluvím, nehraju, a na kole si taky seřídíš výšku sedačky, případně řidítka a nekupuješ pro stokilovýho chlapa dětský kolo.. Takže základní fitting je vlastně potřeba u všech činností aniž si to vlastně uvědomujeme...
 
Nevím, co myslíš shaft a divy? Mám k dispozici:
NIPON 850 stif, Ping regule grafit, Ping gold 300 stif, CALLAWAY regulár, Niklaus regulár výběr docela slušný a NIPON je o 0,5 palce delší. To je u želez u ostatního wood taktéž puterů mám možnost od SC po obyčejný Dunlop . Nic než natáhnou posečkat pustit trefit a převrátit dokončit ze všeho je nejdůležitější správně trefit a je jedno čím. Práci vždy udělá hlava hole, postavením a provedením jak vypadá rána. Když letí tam kam chci to je ten nej pocit. Nikdy nehrají proti někomu ale hřišti . Mám radost z každé povedené, na nepovede nou rychle zapomenu jen si sám odpovím, kde jsem udělal chybu. Odcházím spokojen byť se mi povedla jen jedna.

Hezký den Bohumile,
podle toho co píšete mi přijde, že jste nikdy na pořádném fittingu nebyl nebo si nedovedu představit odkud čerpáte své názory. Správně trefit je samozřejmě důležité, ale právě typ hlavy, správné parametry hole a zejména onen vámi zpochybňovaný shaft vám k tomu správnému trefení významně pomohou. Práci hole nedělá hlava ale právě shaft. Někde jsem přirovnával hlavu hole ke karoserii auta a shaft k motoru. Karoserie bez motoru nepojede a výkon motoru je pro konečný efekt mnohem důležitější než značka karoserie.

Mám ale pocit, že se tu spíš snažíte trochu slepě hájit vlastní přístup ke golfu než aby jste přijal realitu že jsou vybavení a fitting důležité - alespoň takový mám pocit s posledních dvou vět. O to víc bude těžké vás přesvědčit o opaku a tady na fóru asi i nemožné. Mám pro vás tedy návrh. Vezměte své hole (asi bude potřeba dodávka :)) a vydejte se za mnou do Prahy do fitting centra. Provedeme fitting a zodpovím vaše dotazy a zkusíme odbourat ty mýty a polopravdy z doslechu ;-). Speciálně pro Vás udělám celý fitting zdarma. Takže nemáte co ztratit, naopak třeba získáte ten lepší pocit, bude více povedených ran a tím i více radosti ze hry. Co říkáte?
 
Jééé, to je výbornej nápad ... já si taky myslím, že fitting je úúúplně zbytečnej ... :p:p:p kdy se můžu objednat na zdarma ? :p:D
 
Hezký den Bohumile,
podle toho co píšete mi přijde, že jste nikdy na pořádném fittingu nebyl nebo si nedovedu představit odkud čerpáte své názory. Správně trefit je samozřejmě důležité, ale právě typ hlavy, správné parametry hole a zejména onen vámi zpochybňovaný shaft vám k tomu správnému trefení významně pomohou. Práci hole nedělá hlava ale právě shaft. Někde jsem přirovnával hlavu hole ke karoserii auta a shaft k motoru. Karoserie bez motoru nepojede a výkon motoru je pro konečný efekt mnohem důležitější než značka karoserie.

Mám ale pocit, že se tu spíš snažíte trochu slepě hájit vlastní přístup ke golfu než aby jste přijal realitu že jsou vybavení a fitting důležité - alespoň takový mám pocit s posledních dvou vět. O to víc bude těžké vás přesvědčit o opaku a tady na fóru asi i nemožné. Mám pro vás tedy návrh. Vezměte své hole (asi bude potřeba dodávka :)) a vydejte se za mnou do Prahy do fitting centra. Provedeme fitting a zodpovím vaše dotazy a zkusíme odbourat ty mýty a polopravdy z doslechu ;-). Speciálně pro Vás udělám celý fitting zdarma. Takže nemáte co ztratit, naopak třeba získáte ten lepší pocit, bude více povedených ran a tím i více radosti ze hry. Co říkáte?
panečku, tomu říkám reakce :up: asi také začnu psát pohoršující posty na fitting :D:D:D
 
eM , to vystihl!!! Jsem nadmíru spokojený s tím co mám a co vezmu do ruky s tím si po chvíli taky poradím , jen nevím jaké by to bylo, kdyby?? Znám dosti případů, po fitingových , namíru se z toho.... Nemohli a nebo nestačili na potenciál fitingových zásahů a nějak se jim buďto zdraví nebo hra jaksi rozhodila. Kladli na sebe veliké nároky na zlepšení s klasikou dosáhli max a po fitingu nic ne zlepšení a pokles výsledků. Nikdo jim" ruce a hlavu" ne na fitingoval!! Největší zlepšení hry je dobrý trenér a rádce, jež odhalí možnosti kam až je kdo schopen. Fiting je super, když si někdo neumí vybrat a potřebuje radu, jak poznat , kdy už máme ustálených švih, nemění se věkem a různým omezením a co potom?? Mám hole na mou " už ne namíru ". Nic proti fitingu. Kdo z nás, vás má odladěné auto na vyšší výkon, lyže , tenisovou raketu kolo a nevím co ještě ?? Kdo není závodníkem a nechodí se vy větrat a užit si to, ať si pořídí vše jen jestli to nebude jako s "placebem"??
Ještě jsem si to teď pročetl znova a hodně mě zaujala pasáž: "Největší zlepšení hry je dobrý trenér a rádce". Nechci se dotknout všech trenérů, ale znám několik singl hráčů, kteří šli za trenérem, že by chtěli jen trochu s něčím poradit. Dozvěděli se jen to, že jejich švih je úplně mimo a musí ho od základu předělat. Po několika lekcích toho museli nechat, pak půl roku totální trápení a následně zpět ke svému "špatnému" švihu a pak teprve trochu náznak vrácení se do původního stavu své hry. Takže ani trenér není samospasitelný.
A zřejmě podobné to bude i u fittingu. Nedokonalý fitting nebo samofitting někomu uškodí, jiného ale posune vpřed. Dobrý trenér i dobrý fitting musí zákonitě hráče posunout vždy dopředu.
 
Dnes jsem byl potrénovat v Hodkovičkách a našel jsem tento leták ..., což znamenalo, že jsem tam zašel, vyzkoušel driver a dřevo. Moc milý člověk se mně opravdu věnoval a tak jsem si nepřipadal jako to dřevo :)

IMG_0259.JPG
 
Za mě fitting ANO. Jak statický (možny by jste nevěřili, že rozdíl počtu pásek pod gripem může pomoci ke správnému úchopu), tak dynamický (i určení jen správné flexe přinese min. lepší pocit ze švihu). Správně vybraný shaft dělá divy.
Dle mého názoru hlavním přínosem správného fittingu není ani tak prodloužení ran, jako snížení rozptylu (zvýšení konzistence ran). Kdo nezkusil, tak možná neuvěří, ale nesprávný shaft pro váš švih může být hlavní příčinou Vašich problémů s přesností vašich ran. Také správná váha může ovlivnit konzistentnost vašeho švihu - zejména tempo.

Takže 100% doporučuji fitting vždy před nákupem nových holí.
 
Kde v Praze mi udělají fitting na titleist wedge?
Golf profi aktuálně nabízí fitting na dřeva a drivery Titleist. 12.9. v Praze. O wedgich nic, ale třeba se dá zeptat...
 
Kde v Praze mi udělají fitting na titleist wedge?

Záleží, jak to myslíš:
a) Mají všechny varianty loft / bounce / grind / nevím co k dispozici na vyzkoušení - tak to nevím, asi bych se zkusil zeptat Ondřeje Žatečky z Mladé Boleslavi, ale nemám osobní zkušenost (a ano, není to Praha).
b) Poradí něco ve stylu 52/08/F, 56/10/S, 60/04/L a proč, tak to mám vyzkoušené z GolfGear (měl jsem poukázku, tak jsem využil), asi budou umět i jinde. Já byl v situaci, kdy už jsem wedge měl a potřeboval upgrade kvůli totální ohranosti drážek a tohle stačilo v pohodě.
Co jsem pochopil, tak důležitý je shaft (to se stejně pasuje k železům - co jsem zažil, tak všichni testovali 6 železo) a bounce. Grind je spíš taková kosmetika a většinou pro daný loft/bounce jich ani moc není.
 
Myslím, že jinde než v Boleslavi u Titleistu (p. Žatečka) to mít nebudou. Popřípadě ještě na nějakých demo dnech, kde budou oficiální zástupci značek. My máme od každé značky jednu hůl, 50 nebo 52, aby se to dalo zkusit a porovnat. Pořizovat více lotftů se nám bohužel nevyplatí.
 
Kde v Praze mi udělají fitting na titleist wedge?
City Golf v Hornich pocernicich - Jirka Plfegger je Titelist offical fitter, ten ti udela vse...
 
Taky přispěju se svou troškou do mlýna. Fitting jsem absolvoval před třemi roky při nákupu nových kovaných želez. V Golfprofi to měli při nákupu celého setu v ceně, tak proč to nevyužít. Domluvil jsem si termín a typy holí, o které mám zájem a pak už to bylo jen pár dnech čekání na den "D".
Testovalo se na golfovém simulátoru a jak vysvětlím dále, je to podle mě jediný způsob, jak se dobrat k relevantním výsledkům. Probíhalo to vcelku nudně, chlapík přinesl bednu hlav holí (tuším č. 6) a k nim otep shaftů. Z bedny vybral mnou požadované dva modely, mezi kterými jsem se chtěl rozhodnout a k nim mi "pro srovnání" doslova vnutil ještě jednu Callaway.
Jak to celé probíhalo? Princip byl jednoduchý. Pro začátek mě změřil kvůli správné délce shaftu. Pak vybranou hlavu hole smontoval se shaftem (šroubovací spoj, jako u některých driverů) a nechal mě odpálit pár míčků. Při tom mi změřil švihovou rychlost, takže následovala výměna shaftu za jiný, který se k té mé rychlosti hodil. Na hlavě hole měl "samozřejmě" nalepenou nálepku, aby bylo vidět, jak (ne)přesně trefuju sweet spot, další nálepkou na spodní straně hlavy zjišťoval, jakou potřebuju úpravu lie. Každý odpal zaznamenával fitingový program, takže po pár desítkách minut (a odpalů) vznikla databáze odpalů s různými kombinacemi hlav a shaftů. Pak z toho vypadlo (názorně graficky) vyhodnocení pro každou kombinaci - jak daleko a s jakým rozptylem s tím hraju. Byly tam opravdu zřetelné rozdíly a výrazně nejlíp z toho vyšla ta Callaway, o které jsem původně vůbec neuvažoval. K tomu musím dodat, že mi ta hůl i pocitově seděla nejlíp, ale pocity se nedají popsat ani změřit, prostě jsem cítil, že ochotně dělá svoji práci, zatímco ty zbylé dvě zdaleka tak ochotné nebyly. Takže jsme měli vybraný model hole i vhodný shaft, úprava lie nebyla potřeba, zbývalo vyzkoušet velikost gripů (kolik pásky pod grip) a bylo hotovo. Doufám, že jsem při tom popisu na nic nezapomněl, přece jen už to jsou tři roky... Celkově jsem byl spokojený, sice jsem nakonec pořídil hole, které jsem původně vůbec nechtěl :), ale přesvědčily mě pocity i tvrdá data, má to ale tu nevýhodu, že špatnou hru už nemůžu svádět na blbé hole :-/

Ještě jeden postřeh na závěr. Své favority pro fitting jsem vybíral podle výsledků testů holí v nějakém golfovém časopise, ale nejlíp mi to lítalo s holemi , které v tom časopisu nijak nezazářily. Což je další argument pro kvalitní fitting.

Takže za mě fitting rozhodně ano, ale musí to být na patřičné odborné úrovni, jinak je to jen věštění z kávové sedliny. Odpalování s různými holemi na drivingu sice vypadá efektně, ale mnohem hůř/pracněji se vyhodnocuje a (podle mě) svádí k dojmologii, kdy je přání otcem myšlenky.
 
Trochu obnovim tema, nechce se mi zakladat novy.
Planuju si pristi rok ke tricetinam v dubnu nadelit novy hole a ty poradne nafitovat, at vydrzi a mam z nich dobry pocit. Urcite obejdu vice fitting center, nicmene proc vlastne pisu: je nejaky rozdil ve fittingu behem zimy a na jare? At uz z pohledu dostupnosti holi, ceny holi, vlivu pocasi na fitting (pokud to neni indoor), doby dodani holi atd? Mam to zacit resit uz po Vanocich nebo staci v dubnu?
nema nekdo zkusenosti? :)
 
@Paldagram ty pohledy na které se ptáš nevím, ale jeden tam nevidím. Co ty a tvoje "rozehranost"? Pokud necestuješ za golfem do tepla nebo nehraješ celou zimu, asi bych šel na fitting v půlce nebo na konci sezóny.
 
Za mě je lepší to řešit na konci než na začátku sezóny. Zažít si nové hole bude chvíli trvat, tak proč na to nevyužít právě zimu. Byla by škoda kvůli tomu přijít o kus nové sezóny. Dostupnost holí bývá stejná po celý rok. Na konci roku mohou být slevy na starší modely. Počasí bych do toho moc netahal. Radaru je to jedno. Ono i když bude venku hezky ale ty se nebudeš chtít dobře, tak fitting posuneš. Za mě tedy podzim zima.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom