Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Biomechanická analýza švihu

the player

Člen fóra
HI (HCP)
54
vím, že se zde hodně lidí dívá na trénink dost s despektem, i přesto to zkusím se zeptat. Kde v ČR se dá udělat analýza švihu? Myslím, ale fakt detailní, kinematická (biomechanická) viz obrázek:

GTRC-3D-capture-2-840x440.png
 
Tím se zabývá Tomáš Gryc z PGA, analýzy dělá na FTVS v Dejvicích.
 
diky, máš s ním zkušenosti? resp s tou analýzou? byl jsem před třemi lety v UK a zaplatil 22O GBP za půl dne profíka včetně této analýzi, no teď se do UK nechystám. BTW cena za hodinu byla 80 GBP taky včetně camer, body trackingu .... Pokud bude Tomáš Gryc levnější, vyzkouším.
 
diky, máš s ním zkušenosti? resp s tou analýzou? byl jsem před třemi lety v UK a zaplatil 22O GBP za půl dne profíka včetně této analýzi, no teď se do UK nechystám. BTW cena za hodinu byla 80 GBP taky včetně camer, body trackingu .... Pokud bude Tomáš Gryc levnější, vyzkouším.
Měl jsem ho jako lektora v rámci školení PGA včetně návštěvy laboratoří FTVS. Myslím si, že to bude splňovat veškeré tvé požadavky, nicméně cenu nevím. Bude nejlepší ho osobně kontaktovat, má profil na stránkách fakulty
 
diky, máš s ním zkušenosti? resp s tou analýzou? byl jsem před třemi lety v UK a zaplatil 22O GBP za půl dne profíka včetně této analýzi, no teď se do UK nechystám. BTW cena za hodinu byla 80 GBP taky včetně camer, body trackingu .... Pokud bude Tomáš Gryc levnější, vyzkouším.

JAke jsou vlastne z toho vystupy?
Video zezadu, zepredu a shora? Da se kousek nasdilet?
 
Zdravím čtenáře, tohoto fóra, jsem výše zmíněný Tomáš Gryc (Těší mě:)).

Na FTVS UK (Laboratoře Sportovní Motoriky) se skutečně zabýváme vědeckou problematikou výkonnosti v golfu a jednou z oblastí je právě kinematická analýza.

Odpovím zde jen v krátkosti k dotazům, avšak pokud by jste se chtěli dozvědět více, mohu o této problematice sepsat nějaký ten článek (tím jistě potěším provozovatele webu:) - avšak to mi zabere nějaký čas).

Ad1: Kde v ČR se dá udělat analýza švihu? Myslím, ale fakt detailní, kinematická (biomechanická)
Tedy, kinematické analýzy golfového švihu dosud provádíme za vědeckými účely, tedy nikoliv komerčně, avšak jsem si jist, že se domluvíme a analýzu bude možné provést.

AD2: JAke jsou vlastne z toho vystupy? Video zezadu, zepredu a shora?
Výstupem je kvantitativní hodnocení golfového švihu, tedy vyjádření pohybu pomocí fyzikálních veličin (rychlost, úhel, apod.) a to v parametrech pohybu, které mají ve svém důsledku přímý vliv na výkon (rotace ramen, rotace boků, x-faktor, kinematická posloupnost, atd.). Současně je použito Dopplerovského radaru TrackMan 4, pro hodnocení impaktových faktorů a vizualizaci výsledné trajektorie letu míče, který umožňuje také video-analýzu (využíváme v tuto chvíli dvě kamery - jednu na cílové linii "zezadu" a druhou proti hráči "zepředu). Výstupem pak tedy je individuální protokol, který záleží na hráči...

Ad3: Da se kousek nasdilet?
Na fotografiích je fotka z video-výstupu z testování. Na prvním obrázku zobrazení "stick modelu" z různých pohledů a na druhém obrázku je ukázka z video-výstupu a průběhu čtyř parametrů - na obr. je hráč ve vrcholu nápřahu...

Přeji všem hezký den a pokud chcete vědět více, neváhejte mne kontaktovat:)
 

Přílohy

  • Kinematická analýza.png
    Kinematická analýza.png
    67,5 KB · Zobrazení: 299
  • Kinematická analýza 2.png
    Kinematická analýza 2.png
    42,2 KB · Zobrazení: 307
Odpovím zde jen v krátkosti k dotazům, avšak pokud by jste se chtěli dozvědět více, mohu o této problematice sepsat nějaký ten článek (tím jistě potěším provozovatele webu:) - avšak to mi zabere nějaký čas).

Ahoj Tome, vítej na Jamce. :) No jasně, že zajímá. Beru to jako závazek a slib - na článek/příp. seriál se už teď těším.

A díky za reakci k tématu. :up:
 
To zacina byt zajimave...
@TommyGolfer muzu se smele zeptat, co s temi cisly nasledne lze delat? Myslim, jestli je k tomu nejake realne vyuziti/zajimavost atp.
 
To zacina byt zajimave...
@TommyGolfer muzu se smele zeptat, co s temi cisly nasledne lze delat? Myslim, jestli je k tomu nejake realne vyuziti/zajimavost atp.
Dotazy jsou vítány :)
Obdobně jako u každé analýzy je důležitá následná interpretace dat (stejně jako u video-analýzy apod.). Zde se jedná o mnohem přesnější zjištění aktuálního provedení golfového švihu než nabízí klasická (správně provedená) video-analýza. Toto měření je vhodnější pro hráče vysoké výkonnosti, kde se již hledají cesty ke zlepšení v naprostých maličkostech, které video zkrátka nemůže zachytit...
Tyto analýzy se využívají ke zjištění výše zmíněného aktuální stavu, nebo k objektivizaci změn po intervencích. Tedy posloupnost - vstupní analýza, určení nedostatků a opravných prostředků, trénink (intervence), výstupní analýza. Takto postupují (měli by) i trenéři během lekce, či několika lekcí, jen nelze používat takto sofistikovaná zařízení (kde příprava trvá déle než test:D).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom