Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Turnaje a rozhodčí

mkopcak

Guru fóra
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
7,4
Začnu trochu ze široka - z jakého důvodu chodíte hrát turnaje? Co je hlavním motivem? Jste v rámci golfových pravidel dobře připraveni?

Proč se ptám - pravidelně se totiž setkávám s hráči, kteří se cítí mým udělením trestu za jejich prohřešek ukřivděni, někteří dokonce křičí, nadávají a pak si porůznu stěžují. Mojí základní snahou vždy bylo v rámci dané situace trestu předejít, bohužel je mnohdy horlivost některých hráčů při řešení pravidlové situace tak velká, že se už moc napravit nedá a jen se trestá. 

Běžná odpověď při udělení trestu je, že daný hráč přeci hraje především pro zábavu a požitek ze hry, tak proč mu ji kazím. On přeci nepodvádí, on jen nevěděl, že něco musí nebo nesmí. A to že je balon za stromem a on si ho vykopne ven na fairway přece nic neznamená, on přeci stejně hraje mizerně a o nic nejde.

A jak se pak postavit k situaci, že 90% hráčů turnaje má během hry běžně zapnutý mobil. Což je podle nové edice pravidel rovnou za 2 trestné a hned potom diskvalifikace...To by mi jich moc nedohrálo:).
 
To, co popisujete je bohužel vcelku běžné všude na turnajích v ČR. Je to neúcta k pravidlům i rozhodčím. Podle mne je to způsobeno přílišnou soutěživostí golfistů v ČR. a pokud se jejich vnímání hry neposune od často nezdravé soutěživosti k zábavě, nic se nezmění. Poznámka k mobilu - mít zapnutý mobil není trestné. Možná to lze ( velmi sporně ) dát do pravidel místních, ale podle Pravidel golfu to trestné není.
 
Ja se tesim na turnaje. Potkavam zname a ziskavam pripadne nove zname... většinou totiž narazim na 'normalni' lidi. I když jednou jsem skutecne videl jak si jeden spoluhrac kopl do mice a posunul ho do predu.
Abych se priznal tak urcite neznam veskera pravidla a ucim se je za pochodu.
A s tim mobilem, nevim jestli mas pravdu neboť podle novych reguli muzes smartfone pouzit pro mereni vzdalenosti, takze musí byt zapnuty .. :)
 
A jsme u toho co se pomalu stává obecným jevem v dnešní společnosti. Pravidla buď platí nebo neplatí. Bohužel, dnes jsme svědky,že platí jen pro někoho.  :!:
Jsem pro striktní dodržování pravidel při turnajích. Jedině tím se podle mého dají lidé vychovat k úctě k soupeři a hře jako takové. 
Když se jde přátelská runda je to o tom, co se hráči mezi sebou dohodnou. 
Turnaj je turnaj a tam musí platit pravidla pro všechny. :!:

Dovolím si citaci klasika " A co se týká tý poctivosti, je to vždy moc hezká věc, poněvadž s ní člověk vždycky nejdál dojde. Jako když jsou ty závody v chůzi. Jak začne fixlovat a běžet, už je distancovanej. To se stalo mýmu bratranci. Poctivej člověk je všude váženej, ctěnej, spokojenej sám se sebou a cítí se jako znovuzrozenej, když jde ležet a může říct: ,Dneska jsem byl zase poctivej.’„
 
Martine, taky přidám svůj názor k podotázce "Jste v rámci golfových pravidel dobře připraveni?" Nedávno jsem se v Erpetu zúčastnil kurzu pro rozhodčí III.třídy, především ze zájmu, abych poznal golf i z této stránky. Školení u p. Klikara se mi moc líbilo, během dvou dnů jsme v podstatě prošli pravidla, druhý den test (pro mě naštěstí úspěšně) a pár slov ohledně práce rozhodčího, co připravit atp. To bych doporučoval absolvovat každému, aby každý hráč věděl, co vlastně všechno patří mezi práci rozhodčího, že se nejedná jen o "buzeraci" v daném turnaji, ale i o přípravu hřiště, definici místních pravidel atp - tzn. příprava před, aby vše klapalo a aby si ideálně všichni hráči odnesli příjemný zážitek ze hry. 

Na druhou stranu v rámci daného kurzu, kde nás bylo 40 (?) bylo nováčku skutečně jen pár jednotlivců, většina tam si tam šla znalosti osvěžit a povinně obnovit v rámci nových pravidel svoji třídu rozhodčího. Tzn. že se jednalo o rozhodčí dané třídy, kteří viditelně měli za sebou již několik turnajů, ne-li desítky ve svých klubech. Co občas jsem ale zaregistroval za dotazy, případně šepot v lavicích - tak ta znalost základních pravidel nebyla ze strany oněch přeškolovaných rozhodčích zdaleka stoprocentní a dost mě některé základní dotazy překvapily (alespoň, že padly). Ale kdo jiný by měl daná pravidla znát, než rozhodčí? Dokážu si pak velmi dobře představit situaci, že někteří takoví "pravidel neznalí" rozhodčí mohou být mnohem benevolentnější  k mnohým hráčům, kteří si pak tuto toleranci k vlastních neznalostí přenesou i na další turnaje, kde se to víc řeší.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom