Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Rychlý green = pomalá hra?

No tímhle jsi mě pasoval na ťulpase. Vnímám rozdíl greenů jednotlivých hřišť. A zajímalo by mě to jestli je to jen pocit nebo realita - i jako fdb na to jaký mám cit pro hru. Neříkám, ze bych byl z velkého % schopen puttováni přizpůsobit, ale jako vstup do představy o mé hře by to bylo fajn.
Zeptal jsem se dvakrát. A dvakrát jsem mohl buď vyvolat hádku, ze takto se platícímu zákazníkovi neodpovídá nebo to přejít. Na druhou stranu je pravda, ze jsem potkal spoustu mudrců s hcp cca 20 a hrou 115 ran, kteří vždy 100% věděli dle svého puttu jak rychle greeny jsou včetně sporty dalších komentářů. Jestli je takových většina, tak se možná nedivim té reakci na recepci.

Tak to je obecná pravda. Když se mi něco nelíbí, mám se ozvat. Těžko mohu očekávat, že se něco změní samo od sebe, že to za mne řekne někdo jiný, že si toho přeci mohou všimnou sami, atd. V případě, že se neozvu, mohu nadávat tak leda sám sobě. Platí to v golfu uplně stejně jako na úřadě.

To, že recepce odpovídá tak, že tě to neuspokojuje je samozřejmě zcela špatně. Nemusíme si nic nalhávat, na recepci v 90% sedí děvčata, která jsou sice milá, pohledná a ochotná, ale o golfu vědí zpravidla kulové. Což nemusí být nutně překážka, měla by být schopna tě ovšem správně odpálkovat, aby i v případě, že ses nic nedozvěděl, si odcházel spokojen.

No a vzhledem k tomu, jak často kdo trénuje puttování (nechť si každý udělá inventuru sám), kdy takřka každý návštěvník drivingu odpálí 100 míčů do louky ale o putting a chipping green ani nezavadí pohledem, tak je informace o rychlosti greenů skutečně zcela zbytečná. A rád bych doplnil, že prohánět jednu kuličku po greenu 10 minut od jamky k jamce se stěží dá nazvat tréninkem.

Jen skutečně naše nejlepší hřiště mají greeny tak kvalitní, že každý jezdí stejně ve všech místech a za všech okolností. Pro nás amatéry je informace o rychlosti greenů zcela nepodstatná, všichni puttujeme intuitivně na odhad, nikoliv dle nějakých parametrů. Čest výjimkám!
 
Osobně si myslím, že v mém případě nemá rychlost greenu na rychlost hry vliv.
Ale má vliv na to, jak mě to baví, někdy se i nechám rozhodit a tím pádem i na score.
Mám radši rychlejší greeny.
Dal jsem si teď chvilku a prošel statistiky za 2017. Nepočítám domácí Hořehledy (greeny pomalé), hraju tam pořád, greeny znám a tudíž se nedá moc srovnávat počet patů s hřišti, kde jsem byl jednou v životě. Všechny slušné patovací dny jsem měl na hřištích, kde bylo zrovna "rychlo".

Souhlasím s tím, že na rychlejších greenech líp vidím dráhu patu. Tempo mi dělá problém přechod na rychlý green, ale zvykám si lépe než při návratu na pomalý.

Ale co mě může zabít je jamka ve stavu "sopka", kdy je okraj jamky jakoby vyvýšen nad okolím třeba v okruhu 10cm kolem okraje. To můj pobyt na greenu prodlouží spolehlivě. Jak tohle vzniká? Je to vyšlapané, špatně navrtané nebo jak?
 
Málokde. Třeba na Konopišti mají ceduli na recepci - zvlášť pro Radecký a zvlášť pro dEste. Občas to někde říkají při zahájení turnaje.
 
Ale co mě může zabít je jamka ve stavu "sopka", kdy je okraj jamky jakoby vyvýšen nad okolím třeba v okruhu 10cm kolem okraje. To můj pobyt na greenu prodlouží spolehlivě. Jak tohle vzniká? Je to vyšlapané, špatně navrtané nebo jak?

Sopka by urcite byt nemela. Vznika kombinaci toho cos psal a greenkeeper by mel prave z techto duvodu odpovidajici frekvenci prevrtavat. Predevsim s ohledem na mnozstvi hracu a pocasi. Nekdy staci jednou za tyden, jindy je 4x tydne malo.
 
Souhlasím s @JardaK, pro mne nemá číslo vůbec žádný smysl. Poznám, jestli to "jezdí" nebo ne. A aktuálně neumím a vlastně nevím jak přizpůsobit svou hru rychlostem grýnu.
 
Jamka ve tvaru "sopka" je z 99% zaviněná samotnými hráči tím jak při vyndavání míčů šlapou až těsně k jamce. Tohle mi ukázal demonstrativně jeden člověk z údržby na jamce těsně před převrtáním a sám jsem se nestačil divit, jak hluboký lavor to byl. Sice se to časem má tendenci zvednout, ale pokud se šlápne několikrát na stejné místo tak už se to zkrátka ten den nezvedne. Pokud se navrtává jamka správným postupem, tak se na místo položí deska a teprve pak se navrtává, takže při vytahování nemůže dojít k jakémusi povytahování těsného okolí jamky do tvaru "sopky".
 
Tvar sopky přeci nevzniká šlapáním kolem jamky. To to spíše půjde dolů než že by se okraje jamky zvedaly. Co já mám zkušenost tak při vrtání nové jamky, jak píšeš, údržba nepoužívá podložku a podtlakem tu hmotu prostě povytáhne. Pak se to hodně děje při samotném vyndavání fangle. Když je tam kouslá tak za to většina zběsile tahá a je to. Jim už to samozřejmě nevadí, protože už mají téměř dohráno. Tuhle bezohlednost nechápu. Nicméně ně nepřekvapuje...
 
Tvar sopky přeci nevzniká šlapáním kolem jamky. To to spíše půjde dolů než že by se okraje jamky zvedaly. Co já mám zkušenost tak při vrtání nové jamky, jak píšeš, údržba nepoužívá podložku a podtlakem tu hmotu prostě povytáhne. Pak se to hodně děje při samotném vyndavání fangle. Když je tam kouslá tak za to většina zběsile tahá a je to. Jim už to samozřejmě nevadí, protože už mají téměř dohráno. Tuhle bezohlednost nechápu. Nicméně ně nepřekvapuje...
Na jamku a pár centimetrů okolo nikdo nešlápne, proto zůstane nahoře. Vše okolo je ale sešlapáno níž. Kdybych tenhle proces na vlastní oči neviděl , tak bych tomu asi taky moc nevěřil.
 
Tvar sopky přeci nevzniká šlapáním kolem jamky. To to spíše půjde dolů než že by se okraje jamky zvedaly. Co já mám zkušenost tak při vrtání nové jamky, jak píšeš, údržba nepoužívá podložku a podtlakem tu hmotu prostě povytáhne. Pak se to hodně děje při samotném vyndavání fangle. Když je tam kouslá tak za to většina zběsile tahá a je to. Jim už to samozřejmě nevadí, protože už mají téměř dohráno. Tuhle bezohlednost nechápu. Nicméně ně nepřekvapuje...

Je to skutečně jak píše @Petr M. , avšak nenazval bych to vinnou hráčů. Je to okolnost, která při hře vzniká, někam prostě šlápnout musím. Ostatní zmíněné samozřejmě taky hraje roli.
 
Sopky mě taky vytáčí. Asi to bude kombinace zmiňovaných příčin, ale největší podíl bych přisoudil spíš tomu neurvalému vyndavání vlajek. Nestalo se mi, že by sopky byly na všech jamkách hřiště, jen sem tam. To by napovídalo právě tomu, že některá vlajka jde hůř ven.
 
Tvar sopky přeci nevzniká šlapáním kolem jamky. To to spíše půjde dolů než že by se okraje jamky zvedaly. Co já mám zkušenost tak při vrtání nové jamky, jak píšeš, údržba nepoužívá podložku a podtlakem tu hmotu prostě povytáhne. Pak se to hodně děje při samotném vyndavání fangle. Když je tam kouslá tak za to většina zběsile tahá a je to. Jim už to samozřejmě nevadí, protože už mají téměř dohráno. Tuhle bezohlednost nechápu. Nicméně ně nepřekvapuje...
Na jamku a pár centimetrů okolo nikdo nešlápne, proto zůstane nahoře. Vše okolo je ale sešlapáno níž. Kdybych tenhle proces na vlastní oči neviděl , tak bych tomu asi taky moc nevěřil.
Jj. Už jsem to pochopil. Nicméně "sopka" je pro tento případ asi nevhodný výraz. Proto mi to nesedělo. Takhle vlastně okraj jamky zůstane na svém místě. Jen se před ní vytvoří takové údolíčko.

Tohle neznám. Spíše tu variantu @Jerry. Pomalejší míč nemá šanci skončit v jamce. Vždy se díky tomu odkloní. A když se to ještě potká s nějakou šťavnatou pin pozicí... [emoji7][emoji23]

Všimněte si kde stojí hráči PGA při vyndavání míčku. Jak mají nohy daleko od jamky. Oni vědí proč to dělají. To jen tady jsou všichni sebestřední. Téměř všichni. Triple bogey na ně!!!

NEPLAŠEJTE NA JAMKY - BUDETE MÍT DOMA ... a teď babo raď [emoji848]
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom