Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Hřiště s bunkrem v/k trestné oblasti?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Nedávno jsem na golfchannelu viděl nějaký záznam turnaje, tuším, že LPGA, kde mě zaujalo, že tam byly záběry na poměrné rozsáhlý bunkr přímo končící ve vodě. Představte si to tak, veliký bunkr zasahující až do veliké vody. Kousek od vody v písku označená "červená" trestná oblast kolíky na krajích toho bunkru, ale i jedním kolíkem na úsečce v bunkeru. Neznáte někdo příklad hřiště - ideálně v ČR (ale v té TV to bylo zahraniční), nebo více příkladu, kde by se toto dalo prakticky u nás najít?

Asi to nemá žádný důvod, jen mě to zaujalo a nemohu si vzpomenout, kde jsem to v té TV viděl, abych si to dohledal. A přišlo mi to poměrně zajímavé - takové tím stylem: debilní pro řešení praktických situací. :-D
 
Nedávno jsem na golfchannelu viděl nějaký záznam turnaje, tuším, že LPGA, kde mě zaujalo, že tam byly záběry na poměrné rozsáhlý bunkr přímo končící ve vodě. Představte si to tak, veliký bunkr zasahující až do veliké vody. Kousek od vody v písku označená "červená" trestná oblast kolíky na krajích toho bunkru, ale i jedním kolíkem na úsečce v bunkeru. Neznáte někdo příklad hřiště - ideálně v ČR (ale v té TV to bylo zahraniční), nebo více příkladu, kde by se toto dalo prakticky u nás najít?

Asi to nemá žádný důvod, jen mě to zaujalo a nemohu si vzpomenout, kde jsem to v té TV viděl, abych si to dohledal. A přišlo mi to poměrně zajímavé - takové tím stylem: debilní pro řešení praktických situací. :-D
A byl to opravdu bunker? Nebyla to nějaká wastarea či přímo obyčejný rostlý písečný terén jako bývá u hřišť někde v poušti (SA, Katar....apod.)?.......Protože jinak se mi to úpně nezdá........
 
Nejsem tak znalý hřišť v ČR, ale na tebou popsanou situaci, kdy by bankr přímo přecházel do vody (trestné oblasti), si nevzpomínám.

Měli jsme tu ve hře Poznej hřiště jamku takový snímek, Černý most, jamka 15, kde bankr na ostrově sousedí s vodou (podle Birdie karty a tamních Místních pravidel je to žlutá trestná oblast). Jenže je tam ještě zeď mezi pískem a vodou a ta je podle Místních pravidel nepohyblivá závada.
1706188242835.png
1706188278033.png


Pro rozhodování, kde vlastně leží míč, platí pravidlo
2.2c. Určení oblasti hřiště, kde míč leží
Oblast hřiště, ve které hráčův míč leží, ovlivňuje, jaká Pravidla platí pro hraní tohoto míče nebo pro využití úlevy.
Z pohledu Pravidel se míč vždy nachází pouze v jedné oblasti hřiště:
• Jestliže je míč jak v poli, tak v některé ze čtyř specifických oblastí hřiště, pak se má za to, že leží v dané specifické oblasti hřiště.
• Jestliže je míč ve dvou specifických oblastech hřiště najednou, pak se má za to, že leží v té specifické oblasti hřiště, která je v následujícím pořadí uvedena dříve: trestná oblast, bankr, jamkoviště.

Jakoukoliv konkrétní situaci lze z pohledu pravidel řešit vždy pouze individuálně a unikátně, podle toho, kdo hrál, jak hrál, odkud hrál, kudy letěl míč, kde skončil míč, jak bude chtít hráč hrát, jak bude hráč chtít postupovat.
 
Tak asi to bylo tohle hřiště (vzpomněl jsem si, že jsem se díval chvíli tuto neděli :)) takže dle programu GolfChannel Lake Nona Golf, USA, Florida, přehled jamek tu - https://www.lakenona.club/golf/hole-by-hole/ (načítá se to pomalu, ale moc hezké animace přeletů jamek). Jamka č. 4 - asi. Akorát na tom obrázku to tedy nemá tu červenou tyčku uprostřed, jak mám dojem, že jsem viděl v TV (ale zas tak znovu procházet celý záznam se mi nechce). :)

Lake Nona.png
 
Upraveno:
Myslím si, že v ČR byl podobný příklad na Zbraslavi do loňského roku. Jamky 10 a 14. Tam byly bankry, které přímo navazovaly na vodní překážky. Nikdy jsem odtamtud nehrál, tak jsem pravidlově neřešil…
 
Myslím si, že v ČR byl podobný příklad na Zbraslavi do loňského roku. Jamky 10 a 14. Tam byly bankry, které přímo navazovaly na vodní překážky. Nikdy jsem odtamtud nehrál, tak jsem pravidlově neřešil…

Jj, to je fakt. To ale nebyly na Zbraslavi podle mě bunkry jako takové, ale ty jejich waste area, v podstatě klasická plocha s takovým tvrdým načervenalým pískem rovná jiné herní ploše, ze který se akorát blbě hrálo. :)
 
Myslím si, že v ČR byl podobný příklad na Zbraslavi do loňského roku. Jamky 10 a 14. Tam byly bankry, které přímo navazovaly na vodní překážky. Nikdy jsem odtamtud nehrál, tak jsem pravidlově neřešil…
Tome, tam to myslím nebyl bankr, ale to druhý. Já tam hrál z obou, a byl o to tvrdý jako beton
 
Pánové, stačí se podívat na definici trestné oblasti a vše bude jasné 😉

Trestná oblast (Penalty Area)
Oblast, ze které, pokud se v ní zastaví jeho míč, hráč může využít úlevu s jednou trestnou ranou.
Trestná oblast je:
• Jakákoli vodní plocha nebo tok na hřišti (bez ohledu na to, zdali byl označen Soutěžním výborem, nebo ne), včetně moře, jezer, rybníků, řek, kanálů, povrchových odvodňovacích příkopů nebo jiných otevřených vodních toků (a to i když neobsahují vodu), a
• Jakákoli jiná část hřiště stanovená Soutěžním výborem jako trestná oblast.
Trestná oblast je jednou z pěti definovaných oblastí hřiště.
Existují dva druhy trestných oblastí, jež se liší barvou použitou k jejich označení:
• Žlutá trestná oblast (označená žlutou čárou nebo žlutými kolíky) dává hráči dvě možnosti úlevy (Pravidla 17.1d(1) a (2)).
• Červená trestná oblast (označená červenou čárou nebo červenými kolíky) dává hráči navíc k oběma možnostem úlevy dostupným pro žlutou trestnou oblast ještě možnost stranové úlevy (Pravidlo 17.1d(3)).
Jestliže barva trestné oblasti nebyla vyznačena ani jinak určena Soutěžním výborem, považuje se za červenou trestnou oblast.
Okraje trestné oblasti se promítají jak vzhůru nad zem, tak dolů pod zem:
To znamená, že veškerá půda a cokoli dalšího (třeba jakýkoli přírodní nebo umělý objekt) uvnitř těchto okrajů je součástí trestné oblasti, ať už je to na zemi, nad zemí nebo pod zemí.
Jestliže se objekt nachází jak uvnitř, tak vně okraje (jako třeba můstek přes trestnou oblast, nebo strom kořenící uvnitř okrajů, jehož větve přesahují ven a naopak), pak pouze ta část objektu, která je uvnitř okrajů, je součástí trestné oblasti.
Okraje trestné oblasti by měly být určeny kolíky, čarami nebo fyzickými atributy:
• Kolíky: Jestliže je okraj vyznačen kolíky, pak je okraj trestné oblasti dán spojnicí
vnějších bodů kolíků v úrovni země a kolíky samy jsou uvnitř trestné oblasti.
• Čáry: Jestliže je okraj vyznačen čárou namalovanou na zemi, pak je okraj trestné
oblasti dán vnější hranou čáry a čára sama je uvnitř trestné oblasti.
• Fyzické atributy: Jestliže je trestná oblast definována skrze fyzické atributy (jako je pláž či poušť nebo opěrná zeď), pak by měl Soutěžní výbor stanovit, jak jsou určeny její okraje.
Jestliže je okraj trestné oblasti určen čárou nebo fyzickými atributy, kolíky mohou být použity k indikaci, kde se trestná oblast nachází.
Jestliže jsou k vyznačení nebo indikaci okraje trestné oblasti použity kolíky, jedná se o závady.
Jestliže Soutěžní výbor chybným vyznačením okrajů trestné oblasti do ní nezahrne část vodní plochy či toku, která je zjevně její součástí (např. umístěním kolíků tak, že to vypadá, že část vodní plochy či toku patřící do trestné oblasti leží v poli), pak tato část je součástí dané trestné oblasti.
Jestliže okraj vodní plochy či toku není určen Soutěžním výborem, pak je okraj této trestné oblasti určen přirozeným předělem (tedy tam, kde se terén svažuje a vytváří prohlubeň, která může obsahovat vodu).
Jestliže otevřený vodní tok zpravidla neobsahuje vodu (jako třeba odvodňovací strouha nebo výpusť, která je suchá vyjma během období dešťů), může ho Soutěžní výbor prohlásit za součást pole (což znamená, že nejde o trestnou oblast).
 
No, @requo šlo hlavně o to, zda se u nás někde vyskytuje místo s bankrem přiléhajícím přímo k trestné oblasti (konkrétně vodní ploše) a jak v takovém místě řešit situace v souladu s pravidly, než o to, co je trestná oblast, jak se označuje a kde jsou její okraje, když označena není. A k tomu podle mě dal @mkopcak ten otazník. ;)
 
No, @requo šlo hlavně o to, zda se u nás někde vyskytuje místo s bankrem přiléhajícím přímo k trestné oblasti (konkrétně vodní ploše) a jak v takovém místě řešit situace v souladu s pravidly, než o to, co je trestná oblast, jak se označuje a kde jsou její okraje, když označena není. A k tomu podle mě dal @mkopcak ten otazník. ;)

Tak částečně. Já si dohledal taky 2.2 a pravidlový přístup je vcelku jasný. Spíše mě zajímalo, jestli někde v ČR je taky taková situace. To s tim povzdechem k pravidlům bylo spíše myšleno, že to musí být v praxi dle mého pro mnohé z nás poměrně oříšek, když bychom se s tím setkali poprvé na hřišti. Já bych asi chvíli tápal na místě a určitě hledal v pravidlech. :)
 
Upraveno:
Pokud byla nějaká složitost ve spojení grýn, bankr, voda, půda v opravě, byl tam při federační soutěži na střídačku poblíž vždy jeden z nás rozhodčích.
 
Tak částečně. Já si dohledal taky 2.2 a pravidlový přístup je vcelku jasný. Spíše mě zajímalo, jestli někde v ČR je taky taková situace. To s tim povzdechem k pravidlům bylo spíše myšleno, že to musí být v praxi dle mého pro mnohé z nás poměrně oříšek, když bychom se s tím setkali poprvé na hřišti. Já bych asi chvíli tápal na místě a určitě hledal v pravidlech. :)
A tim si i odpovidas - at uz pri samotne stavbe, nebo v ramci provozu, se tyhle mista ukazuji jako nestastna a predelavaji se (nebo vubec nerealizuji).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom