Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Hledáte vždy spoluhráči míček?

Pomáháte vždy při hledání?

  • Ano

    Hlasy: 41 77,4%
  • Ne

    Hlasy: 0 0,0%
  • Někdy

    Hlasy: 12 22,6%

  • Hlasovalo
    53
  • Poll closed .
Já se tedy také přikloním na arogantní stranu. Všiml jsem si toho na turnajích vyšší úrovně, které občas za ČGF pískám. Hráči hrající o vítězství se velmi často uzavřou do svého světa a příliš je nezajímá, co se děje kolem nich. Včetně toho, že jejich spoluhráč brousí ve vysokém roughu v marné snaze objevit míček. Považoval jsem to jak @Dana píše za neslušné a arogantní. Do chvíle, než mi došlo, že to není o neslušnosti nebo o neochotě pomoci, ale o nastavení mysli a soustředění na výkon.

A když si to promítnu do své hry v turnajích, shledávám v tom podobnost. Jako lepší hráč s velmi slušnou znalostí coursemanagementu a pravidel investuju poměrně velké množství energie na to, aby "můj" flight běžel dostatečně rychle. Hledám míčky, hlídám tempo, měřím časy,...A vlastně tím ubírám sám sobě na čase na svou ránu a plýtvám energií. A ano, to plácání co většinou předvádím si asi se sportovním výkonem významně konkurovat nebude, ale jak píše @Mirek_62 - ve chvíli kdy jsi tam především kvůli sportovnímu výsledku, měl by ses podle toho zařídit...
 
Při přátelské hře pomáhám hledat vždy. Na turnaje už skoro nechodím a tam to záleží na situaci. Bylo to tady už vícekrát popsáno. Rozhodně nebudu nikoho odsuzovat, že mi nepomohl hledat, ale během několika jamek většinou zjistím, když ho předem neznám, jaký je to člověk a proč se tak chová. Pokud se i jen zdánlivě arogantním lidem chcete vyhnout, na turnaje nechoďte a užívejte si hru se stejně naladěnými přáteli. Podobně je to s dodržováním pravidel. Dělejte si na hřišti, co chcete, pokud to není turnaj a pokud tím nikoho neomezujete. A malá poznámka: psaný text bývá dost často pochopen trošku jinak, než byl myšlen a dost často i tady na jamce vyvolá zbytečně negativní reakce. Někdy až urážlivé a to mě tak trochu mrzí, protože je to zcela zbytečné.
 
Pořád jsme u tématu hledání míče a myslím, že přesně tahle diskuze mezi Danou a Mirkem sem patří, protože krásně vystihuje i to nedorozumění, ke kterému může dojít i na hřišti mezi vyšším hcp a nižším hcp, zejména pokud se na hřišti potkají poprvé. Já jsem s hcp někde mezi nimi, ale jako každý jsem si prošel vývojem 50,40,30,20....a zůstal jsem kousek pod 15 a níž už asi nepůjdu) a i u mě se vyvíjel názor na chování nízkých hcp a pochopení jejich chování na hřišti (nemyslím ani tak společenského, jako herního chování). A neznám ani Mirka ani Danu, ale podle příspěvků jsou oba fajn (a každý jiný). Musím úplně potvrdit slova Mirka o tom soustředění, i já s o dost vyšším hcp než Mirek prostě nezapíšu dobré kolo, pokud je moje soustředění na "společenské" úrovni, vykecávám se, rozptyluji se, .... většinou hraju líp, když hraju sám nebo flight jede "v soustředěném rytmu" - a pak je to přesně tak, jak píše Mirek, dojít k ráně, odehrát ji a když zrovna někdo hledá, tak pak jít hledat spoluhráčům (a právě proto, abych nevypadal divně, tak jim většinou hlásím, "hele, já jdu odehrát a pak hned přijdu taky hledat", aby neměli pocit, že nejdu hledat hned záměrně). A prostě pro nižší hcp je rozdíl každé rány navíc rozdíl mezi úspěšnou hrou a jen průměrnou, prostě třeba devítka za 43 nebo 45 je pro moje vyhodnocení hry fakt rozdíl. A mám dojem, že když jsem měl vyšší hcp, tak jsem třeba rozdíl mezi 55 a 57 nebral tak dramaticky (a obojí je o dvě rány). A proto chápu, že ještě mnohem vyšší level soustředění je potřeba pro hru někde kolem devítky v paru a že low singl je třeba nadšen ze 36, ale naštván z 38-39 - a ten rozdíl může být právě způsoben tím nesoustředěním na jedné jamce. A já když dám double bogey, tak to srovnám při mém bogey golfu jedním parem a jsem mentálně hned v pohodě. Ale když dá double bogey low singl hráč, tak mu na srovnání par nestačí a dát birdie je i pro něj hodně těžké, trvá mu to. A navíc je asi pravda, že většina singlistů si možná nejde jen tak zahrát jako my, ale spíš jde hrát víc sportovně a víc hraje pro výsledek. Takže Mirek možná malinko necitlivě napsal "nechte hrát nízké hcp jejich hru", ale myslím, že myslel spíš to, ať si hráč v klidu odehraje nejdřív svůj míč (což hru navíc urychlí) a pak každý rád pomůže hledat. Nic proti Daně, ale myslím, že nic arogantního v tom od Mirka nebylo.
 
Já se tedy také přikloním na arogantní stranu. Všiml jsem si toho na turnajích vyšší úrovně, které občas za ČGF pískám. Hráči hrající o vítězství se velmi často uzavřou do svého světa a příliš je nezajímá, co se děje kolem nich. Včetně toho, že jejich spoluhráč brousí ve vysokém roughu v marné snaze objevit míček. Považoval jsem to jak @Dana píše za neslušné a arogantní. Do chvíle, než mi došlo, že to není o neslušnosti nebo o neochotě pomoci, ale o nastavení mysli a soustředění na výkon.

A když si to promítnu do své hry v turnajích, shledávám v tom podobnost. Jako lepší hráč s velmi slušnou znalostí coursemanagementu a pravidel investuju poměrně velké množství energie na to, aby "můj" flight běžel dostatečně rychle. Hledám míčky, hlídám tempo, měřím časy,...A vlastně tím ubírám sám sobě na čase na svou ránu a plýtvám energií. A ano, to plácání co většinou předvádím si asi se sportovním výkonem významně konkurovat nebude, ale jak píše @Mirek_62 - ve chvíli kdy jsi tam především kvůli sportovnímu výsledku, měl by ses podle toho zařídit...
Ještě jednou se ti Matýsku omlouvám za to, že jsi se na Dýšině nemohl soustředit na svou hru, protože jsi byl tak moc hodný a hledal moje míčky v rafech a lesích. Mrzí mne to moc a moc 😢😢
 
Nikdy, opravdu NIKDY, jsem nebyl k nikomu s vyšším HI než mám já, arogantní. Naopak nemám problém poradit a pomoci, což může určitě potvrdit i pár jamkařů, se kterými jsem hrál.

Jen jsem popsal problém z mého pohledu a zkušeností.
A za vším, co jsem v příspěvku napsal, si 100% stojím.

Chápu, že ty golf bereš jen jako společenskou zábavu, takže nějakou koncentraci na hru neřešíš.
Ale jsou i hráči, kteří berou golf jako sport a chtějí být se svou hrou a výsledky uspokojeni.

A to, že většina hráčům s vyšším HI hledá velmi často míč podstatně dále, než kam zahráli, ti určitě potvrdí i zde přítomní rozhodčí či maršálové.
Konečně jsem měla čas to tady všechno přečíst a musím taky reagovat.
Šla jsem v září poprvé na turnaji s @Mirek_62 a musí napsat, že jeho chování bylo velmi lidské, žádná arogance, ale chuť podpořit, když hra nešla, velmi časté hledání míčků, příjemné strávený čas pro mě. Ještě s námi hrál @PFP a @Johny. Měla jsem ten nejvyšší HCP a je pravda, že často jsem myslela, že míček je blíž a on byl, jak říkali dál. Když byl někdo u svého míčku, tak hrál a pak šel hledat. Tak, jak to dělá většina.
Někdo se více, někdo méně soustředí na výsledek a to se pozná už z komunikace při hře. Někdo vypráví vtipy, jiný popisuje stav a někdo mlčí (poslouchá ostatní, Relaxuje, soustředí se). Každý je jiný a to je dobře. A proto mě golf baví. 🍀
 
Dle mého názoru je třeba dodržovat pravidlo, že nemůžou všichni hledat, jeden z flightu musí vždy jít hrát.
Pomalá hra kazí hru všem na hřišti. Z toho vyplývá, že často nejprve někteří odehrajou a jsou hledat, případně se hledají také. Prostě ready golf a není v tom žádná arogance.
V některých zcela nesmyslných místech hledat není třeba (například v autu:)), samostatnou kapitolou pak je hledání provizorního míče poté, co odehraju nalezený původní ve hře, na to já nervy nemám a v tomto jediném případě moc nepomáhám...
 
Myslím, že to máme všichni podobně.

Možná tu ještě nepadlo, že když se provize super povede a hrozí, že původní míč je ve sr....., tak se ještě hráče ptám, zda ten původní chce najít...
Podle pravidel může hráč prohlásit první míč za ztracený a pak se ani vůbec hledat nejde a ušetří se fůra času, zahraná rána je samozřejmě třetí.
 
Podle pravidel může hráč prohlásit první míč za ztracený a pak se ani vůbec hledat nejde a ušetří se fůra času, zahraná rána je samozřejmě třetí.

Mno ale tohle platí, když to nastane (prohlášení za ztracený) před odehráním nového míče. Nikoli dle toho, že provizí zahraju skvělou ránu a pak si vyberu...
 
Mno ale tohle platí, když to nastane (prohlášení za ztracený) před odehráním nového míče. Nikoli dle toho, že provizí zahraju skvělou ránu a pak si vyberu...
Beru zpět, máte pravdu, díky, to jsem formuloval chybně a není to v souladu s pravidly (nastudoval jsem). To by bylo příliš zjednodušené. Podle pravidel je to tak, že ztraceným se míč stává po 3 minutách hledání.
V realitě (mimo turnaje) jde., myslím, spíše o to, jak velké úsilí a čas se ve flightu věnuje hledání a v některých případech se po příchodu do "džihádu" toto zkrátí tím, že hráč prohlásí dříve než po 3 minutách míč za ztracený....
 
Ano, vždy pomáhám při hledání míčků a většinou, na rozdíl od mých, cizí i nacházím. Máto svou logiku, protože spoluhráčův míček sleduji od samotného odpalu, což u vlastního nemohu (a pokud zahraju "Gagarina", tak ani nemám šanci).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom