Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Golfové nešvary

To je celkem jasné, když nemá úmysl zahrát míč, může si švihat jak chce (klidně i zasáhnout zem a klidně i na odpališti), co se pravidel golfu týká, prý nic neporušuje.
Jiná věc jsou místní pravidla a obecná slušnost a ohleduplnost vůči hřišti, jeho majiteli a práci údržby.
Zažil jsem v domovském klubu při turnaji, že kolega ve flajtu naprosto úmyslně ten cvičný švih provedl několikrát za sebou přímo mezi kameny s dotykem země. Na můj dotaz jak to (jeden z prvních mých turnajů) mi bylo vysvětleno, že turnaj se hraje dle pravidel a nikdo mu to nemůže zakázat.
 
Viděla jsem taky jedno děvče dělat zajímavý cvičný švih. Stoupla si k míčku na odpališti a driverem švihla párkrát vodorovně, opravdu doslova vodorovně a pak zahrála míček. Si říkám, k čemu takový švih je, přeci si zkouším i výšku...vypadalo to i zvláštně.
Ale netrefila trávu, nic...jen si nejsem fakt jistá, jestli je to v pořádku když už stojí u míčku...co myslíte?

Myslím, že tento cvik se používá pro lepší otočení těla (hůl stále míří na pupík)
 
Myslím, že tento cvik se používá pro lepší otočení těla (hůl stále míří na pupík)
Ne, nemířila na pupík, ruce měla předpažené
 
Zažil jsem v domovském klubu při turnaji, že kolega ve flajtu naprosto úmyslně ten cvičný švih provedl několikrát za sebou přímo mezi kameny s dotykem země. Na můj dotaz jak to (jeden z prvních mých turnajů) mi bylo vysvětleno, že turnaj se hraje dle pravidel a nikdo mu to nemůže zakázat.

Tos mi nikdy nevypravel:)? Btw. zakaz cvicnych svihu na odpalistich a greenech mame zakotven primo v provoznim radu, takze ano, muzu mu to zakazat!

Jinak si rovnez dokazu predstavit ze takove vyrazne, pravidelne a umyslne poskozovani je poruseni etikety (pece o hriste) a po varovani lze takoveho cloveka z turnaje DQ. @RazoR ?
 
mkopcak : nevyprávěl. Až se tu dozvím, kde je pravda, příště se dle toho rád zachovám...
 
mkopcak : nevyprávěl. Až se tu dozvím, kde je pravda, příště se dle toho rád zachovám...

Dyt to tu mas, 99% hrist to ma pro jistotu bud v MP nebo Provoznim radu. Takze upozornit a pokud nereaguje, tak rozhodci (turnaj) nebo marsal (norm. hra).

No a hriste co to nema, tak lze v turnaji resit upozornenim a pripadnym DQ dle 33-7, viz napr. zde.
 
Když jsem o tom přemýšlel, bylo to víc lidí...
 
a po varovani lze takoveho cloveka z turnaje DQ
Sám sis odpověděl :), že DQ je možné, ale v praxi sem to nikdy nezažil a rozhodně, jak sám píšeš, by mělo před případným trestem přijít nejdříve varování.
Osobně bych to viděl na dvoustupňové varování - něco ve stylu - spoluhráči mě (jako rozhodčího) upozornili, takže s dotyčným nejdříve přátelsky pohovořím a zjistím vůbec co je to zač a dám mu 1. "upozorněni", že se to nedělá, bez jmenování jakýchkoliv dalších možných trestů apod... pak jej budu z povzdálí sledovat a pokud se bude situace opakovat - dám mu 2. "varování", kdy už s ním nebudu nijak debatovat a informuji ho, že pokud se bude situace opakovat, tak bude následovat DQ. Pokud i po této druhé výzvě bude pořád dělat na odpalištích bordel, tak je to opravdu kretén a půjde na pívo a párek do klubovny...
Myslím, že většina hráčů by hned po prvním napomenutí s tímto nešvarem přestala, ty "odolnější" by zastavilo varování druhé. Těch, co by čekali na DQ si myslím, že bude opravdu jen hrstka a konkrétně u takovéto skupiny hráčů rozhodně nebude cvičný švih na odpališti to nejhorší a nejspíš budou provádět i jiné divočiny proti pravidlům, které budou stát za pozornost rozhodčího...
 
Když jsem o tom přemýšlel, bylo to víc lidí...

Tak už víš, jak na ně:). Člověk co dělá cvičný švihy na odpališti a vysekává přitom hlínu/ písek na golf nepatří!
 
Rád bych toto téma vzhledem k blížícímu se Kurzu házení holemi trochu oživil a posbíral inspiraci. Máme tu řadu nováčku, ale ptám se samozřejmě i těch zkušených - zajímalo by mne:

1. Jaká protivenství se vám na golfu stala? Co vás při hře a vůbec pobytu na hřišti štve nebo spolehlivě vytáčí?
2. Hážete holemi? Jaký styl preferujete? Co u toho prožíváte?
3. Jakými pojmy sebe či své okolí na golfu častujete?

Díky moc, vaše postřehy budou anonymně zpracovány a poslouží k edukaci dalších golfových generací:).
 
1. Než jsem si konečně pořídil pořádné golfové boty, tak jsem hodil několikrát pěkný ,,záda''. Nejvíc mě asi vytáčí jak si někteří myslí (a dle toho se i chovají) , že jim hřiště patří. Nehraní jamek v pořadí, šíleně pomalá hra ...
2. Ne
3. Okolí ani ne. Sebe hojně a velmi ,,peprně'' :D
 
1) Brutálně mě vytáčí pomalá hra. Jako nejsem nějak kdovíjak rychlý (rád se nad úderem zamyslím), ale minutové ladění postoje + 5 cvičných, to je celkem zkouška mé pumpičky. Dále mi vadí nekřičení FORE, což už se mi několikrát stalo. A dále mi vadí třeba hlasité počítání ran po dohrání, když ještě puttuji nebo na odpališti.

2) Hážu hole, většinou před sebe a styl vrh diskem. Ale vždy koukám, kdo kde je, trefit nikoho fakt nechci. |Doufám, že se na kurzu zdokonalím a naučím se více stylů :p A prožívám u toho jistou formu uklidnění. Většinou mi stačí hod jednou za kolo či vůbec. A většinou je to hod železem.

3) Nadávám většinou sobě, ale není to tak úplně publikovatelné :D Ale dost často je semnou dost dem...., deb..., kok.... a dalších jedinců :D:D:D Já jsem cholerik obecně, takže se to projevuje i na golfu
A za to se svým spoluhráčům, bývalým i budoucím, omlouvám.
 
1) Pomalá hra je klasika, tak já dám pozdní příchody parťáka... já rád přijdu včas, dám si kafe nebo pivko. Pokud na odpališti nikdo není, jdu tam klidně 15 minut před odpalem. A náš borec přijíždí 5 minut před teetime na parkoviště a minutu před dobíhá...

2) Nehážu, jsem až moc klidnej...

3) Po pokažené ráně si velice klidným hlasem řeknu: "Ty jseš ale kokot Mišane". Cholerické kolegy dokážu vytočit hláškou double bogye číslo nekazí :) Ale v tradiční sestavě je až neuvěřitelný, jaký slovník mezi sebou s láskou používáme :devil:. Nejhorší jsou třídenní výlety, to je pak náročný vrátit slovník do civilního života;)
 
vytáčí mě když:
- kdokoliv chodí pozdě na týčko, maj tu být nejméně 5 minut předem
- se na týčku sejde partička 6ti golfistů s poněkud odlišným tvarem očí, rozcvičuje se na prvním odpališti stylem řízek sem řízek tam (a hulákají u toho jak na fotbale)
- ta stejná partička nehrabe bankry, nevypichuje pitchmarky, protože prostě hrají o peníze a na takový věci nemají čas
- můj míček na grýnu vždy udělá 2 až 3 pitchmarky, tolik jich totiž pokaždé vypichuju
- pomalý flajt nepustí rychlejší, přestože má před sebou volno
- nějaký trenér se svým svěřencem jezdí po hřišti, hledá volnou jamku a uvelebí se přede mnou, čímž mě totálně vyvede z tempa
- lidi hrajou drajvigáčama přes vodu, když kdejaký míček na bazoši stojí 5 Kč
 
1a) nesnáším "ignoraci" pravidel. V případě úmyslu mne to vytáčí doběla - to pak při turnaji nemám problém přivolat i rozhodčího a dotyčného nechat i DQ). Pokud je to v důsledku neznalosti daného pravidla, tak se snažím dotyčnému pravidlový problém vysvětlit.
1b) pomalá hra - dnes už se tím obvykle nenechám rozhodit, prostě se snažím myslet na něco jiného a v mezičase se věnuji jiným věcem, než pozorováním pomalého hráče a jeho hry.
1c) nevypíchnuté pitchmarky, nevrácené řízky na fervejích, neuhrabané bankry

2) používám kombinovanou techniku "laso - vrtulník". Hůl roztočím stejným způsobem jako bych chtěl roztočit laso, čili aktivní pohyb zápěstí s rukou zdviženou nad úroveň hlavy. Docílím tím tak dostatečných otáček k tomu, aby hůl po vypuštění směrem na cíl dokonale rotovala a vytvářela tak efekt rotoru helikoptéry.
Musím, ale podotknout, že tento náročný cvik používám stále méně často, asi stárnu 🤭

3) ano - nadávám sám sobě. Je to takové to polohlasné špačkování směrem k sobě. Ovšem, pokud už je těch chyb za den tolik, že polohlasné přejde v hlasité, tak dalším krokem je přechod k bodu 2) 🙈

Ale snažím se svůj slovník zjemňovat, takže nejčastěji se komentuji nějak takto

IMG_7937.jpeg
 
Tak tedy sem dám veřejně své názory k anonymnímu zpracování @mkopcak .:)

1. Zlobí mě hráči, kteří nepřijdou včas na start, kteří nedodržují etiketu (pitchmarky, divoty, bunkry), kteří nedodržují tempo hry a kteří svým chováním ruší ostatní.

2. Neházím holemi. Přesto vím, jak se to má správně dělat a jak při tom postupovat - Martina jsem vlastně inspiroval k pořádání "kurzu".

3. Nenadávám, maximálně jen sobě a polohlasem.
 
Nemám problém se zveřejněním mých názorů na danou problematiku při golfové hře.

1a- Jsem nasr..... při pomalé hře, která je způsobena lidmi, kteří mají neskutečně dlouhou a únavnou rutinu, kterou podpoří tím, že za míčkem usnou !!!! Nevadí mi hráči s vysokým Hcp, kteří hrají o mnoho ran víc než já. Kompenzují více ran rychlejším přesunem a zkrácenou rutinou. Také jsem začínal. Hledání míčků celým flajtem. Místo aby začal hledat majitel a ostatní pokud to jde odehráli a potom pomohli hledat.
1b- Tatínek mne vychoval celkem slušně. Jsem zastáncem čtyř, pro mne klíčových slov. Dobrý den, prosím, děkuji a na shledanou. Tak mi dost vadí, když mi nedokáží odpovědět na pozdrav.
1c-Vypichování pičmárkú, vracení řízků, hrabání bankrů a hraní drajvinkáčema.
1d- Co mi vadí nejvíc je, když na baru nemaj ZELENOU či TULAMORČIČKU :D:D

2- Holemi zásadně neházím, protože ty za to jak blbě hraji opravdu nemůžou.

3- Jsem v jádru tichý a romantický chlapec, který se během okamžiku dokáže stát neskutečně neurvalým jedincem se sklonem k sebemrskačství. Tiché a mrmlající nadávky se pomalu, ale jistě stávají hlasitější. Naštěstí těch okamžiků je poskromnu.

Doplním nakonec příspěvku můj postřeh. Jsou mezi vámi golfisty jedinci, kteří mi během hry nedokáží říci, abych už držel hubu. Bohužel, jsem dost ukecanej jedinec :D:D

Jo a omlouvám se Tomášovi @TP_79 že hlásím občas po dohrání jamky počet ran :oops::oops:
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom