Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Domácí nebo cizí hřiště na výsledek?

Domácí nebo "cizí" hřiště na výsledek?


  • Hlasovalo
    20

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
domacicizi.png


Když hrajete na výsledek, resp. prostě když chcete zahrát celkově dobré číslo, které vás uspokojí, hrajete raději (a lépe) na domácím hřišti (buď kde jste členem, nebo kde hrajete nejčastěji) nebo na "cizím, nedomácím"? A případně proč myslíte, že tomu tak je?
 
Zatím jsem k téhle touze nedospěla.
 
Když nejdou dobrá čísla na domácím hřišti, je nutné zkusit jiné hřiště. Body z venku mají dvojnásobnou cenu... nezamotal jsem se trochu jiným směrem?🤔😇
 
Když nejdou dobrá čísla na domácím hřišti, je nutné zkusit jiné hřiště. Body z venku mají dvojnásobnou cenu... nezamotal jsem se trochu jiným směrem?🤔😇
Není to už také zrušeno? ;)
 
Je mi to vcelku jedno.Pravdou ale je,že poslední dobou hraji lepší výsledky na cizích hřištích. Je to nejspíš tím,že hraji úplně jinej menežment :D.Nikam se necpu,protože hřiště tolik neznám.Konzerva se mi většinou vyplácí ;). Doma na Kotlině to znám jako svý boty a tak až nesmyslně hraji rány,na které vůbec nemám :(
 
Když hraju blbě, tak je jedno jestli „doma” nebo „venku”.
Ale je pravda, že domácí hřiště může (ale nemusí viz @jumbodedek ) určitou výhodu přinést. Obvykle by mělo 2-3 rány „ušetřit”. Už jen proto, že líp znáte domácí grýny.
 
Tak ono asi nejvíc záleží, jáké kdo to domácí hřiště má! :)
Jsou hřiště těžká a lehčí. Snižovací a nesnižovací. Já si nemyslím, že když budu hrát jedno hřiště pořád dokola, tak budu zákonitě hrát pořád lepší výsledky. Dobře, anketní otázka zněla, jestli domácí nebo cizí hřiště na výsledek? Nemám domácí hřiště a kdybych měl, tak nevidím jediný důvod, abych hrál úmyslně na výsledek na jiném. Ale dobře si pamatuju, jak se jezdilo snižovat do Mladé Boleslavi. Řekl bych, že na podhodnocení hřiště a nalákání co nejvíce lidí na turnaje, měli ledaskde založenou klubovou politiku. Neříkám, že to byl na 100% ten případ, ale vybavuje se mi například Grabštejn v době, než se stal 18. jamkovým hřištěm. Přidali bílá a modrá odpaliště a udělali tam z nich a žlutých odpališť takový zvláštní mix, který po novu pánům ze žlutých rozhodně neuškodil.:)
Myslím, že obecně jsou snižovací kratší devítky a to z toho důvodu, že na nich nejsou potřeba hrát dlouhé, přesné rány na čtyř a pětiparech. Ale to platí taky jen do dosažení výkonnostní hranice každého jednotlivce. Možná se pletu, ale napadají mě v okolí třeba Semily, navíc jsou taky lehčí a nejsou jediné, než dřív, když tam těch stromů překáželo mnohem víc a mezi Jizerkou a Festivalkou byl out.
Možná by to stálo taky za anketu: jaké hřiště považujete za snižovací a které naopak. Já bych hlasoval v tom opačném případě za Ypsilonku.
 
… Řekl bych, že na podhodnocení hřiště a nalákání co nejvíce lidí na turnaje, měli ledaskde založenou klubovou politiku. …
Tak normu hřiště stanovuje normovací komise (nebo jak se to jmenuje) ČGF, nikoliv hřiště.
Ale je pravda, že se dá hřiště v určitém rozmezí nastavit jinak. Otázkou pak zůstává, zda by neměla ČGF nějakým způsobem reagovat, pokud jsou na některém hřišti trvale dosahovány jiné výsledky oproti statisticky očekávaným.
I když „nový” hendikepový systém to částečně řeší PCC koeficientem.

… Myslím, že obecně jsou snižovací kratší devítky a to z toho důvodu, že na nich nejsou potřeba hrát dlouhé, přesné rány na čtyř a pětiparech. Ale to platí taky jen do dosažení výkonnostní hranice každého jednotlivce. …
Nevím, ale třeba Janov mi „bere” 3 rány, takže moc snižovací není. Ale je pravda, že se to mění k „lepšímu” s rostoucím HI.
 
Tak ono asi nejvíc záleží, jáké kdo to domácí hřiště má! :)
Jsou hřiště těžká a lehčí. Snižovací a nesnižovací. Já si nemyslím, že když budu hrát jedno hřiště pořád dokola, tak budu zákonitě hrát pořád lepší výsledky. Dobře, anketní otázka zněla, jestli domácí nebo cizí hřiště na výsledek? Nemám domácí hřiště a kdybych měl, tak nevidím jediný důvod, abych hrál úmyslně na výsledek na jiném. Ale dobře si pamatuju, jak se jezdilo snižovat do Mladé Boleslavi. Řekl bych, že na podhodnocení hřiště a nalákání co nejvíce lidí na turnaje, měli ledaskde založenou klubovou politiku. Neříkám, že to byl na 100% ten případ, ale vybavuje se mi například Grabštejn v době, než se stal 18. jamkovým hřištěm. Přidali bílá a modrá odpaliště a udělali tam z nich a žlutých odpališť takový zvláštní mix, který po novu pánům ze žlutých rozhodně neuškodil.:)
Myslím, že obecně jsou snižovací kratší devítky a to z toho důvodu, že na nich nejsou potřeba hrát dlouhé, přesné rány na čtyř a pětiparech. Ale to platí taky jen do dosažení výkonnostní hranice každého jednotlivce. Možná se pletu, ale napadají mě v okolí třeba Semily, navíc jsou taky lehčí a nejsou jediné, než dřív, když tam těch stromů překáželo mnohem víc a mezi Jizerkou a Festivalkou byl out.
Možná by to stálo taky za anketu: jaké hřiště považujete za snižovací a které naopak. Já bych hlasoval v tom opačném případě za Ypsilonku.
Ten normovací systém je poměrně dobře propracovanej a myslím si, že spravedlivej. Zohledňuje všechny parametry hřiště (délka, převýšení, překážky,...) v kombinaci s HCP. Takže samo o sobě nelze říci, že je některé hřiště snižovací nebo ne, protože je všude znormováno podle stejných podmínek. To, co do toho často zasahuje, je pak odchýlení od normy nějakým provozním zásahem. Např. zkrácením odpališť nebo umístění prvků, které při normě nebyly nebo naopak odebráním těch, které při normování byly na místě. Např. existence biozón na Darové se zde řešila opakovaně, stejně tak byly vyhlášené modré stromky v Boleslavi nebo na Loretě.
 
Ten normovací systém je poměrně dobře propracovanej a myslím si, že spravedlivej. Zohledňuje všechny parametry hřiště (délka, převýšení, překážky,...) v kombinaci s HCP. Takže samo o sobě nelze říci, že je některé hřiště snižovací nebo ne, protože je všude znormováno podle stejných podmínek. To, co do toho často zasahuje, je pak odchýlení od normy nějakým provozním zásahem. Např. zkrácením odpališť nebo umístění prvků, které při normě nebyly nebo naopak odebráním těch, které při normování byly na místě. Např. existence biozón na Darové se zde řešila opakovaně, stejně tak byly vyhlášené modré stromky v Boleslavi nebo na Loretě.
Tak jak to zhruba funguje asi chápe každý. Nechci se v tom víc patlat, jen poznámka: když je hřiště po úpravě odpališt o více než 200 m. kratší, tak by se asi nemělo hrát na úpravu HCP? Dřív to tak bejvávalo. Taky se nesmělo hrát na zimní green, nedejbože na několik. A ještě technická otázka: co je určující pro to, aby došlo k přenormování hřiště nebo je to proces, který se pravidelně opakuje?
 
Tak jak to zhruba funguje asi chápe každý. Nechci se v tom víc patlat, jen poznámka: když je hřiště po úpravě odpališt o více než 200 m. kratší, tak by se asi nemělo hrát na úpravu HCP? Dřív to tak bejvávalo. Taky se nesmělo hrát na zimní green, nedejbože na několik. A ještě technická otázka: co je určující pro to, aby došlo k přenormování hřiště nebo je to proces, který se pravidelně opakuje?
To nevím, jestli to každý chápe. A ano, v teoretické rovině by se buď nemělo hrát na úpravu HCP nebo by se mělo přenormovat (byť třeba jen dočasně), pokud dojde k nějaké signifikantní změně. V reálu se to prakticky neděje, protože to stojí peníze a čas. Takže většinou dochází jen k pravidelným přenormováním 1x za 10 let.
 
Tak jak to zhruba funguje asi chápe každý. Nechci se v tom víc patlat, jen poznámka: když je hřiště po úpravě odpališt o více než 200 m. kratší, tak by se asi nemělo hrát na úpravu HCP? Dřív to tak bejvávalo. Taky se nesmělo hrát na zimní green, nedejbože na několik. A ještě technická otázka: co je určující pro to, aby došlo k přenormování hřiště nebo je to proces, který se pravidelně opakuje?
1. Odpaliště nesmí být zkrácena o více než 100 metrů, jinak nelze hrát na úpravu HI ( dáno pravidly). Zodpovídá za to soutěžní výbor turnaje.
2. Norma hřiště je časově omezená, takže by mělo docházet k pravidelnému přenormování, respektive kontrole normy nřiště. Nevím přesně po kolika letech ( myslím, že buď 5 nebo 10 let ). K přenormování ale dochází samozřejmě i nepravidelně, pokud se na hřišti něco mění, co na normu může mít vliv. ( Změna délky, přidání autů, vody ).

Obecně je normování opravdu poměrně dost sofistikované, ale samozřejmě jako každá norma nedokáže ani tato norma postihnout všechny detaily. Znormování nejvíce ovlivňuje délka hřiště a potom to, co se na něm opakuje hodně krát ( pokud se přidá jeden dva auty, na normě se to v podstatě vůbec neprojeví i když si to hráči myslí ). Před vlastním znormováním hřiště dodává provozovatel hřiště údaje jak se bude hřiště stříhat ( šířka faiwaí, výška rafů a rychlost grýnů ), což dost ovlivňuje normu ( např. rychlost grýnů - 18 x opakovaná činnost ). To jak se tento stříhací plán potom dodržuje má vliv na to jak norma odpovídá realitě. Provozovatel totiž má obvykle snahu, aby bylo hřiště znormováno jako co nejtěžší a hráč dostal co nejvíce ran k dobru. Takže často uvede, že na hřišti budou vysoké rafy a velmi rychlé grýny. Pokud jsou pak v reálku grýny pomalé a rafy nízké, dosáhne sice asi toho, co chtěl, ale není to v pořádku. Rozhodně by bylo zajímavé, kdyby bylo povinné, aby hřiště musela zveřejnit s jakými parametry byly normy schváleny a porovnat si je s tím, jak se hřiště skutečně hraje. Asi bychom se u něterých hřišť dost divili...
 
Btw. zde jsem k tomu při přenormování Hořehled publikoval reportáž.
 
Byl jsem na dvou turnajích a jednom, se hrálo na jednu jamku na zimní grýn (pro nehratelný normální), a světe div se, zahrál jsem birdie. Velká to výhoda.
A druhém turnaji, kde se nehrálo z bankrů, protože bylo po dešti a byly nehratelný, což je tak hodně velký plus...
Na začátku, tedy startér oznámil, pokud je v bankru voda, nehrajte z něj, máte ůlevu (což teda na Slapech na první a šesté jamce je hodně velký bankr) a pokud jsme měli míč ve strouze po vodě v bankru, pak je možno dropovat mimo strouhu....
Celkově mi to přišlo dost zjednodušující... byť to druhé chápu, ale....
 
Myslím, že by mě ta bavilo dělat.
Pokud se nepletu, tak normovacích komisařů je permanentní nedostatek. Takže pokud bys o to měl zájem, určitě se zeptej.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom