Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Cena fee v ČR a Anglie

To můžeš i s golfem, je spousta akademických hřišť kam může každý. Já si úplně neumím přestavit jak totální nováčci jdou rovnou na velké hřiště, nedej bože o víkendové špičce, to by asi nedopadlo dobře, tady je pořád podle mě potřeba na to lidi připravit dopředu, to není tenis, kde se zavřeš s kamarádem na kurt a nikomu dalšímu už neublížíte, nezablokujete hřiště atp.
Ale takhle to úplně běžně funguje v Kanadě a USA, věřím že i v Anglii, Irsku, Skotsku. Totální nováčci nechodí sami, ale někdo je přivede a postará se minimálně o to, jak se má chovat, co dělat atd. Na hřištích jsou pořád maršálové, kteří docela dobře dohlížejí, jestli se někdo vleče, nebo dělá, co nemá.

Ono to asi všechno spolu souvisí a navzájem se to ovlivňuje. Kdybys měl kolem v 50 km okruhu kolem Prahy 100 golfových hřišť, tak už by sis našel takové, kde ti dají prostor. A nejsou to akademie. O golfových akademických hřištích jsem slyšel poprvé až jsem se vrátil do Čech. Jo a to tu mluvíme o fees na víkend, když si na začátku sezony koupíš packages s 20 fee, tak je to ještě levnější...

Já jsem třeba rád jezdil do indiánské rezervace, kde byla taková krásná malá devítka, výborná pro začátečníky. Prostě je tam mnohem větší výběr, jako vůbec nevím, jak je možný, že se tam všechny ty golfové hřiště uživí. V Quebecu se často začíná hrát až někdy v květnu a končí se v říjnu.....

Bezpečnost... Dobrá poznámka, ony ta hřiště, kam jsem jezdil byly většinou obrovská, protože tam mají prostě hodně místa. Jen jednou jsem byl na hřiští u Quebec City, kde to bylo hodně úzký a nacpaný vedle sebe, tam to bylo docela drsný, ale ustřelit se může high/mid handicap a je to nebezpečnější než od úplnýho nováčka, kterýmu to ustřelí pomalu a max 100 yardů ... Ale chápu tuhle poznámku. Ale jen jestli nejde spíš o to, že lidi v Česku nechtěj vidět golfový klauny na hřišti před nima nebo vedle, protože je to prostě golf a klauni patří do akademie a ne mezi nás... ;)
 
Upraveno:
Ono taková menší až vesnická hřiště najdeš i u nás ale je potřeba popojet kousek od Prahy. Tady je velká koncentrace golfistů, takže i ceny tomu odpovídají.

My když byli v Belfastu, tak jsme náhodně vybrali hřiště nejblíže hotelu, zajeli tam, za 40 liber na osobu nám dal borec buggy, set holí a fee a ani ho nezajímalo, jestli vůbec víme, jak se to hraje :) Hřiště kvalitní natolik, že by se u nás některá, co chtějí za hru 1400 Kč a více mohla stydět. Taky nás to překvapilo, jak levná je ta hra na ostrovech a pokud to bude jednou zase normální, chceme se tam vrátit.
 
Jinak pokud bych se mohl rozepsat o quebeckém "golfovém trhu", tak v Quebecu žije cca 6.3 milionů obyvatel. 17% z nich, cca 1 milion hraje na nějaké úrovni golf. Cca 23 procent obyvatel jsou "bývalí golfisti", ty se dělí na ty, kteří už golf hrát nechtějí (15procent), a ti, kteří by chtěli zase hrát (8 procent). Zbytek golf nehraje.

Zajímavá část je rozdělení těch aktivních golfistů:
41 procent - největší část aktivních golfistů jej hraje kvůli "social networkingu" a statusu, ať je to jen zábava nebo o byznysu...
24 procent - druhá největší - jsou ti, kterým já říkám klauni - ironicky a s nadhledem - a mezi které tak trochu patřím i já. Nebo se jim může říkat třeba "golfoví diletanti". Hlavně je to zábava a možnost jak vypadnout z baráku. Nejvíc je odrazuje cena, doba trvání a všelijaká pravidla a "dress code"...
13 procent - Důchodci - šedá síla. Rozhodně to nehrají proto, aby za 5 let vyhráli US Open. Odrazuje je cena.
12 procent - Golfoví "blázni". Považují se z průměrné nebo lepší golfisty. Odrazuje je špatný design a hodně ostatních hráčů před nimi a za nimi :)
10 procent - Golfoví puristi. Golf je hra s velký H. Golf je vášeň... Vyhledávají ty nejlepší hřiště s nejlepší reputací a obtížností. Odrazuje je, když hřiště nesplňuje jejich přísná kritéria.

Další zajímavost je, že když se tohle přenese do počtu odehraných her, tak nejvíc jich odehrají puristi - 32 procent, pak blázni - 20 procent, pak důchodci (17 procent), pak až "status people" - 41 procent golfistů odehraje jen 16 procent her. A poslední jsou diletanti - 11 procent.

Proč lidi nehrají - protože nemají čas (29 procent), protože je to drahé (23 procent), protože mají zdravotní problémy (22 procent), protože už jsou staří (12 procent), protože už je to nebaví (10 procent).

Purista odehraje ročně v průměru 40 her. Blázen 35, důchodce 26, status people 24 a diletant 16. Drtivá většina z nich hraje 18 jamek.

No a co nejvíce vadí v průměru? Vysoké náklady spojené s golfem, narvaná hřiště, špatná úroveň hřiště. Vysoké náklady nejvíc trápí diletanty a důchodce.

No, možná by si někdo měl i u nás udělat takový průzkum "trhu", třeba by zjistil velice rychle, jaká je vlastně v Česku situace a proč. Možná by jim někdo i dokázal poradit, jak to vylepšit ;)

No a teď musím jít taky pracovat.

Malý obrázek nakonec:

kdJP3M0.png
 
Upraveno:
To můžeš i s golfem, je spousta akademických hřišť kam může každý. Já si úplně neumím přestavit jak totální nováčci jdou rovnou na velké hřiště, nedej bože o víkendové špičce, to by asi nedopadlo dobře, tady je pořád podle mě potřeba na to lidi připravit dopředu, to není tenis, kde se zavřeš s kamarádem na kurt a nikomu dalšímu už neublížíte, nezablokujete hřiště atp.
Akademických hřišť je po málo, na Moravě tak 4-5 myslím a pokud jdeš na veřejné hřiště tak by jsi měl s tím počítat že tam budou nováčci a občas jim to potrvá, je to jen o toleranci a pochopení a vlastně by mělo být v našem zájmu a by golf hrálo co nejvíce nováčků. Jasně je tam problému ohledně bezpečnosti a pár základních zásad to se dá zvládnout komentářem či instruktážním videem za 10 minut. A historky z mých zkušeností: i na akademii kde jsem byl s kamarády a jejich dětmi jsem schytali pár komentářů od rádoby golfistů ohledně naší rychlosti kdy kamarádka dostala averzi na lidi od golfu , na českém hřišti kde jsem byl reálně sám se mne ptali zde má zelenou kartu že jinak mne nepustí a naopak zde v Anglii jsem přišel v odpoledních špičkách kdy ti co šli za mnou to fakt uměli se mne na mé umění nikdo neptat nestalo aby za mnou jakkoliv jen naznačili že jsem pomalí, prostě uzpůsobili tempo hry aby jsme si všichni krásně zahráli. Otevřeme golf lidem stejně jako se to povedlo tenisu.
 
Akademických hřišť je po málo, na Moravě tak 4-5 myslím a pokud jdeš na veřejné hřiště tak by jsi měl s tím počítat že tam budou nováčci a občas jim to potrvá, je to jen o toleranci a pochopení a vlastně by mělo být v našem zájmu a by golf hrálo co nejvíce nováčků. Jasně je tam problému ohledně bezpečnosti a pár základních zásad to se dá zvládnout komentářem či instruktážním videem za 10 minut. A historky z mých zkušeností: i na akademii kde jsem byl s kamarády a jejich dětmi jsem schytali pár komentářů od rádoby golfistů ohledně naší rychlosti kdy kamarádka dostala averzi na lidi od golfu , na českém hřišti kde jsem byl reálně sám se mne ptali zde má zelenou kartu že jinak mne nepustí a naopak zde v Anglii jsem přišel v odpoledních špičkách kdy ti co šli za mnou to fakt uměli se mne na mé umění nikdo neptat nestalo aby za mnou jakkoliv jen naznačili že jsem pomalí, prostě uzpůsobili tempo hry aby jsme si všichni krásně zahráli. Otevřeme golf lidem stejně jako se to povedlo tenisu.
Ještě doplním hodně se mi líbí česká snaha dělat golf pozitivní tzn. "každý" si přeje hezkou hru a pochválí hezkou ránu což třeba v Anglli úplně neplatí a tu slušnost a respekt jak k hřišti, sobě a spoluhráči beru za to základní co dělá golf golfem ne to kdo má jaký HCP a kolik na par to kdo zahrál to je jen výsledek snažení.
 
  • To se mi líbí
Reactions: Ott
Ještě doplním hodně se mi líbí česká snaha dělat golf pozitivní tzn. "každý" si přeje hezkou hru a pochválí hezkou ránu což třeba v Anglli úplně neplatí a tu slušnost a respekt jak k hřišti, sobě a spoluhráči beru za to základní co dělá golf golfem ne to kdo má jaký HCP a kolik na par to kdo zahrál to je jen výsledek snažení.

Na jednom hřišti jsem viděl, když se to úplně urve a už tam žádný pravidla nikdo nehlídá, takže docela divočina, která vadila i mne. Například pohozená prázdná plechovka hned u greenu, kde to někdo prostě nechal. To už je signál, že na tomhle hřišti toto úplně nefunguje. Ale to byla naprostá vyjímka. Jinak žádný problém, Kanaďani jsou v průměru velmi slušní, takže hrát s jinými a neznámými je naprosto v pohodě.

Jak jsem psal o té Jessice a Nelly, tak ty by mohly velice pomoc s popularizací golfu, mohou přilákat mnoho dívek a žen ke golfu, ale i muže a kluky samozřejmě, ale to tam pak musí být připravená i ta nabídka, aby takový zájemce nebo zájemkyně nedostala z fleku studenou sprchu a na golf se bude radši dívat jen v televizi...
 
Na jednom hřišti jsem viděl, když se to úplně urve a už tam žádný pravidla nikdo nehlídá, takže docela divočina, která vadila i mne. Například pohozená prázdná plechovka hned u greenu, kde to někdo prostě nechal. To už je signál, že na tomhle hřišti toto úplně nefunguje. Ale to byla naprostá vyjímka. Jinak žádný problém, Kanaďani jsou v průměru velmi slušní, takže hrát s jinými a neznámými je naprosto v pohodě.

Jak jsem psal o té Jessice a Nelly, tak ty by mohly velice pomoc s popularizací golfu, mohou přilákat mnoho dívek a žen ke golfu, ale i muže a kluky samozřejmě, ale to tam pak musí být připravená i ta nabídka, aby takový zájemce nebo zájemkyně nedostala z fleku studenou sprchu a na golf se bude radši dívat jen v televizi...
To já vídávám na vesnických hřištích zde na severovýchodě odpadky i na fairway ale to přikládám tomu že angláni jsou všeobecně bordeláři. Jinak souhlas hele mohla by zafungovat olympiáda ale ne tak že uděláme úspěch (to při formě obou není vůbec realné) ale že by se to mohlo dostat do podvědomí veřejnosti a ukázat jako přívětivý sport opravdu pro všechny generace bez věkového omezení.
 
ty holky Kordovy by to mohly prolomit, přecejen v sobě mají hodně český krve a třeba Jessica si umí i hezky česky ulevit ;) :up:
Tak otec i matka jsou Češi 😉
 
Purista odehraje ročně v průměru 40 her. Blázen 35, důchodce 26, status people 24 a diletant 16. Drtivá většina z nich hraje 18 jamek.
Takže dle počtu her za rok jsem purista, blázen, důchodce, status people a diletant - a to vše dohromady 🤭😂
 
To můžeš i s golfem, je spousta akademických hřišť kam může každý. Já si úplně neumím přestavit jak totální nováčci jdou rovnou na velké hřiště, nedej bože o víkendové špičce, to by asi nedopadlo dobře, tady je pořád podle mě potřeba na to lidi připravit dopředu, to není tenis, kde se zavřeš s kamarádem na kurt a nikomu dalšímu už neublížíte, nezablokujete hřiště atp.

Vnímám to trochu obdobně. Já jsem dlouho měl obavy, abych na golfu hlavně nikomu svoji hrou neublížil - myšleno trefeným míčkem.

Mám trochu problémy s těmi českými akademiemi. Nemám pocit, že si na nich začátečník hru užije - jsou často malé, chyby neodpouštějící a často poměrně obtížné. Rozuměj - vyžadující přesnou hru. Ego taky často nijak nepohladí. Narozdíl od velkých jamek. Někam moc lidí, kteří by pravidelně chodili hrát na akademie. Proč tomu tak je? Jsou buď neatraktivní, nebo těžké, nebo v hrozném stavu.

Samozřejmě se najdou výjimky, které jsou skvělé. Pominu svoji čerstvou zkušenost s Čapím Hnízdem, která je top. Líbí se mi třeba i akademie Beřovice, nebo Hostivař. Ale pořád si myslím - že si je užije především už trochu pokročilý hráč, který se vyhne různým keřům a stromům a tak, které na celých hřištích prostě do sta metrů od grýnu prostě nejsou. Možná se znovu v Praze dostane do pucu i 3par na Zbraslavi. Tam jsem letos po znovuotevření ještě nehrál. Tak nevím.

Dřív jsem si myslel, že když se naučím hrát z čehokoli, budu umět hrát všude. Možná je to pravda - ale teď jsem ve fázi, kdy si vyloženě ve volném čase na golfu rád užívám zelená hřiště, hezké ferveje, slušně nezáludné grýny - protože šance na hezky výsledek je větší. A tím víc mě to baví, než pokořit nějaký herní nesmysl.
 
ale co ta byrokracie kolem? Povinné členství, "zelená karta", "zkoušky z pravidel" atd atd atd. Proč?

Povinne clenstvi neexistuje a zkouska na ZK doznala letos pomerne zasadnich zmen. Problem je predevsim v image golfu, ale i to se zlepsuje. Vse chce svuj postupny vyvoj, nektere veci nejdou predelat “za noc”.
 
Takže dle počtu her za rok jsem purista, blázen, důchodce, status people a diletant - a to vše dohromady 🤭😂
No to jsou zprůměrovaný hodnoty, takže bych spíš řekl, že nejsi ani vysoce nadprůměrný purista... Možná purista blázen... Samostatná kategorie. Takovou ani v Kanadě nemají :D ;)
 
Upraveno:
Aby se u nás dostal golf k masám, k tomu současný počet a cena akademií nestačí. Např. cena blížící se k 500,- a to i když se zdůrazní, že je celodenní, je pořád vysoká. Je to můj pohled s ohledem na to, jaký má názor většina lidí z mého okolí. Lidi nemají v létě čas na celodenní golf a když jim to zpočátku nejde, tak se jim ani nechce trávit třeba 8 hodin popoháněním míčku po louce.
 
Aby se u nás dostal golf k masám, k tomu současný počet a cena akademií nestačí. Např. cena blížící se k 500,- a to i když se zdůrazní, že je celodenní, je pořád vysoká. Je to můj pohled s ohledem na to, jaký má názor většina lidí z mého okolí. Lidi nemají v létě čas na celodenní golf a když jim to zpočátku nejde, tak se jim ani nechce trávit třeba 8 hodin popoháněním míčku po louce.

Takové 2-3 jamkové krátké hry k večeru nebo ráno by se možná mohly ujmout... Jde ale o to, jak jsou ty dráhy postavený, aby na 3. jamce nebyl hráč nejdál od parkoviště :)
 
Takové 2-3 jamkové krátké hry k večeru nebo ráno by se možná mohly ujmout... Jde ale o to, jak jsou ty dráhy postavený, aby na 3. jamce nebyl hráč nejdál od parkoviště :)
ono je to otázka zda je nutné stavět takové krátké hřiště mne snad mohu říct lepší 54HCP jsem včera dal 18 jamek za 3 hodiny protože se hřiště nesnaží o nějakou extra obtížnost (link) a široké fairway velké celkem rovné greeny a hra pěkně ubíhá, proč pořád hrotit obtížnost hřišť, protože více se nachodím a a trvá to díl i 12 jamek na akademie na Kaskádě nebo 8 jamek na autodromu v Brně. A dokonce někde ve Skotsku jsem viděl akademii přímo v městském parku a místní výrostci měli zábavu v trefování míčkem odpadkový koš a popravdě chipovali pěkně.
 
Povinne clenstvi neexistuje a zkouska na ZK doznala letos pomerne zasadnich zmen. Problem je predevsim v image golfu, ale i to se zlepsuje. Vse chce svuj postupny vyvoj, nektere veci nejdou predelat “za noc”.
Jaké jsou letos podmínky pro získání ZK? Lámu kamaráda ať si ji taky udělá a můžeme vyrazit na pořádné hřiště (mimo špičku) ať nehrajeme pořád na akademii nebo kde to jde.
 
Takové 2-3 jamkové krátké hry k večeru nebo ráno by se možná mohly ujmout... Jde ale o to, jak jsou ty dráhy postavený, aby na 3. jamce nebyl hráč nejdál od parkoviště :)
Na to je naše hřiště super, když každé tři jamky jdeš kolem klubovny;), můžeš těch trojic hrát kolik zvládneš nebo chceš :cool:
 
Na to je naše hřiště super, když každé tři jamky jdeš kolem klubovny;), můžeš těch trojic hrát kolik zvládneš nebo chceš :cool:
Pokud ovšem zrovna neprobíhá v klubovně dětská party s přenosným boomboxem postaveným venku a produkujícím směs Michala Davida a jakýchsi dětských písniček. To byla zatím moje jediná zkušenost 😎
 
Pokud ovšem zrovna neprobíhá v klubovně dětská party s přenosným boomboxem postaveným venku a produkujícím směs Michala Davida a jakýchsi dětských písniček. To byla zatím moje jediná zkušenost 😎
Asi byl zrovna tábor....:oops: to není běžný stav, spíš pech.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom