Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Povinné ručení na golf buggy od 2024?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Téma nějak dramaticky osobně nesleduji, ale v nějaké nedávné zmínce v médiích sem zaregistroval, že od 1.1.2024, resp. od 23.12.2023 (? dle snad pokynu EU) by měla platit nová směrnice rozšiřující povinné ručení na elektrokoloběžky, Segway a mimo jiné i golfové vozíky s motorem (myšleno nejspíš buggy). Nějak takhle:

---
Rozšíření definice vozidla pro účely povinného ručení
Nový zákon přináší novou definici vozidla, čímž se rozšiřuje okruh vozidel, na která se vztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Nově mezi ně budou patřit i elektrokoloběžky, segwaye, zahradní traktůrky, golfová vozítka, pracovní stroje, sněžné skútry a rolby, u nichž je motor hlavním zdrojem pohybu a pro které platí jedna z následujících podmínek:

  • maximální konstrukční rychlost vozidla je vyšší než 25 km/h,
  • maximální konstrukční rychlost vozidla je vyšší než 14 km/h a jeho provozní hmotnost je zároveň vyšší než 25 kg.
---
Zdroj: https://www.povinne-ruceni.com/clanky/povinne-ruceni-2024-novy-zakon-prinese-nekolik-zasadnich-zmen/


---
Osobně mi přijde teda zajímavý, že elektrokola jsou vyjmuta - protože u nich se předpokládá, že hlavní zdroj pohybu je šlapání... no, nevím, ale čert to vem. U těch bugyn - to se asi týká, pokud bugyna jezdí někde na veřejné komunikaci, nebo?
 
Téma nějak dramaticky osobně nesleduji, ale v nějaké nedávné zmínce v médiích sem zaregistroval, že od 1.1.2024, resp. od 23.12.2023 (? dle snad pokynu EU) by měla platit nová směrnice rozšiřující povinné ručení na elektrokoloběžky, Segway a mimo jiné i golfové vozíky s motorem (myšleno nejspíš buggy). Nějak takhle:

---
Rozšíření definice vozidla pro účely povinného ručení
Nový zákon přináší novou definici vozidla, čímž se rozšiřuje okruh vozidel, na která se vztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Nově mezi ně budou patřit i elektrokoloběžky, segwaye, zahradní traktůrky, golfová vozítka, pracovní stroje, sněžné skútry a rolby, u nichž je motor hlavním zdrojem pohybu a pro které platí jedna z následujících podmínek:


  • maximální konstrukční rychlost vozidla je vyšší než 25 km/h,
  • maximální konstrukční rychlost vozidla je vyšší než 14 km/h a jeho provozní hmotnost je zároveň vyšší než 25 kg.
---
Zdroj: https://www.povinne-ruceni.com/clanky/povinne-ruceni-2024-novy-zakon-prinese-nekolik-zasadnich-zmen/


---
Osobně mi přijde teda zajímavý, že elektrokola jsou vyjmuta - protože u nich se předpokládá, že hlavní zdroj pohybu je šlapání... no, nevím, ale čert to vem. U těch bugyn - to se asi týká, pokud bugyna jezdí někde na veřejné komunikaci, nebo?
Tak u elektrokol je el. pohon jen pomocný, vždy musíš šlapat, jen se míň nadřeš.
Výjimkou je tlačení kola za použití pomoci el. motoru, ale tam je ta rychlost omezena na rychlost chůze.

Z uvedené definice mi vychází, že by (kromě klasické golfové buginy) nejspíš měly být pojištěny i různá motorizovaná přibližovadla, která se stále více na hřištích objevují (různé motoboardy, motorky, tříkolky, čtyřkolky atd.). Tedy pokud u nich výrobce neomezí max. rychlost.
 
Za mě souhlas s povinným ručením pro bugyny. Pomyšlení že mi někdo na parkovišti s bugynou nabourá auto není příjemné. A to mám auto do půl mega. Co teprve všechny ty Porsche, Maserati a podobné.
 
Bohuzel nejen buginy, ale i vsechny sekacky a dalsi stroje.
 
Bohuzel nejen buginy, ale i vsechny sekacky a dalsi stroje.
Otázkou bude, jak k tomu pojišťovny přistoupí a jaké pojistné stanoví.
Z jakých dat pro stanovení pojistného budou vycházet, jak budou hodnotit riziko vzniku škodní události.

Ale jsme v Čechách, tak se nebojím, že by pojišťovny ceny nenasadily ceny dostatečně vysoko. 🙈

Jen mne napadá proč by konkrétně golfový resort nemohl mít univerzální pojistku, která by kryla i škody způsobené provozem bugin a ostatních mechanismů, když jsou provozovány pouze v rámci daného areálu.
 
Jen mne napadá proč by konkrétně golfový resort nemohl mít univerzální pojistku, která by kryla i škody způsobené provozem bugin a ostatních mechanismů, když jsou provozovány pouze v rámci daného areálu.
Tak já to pochopil tak (když to v mediích představovali), že povinné ručení na traktůrky, sekačky, atd. je nutné mít pokud tyto "vozidla" vyjedou na veřejnou komunikaci. Jestli si s tím budeš drandit po zahradě, svém hřišti a dalších latifundiích a vyhneš se veřejným komunikacím, tak snad toto nepotřebnuješ. Nebo jsem to pochopil špatně?
 
Já nevím, mě to prstě přijde už přehnané. Asi bych pochopil ty segwaye nebo elektrokoloběžky, i když už i to trochu pokulhává. Ale nedají se tam elektrokola, která standardně jezdí po pozemních komunikacích a nějakou událost způsobit mohou.
Ale sekačky a buginy?
Jen mne napadá proč by konkrétně golfový resort nemohl mít univerzální pojistku, která by kryla i škody způsobené provozem bugin a ostatních mechanismů, když jsou provozovány pouze v rámci daného areálu.
Tady u toho by to mohl být trochu problém, podle mě. Co když vyjedeš tou buginou na cestu, která ofiko nepatří areálu, a zrovna se tam něco stane.
Napadá mě třeba cesta z devítky ke klubovně v Hořehledech (pokud to nevezmeš po jedničce), troufnu si odhadnout, že ta k areálu nepatří, ale pokud se mám vracet dle pravidel hřiště, měl bych tam jet.
 
Tak já to pochopil tak (když to v mediích představovali), že povinné ručení na traktůrky, sekačky, atd. je nutné mít pokud tyto "vozidla" vyjedou na veřejnou komunikaci. Jestli si s tím budeš drandit po zahradě, svém hřišti a dalších latifundiích a vyhneš se veřejným komunikacím, tak snad toto nepotřebnuješ. Nebo jsem to pochopil špatně?
Pochopils to dobre, jen je tam jeste podminka ze tvuj pozemek musi byt oploceny.
 
Napadá mě třeba cesta z devítky ke klubovně v Hořehledech (pokud to nevezmeš po jedničce), troufnu si odhadnout, že ta k areálu nepatří, ale pokud se mám vracet dle pravidel hřiště, měl bych tam jet.
Presne tak. U nas je problematicka tato obecni komunikace, kterou vsechny nase stroje obcasne vyuzivaji.
 
Je pravdou, že povinné ručení se týká veřejných komunikací., což cestičky a parkoviště v golfových resortech určitě nejsou. Je to myšleno třeba na silnice, kde se křižuje s klasickou silnicí - třeba Telč.
Elektrokola jsou plněna z klasické pojistky na občanskou odpovědnost.
 
Je pravdou, že povinné ručení se týká veřejných komunikací., což cestičky a parkoviště v golfových resortech určitě nejsou.
Tohle je podle me velmi individualni. Rada cest v resortech muze byt obecnich.

A pokud jsem to spravne pochopil, tak i kdyz budu jezdit po soukromym, ale nemam celou plochu oplocenou (coz 80%) hrist nema, tak stejne musim pojistit?
 
Tohle je podle me velmi individualni. Rada cest v resortech muze byt obecnich.

A pokud jsem to spravne pochopil, tak i kdyz budu jezdit po soukromym, ale nemam celou plochu oplocenou (coz 80%) hrist nema, tak stejne musim pojistit?
Ano, pochopils to správně. Plot není podmínka pro vznik nebo zánik povinného ručení. Obecní cesta je veřejná komunikace se všemi právy a povinnostmi vč. POV
 
Dneska nám přišla zpráva, že změny budou nejdříve od 1.3. 2024, protože legislativně to nejde stihnout.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom