Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

19.jamka a její poslání. A můj závazek.

uvaha.jpg


Jeden článek mám v hlavě dlouho. Jakou formu zvolit, jak postihnout to podstatné. Resp. původně to měl být článek Jak být dobrým golfistou/golfistkou na 19.jamce, po vzoru dřívějších článků věnující se hře venku a hře na indooru. Nakonec ho ještě odložím a změním to na úvahu, která bude snad stravitelnější a nezabere k přečtení více jak pět, sedm minutek. Prostě taková mé "poslednídobé" zamyšlení a vykecání k Vám, mým všem přátelům, které znám mnohdy osobně, některé ještě ne a některé osobně nepoznám asi nikdy, ale kterých si všech do jednoho vážím. Úvaha, která by se dala shrnout do otázky ve fotce v záhlaví článku z posezení v Písku, kde jsem nedávno hrál s rodinou: Milá 19.jamko, co jsi a kam kráčíš dál?

19.jamka má za sebou čtyři a kus roku své existence. Předcházel mu věk "na houbách" v podobě krátké epizody fóra na LevnémGolfu. Od skromných začátku několika jednotek členů se rozrostla do zakrslého tlouštíka šesti stovek uživatelů. Pořád je ale ještě v předškolním věku, tzn. roste, vyvíjí se ale bohužel i stárne. Na internetu má všechno hrozně jepičí život. Takže roky se dají brát skorem jako desetiletí. Za celou tu dobu zorganizovala mnoho akcí, mnoho soutěží, proběhlo tu tisíce golfových diskusí. Jsou tu stovky uživatelů, z nich stále desítky aktivních. Mnoho z nás tu našlo své velmi dobré přátele a parťáky na hru. O bezpočtu srandiček a popíchnutí nemluvě. Je tu mnoho různých tipů, kam se vydat na golfový výlet, kde co navštívit, co koupit a co naopak nekoupit, jak golfově žít a bavit se. Sdílíme své golfové zážitky, radosti ale i strasti. Milujeme společně golf ve všech jeho podobách.

19.jamka není dokonalá. Má světlejší a slabší chvilky. Pro jedny je málo odborná, pro druhé málo golfová, pro další zase hodně golfová, pro jinou skupinu moc pražská a pro další skupinu málo moderovaná, pro někoho hodně řízená atd. Že se tu člověk nic nedozví, že neví proč by sem měl chodit, nedejbože psát. Co když se člověk ztrapní, nezíská kladné body, ostatní na něj budou zlí atd. Že tenhle je takový a tamten zase takový a že tu tenhle nemá být a tenhle zase má moc prostoru... A co z toho bude mít a tak. A pak samostatná kapitola: různá více či méně uražená ega. Není to nic nového, je to po celou dobou existence 19.jamky stejné - platformy pro lidi, která v principu má být otevřena všem milovníkům golfu všech úrovní hry. A stejně jako i v reálu si všichni nesednou, tu je to obdobné. Není nic jednoduššího a lepšího, než začít sám u sebe, jestli nemohu něco pozměnit u sebe. Na druhou stranu ale je nutné nebát se ozvat, když se mi něco nelíbí. Slušně, konstruktivně, bez emocí a dokazování si posledním slovem, kdo je větší kápo. Důležité je žít, mluvit, bojovat a tvořit. Mlčící jednotlivec tvoří bohužel jen hezké číslo ve statistikách návštěvnosti. 19.jamku netvoří.

A co tedy vždy bylo a je posláním naší 19.jamky? Být virtuální klubovnou všech nadšených golfistů s upřímným zájmem o golf, o ostatní golfisty, o přátelství. Vzájemně si pomáhat, radit, sdílet své golfové radosti, ale i strasti. Doporučit si, co kde a jak. Domluvit se společně na hru. Zorganizovat se na společnou akci. Pochválit navštívené hřiště a naopak, dát vědět, když se něco neděje, jak by mělo a varovat ostatní. A tím kultivovat a rozvíjet golfové prostředí kolem sebe. Zevnitř. Protože můžeme a protože nás to baví. A protože i my z ní všichni někdy nějaké informace čerpáme. 19.jamka je jen kus software. To hlavní jsme na fóru my. Členové 19.jamky, našeho virtuálního klubu. Nejsme zákazníci periodika, jsme členové komunity. A každý, i neoficiální klub, padá a stojí na aktivní činnosti svých členů. Pokud nebudeme obsah společně tvořit, 19.jamka bud zanikne, nebo se bude muset nutně změnit směrem k větší profesionalizaci/komerčnosti. A za svůj obsah a návštěvnost platit ať už formou práce, odměn, ovlivněným obsahem, moderování nepopulárních informací atd. A z členů 19.jamky se stanou pak už jenom ta zmíněná evidenční čísla pro prodej reklamy...

19.jamka se bude vyvíjet dál. V brzké době přibude plnohodnotnější inzerce, přibudou mikroblogy, na které nepůjde reagovat textem, ale jen lajky, obnoví se galerie pro fotky a videa, přibudou pravděpodobně upoutávky na akce z hřišť, turnaje v podobě kalendáře atd. Ale co jen tak samo nepřibude, jsou ty nezaměnitelné a nedocenitelné osobní zážitky a texty nás, Jamkařů. Nových i "délesloužících". To je to hlavní. Nechci 19.jamku prodávat/zrušit/předat ke komerci. Nechci se vzdát snu několika z nás vybudovat a dlouhodobě držet co nejvíce otevřené golfové místo a slibu, který jsem si kdysi s @JirMar u piva dal. Chci se i nadále z plných sil snažit do budoucna Jamku držet otevřenou jak současným tak i dalším novým Jamkařům, ať už golfem se bavícím či živícím, nebo třeba i pro sebe a své kamarády organizující různé akce. Pořád věřím a doufám tomu, že to má smysl, že to stojí za to. Bohužel jedny ruce a jedna hlava jsou už na další rozvoj a údržbu málo. Pokud máš nápad a chuť a chtěl by si se zapojit a vzít si nějakou část Jamky na starost, nebo myšlenku na něco úplně nového, co by tu mohlo být - ozvi se mi. Důležité je nadšení, trpělivost, obrovská tolerance k názorům ostatním, chuť pojmout (moderovat, přinášet info) nějaké téma či oblast. Benefity nabídky jsou neodolatelné: nepochopení, občasná frustrace, náznaky vyhoření. A pak, sem tam, radost z toho, že se to daří a že jsem u TOHO.

Obrovský dík patří všem Jamkařům, kteří sem tam pravidelně přispívají svoji troškou do mlýna a nezištně a pravidelně píší krátké zážitky ze svých her, přidávají tu delší či kratší zhodnocení jednotlivých hřišť, přidávají tipy na výlety, vkládají fotky, propagují své hřiště, radí nováčkům, pokládají dotazy a zakládají zajímavé diskuse. Dík taky všem, co jsou tolerantní a vstřícní k ostatním, co ostatní Jamkaře neuráží a ani co se neuráží sami a co berou internetovou komunikaci jako něco, co není a nemůže být nikdy dokonalé. Obrovský dík patří všem, který mnoha dalším nováčkům a těm nesmělým z nás ukazují krásy toho našeho nádherného sportu, jeho rozmanitost, zapeklitost, krásu, bolest, různorodost, neopakovatelnost, frustraci a výtrysky neskonalé radosti, porozumění a souznění s přírodou. Máme nádherný koníček. Koníček, který lidi různého věku, postavení, názorů může spojovat. Koníček, který ukazuje nádhery přírody. Koníček, kde ani jedno hřiště není stejné jako jakékoli jiné. Koníček, kde sdílíme nepovedené rány a společně se radujeme z toho sem tam povedeného... na hřišti, po hře, další dny ve svých vzpomínkách.

Můj milí Jamkaři. Díky, že tu jsi a že 19.jamku s námi ostatními pro sebe i ostatní tvoříš.
Můj milí zatím nebo už bohužel zamlklý příteli, Tvé golfové zážitky, radosti, doporučení a tipy nám tu chybí.


A je úplně šumák, jestli hraješ na mistrovských 18tkách nebo máš rád vesnické šestky, devítky a jaký máš nebo nemáš HI.
Jestli si takový, nebo makový a že to nemáš zapotřebí, protože a protože... Dost výmluv. Máš.

Protože, můj milý kamaráde: 19.jamka jsi i Ty. :up:
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom