Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Ztracený míč a hledání 3 minuty

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Upraveno:
Musím říct, že je to takové asi až moc přísné (když najdu míč po cestě k bagu), nicméně vzhledem k pravidlu se mi ta odpověď zdá jasná a správná. Ono pokud by takhle. jako ten hráč, přistupovali všichni, na hřišti by se to asi dost zdržovalo. Takže já s tím souhlasím, ono je to někdy dost na prášky stát na odpališti a čekat, když vidím, jak dlouho flight přede mnou hledá. A nepustí.
 
Vyjma řešeného jádra problému mě v tom zaujala ještě role a přístup Zapisovatele, cituji část dotazu (viz celý text):

---
...Cestou k bagům zapisovatel míček našel a hlásí mi, že je to po časovém limitu, ale nechá to na mě. Já jsem se rozhodl míček hrát, jak leží. Přesná pravidla jsem ohledně času na hledání neznal a až později jsem se dočetl, že když se míč najde například ve 3minutách a 1.sekundě, tak je prostě ztracený a hrát se nesmí. Vědomě jsem pravidlo porušit nechtěl, jeho doslovnou interpretaci jsem neznal. Vždy jsme hledali a po uplynutí rozumného času se šla hrát provize či zpátky nový a nikdy jsem stopování času nezažil a i několikrát si vybavuji hry, podobné této, že cestou k bagu se původní míč hrál a nikomu to ve flajtu v turnaji nevadilo, všichni byli rádi, že se našel a může autor pokračovat. Po dohrání hry mi zapisovatel řekl, že výsledek nepodepíše, protože jsem na 18.jamce překročil časový limit a hrál cizím míčem. Což vzhledem k tomu, že mi řekl před ranou, že to nechá na mě, tak jsem nepochopil a bral to jako souhlas, že hrát dál mohu. ...
---


Pan Jon se k zapisovateli nijak nevyjádřil. Ale nedá se toto chápat i jako část chyby Zapisovatele? Který v této konstrukci věděl, že hráč nedělá něco správně, ale vědomě ho v tom nechal? Pro mě je to minimálně neetické.
 
Upraveno:
S vysvětlením pravidla souhlasím. jinak bychom se totiž dostali do diskuzí, jestli je v pořádku najít míček 3 vteřiny po limitu po cestě k bagu nebo ještě 30, protože jsem byl daleko. A to bychom asi rozhodně nechtěli :)

Pravda, přijde mi to od zapisovatele minimálně alibistické. Netuším jak se chodí nesoutěžní výsledky, ale čekal bych, že to bude nějaký kamarád/známý. TAm úplně nechápu, že nechal takto někoho "vykoupat" v pravidlech. Upozornění na pravidla neberu jako radu nebo ano ..... ? Pokud by to byla rada, tak chápu, že to neudělal. Jinak souhlas s tím, že to mělo zaznít.

měl jsem podobné dilema v pondělí na Zbraslavi, když jsme hledali na 6, kde jsem "vypushoval" drive vpravo vedle greenu. Čas jsem neměřil. POcitově po 2 minutách jsem říkal: "kašleme na to, nemá smysl tu hledat". když jsem šel směrem k provizi, tak mě napadlo: kdybych nyní na míček narazil, tak jsem sice v limitu, ale prohlášením o ukončení hledání jsem vlastně míč prohlásil za ztracený a provize se stala míčkem ve hře. Měl bych také smůlu - kruté, ale je to tak :) ...... na turnaji si dám pozor co říkám :)
 
Na jednu stranu rozumím a to v okamžiku, kdy mi to někdo stopuje a je schopný tak doložit přesně 3 minuty a 1 vteřinu. V okamžiku, kdy nikdo nestojí na stopkách a je to cestou k bagu, pak mi to přijde zbytečné trestat. Jako zapisovatel bych neřešil.
 
Vyjma řešeno jádra problému mě v tom zaujala ještě role a přístup Zapisovatele, cituji část dotazu (celý text):

---
...Cestou k bagům zapisovatel míček našel a hlásí mi, že je to po časovém limitu, ale nechá to na mě. Já jsem se rozhodl míček hrát, jak leží. Přesná pravidla jsem ohledně času na hledání neznal a až později jsem se dočetl, že když se míč najde například ve 3minutách a 1.sekundě, tak je prostě ztracený a hrát se nesmí. Vědomě jsem pravidlo porušit nechtěl, jeho doslovnou interpretaci jsem neznal. Vždy jsme hledali a po uplynutí rozumného času se šla hrát provize či zpátky nový a nikdy jsem stopování času nezažil a i několikrát si vybavuji hry, podobné této, že cestou k bagu se původní míč hrál a nikomu to ve flajtu v turnaji nevadilo, všichni byli rádi, že se našel a může autor pokračovat. Po dohrání hry mi zapisovatel řekl, že výsledek nepodepíše, protože jsem na 18.jamce překročil časový limit a hrál cizím míčem. Což vzhledem k tomu, že mi řekl před ranou, že to nechá na mě, tak jsem nepochopil a bral to jako souhlas, že hrát dál mohu. ...
---


Pan Jon se k zapisovateli nijak nevyjádřil. Ale nedá se toto chápat i jako část chyby Zapisovatele? Který v této konstrukci věděl, že hráč nedělá něco správně, ale vědomě ho v tom nechal? Pro mě je to minimálně neetické.
No, pravda, na to jsem zapomněl. Mě to teda spíše přijde jako čirá sprosťárna. Pokud i on neznal doslovný výklad pravidla, tak buď měl po hře podepsat skórku nebo už ve hře měl říct, že neví a neuzná to Zejména když věděl, že je to víc než 3 minuty. První přístup je ale proti pravidlům, takže se měl držet toho druhého.
Ale určitě jim nic nebránilo v tom vyndat pravidla z bagu (každý by je tam měl mít) a přečíst si doslovné znění pravidla. Zejména když byli na 18. jamce a v podstatě nikoho nebrzdili.
 
Chápu že pravidla jsou jasně daný a musí se dodržovat. Pokud ale mluvíme o amatérském golfu , tak na některý pravidla by se podle mého měl aplikovat navíc ještě selský rozum. Pravidlo tří minut slouží ke zrychlení golfu. Pokud míček najdu po limitu při návratu k bagu jeho odehráním hru nezdržím.
Já spíš nechápu ten sociální aspekt oné záležitosti. Tím míním přístup zapisovatele, jeho náturu. Mě by ani ve snu nenapadlo hlídat přesně tři minuty, když vidím, že na nás nikdo netlačí. Tohle bych já osobně neudělal ani svému největšímu neoblíbenci @Trenér - ovi. A pokud bych tedy chtěl být za každou cenu akurátní, řekl bych mu na férovku, že jestli ten míč bude hrát nepodepíšu mu skórku.
 
Upozornění na pravidla neberu jako radu nebo ano ..... ?

Informace o Pravidlech není Rada. Viz definice Pravidel:

---
Rada (Advice)
Jakýkoli slovní komentář nebo akce (jako je ukázání hole, kterou byl právě zahrán úder), jež mají za cíl ovlivnit hráče při:
  • Výběru hole,
  • Provedení rány, nebo
  • Rozhodování, jak hrát během jamky nebo kola.
Nicméně rada nezahrnuje všeobecně známé informace, jako jsou:
  • Pozice věcí na hřišti jako jsou jamka, jamkoviště, fervej, trestné oblasti, bankry nebo míč jiného hráče,
  • Vzdálenost od jednoho bodu k druhému, nebo
  • Pravidla.
---

Tedy, ideálně by si jako znalý Pravidel měl i soupeři v duchu fér a čestnosti hry nabídnout Pravidlové možnosti a informovat, že pokud to udělá daná osoba tak a tak, je to porušení Pravidel. A nevyužívat mlčením soupeřovi neznalosti Pravidel ke svému prospěchu (pokud o tom porušení víš a vidíš ho - tzn. předcházet, ne řešit až po). Alespoň tak to vnímám já.
 
Upraveno:
Myslím si, že to je ve vysvětlení popsáno velice dobře, aby se zamezilo nějakým dohadům. Protože pak vzniká, dle citace v článku, "kdyby golf". Nechci nikoho odsuzovat nebo nabádat k ohýbání pravidel a postupů, ale pak na turnaji se to kolikrát projevuje a člověk z toho má špatný pocit.

Samozřejmě, když si dva kamarádi při hře domluví na něčem, co je nestandardní, nemám s tím problém. To je to, co píše @Jerry . Na druhou stranu se pak uhýbá i v jiných pravidlech golfu. Třeba klasický aut bez provize. Na slova, že to najdu nebo že to určitě aut není jsem alergický, protože z 80% to aut nebo ztracený míč je. A co potom? Vracet se nikomu nechce nehledě na fakt, že se zdržuje hra a další flajt je třeba na odpališti. Takže to dopadne ve stylu dropni si s jednou trestnou a jdeme dál.

Takže z kdyby golfu jsou pak kdyby výsledky a potom i kdyby HCP.
 
[/QUOTE]
Asi bych se odpíchl od toho, jak je definovaná role zapisovatele (houžel netuším)
Myslím si, že to je ve vysvětlení popsáno velice dobře, aby se zamezilo nějakým dohadům. Protože pak vzniká, dle citace v článku, "kdyby golf". Nechci nikoho odsuzovat nebo nabádat k ohýbání pravidel a postupů, ale pak na turnaji se to kolikrát projevuje a člověk z toho má špatný pocit.

Samozřejmě, když si dva kamarádi při hře domluví na něčem, co je nestandardní, nemám s tím problém. To je to, co píše @Jerry . Na druhou stranu se pak uhýbá i v jiných pravidlech golfu. Třeba klasický aut bez provize. Na slova, že to najdu nebo že to určitě aut není jsem alergický, protože z 80% to aut nebo ztracený míč je. A co potom? Vracet se nikomu nechce nehledě na fakt, že se zdržuje hra a další flajt je třeba na odpališti. Takže to dopadne ve stylu dropni si s jednou trestnou a jdeme dál.

Takže z kdyby golfu jsou pak kdyby výsledky a potom i kdyby HCP.
Souhlasím. Proto máme například my v přátelských rundách pro případ ztraceného míče/autu (resp. kterékoliv jiné situace, kdy by se dle pravidel měla hrát provize a jednoduše nehrála, zejména při takovým to "ten bude dobrej", "ten najdem"...) domluveno, že je to za dvě trestný :D
 
Na tohle jediné bych asi užil golfové hodinky - začínáme hledat -> START ->3 minuty ->STOP bez diskuze a je to! Skutečně jediný průkazný způsob, nic jiného tuhle situaci nevyřeší a to by se nám to na hřištích zrychlilo. Anebo ... Tip na dárek pro golfistu https://www.giftak.cz/styl/drevene-presypaci-hodiny-3-minuty/
A mohlo by se to vyžadovat jako vypichovátko :D
 
Upraveno:
Asi bych se odpíchl od toho, jak je definovaná role zapisovatele (houžel netuším)

Souhlasím. Proto máme například my v přátelských rundách pro případ ztraceného míče/autu (resp. kterékoliv jiné situace, kdy by se dle pravidel měla hrát provize a jednoduše nehrála, zejména při takovým to "ten bude dobrej", "ten najdem"...) domluveno, že je to za dvě trestný :D
[/QUOTE]

- hru po nenalezeném míči či autu s 2 trestnými ranami umožňují i nová pravidla, zcela legálně, včetně postupu jak dropovat. V turnaji však toto pravidlo musí být povoleno ( třeba i místními pravidly ) a nejde jej povolit na turnajích vyšší úrovně ( například pořádané CGf ). Do těch nových pravidel to bylo skoro jistě přeneseno právě ze hry "o kafe", aby se nezdržovalo
 
Informace o Pravidlech není Rada. Viz definice Pravidel:

---
Rada (Advice)
Jakýkoli slovní komentář nebo akce (jako je ukázání hole, kterou byl právě zahrán úder), jež mají za cíl ovlivnit hráče při:
  • Výběru hole,
  • Provedení rány, nebo
  • Rozhodování, jak hrát během jamky nebo kola.
Nicméně rada nezahrnuje všeobecně známé informace, jako jsou:
  • Pozice věcí na hřišti jako jsou jamka, jamkoviště, fervej, trestné oblasti, bankry nebo míč jiného hráče,
  • Vzdálenost od jednoho bodu k druhému, nebo
  • Pravidla.
---

Tedy, ideálně by si jako znalý Pravidel měl i soupeři v duchu fér a čestnosti hry nabídnout Pravidlové možnosti a informovat, že pokud to udělá daná osoba tak a tak, je to porušení Pravidel. A nevyužívat mlčením soupeřovi neznalosti Pravidel ke svému prospěchu (pokud o tom porušení víš a vidíš ho - tzn. předcházet, ne řešit až po). Alespoň tak to vnímám já.

- na toho zapisovatele bych tak přísný nebyl. Známe tu historku jen ze strany hráče, takže zapisovatel vypadal jako lump. Ze zkušenosti vím, že 1. všichni hráči nedodržují pravidla jen a pouze "náhodou" a "neznalostí", 2. pokud dojde na spor mezi hráčem a zapisovatelem, je vždy hodný a čestný ten, který právě problém popisuje....
Zapisovatele mu tady evidentně řekl celkem jasně, že už je po limitu. Celkem nechápu, co by mu měl víc říct. Když je po limitu, tak je po limitu... To, že hráč pak "nevědomky" porušoval pravidlo za tichého, předpokládaného souhlasu zapisovatele, bylo tvrzením hráče. Zapisovatel to tak ale rozhodně necítil, protože mu nepodepsal skórkartu. Nevěřím, že ho zapisovatel nevaroval, spíš mu řekl něco ve smyslu, když mi nevěříš, dělej si co chceš. Mimochodem, kdyby proběhla historka přesně tak, jak ji popsal hráč, se "šťastným" koncem, tedy podepsanou skórkartou, dost by to naplňovalo porušení pravidla o dohodě o nedodržování pravidel = DSQ pro oba.
 
POcitově po 2 minutách jsem říkal: "kašleme na to, nemá smysl tu hledat". když jsem šel směrem k provizi, tak mě napadlo: kdybych nyní na míček narazil, tak jsem sice v limitu, ale prohlášením o ukončení hledání jsem vlastně míč prohlásil za ztracený a provize se stala míčkem ve hře.

Mic nelze prohlasit za ztraceny, on se ztracenym stava:

1. Po uplynuti 3 minut hledani
2. Po odehrani provize z mista blizsiho k jamce nez je priblizna pozice puvodniho mice

Kdybys ho nasel cestou k bagu v limitu do 3 minut, tak i presto, ze si rekl, ze “na to kasles”, tak bys ho mohl hrat.
 
S timto bude jeste legrace, protoze imho casto neni presne dane, kdy zacina hledani mice.
Umim si predstavit i vykuka co zacne merit ihned po rane nebo jiz pri hledani micku kolegovi z flightu.

Jeste, ze me turnaje moc neba :)
 
Upraveno:
S timto bude jeste legrace, protoze imho casto neni presne dane, kdy zacina hledani mice.
Umim si predstavit i vykuka co Acne merit ihned po rane nebo jiz pri hledani micku kolegovi z flightu.

Jeste, ze me turnaje moc neba :)

To se pletes - je pomerne jasne patrne, kdy hledani zacina. A to v momentu, kdy dojdu k mistu, kde je predpokladana poloha mice a zacnu hledat:).
 
Mic nelze prohlasit za ztraceny, on se ztracenym stava:

1. Po uplynuti 3 minut hledani
2. Po odehrani provize z mista blizsiho k jamce nez je priblizna pozice puvodniho mice

Kdybys ho nasel cestou k bagu v limitu do 3 minut, tak i presto, ze si rekl, ze “na to kasles”, tak bys ho mohl hrat.
No já si spíš myslím, že bys ho musel hrát (teda pokud nebude prohlášen za nehratelný). Nebo se mýlím?
 
To se pletes - je pomerne jasne patrne, kdy hledani zacina. A to v momentu, kdy dojdu k mistu, kde je predpokladana poloha mice a zacnu hledat:).
Rany tve i soupere byvaji casto blizko sebe, rozlisit kdy hledas svuj nebo cizi balon imho tak jednoduche neni.
To s tim odpalem je mineno tak, ze ti pan vykuk spusti stopky mnohem drive nez ma a bez oznameni... nasledne te zacne nahanet. Nepriprveny jedinec tak neucinil a muze byt v argumentacni nouzi i v ramci flightu.
 
Rany tve i soupere byvaji casto blizko sebe, rozlisit kdy hledas svuj nebo cizi balon imho tak jednoduche neni.
To s tim odpalem je mineno tak, ze ti pan vykuk spusti stopky mnohem drive nez ma a bez oznameni... nasledne te zacne nahanet. Nepriprveny jedinec tak neucinil a muze byt v argumentacni nouzi i v ramci flightu.

At si pan vykuk dela co chce, ja mam sve stopky a spoustim je v momente, kdy dojdu na misto a zacinam hledat. Jeho mereni me absolutne nezajima.

Vzdy bude zalezet na konkretni situaci, ale neni nic snazsiho nez prohlasit, co hledam. A na to mam 3 min. Pak budu hledat to druhy. Zase 3 min.
 
Toto je přesně TO gumové pravidlo, přijdu na místo , kde předpokládám, že dopadl a bude ležet míček. Je to ten moment, kdy začíná měření?? A nebo, až ho tam nenajdu( je tento čas nějak omezen?)a řeknu on tady není!! A ohlásím, že začínám hledat?? Od kdy, tedy se berou ty tři minuty?? Protože potom čas hledání na předpokládaném místě je zahrnut a nebo není zahrnut do těch tří minut?
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom