Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Zlobí vás nekvalitní/nerovná odpaliště?

Zlobí vás nekvalitní/nerovná odpaliště?

  • Ne, nezlobí

    Hlasy: 0 0,0%
  • Jiné (upřesním ve vlákně) :)

    Hlasy: 0 0,0%

  • Hlasovalo
    33

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Odpaliště - místo, odkud souboj s jamkou začíná a kde vpravujeme míček do hry. Hodně vás dokáže rozhodit nekvalitní odpaliště, nebo si s tím dokážete vždy poradit a nějaké rovné/neporušené místečko vždy najít? Kde jste zažili v poslední době odpaliště, která podle vás byla velmi nepěkná a negativně ovlivnili vaši hru? Resp. kde jste nečekali, že bude s odpališti problém?
 
Zrovna včera jsem se nad touto skutečností pozastavil na Konopišti. Čekal bych na hřišti této kategorie lepší odpaliště. Ačkoli hraji ze žlutých, tak na kritiku mám z jistého úhlu pohledu ještě dost času. :D Mimo téma - ani ty greeny nevypadaly nejlépe.
 
Pokud někdo trvá na umístění týčka přesně mezi kameny, dovedu si představit, že může sám sebe na některých hřištích dost rozhodit. Ale na druhou stranu, aspoň má na co se vymluvit, až zahraje tužku.
My, co máme délkový rozptyl v mnoha metrech při odpalu železy a v desítkách metrů při užití dřeva nebo driveru, se můžeme v klidu postavit na hůl zpátky od kamenů (já vím, že to je možné až na dvě hole) a najít si prostě lepší místo.😂
 
Upraveno:
To Ott: Nejsem z těch, co týčkují přesně na osu kamenů, přesto znám hřiště, kde to ani pravidlo dvou holí nezachrání, pokud je odpaliště de facto parabolické, těžko se hledá pozice, kdy mám míček v úrovni chodidel. Nebo znám polohu kamenů tak, že za nimi není místo ani na jednu wedge a posouvat se dá tak v rozmezí 10-20 cm, pokud člověk nechce stát se zadní nohou z kopce ve vysoké trávě. A konkrétně na tom Konopišti bych za cenu fee čekal odpaliště v lepším stavu, v porovnání s hřišti obdobné kategorie. Pro mě osobně je rána z odpaliště poměrně zásadní pro průběh celé hry, nebo minimálně hry na konkrétní jamce a proto mám rád, když nejsem rozptylován nekomfortem a mohu si na ránu 100% věřit v rámci svých možností. Snad právě pro svou snad průměrnou hru je to pro mě zásadní - být PRO, asi to odpálím i z drnu stojíce na chůdách, nevím, nemám tu zkušenost.;)
 
Já milerád každé křivé stéblo, blbě kvákající žábu nebo v dálce projíždějící vlak obviním ze zásadního vlivu na zmršenou ránu. Zároveň si však neustále připomínám, že hraji proti hřišti tak, jak je postaveno. A že jsem se nedokázal popasovat s křivým odpalištěm (oslňujícím sluncem, vedrem, zimou, deštěm, hlukem nebo debilním spoluhráčem) je jen a jen můj problém. A mám-li být dobrým golfistou, nemělo by se mi to dít...
 
Pak není ani důvod sekat greeny jinak než traktůrkem z Mountfieldu a zalévat je tím, co dá obloha... Správný golfista pak promine a vyrovná se se svými nedostatky. Já vnímám odpaliště stejně jako greeny jako místo, kde se na rozdíl od FW sejdou všichni golfisté na poměrně malé ploše k zásadní ráně. Možná jsou pro svou malou plochu náročnější na údržbu, nevím, ale z mého pohledu jsou to výkladní skříně a vizitky hřišť. Zmiňované povětrnostní faktory se ovlivnit nedají, stejně jako zvuky přírody či provozu z okolí. Rovné odpaliště v dobrém stavu, to už je v kompetenci člověka a hráč to není.
 
Pak není ani důvod sekat greeny jinak než traktůrkem z Mountfieldu a zalévat je tím, co dá obloha... Správný golfista pak promine a vyrovná se se svými nedostatky. Já vnímám odpaliště stejně jako greeny jako místo, kde se na rozdíl od FW sejdou všichni golfisté na poměrně malé ploše k zásadní ráně. Možná jsou pro svou malou plochu náročnější na údržbu, nevím, ale z mého pohledu jsou to výkladní skříně a vizitky hřišť. Zmiňované povětrnostní faktory se ovlivnit nedají, stejně jako zvuky přírody či provozu z okolí. Rovné odpaliště v dobrém stavu, to už je v kompetenci člověka a hráč to není.
To máš dozajista pravdu, každý máme svou citlivost na konkrétní věci jinou a vztahujeme ji k jiným postojům, cenám,...Osobně jsem Konopiště hrál několikrát, nikdy mi tam odpaliště nepřišla jakkoli problematická. Zároveň jsem tam za hru nikdy neplatil, takže to dozajista může mou míru kritiky ovlivnit. A také vím, že ačkoli jsme se našemu 2. odpališti v Hoře věnovali už asi 10x (z toho 2x kompletní rekonstrukce), tak furt stojí zahovno a nevíme proč.
 
To máš dozajista pravdu, každý máme svou citlivost na konkrétní věci jinou a vztahujeme ji k jiným postojům, cenám,...Osobně jsem Konopiště hrál několikrát, nikdy mi tam odpaliště nepřišla jakkoli problematická. Zároveň jsem tam za hru nikdy neplatil, takže to dozajista může mou míru kritiky ovlivnit. A také vím, že ačkoli jsme se našemu 2. odpališti v Hoře věnovali už asi 10x (z toho 2x kompletní rekonstrukce), tak furt stojí zahovno a nevíme proč.
Martine, když už to téma tady je, tak by mě to fakt extrémně zajímalo, proč jsou na spoustě hřišť odpaliště jak velbloudí hrb. Fakt je problém udržet tu rovinu nebo to nějak nekontrolovatelně ujíždí a je to velmi těžko řešitelné a udržitelné?

Souhlasím s @Šum svistu , že na hřišti s fee 2t. by člověk očekával na odpalištích rovinu. A na Konopí opravdu bohužel není.

Je to asi subjektivní, ale já jsem na odpališti jako geodet a hledám opravdu místo, na kterém můžu stát rovně + stejnou výšku místa, na kterém stojím a na kterém mám spodek driveru. Při mém švihu🏌️‍♂️, kdy každá rána je originál, je další odchylka navíc smrtící a pravděpodobnost topinky či tlusťocha se brutálně zvýší.🆙
Na grýnu se nějaký profil předpokládá, tam je to OK a většinou to u nás amatérů nemá tak fatální následky.
 
Martine, když už to téma tady je, tak by mě to fakt extrémně zajímalo, proč jsou na spoustě hřišť odpaliště jak velbloudí hrb. Fakt je problém udržet tu rovinu nebo to nějak nekontrolovatelně ujíždí a je to velmi těžko řešitelné a udržitelné?

Souhlasím s @Šum svistu , že na hřišti s fee 2t. by člověk očekával na odpalištích rovinu. A na Konopí opravdu bohužel není.

Je to asi subjektivní, ale já jsem na odpališti jako geodet a hledám opravdu místo, na kterém můžu stát rovně + stejnou výšku místa, na kterém stojím a na kterém mám spodek driveru. Při mém švihu🏌️‍♂️, kdy každá rána je originál, je další odchylka navíc smrtící a pravděpodobnost topinky či tlusťocha se brutálně zvýší.🆙
Na grýnu se nějaký profil předpokládá, tam je to OK a většinou to u nás amatérů nemá tak fatální následky.
Jako u všeho na golfovém hřišti, do rozhodnutí o kvalitě odpališť vstupuje mnoho faktorů - jejich založení, péče o ně, půdní podmínky, povětrnostní podmínky, návštěvnost, cílová skupina,...My máme problém prakticky na všech odpalištích, takřka všude nám sedli kraje, někde se i zvláštně zvlnily uprostřed, hřišti je cca 18 let.

Případná rekonstrukce odpaliště se pak odvíjí opět od cenové politiky a jejímu kontrastu vzhledem k očekávání hráčů klientů. U "neomezených zdrojů" lze udělat v podstatě cokoli včetně kompletních travních koberců, kdy nemusíš čekat na dorost trávy.

Já osobně stavěl odpaliště 2 - pánská 6ka je v podstatě v rovině s terénem a ani po 9ti letech tu nemáme jediný problém. Naopak 2. odpaliště, zvednuté 2m nad terén se i přes opakované hutnění a rekonstrukce nedaří udržet tak, aby kraje nesedali. A zároveň je to odpaliště PARu 3, takže i udržení trvalého travního povrchu je tu problém.

A jen pro zajímavost - odpaliště 7. jamky je kompletně vyzděné (podobně jako např. na Líšnici), přesto se tu "velbloud" udělal taky.

Já rekonstrukci odpališť posouval na chvíli, kdy budeme dělat závlahu, aby se to kopalo najednou. Vše se bohužel posouvá a komplikuje, takže do toho možná zkusíme hrábnout aspoň někde a uvidíme. Bohužel je tam komplikace v tom, že než nové odpaliště zaroste, musí hrát hráči odjinud, což je často problém...
 
To máš dozajista pravdu, každý máme svou citlivost na konkrétní věci jinou a vztahujeme ji k jiným postojům, cenám,...Osobně jsem Konopiště hrál několikrát, nikdy mi tam odpaliště nepřišla jakkoli problematická. Zároveň jsem tam za hru nikdy neplatil, takže to dozajista může mou míru kritiky ovlivnit. A také vím, že ačkoli jsme se našemu 2. odpališti v Hoře věnovali už asi 10x (z toho 2x kompletní rekonstrukce), tak furt stojí zahovno a nevíme proč.
Tak tam vrzni koberec a hotovo.😂
 
Martine, když už to téma tady je, tak by mě to fakt extrémně zajímalo, proč jsou na spoustě hřišť odpaliště jak velbloudí hrb. Fakt je problém udržet tu rovinu nebo to nějak nekontrolovatelně ujíždí a je to velmi těžko řešitelné a udržitelné?

Souhlasím s @Šum svistu , že na hřišti s fee 2t. by člověk očekával na odpalištích rovinu. A na Konopí opravdu bohužel není.

Je to asi subjektivní, ale já jsem na odpališti jako geodet a hledám opravdu místo, na kterém můžu stát rovně + stejnou výšku místa, na kterém stojím a na kterém mám spodek driveru. Při mém švihu🏌️‍♂️, kdy každá rána je originál, je další odchylka navíc smrtící a pravděpodobnost topinky či tlusťocha se brutálně zvýší.🆙
Na grýnu se nějaký profil předpokládá, tam je to OK a většinou to u nás amatérů nemá tak fatální následky.
Tak holt musíš ideálně stát na jedné straně kopce a týčko mít přes jeho "vrchol" na druhém svahu. Logicky potom nohy i týčko budou v rovině 😂😂😂
 
Jako u všeho na golfovém hřišti, do rozhodnutí o kvalitě odpališť vstupuje mnoho faktorů - jejich založení, péče o ně, půdní podmínky, povětrnostní podmínky, návštěvnost, cílová skupina,...My máme problém prakticky na všech odpalištích, takřka všude nám sedli kraje, někde se i zvláštně zvlnily uprostřed, hřišti je cca 18 let.

Případná rekonstrukce odpaliště se pak odvíjí opět od cenové politiky a jejímu kontrastu vzhledem k očekávání hráčů klientů. U "neomezených zdrojů" lze udělat v podstatě cokoli včetně kompletních travních koberců, kdy nemusíš čekat na dorost trávy.

Já osobně stavěl odpaliště 2 - pánská 6ka je v podstatě v rovině s terénem a ani po 9ti letech tu nemáme jediný problém. Naopak 2. odpaliště, zvednuté 2m nad terén se i přes opakované hutnění a rekonstrukce nedaří udržet tak, aby kraje nesedali. A zároveň je to odpaliště PARu 3, takže i udržení trvalého travního povrchu je tu problém.

A jen pro zajímavost - odpaliště 7. jamky je kompletně vyzděné (podobně jako např. na Líšnici), přesto se tu "velbloud" udělal taky.

Já rekonstrukci odpališť posouval na chvíli, kdy budeme dělat závlahu, aby se to kopalo najednou. Vše se bohužel posouvá a komplikuje, takže do toho možná zkusíme hrábnout aspoň někde a uvidíme. Bohužel je tam komplikace v tom, že než nové odpaliště zaroste, musí hrát hráči odjinud, což je často problém...
Přesně. To by podklad musel být vyzděný s pevným zvýšeným okrajem a střed by měl třeba jen 20cm zeminy s drnem. Takhle byly dělány stropy na bunkrech z r.1938.

PS: "okraje nesedaly"
 
Tak holt musíš ideálně stát na jedné straně kopce a týčko mít přes jeho "vrchol" na druhém svahu. Logicky potom nohy i týčko budou v rovině 😂😂😂
Musíš to číst od začátku = "místo, na kterém můžu stát rovně" je první podmínkou, druhou část samozřejmě řeším jak píšeš. Ale věř, že takové místo se v tom relativně malém obdélníku hledá složitě🧑‍🦯. Bohužel.
 
Musíš to číst od začátku = "místo, na kterém můžu stát rovně" je první podmínkou, druhou část samozřejmě řeším jak píšeš. Ale věř, že takové místo se v tom relativně malém obdélníku hledá složitě🧑‍🦯. Bohužel.
Tak potom zbývá už jen nosit si s sebou podložku se stavitelnými nožičkami a vodováhu 😂.

Člověče, tak mě napadá, jestli by tohle prošlo přes pravidla 🤔😉
 
Čtu, že problémy s kopcovitými a nerovnými odpališti mají v české kotlině hřiště od hobby až po top, čím to asi bude?
Proč by mne mělo zlobit nekvalitní/nerovná odpaliště, stačí, když kvůli této závadě na kvalitě budou poskytovat slevu na fee, např 30% , to by ovšem muselo být dané vyšší mocí, možná se toho dočkáme spojením CGF s TT a platbou na takto závadovém hřišti toto bude zohledněno při platbě vpřed.
 
Mě nevadí když na odpališti stojím malinko z kopce, ale jsem příšerně ve stresu, když mám stát do kopce a hrát driverem. Ohledně kvality plochy mě vadí jen podmáčení. Jinak to moc neřeším, leda z hlediska estetiky. ;)
 
Čtu, že problémy s kopcovitými a nerovnými odpališti mají v české kotlině hřiště od hobby až po top, čím to asi bude?
Proč by mne mělo zlobit nekvalitní/nerovná odpaliště, stačí, když kvůli této závadě na kvalitě budou poskytovat slevu na fee, např 30% , to by ovšem muselo být dané vyšší mocí, možná se toho dočkáme spojením CGF s TT a platbou na takto závadovém hřišti toto bude zohledněno při platbě vpřed.
Tak ona jsou křivá odpaliště i v království moravsko-slezkém.
Ale jinak tvůj příspěvek nechápu. Co s tím má co společného ČGF a TT?
 
po přečtení vašich příspěvků jsem se zamyslel :D:D všude kde jsem hrál nebyl u mne problém na odpališti , protože jsem si ten flek kde se postavím vždy našel .... to je pro mne na odpališti asi to nejdůležitější,mít pevný postoj...
 
  • To se mi líbí
Reactions: Ott
Jako u všeho na golfovém hřišti, do rozhodnutí o kvalitě odpališť vstupuje mnoho faktorů - jejich založení, péče o ně, půdní podmínky, povětrnostní podmínky, návštěvnost, cílová skupina,...My máme problém prakticky na všech odpalištích, takřka všude nám sedli kraje, někde se i zvláštně zvlnily uprostřed, hřišti je cca 18 let.

Případná rekonstrukce odpaliště se pak odvíjí opět od cenové politiky a jejímu kontrastu vzhledem k očekávání hráčů klientů. U "neomezených zdrojů" lze udělat v podstatě cokoli včetně kompletních travních koberců, kdy nemusíš čekat na dorost trávy.

Já osobně stavěl odpaliště 2 - pánská 6ka je v podstatě v rovině s terénem a ani po 9ti letech tu nemáme jediný problém. Naopak 2. odpaliště, zvednuté 2m nad terén se i přes opakované hutnění a rekonstrukce nedaří udržet tak, aby kraje nesedali. A zároveň je to odpaliště PARu 3, takže i udržení trvalého travního povrchu je tu problém.

A jen pro zajímavost - odpaliště 7. jamky je kompletně vyzděné (podobně jako např. na Líšnici), přesto se tu "velbloud" udělal taky.

Já rekonstrukci odpališť posouval na chvíli, kdy budeme dělat závlahu, aby se to kopalo najednou. Vše se bohužel posouvá a komplikuje, takže do toho možná zkusíme hrábnout aspoň někde a uvidíme. Bohužel je tam komplikace v tom, že než nové odpaliště zaroste, musí hrát hráči odjinud, což je často problém...
Martine prosím tě na jamce č.2 nech až do víkendu s 19 jamkou odpaliště dole :p:p má bilance za čtyři kola 2 berdíky a 2 pary :devil::devil::devil: děkuji
 
Bodejť by byla rovná, když pod zemí nejdete takovejhle bordel…

F3C7A946-49CF-4D6D-AC20-CB027578A4A0.jpeg
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom