Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Železa - přechod z grafitu na ocel

Peeter

Nováček
Ahoj,

začal jsem hrát aktivně golf na začátku minulé sezony (zelená karta), předtím sem tam nějaký ten driving, případně public hřiště. Začal jsem hrát a doposud hraju na "darovaných" železech na grafitu. Během minulé sezóny jsem se dostal z HCP 54 na 25. Přemýšlím o výměně grafitových želez za ocelové. Má to smysl? Je možné jen díky výměně za ocel například prodloužit vzdálenost při stejném švihu? Mám pocit, že se mi při švihu již hole až moc ohýbají, ale to může být jen pocit. Na začátku, když jsem pořádně nevěděl co se děje :) jsem si toho ani nevšímal. Ale po ustálení švihu s trenérem a postupném snižování HCP mám tento pocit stále více a více a chtěl bych se posunout opět o něco dále a snižovat :)

Petr
 
Asi bych doporučil si někde ty železa na oceli vyzkoušet. Moje zkušenost s grafitem ( půjčeno od kamaráda co je hraje ) je taková, že rány byli o něco málo delší a taky pocitově mi přišlo snadnější dostat míč do vzduchu.
 
urcite je to o pocitu a taky o rychlosti svihu, abys je utahl ;)
 
Chtělo by to zkusit alespoň základní fitting. Ocel oproti grafitu pravděpodobně nebude delší, ale možná přesnější.
 
Ja bych se zeptal jinak: co ti aktualne v tve hre zelezy chybi? Ohybani samo vadit nemusi... co mas za hole a kolik s tim davas (treba 7cka a hybrid ci driver)?

Mnoho lidi prechazi na zelezo, neb jim neprijde hodne hrat "zacatecnicky" grafit... nicmene tento trend a label je dnes uz myslim minulosti.
 
Ja jsem byl v podobne situaci jako ty... zacal jsem hrat se starym grafitem a pak jsem chtel nove hole. Vyzkousel jsem ocel a byl jsem s oceli delsi s mensim rozptalem podle trackmanu :)
Ale ze zacatku mne bolelo cele telo :)
 
díky za reakce. obecně mi na grafitu nic nevadí, to že by to nebylo in a nebo jen pro začátečníky mi nevadí už vůbec :) spíš se chci stále zlepšovat a postupně dokupuju vybavení. Proto mě zajímali reakce hráčů co mají určitě víc zkušeností než já. Nechtěl bych se zastavit na místě a zjistit, že kdybych vyměnil grafit za ocel, bylo by to někde úplně jinde :) Četl jsem hodně článků a vesměs všude je výsledek stejný. Grafit je ideální pro začátečníky, ženy a nebo třeba seniory, ale nikde už jsem se nedočetl takovou tu mezní hranici, kdy by mě mohla naopak ocel posunout dále a grafit by mě tam brzdil.
S ocelí jsem zatím nehrál, jen jsem zkoušel v obchodě. Pocitově značně těžší, pevnější, méně pružné, přišlo mi to celkově, že pokud bych vzal v potaz tyto vlastnosti se stejným švihem, mělo by to létat dále a přesněji, ale to jsou čistě jen mé domněnky, to neberte vážně :)
K jednotlivým holím. Dřeva aktuálně nehraju. Driver 220-230 carry. Hybrid 4 - 180 carry, 7i - 140 carry.
Železa celkem stabilní, rovné, plus mínus stejné vzdálenosti, driver taky, s hybridem zatím docela bojuju co se týče straight-draw a nebo straight-fade (nevím proč, stále zkouším). dřeva zatím nehraju vůbec.
 
díky za reakce. obecně mi na grafitu nic nevadí, to že by to nebylo in a nebo jen pro začátečníky mi nevadí už vůbec :) spíš se chci stále zlepšovat a postupně dokupuju vybavení. Proto mě zajímali reakce hráčů co mají určitě víc zkušeností než já. Nechtěl bych se zastavit na místě a zjistit, že kdybych vyměnil grafit za ocel, bylo by to někde úplně jinde :) Četl jsem hodně článků a vesměs všude je výsledek stejný. Grafit je ideální pro začátečníky, ženy a nebo třeba seniory, ale nikde už jsem se nedočetl takovou tu mezní hranici, kdy by mě mohla naopak ocel posunout dále a grafit by mě tam brzdil.
S ocelí jsem zatím nehrál, jen jsem zkoušel v obchodě. Pocitově značně těžší, pevnější, méně pružné, přišlo mi to celkově, že pokud bych vzal v potaz tyto vlastnosti se stejným švihem, mělo by to létat dále a přesněji, ale to jsou čistě jen mé domněnky, to neberte vážně :)
K jednotlivým holím. Dřeva aktuálně nehraju. Driver 220-230 carry. Hybrid 4 - 180 carry, 7i - 140 carry.
Železa celkem stabilní, rovné, plus mínus stejné vzdálenosti, driver taky, s hybridem zatím docela bojuju co se týče straight-draw a nebo straight-fade (nevím proč, stále zkouším). dřeva zatím nehraju vůbec.

Ono jde jeste o to, jaky grafit - nevime co vlastne hrajes.
Dnes uz ta rovnice grafit = zacatecnici urcite neplati jako driv. Naopak, moderni grafit muze mit i lepsi vlastnosti nez ocel: umi se vyrobit dostatecne tuhy a zaroven se krouti jen tam, kde je chteno. Naopak to nejde, neb ocel proste nejde udelat tak mekka a lehka, jak se hodi pro pomaly svih.
Z tech vzdalenosti bych se urcite pokusu s oceli nebal. Jen to neprehnat s vahou a flexi... s oceli se clovek vice nadre, takze muze byt pak problem. Rovnez dostane vice zabrat ruka.
Osobne bych menil v pripade, ze vim proc tak cinim. Zlepsovat = hrat mene ran, coz musis vedet sam, zda je to o zelezech nebo wedgich, putteru...
Nicmene "chci nova zeleza" je taky legitimni duvod. :D
 
Honza mě předběhl.
Dříve to bylo zhruba jak píšeš. Dneska jsou k dostání i velmi tuhé a těžké grafity (tzn. pro někoho pozitivní vlastnosti ocelových shaftů), ale jsou šetrnější k tělu. Určitě jsou však finančně nákladnější než odpovídající ocelové shafty. Naopak existuje i mnoho lehkých a relativně měkkých ocelových shaftů... V neposlední řadě existují i kombinované ocelovo/grafitové shafty, např. od společnosti Steelfiber.

Úvodní otázka je jak jinak než o penězích - kolik chceš do toho investovat (je nejspíš jisté, že jako většina lidí cílíš na nejlepší poměr cena/výkon - ale i tento poměr má každý člověk jinde) - je tedy potřeba si říct jasnou částku a od té se odpíchnou (nemusíš ji, ale říkat nám :)).
Další otázka je - jaký grafitový shaft máš teď a jak jsou ty darované hole staré. Grafit podléhá rychleji zkáze než ocel, takže pokud jsou ty hole už staršího data - je dost možné, že ty grafity už nemají takové vlastnosti jak měli.
Vzdálenosti carry co píšeš jsou docela ok - lítají ti ty rány se stávajícím grafitem vysoko a nebo nízko?
Další otázka - jak si na tom fyzicky. Sportovec? Fyzické/zdravotní omezení týkající se zad/loktů/ramen?
...atd, atd...

Pokud se budeme bavit o kategorii "standardních" shaftů - tzn. těch které výrobci běžně dávají v základu na své hole (tzn. žádné speciální příplatkové ocele a grafity) tak obecně při stejném výrobci holí a stejné tuhosti nejspíš bude platit následující (ale nemusí to platit na 100% - zásadní je, zdali jsou pro hráče dané vlastnosti shaftu - tuhost, torze, kickpoint - vhodné):

Ocel:
Vždy těžší, pevnější a odolnější. Hole nejspíš o chlup kratší. Více dostává zabrat tělo. Rány jsou nižší a lehce kratší, ale přesnější, především při hře z husté trávy, kdy nedochází k takovému zkrutu (torze) shaftu...

Grafit:
Lehčí, šetrnější k tělu, při stejné tuhosti pružnější. Rány jsou obecně vyšší, ale při hře z horších pozic hrozí více nepřesností díky vyšší torzi grafitu.

V dnešní době je opravdu nejrozumnější si nechat udělat fitting - je to poměrně dostupné a nijak závratně drahé. Pozor - mluvíme zde o fittingu, nikoliv o tom, že si vyzkoušíš pár různých holí na demo dnu nějakého výrobce - to ti samozřejmě může také pomoct v rozhodování, ale dobrý fitting se zkušeným fitterem jsou dle mého názoru dobře investované peníze, pokud už aspoň trošku konzistentně zasahuješ míč...

Obecně jestli se chceš zlepšovat - aniž bych znal tvou hru - zlepšuj krátkou hru (wedge, putter) a budeš nosit lepší čísla, bez ohledu na to, jaká máš železa, driver a auto na parkovišti;-)...

Ale abys neřekl, tak mé konkrétní doporučení - pokud s grafitem hraješ solidní kopce (žádné přízemní plazivky), pokud tě nebolí záda a lokty a jsi normální chlap, který se mimo golf občas pohne i jinde, tak si pořiď ocelové shafty. Ztráta délky bude malá, možná žádná - především ale budeš přesnější, hlavně z rafu a v kratších železech budeš mít "víc citu". Hole ti víc vydrží, protože ocel není tak křehká a časem neztrácí vlastnosti tolik co grafit...

A na úplný závěr - není to tak dlouho co jsem (trošku skepticky) zkoušel nějaké supermoderní grafitové shafty na železa - které měli pro mne odpovídající tuhost, váhu a kickpoint. Navíc měli minimální torzi a především poskytovali skvělý pocit při zásahu podobně jako ocel. A musím říct, že to byl úžasný zážitek, rány krásné s o hodně menší námahou než s ocelí, směrově stabilní i z rafu... Takže bych klidně z fleku přešel na grafit po 10 letech s ocelí...
Jediný problém - 1 ks pouze shaftu na železo = 4000,- !!! tož tak...
 
A na úplný závěr - není to tak dlouho co jsem (trošku skepticky) zkoušel nějaké supermoderní grafitové shafty na železa - které měli pro mne odpovídající tuhost, váhu a kickpoint. Navíc měli minimální torzi a především poskytovali skvělý pocit při zásahu podobně jako ocel. A musím říct, že to byl úžasný zážitek, rány krásné s o hodně menší námahou než s ocelí, směrově stabilní i z rafu... Takže bych klidně z fleku přešel na grafit po 10 letech s ocelí...
Jediný problém - 1 ks pouze shaftu na železo = 4000,- !!! tož tak...

Ja tedy hraji uplne prd... ale zkusenost v tomto mam obdobnou. Zkousel jsem si Calla Apex Forged Pro 16 na tusim UST Mamiya Recoil 760... a fakt jsem koukal. Podotykam, ze Callaway jako znacku nemam moc rad.
 
Btw. diky za tema, resim podobne. Naopak ja kvuli kloubum a namaze uvazuji jit do grafitu, ale financne musim pockat, az trochu usporim. Byt oceli dam jeste sanci, ale moc to nevidim, no. Telo mam jen jedno a z ruznych sportu na ruznych mistech zhuntovane.

Btw. @doktordee jako singlista sel tusim z oceli na grafit, tak snad poreferuje, co ho k tomu vedlo a podeli se o pocity. Pripadne jukni na sekci WITB.
 
díky za vyčerpávající odpovědi. Co se týče značky holí, jsou to ProKennex (3-PW), bohužel tento přesný typ nemůžu skoro nikde na netu najít, takže kdo ví jak to bude s kvalitou. Stáří odhaduju cca na 6 let. (je to moc?). Jen já jsem s nima prozatím zahrál cca 60 her. Rány jsou poměrně vysoké, rozhodně vyšší než od kolegy s ocelí a HCP 30, ale to asi těžko porovnávat :) Moje fyzická kondice je podle mě nadprůměrná. Hokej 2x týdně, 2x týdně posilovna, do toho sem tam běh a golf :) lokty, záda v pořádku, kolena špatný, ale odoperovaný, takže nyní v pořádku taky. Novou wedge zvažuju taky, respektive vyměnit alespoň stávající otřískanou SW :) takže mě zajímalo, jestli to neobměnit oboje naráz. Dá se cenově s nějakým průměrným setem želez + jedna wedge vejít do 10 000? Případně můžete mi doporučit nějaký set vhodný pro můj HCP kolem těch 25?

EDIT:
na http://www.clubhousegolf.co.uk jsem našel "Cobra FLY-Z XL Golf Irons" 5-SW za 250 liber. Bohužel neznám kvalitu této řady, ale tahle cena mi přijde víc než dobrá :)
nebo "Cobra FLY-Z Golf Irons Black" za 300. 5-SW
 
Upraveno:
díky za vyčerpávající odpovědi. Co se týče značky holí, jsou to ProKennex (3-PW), bohužel tento přesný typ nemůžu skoro nikde na netu najít, takže kdo ví jak to bude s kvalitou. Stáří odhaduju cca na 6 let. (je to moc?). Jen já jsem s nima prozatím zahrál cca 60 her. Rány jsou poměrně vysoké, rozhodně vyšší než od kolegy s ocelí a HCP 30, ale to asi těžko porovnávat :) Moje fyzická kondice je podle mě nadprůměrná. Hokej 2x týdně, 2x týdně posilovna, do toho sem tam běh a golf :) lokty, záda v pořádku, kolena špatný, ale odoperovaný, takže nyní v pořádku taky. Novou wedge zvažuju taky, respektive vyměnit alespoň stávající otřískanou SW :) takže mě zajímalo, jestli to neobměnit oboje naráz. Dá se cenově s nějakým průměrným setem želez + jedna wedge vejít do 10 000? Případně můžete mi doporučit nějaký set vhodný pro můj HCP kolem těch 25?

EDIT:
na http://www.clubhousegolf.co.uk jsem našel "Cobra FLY-Z XL Golf Irons" 5-SW za 250 liber. Bohužel neznám kvalitu této řady, ale tahle cena mi přijde víc než dobrá :)
nebo "Cobra FLY-Z Golf Irons Black" za 300. 5-SW
Do deseti se vejít určitě dá.. Ale litr bych ubral a zajel do golfgear na fiting želez a máš vystatráno (teoreticky...:):)), hlavně si tě tam rozeberou do šroubku, základní parametry+rychlost hole a pod.. Pak se na tom dá stavět, aspoň něco o svém švihu budeš vědět...
 
díky za vyčerpávající odpovědi. Co se týče značky holí, jsou to ProKennex (3-PW), bohužel tento přesný typ nemůžu skoro nikde na netu najít, takže kdo ví jak to bude s kvalitou. Stáří odhaduju cca na 6 let. (je to moc?). Jen já jsem s nima prozatím zahrál cca 60 her. Rány jsou poměrně vysoké, rozhodně vyšší než od kolegy s ocelí a HCP 30, ale to asi těžko porovnávat :) Moje fyzická kondice je podle mě nadprůměrná. Hokej 2x týdně, 2x týdně posilovna, do toho sem tam běh a golf :) lokty, záda v pořádku, kolena špatný, ale odoperovaný, takže nyní v pořádku taky. Novou wedge zvažuju taky, respektive vyměnit alespoň stávající otřískanou SW :) takže mě zajímalo, jestli to neobměnit oboje naráz. Dá se cenově s nějakým průměrným setem želez + jedna wedge vejít do 10 000? Případně můžete mi doporučit nějaký set vhodný pro můj HCP kolem těch 25?

EDIT:
na http://www.clubhousegolf.co.uk jsem našel "Cobra FLY-Z XL Golf Irons" 5-SW za 250 liber. Bohužel neznám kvalitu této řady, ale tahle cena mi přijde víc než dobrá :)
nebo "Cobra FLY-Z Golf Irons Black" za 300. 5-SW

Ja bych v clubhousu kouknul i na Cobru F6, Calla X2 nebo nejspise Mizuno EZ Forged. Vse za 299 GBP. ;)
Jinak dobre nove hole za malo penez v cz jsou Cleveland CG16. Tusim ze se vyprodavaji za 6K.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom