Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Záhada správného kouzla v putteru

JirMar

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Mareček
Klub
Golf Hostivař
HI (HCP)
50,1
Většina golfistů sleduje nové kosmické technologie driverů a fairwayových dřev či přemýšlí nad setem želez, které by jim přidaly vzdálenost a přesnost při ranách do greenu. Je to pochopitelné, tyto hole mají velké, barevné reklamy, k nesčetným možnostem nastavení loftu a těžiště potřebujete manuál a taky vypadají velice atraktivně. Stará moudrost ale praví, že nejdůležitější holí ve vašem bagu je putter. Jak si všem vybrat ten správný, to je pravá magie.

19.jpg


KAŽDÁ HŮL ZAČÍNÁ RUKAMA

Možná byste čekali, že začneme popisováním různých druhů putterů. Ne, začneme hezky od začátku, tedy od vás hráčů. Dá se říci, že u každé golfové hole existuje cosi jako ideální učebnicový švih, který pak u každého obsahuje určité více či méně funkční individuální odchylky. U putteru ale v podstatě nic takového není, způsob jeho používání by se, v jinak konzervativním světě golfových tradic, dal označit za čirou anarchii. Možností, jak si k míči stoupnout je celá řada (pokud nestojíte čelem k jamce), stejně jako způsobů jak hůl uchopit a taky, jak s ní švihnout. Každý golfista si pak hledá svůj ideál, který mu přináší největší sebevědomí a taky nejlepší výsledky.

ŽILETKA, MALLET

Z toho plyne, že puttery mají celou řadu naprosto odlišných podob tak, aby dokázaly vyhovět velkému množství různých přístupů ke hře. Velmi zjednodušeně by se pak daly rozdělit do dvou základních kategorií, které se ale různě prolínají. První z nich je klasická žiletka, tedy cosi jako kladívko s dlouhou násadou anglicky nazývaná blade. Další kategorií jsou mallety, které mají zadní stranu hlavy protaženou a rozšířenou pro lepší míření.

Blade v Mallet.jpg


MÍŘENÍ, MÍŘENÍ A ZASE MÍŘENÍ

Co si ale vybrat? Úkolem putteru je poslat míč po zemi v linii, která vede k jamce. Proto je důležité, abyste jím byly schopni míč poslat rovně, tedy kolmo k líci hole. K tomu vám mohou pomoci nejrůznější zaměřovací pomůcky, jako linky či kruhy vyznačené přímo na hlavě putteru. Výrazná mířidla mají rádi jak amatéři, tak i řada profesionálů. Pokud jste navíc začátečníci, dejte přednost váhově těžším modelům, které mají větší setrvačnost, a tedy nejsou tak citlivé na pohyby zápěstí, které by mohly hlavu hole vychýlit z ideální dráhy.

ROVNĚ ČI DO OBLOUKU?

Aby toho nebylo málo, někteří hráči preferují s putterem švihat tak, že při nápřahu se jim mírně líc hole otevírá a při prošvihu k míči zase zavírá. Tedy švihají do mírného oblouku. Jiní zase raději při nápřahu i prošvihu pocitově kopírují rovnou linii přímo k míči. Pro ty první lépe slouží putter,y jejichž hlava je k násadě, tedy šaftu, uchycená na jejím kraji. Ti druzí zase preferují uchycení shaftu vprostřed hlavy hole. Jaký styl se bude hodit vám, záleží jen na vás, vašich zkušenostech a pocitech. Ze začátku je proto dobré vyzkoušet putterů několik a vybrat ten, se kterým se cítíte nejlépe.

OD KLENOTŮ PO BAZAR

I když se ceny putterů mohou pohybovat až v řádech desetitisíců, rozhodně nezoufejte. Už se stalo, že profík vyhrál turnaj s putterem, který chvíli před tím koupil v bazaru. Puttery se často i dědí a platí u nich, že rozhodně s věkem neztrácejí na kvalitě. Skvělý putter můžete koupit z druhé ruky i za pár stovek, zvlášť pokud už přesně víte, co chcete pořídit. Jinak vám se základním výběrem rádi pomohou v každé slušné golfové prodejně.
 
Upraveno moderátorem:
Nejlepší na tom je, že v podstatě typů putterů je snad milión a přitom vlastně nejde o nic jiného, než jen přinutit ruce, aby tím prodlouženým klackem s určitou pravidelností pohnuly míčkem o pár metrů dopředu. Narozdíl od jiných holí se tady dle mého názoru maximálně stírá rozdíl mezi drahou a levnou holí.
 
Upraveno:
Souhlas. Mezi hráčem a putterem musí prostě přeskočit jiskra:p:D.
A když jsme u toho ... poraďte kde v Praze (nebo i jinde) maj největší výběr putterů k vyzkoušení přímo na krámě ... potřebuju se zamilovat:p. Už jsem to psal v jiném vláknu, na pohled se mi hrozně líbí puttery Odyssey 2ball, ale to nemusí znamenat, že se budou líbit rukám...o_O
 
Souhlas. Mezi hráčem a putterem musí prostě přeskočit jiskra:p:D.
A když jsme u toho ... poraďte kde v Praze (nebo i jinde) maj největší výběr putterů k vyzkoušení přímo na krámě ... potřebuju se zamilovat:p. Už jsem to psal v jiném vláknu, na pohled se mi hrozně líbí puttery Odyssey 2ball, ale to nemusí znamenat, že se budou líbit rukám...o_O
Já vybíral a koupil v Golfarts na Praze 7, před cca 4 roky, měli dlouhej patovací koberec a víc než slušný výběr putterů. Mám to asi 200 m z práce, tak kdybys chtěl, omrknu značky a počet putterů k vyzkoušení a dám vědět ;)
 
Souhlas. Mezi hráčem a putterem musí prostě přeskočit jiskra:p:D.
A když jsme u toho ... poraďte kde v Praze (nebo i jinde) maj největší výběr putterů k vyzkoušení přímo na krámě ... potřebuju se zamilovat:p. Už jsem to psal v jiném vláknu, na pohled se mi hrozně líbí puttery Odyssey 2ball, ale to nemusí znamenat, že se budou líbit rukám...o_O

2 ball byl muj prvni putter :) ale jiskra neskocila.
Mam Scotaka Golo 3.
Vybiral a zkousel jsem golfprofi P4.
 
Nejlepší na tom je, že v podstatě typů putterů je snad milión a přitom vlastně nejde o nic jiného, než jen přinutit ruce, aby tím prodlouženým kluckem s určitou pravidelností pohnuli míček o pár metrů dopředu. Narozdíl od jiných holí se tady dle mého názoru maximálně stírá rozdíl mezi drahou a levnou holí.

To si nemyslim. Mám dle mého poměrně drahou hůl a pocit při trefení míčku je prostě zcela jiný než u odlitku za několik tisíc...Tím samozřejmě neříkám, že je z nějakého důvodu lepší nebo horší:).
 
Já vybíral a koupil v Golfarts na Praze 7, před cca 4 roky, měli dlouhej patovací koberec a víc než slušný výběr putterů. Mám to asi 200 m z práce, tak kdybys chtěl, omrknu značky a počet putterů k vyzkoušení a dám vědět ;)
To bys byl hodnej:)
 
To si nemyslim. Mám dle mého poměrně drahou hůl a pocit při trefení míčku je prostě zcela jiný než u odlitku za několik tisíc...Tím samozřejmě neříkám, že je z nějakého důvodu lepší nebo horší:).
Odlitek za několik tisíc se jako považuje za levnej putter? :confused::D

Jinak hraju Odyssey 2-ball jako oku mnohem více lahodící variantu než moje první plechovka. A jako ta vložka tam asi znát je, jen ruce to nechtěj pochopit :D
 
Odlitek za několik tisíc se jako považuje za levnej putter? :confused::D

To jsem někde řekl?:)
 
Já vybíral a koupil v Golfarts na Praze 7, před cca 4 roky, měli dlouhej patovací koberec a víc než slušný výběr putterů. Mám to asi 200 m z práce, tak kdybys chtěl, omrknu značky a počet putterů k vyzkoušení a dám vědět ;)
Já nedávno vybíral tamtéž, asi hodinu a půl, výběr je opravdu slušný, pokud nechceš nějakou raritu.
 
Dík za doporučení. Zítra mám zrovna cestu do Prahy tak se zastavím v Golfarts.
 

Přílohy

  • IMG_20170912_181436.jpg
    IMG_20170912_181436.jpg
    109 KB · Zobrazení: 573
  • IMG_20170912_181444.jpg
    IMG_20170912_181444.jpg
    111,3 KB · Zobrazení: 558
  • IMG_20170912_181452.jpg
    IMG_20170912_181452.jpg
    87,2 KB · Zobrazení: 559
  • IMG_20170912_181500.jpg
    IMG_20170912_181500.jpg
    131,9 KB · Zobrazení: 602
  • IMG_20170912_181507.jpg
    IMG_20170912_181507.jpg
    142,5 KB · Zobrazení: 562
  • IMG_20170912_181514.jpg
    IMG_20170912_181514.jpg
    142,2 KB · Zobrazení: 548
Pánové, nechci Vám do toho kafrat, ale článek o prdu, navíc bez vědomostí, nechte si ten putter fitnout. Bude to lepší.
 
Pánové, nechci Vám do toho kafrat, ale článek o prdu, navíc bez vědomostí, nechte si ten putter fitnout. Bude to lepší.
Uvažovala jsem o tom když jsem dostala poukaz na fiting k pojistce. Jenže jsem si pozdě vsimla, že platí jen do konce srpna.:eek: Popravdě si nedokážu představit jak bych vybírala mezi desítkami patrů. Radši bych se nechala nasměrovat.
 
Za mě článek až tak k prdu není. Dost lidí možná díky němu zjistí, že existuje nějaké vyvážení a měli by na něj brát ohled.

Mallet je spíše pro lepší stabilitu než míření.

A fitting, vyjma základního, holí které se ti nelíbí, navíc když máš každý švih originál, jsou jen vyhozené peníze. A souhlasím - u patru je jiskra velmi velmi důležitá. Jako u všech holí. Prostě musí bavit. U hry na naší úrovni jde především o tu zábavu. Že. [emoji6]
 
Za mě článek až tak k prdu není. Dost lidí možná díky němu zjistí, že existuje nějaké vyvážení a měli by na něj brát ohled.

Mallet je spíše pro lepší stabilitu než míření.

A fitting, vyjma základního, holí které se ti nelíbí, navíc když máš každý švih originál, jsou jen vyhozené peníze. A souhlasím - u patru je jiskra velmi velmi důležitá. Jako u všech holí. Prostě musí bavit. U hry na naší úrovni jde především o tu zábavu. Že. [emoji6]
Když má něco centershaft, tak to neznamená, že to musí chodit stále kolmou lící k cíli. Tolik k tomu, že ten článek je k prdu. Jiskra, jak tomu říkáte, jde spíše pocitem přes ruce. Každý máme svůj puttovací úder, proto je dobré, když při výběru putteru bude mít slovo trenér.
 
Stačilo tedy opravit, upřesnit a ne hned psát, že je to k prdu. Trenér by měl poradit. Ne nařizovat. A ne každý golfista by měl dogmaticky poslouchat trenéra. Stejně každý říká něco jiného [emoji23][emoji23][emoji23]
 
Stačilo tedy opravit, upřesnit a ne hned psát, že je to k prdu. Trenér by měl poradit. Ne nařizovat. A ne každý golfista by měl dogmaticky poslouchat trenéra. Stejně každý říká něco jiného [emoji23][emoji23][emoji23]
Není to jediná zavádějící informace z článku. To je totiž tak, když si pisatel dostatečně nevytěží zdroje, tak to pak bývá k prdu. A přepisovat článek opravdu nebudu. PS: Nic nenařizuji a trénink u mne je dobrovolný.
 
@Yahuu: Každý má jistě právo na názor, nicméně článek k prdu není a na tomto fóru má své místo.

Je určen pro naprosté začátečníky, stejně jako celý seriál článků s příznačným názvem "Příručka golfového zelenáče" od @JirMar, což splňuje a kladných reakcí má celý seriál relativně dost a měl již i na Levném golfu, odkud je převáděn postupně sem. Najít další pokročilé a zpřesňující informace není pro nikoho jistě na internetu problém, bohužel na jamce se zatím takovéto články nevyskytují, že by to bylo nějaké zázračné know how, kteří odborníci si drží pro sebe a nechají si jej zaplatit? Nicméně, dají se najít v jiných periodikách, kteří mají placené autory, redaktory, golfisty - lidi golfem se živící. Úroveň tohoto článku informací vnímám naprosto jako dostatečnou pro velkou skupinu občasných golfistů, kteří sem tam si jdou někam zaplácat - což jistě tvá cílová skupina není a jsem přesvědčen, že většina místních zaměření a smysl článku pochopila - bez potřeby ho hanit. Stejně ale platí, že pokud v diskusi se objeví něco konstruktivního, tak určitě autor to do článku vhodně doplní, nemyslím si, že by si Jirka stejně jako jiní autoři mysleli, že jsou dokonalí a že na něco nemohli zapomenout nebo napsat nepřesně.

Vytvořit bez jakéhokoli nároku na zisk a podělit se o své "know how" a pocity nezištně bez primární vidiny budoucího zisku a klientů je to, kvůli čemu jamka vznikla - a každý, kdo to vnímá obdobně, je na jamce srdečně vítán, stejně jako jeho články.
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom