Zábor veřejného prostranství pro golfový trénink

requo

admin
Tým 19.jamky
6.2.2016
3,896
2,210
123
37
Praha 6
www.19jamka.cz
Jméno
Michal Šatal
Objevila se mi určitá varianta na trénování golfu (krátké hry, čípování, patování atp) v prostorách veřejných parků. Nedaří se mi úplně dohledat, jak to s těmito zábory je. Hypotetická představa - např. před letohrádkem Hvězda je v Praze ohromný prostor, kde se pouští draci, prohánějí psi atp. Asi dvakrát jsem tam loni trénoval cca 20 - 30 metrů dlouhé rány, z malého koberečku do obručí a k různým cílům. Bylo to fajn, takový piknikový trénink. Napadlo mě, že kdyby takhle bylo lidí víc... odkdy je toto nějaká aktivita, kterou je potřeba nahlásit a řešit?

Když si lidi hází s talířem, hrajou fotbal atp, tak to taky nikdo neřeší... byť je to pravidelné?

requo

admin
Tým 19.jamky
6.2.2016
3,896
2,210
123
37
Praha 6
www.19jamka.cz
Jméno
Michal Šatal
No, těch možných prostor je víc, Ladronka byl jen příklad. Neřeším teď vhodnost/nevhodnost konkrétního terénu, ani žádnou konkrétní akci.

Zajímá mě, od kdy si může člověk jít na plochu veřejného prostranství zahrát jen tak a od kdy se jedná o nějakou aktivitu, která má být ohlašovaná/registrovaná, zpoplatněná? Asi dokážu vnímat, že když by si tam někdo postavil stan/altánek, tak už je to komerční a hlášeno být musí. Když ne? Sem tam vidím trénovat různé sportovní kluby - trénink jógy, různé cvičení v přírodě atp. Kde je ta hranice, kdy se to neřeší?

RobertSlajs

Mazák fóra
13.1.2017
827
810
103
Jméno
Robert Šlajs
Zde text městské části Praha 6:
Povolení k užívání (záboru) veřejného prostranství v zeleni se vydává z následujících důvodů: umístění stavebního zařízení, reklamního zařízení, zařízení lunaparků a jiných obdobných atrakcí, zařízení cirkusů, zařízení sloužící pro poskytování služeb, pro potřeby filmových a televizních děl, kulturní a sportovní akce, výkopové práce, umístění dočasných staveb sloužících pro poskytování prodeje a služeb, reklamní akce.

Veřejné prostranství je z podstaty veřejné, mám tedy za to, že trénovat si tam můžeš jak chceš, pokud nepoškozuješ zeleň. V takovém případě se dle mého nejedná o sportovní akci, tou by bylo až mistrovství 19. jamky v čipování. Samozřejmě za předpokladu, že bys pro takovou akci potřeboval zabrat veřejné prostranství, aby ti tam necourali lidi.

slavek

Nováček+
5.1.2018
20
31
13
Praha a okolí
Jméno
Slávek
Nepřímo k tématu.
Ono obecně je golf jeden z těch nebezpečnějších sportů na to, aby se provozoval někde takhle veřejně. Samozřejmě záleží na době, kdy by tam jednotlivec nebo i skupina trénovali, ale třeba ve špičce na Ladronce, kde je k vidění totální mix - brusle, kola, běh, lidi, psi, kočárky atp. bych ani čipovat nechtěl :)

K tématu
pokud nepoškozuješ zeleň
Třeba rána 30 metrů, už může (i nemusí) být doprovázena hezkým řízkem. Je to ničení zeleně (i když ho vrátím)?

Osobně takhle preferuju míň exponované plochy, než přímo parky, které jsou koncipované pro to, aby se tam koncentroval zmiňovaný mix lidí :) Jednak je na to hraní klid, druhak se minimalizuje šance, že bych někoho ohrozil, protože občas to prostě ulítne :D

Marta

Mazák fóra
22.2.2016
940
618
103
Jméno
Marta N.
Já bych řekla, že největší nebezpečí (nebo diskomfort pro hráče) je to, že v takovém veřejném parku prostě někoho trefíš. Asi nic proti ničemu, jít tam čipovat, klidně i ve skupince, ale aby se tam nepromenádovali ostatní návštěvníci bude těžko zajistitelné, nebo ještě hůře, že ti náhle někdo vleze do rány. Tam bych viděla největší problém. Kdo jste někdy hráli na Hrádku (u Nechanic), kde je hřiště přímo v zámeckém parku a po ferveji se vám producírují turisté a fotí si v klidu zámek, nebo babička si posadí malé vnouče na kraj vyvýšeného greenu a vysypává děcku písek z botiček - ví o čem píšu.

Marta

Mazák fóra
22.2.2016
940
618
103
Jméno
Marta N.
No a když už to budeš chtít nějak "oplotit", nějak prostě zamezit, aby se tam ty lidi neproducírovali, pak už to budeš muset asi fakt řešit jako nějaký "zábor"...

RobertSlajs

Mazák fóra
13.1.2017
827
810
103
Jméno
Robert Šlajs
Třeba rána 30 metrů, už může (i nemusí) být doprovázena hezkým řízkem. Je to ničení zeleně (i když ho vrátím)?
Asi bys měl zajistit, aby po akci prostranství zůstalo v původním stavu, takže dle mě je to ničení zeleně. @requo psal, že si nosí podložku, tam to bude OK.

RobertSlajs

Mazák fóra
13.1.2017
827
810
103
Jméno
Robert Šlajs
Kdo jste někdy hráli na Hrádku (u Nechanic), kde je hřiště přímo v zámeckém parku a po ferveji se vám producírují turisté a fotí si v klidu zámek, nebo babička si posadí malé vnouče na kraj vyvýšeného greenu a vysypává děcku písek z botiček - ví o čem píšu.
Párkrát jsem tam hrál, tam je opravdu další výzva nikoho netrefit. Obzvláště pak na 3. a 4. jamce.

requo

admin
Tým 19.jamky
6.2.2016
3,896
2,210
123
37
Praha 6
www.19jamka.cz
Jméno
Michal Šatal
Tak mám odpověď z Prahy 6:

---
pokud si chcete v malé skupince lidí zasportovat či zahrát nějakou hru, tak
samozřejmě můžete. Na předpolí Obory Hvězda je veliká travnatá plocha,
která je hojně k takovýmto účelům využívána. Všechny větší akce, akce pro
veřejnost, případně stánky či jiné se řeší záborem plochy včetně vybírání
poplatku za užívání veřejného prostranství.
---

Takže to v podstatě chápu obdobně. Pokud je to free - tak v podstatě možno využívat. Pokud je to komerční a určeno jako reklama pro kolemjdoucí, už by se mělo platit. Plus minus. :) Samozřejmě neničit atp.

Členové online

Nikdo tu teď není.

Statistiky fóra

Vlákna
1,516
Členové
385
Nejnovější uživatel
Coula

Různé užitečné odkazy

Zpravodaj 19.jamky

Novinky, akce a zajímavosti 19.jamky přímo na e-mail! Ať vám nic neuteče!

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU
...nebo viz VÍCE INFO