Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Vyrovnání v jamkovce - tipy, názory

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Golf je jeden z mála sportů, který umožňuje vedle sebe postavit kvalitativně lepšího a horšího hráče - díky jejich HI. Každý tak hraje na rány v podstatě proti sám sobě - výsledky jsou pomocí určitých mechanismů vzájemně porovnatelné a přenositelné (díky normování hřišť). Při hře na jamky máme možnost hrát plně bez vyrovnání, resp. na férovku - tady a teď, tak jak to leží, nebo s vyrovnáním. Způsobů vyrovnání je celá řada - zpravidla vedou ke snaze "horšímu" hráči dát nějaké rány na některých jamkách navíc. Téma komplexní, pár bodů k zamyšlení a nakopnutí diskuse:

Přemýšlejme o skupině (dvojici) s významně rozdílnými HI, kteří se sejdou na společné akci (zápase):
  • co si o vyrovnání HI myslíte?
  • jaké způsob vyrovnání vám přijde ze všech možných úhlů nejlepší?
  • je nějaký způsob vyrovnání, který vám přijde vyloženě špatný (praxe, z doslechu)
  • konkrétní typy, které jsem zaregistroval:
    • vyrovnání 1/2, 2/3, 5/8 rozdílu
    • omezení HI na 36
    • hrací vs klasický HI
    • max. 1 rána na jamku
    • vyřadit z vyrovnání 3-pary
atp.
 
- jamkovka soutěžní by měla mít 2 základní podmínky, stejná odpaliště a bez vyrovnání
- v jamkovce "o kafe" je podle mne nejlepší způsob vyrovnání ten, ke kterému se stylem pokus/omyl léty dostlali ve Firemní lize časopisu Golf. Jedná se o formu polovičního vyrovnání. Oběma hráčům se přesný HI ( maximálně ale 36 ) vydělí dvěma a zaokrouhlí na celé číslo. To je počet ran, které oba hráči dostanou k dobru celkem. Tyto rány dostávají hráči na jamkách od nejobtížnější k nejlehčí ( dle indexu obtížnosti na skorkartě ). Zajímavé je to v tom, že na nejtěžších jamkách mají obvykle ránu navíc oba dva, takže se rány navzájem vlastně vyruší a rány navíc tak dostává horší hráč na jamkách snazších. Tento systém mám vyzkoušený a vede obvykle k vyrovnaným jamkovkám.

Příklad - Hráč A - HI 12,4, Hráč B HI 25,0. Po vydělení HI dvěma a zaokrouhlení mají hráči pro účel jamkovky - A má HI 6 a hráč B má HI 13. Hráč A tedy dostane ránu k dobru na jamkách s indexem obtížnosti 1 až 6, Hráč B na jamkách 1 až 13. Protože na jamkách 1 až 6 mají ránu k dobru oba, rána se vyruší a hráč B má tak v reálu k dobru celkem 7 ran na jamkách s indexem 7 až 13.
 
přesný HI

myšleno HI hráče, nebo hrací HI hráče pro konkrétní hřiště (+ odpaliště)?
 
Moje zkušenost… hraji s klientama na hřišti obě soutěže, na rány i na jamky zároveň… na rány s plným vyrovnáním, na jamky s plným vyrovnáním, jamkovku většinou prohraju, na rány vyhraju, takže win-win, občas se stane, že vyhraju oboje, občas že prohraju oboje… ale pokud vím, že klient hraje výrazně lépe, než na svůj oficiální hcp, tak řeším spíš jeho průměrné score….
 
myšleno HI hráče, nebo hrací HI hráče pro konkrétní hřiště (+ odpaliště)?
Golf používal přesný HI ( bez zohlednění obtížnosti hřiště). Odpaliště měli daná. Nicméně varianta s hracím HI, se zohledněním konkrétního hřiště mi přijde možná i lepší. Princip lze použít u obou variant. My tento systém používáme spíše jako nástřel kolik ran se má dát navíc, pokud si někdo uhádá ránu navíc, jeho plus. Pokud ale ránu navíc přidáme, tak ji dáváme opět podle indexu obtížnosti. Výhoda indexů je totiž i v tom, že rány navíc nejdou ( obvykle) za sebou a hlavně je pořadí jasně dané a nemusíme se dohadovat, kam rány přidělit...
 
@wasp: indexace jamek je jasná. Taky tak, že stejných důvodu.

Jak u čtyřher? Trochu mi přijde nevýhoda (především u fourball, ale i případně Texasu) u triparu příliš významná. Nemám na to zatím máme stanovisko, ale pokud vyjdou třípary na hřišti jako jamky s větší obtížnosti, tak se tam ta výhoda poměrně silně dubluje.

Jinak "vykrátit" vzájemně jamky k dobru mi přijde zajímavé, díky za tip. :)
 
@wasp: indexace jamek je jasná. Taky tak, že stejných důvodu.

Jak u čtyřher? Trochu mi přijde nevýhoda (především u fourball, ale i případně Texasu) u triparu příliš významná. Nemám na to zatím máme stanovisko, ale pokud vyjdou třípary na hřišti jako jamky s větší obtížnosti, tak se tam ta výhoda poměrně silně dubluje.

Jinak "vykrátit" vzájemně jamky k dobru mi přijde zajímavé, díky za tip. :)
Ta firemní liga, ze které jsme to převzali je čtyřhra, fourball. Princip je ten, že se se všem 4 hráčům přepočítá HI podle výše uvedeného principu. No a pak někdo má na jamce jamku k dobru někdo ne. Tým hráčů AaB hraje proti CaD. Jediným hráčem, který má na jamce ránu k dobru je B. Všichni zahrají 5 ran, jamku vyhrál tým AB, protože B měl tu ránu k dobru ( tedy hrál po přepočtu 4). Foursome jsem takto nehrál, ale ten je vlastně ekvivalentem singlu. Takže by se nejdříve stanovil HI týmu ( průměr HI), a pak se postupovalo stejně jako by to byla jamkovka singlu.
 
Ta firemní liga, ze které jsme to převzali je čtyřhra, fourball. Princip je ten, že se se všem 4 hráčům přepočítá HI podle výše uvedeného principu. No a pak někdo má na jamce jamku k dobru někdo ne. Tým hráčů AaB hraje proti CaD. Jediným hráčem, který má na jamce ránu k dobru je B. Všichni zahrají 5 ran, jamku vyhrál tým AB, protože B měl tu ránu k dobru ( tedy hrál po přepočtu 4). Foursome jsem takto nehrál, ale ten je vlastně ekvivalentem singlu. Takže by se nejdříve stanovil HI týmu ( průměr HI), a pak se postupovalo stejně jako by to byla jamkovka singlu.

Už rozumím, díky. To je moc pěkný postup! 👍
 
... říká PRO ...
Jsem pro vyrovnání u čehokoliv. Texas, rány atd... Ale jamkovka je formát hry, kdy je to prostě bullshit. Kolikrát se stane, že jamkovku vyhraje papírově mnohem "slabší" hráč. Jamkovka je nevyspitatelná.
 
Jsem pro vyrovnání u čehokoliv. Texas, rány atd... Ale jamkovka je formát hry, kdy je to prostě bullshit. Kolikrát se stane, že jamkovku vyhraje papírově mnohem "slabší" hráč. Jamkovka je nevyspitatelná.
S tím sice souhlasím, pak ale nemá valný smysl v jamkovce soutěžit napříč HI. A pokud takovou soutěž přeci jen chci uspořádat, prostě to vyrovnání použít musím, jinak se mi tam s vyšším HI přihlásí jen masochysti. Problém vidím spíš v určení zvýhodněných jamek, potažmo tedy v použití hendikepového indexu jamek pro vyrovnání. Např. rána k dobru na tříparu dlouhém 160m mi pro jamkovku nepřijde OK.
 
S tím sice souhlasím, pak ale nemá valný smysl v jamkovce soutěžit napříč HI. A pokud takovou soutěž přeci jen chci uspořádat, prostě to vyrovnání použít musím, jinak se mi tam s vyšším HI přihlásí jen masochysti. Problém vidím spíš v určení zvýhodněných jamek, potažmo tedy v použití hendikepového indexu jamek pro vyrovnání. Např. rána k dobru na tříparu dlouhém 160m mi pro jamkovku nepřijde OK.
Osobně jsem neviděl turnaj v jamkovce, který by nebyl vypsán jako mistrovství. Něco jako komerční turnaj ve formátu jamkovky víceméně neexistuje ( v jednotlivcích ) V jakémkoliv mistrovství je pak nesmysl dávat vyrovnání, v jamkovce obzvlášť. Vyhrát má ten nejlepší, přičemž zdaleka ne vždy je to ten s nejlepším HI. Není pravdou, že do jamkovky se přihlásí jen masochysti, pokud tam vyrovnání není. Naopak je plno hráčů, kteří vědí, že celkově určitě nevyhrají, ale přihlásí se proto, aby si vyzkoušeli formát a pokusili se třeba postoupit z 1. kola do druhého. Navíc je plno hráčů s vyššími HI, kteří nikdy nepřinesou žádné rozumné číslo ve hře na rány, protože hrají stylem par, birdie, triplebogey, doublebogey, par..., ale v jamkovce jsou právě tito hráči těžkými soupeři. K neúčasti v jamkovce naopak vedou experimenty s vyrovnáním. Neexistuje totiž žádné skutečně férové vyrovnání, takže o soutěž začnou rychle ztrácet zájem hráči lepší....
 
S tím sice souhlasím, pak ale nemá valný smysl v jamkovce soutěžit napříč HI. A pokud takovou soutěž přeci jen chci uspořádat, prostě to vyrovnání použít musím, jinak se mi tam s vyšším HI přihlásí jen masochysti. Problém vidím spíš v určení zvýhodněných jamek, potažmo tedy v použití hendikepového indexu jamek pro vyrovnání. Např. rána k dobru na tříparu dlouhém 160m mi pro jamkovku nepřijde OK.
No to je přesně to, co tím myslím, že na určitých jamkách to nedává smysl. Co se nevyrovnání týče, tak tím myslím oficiálnější soutěže, jako například klubové jamkovky atd. Pokud si jde někdo jen tak plácnout, tak je to na domluvě samozřejmě.
 
jamkovka pouze a jedině bez vyrovnání, přesně z těch důvodů co píše @wasp

vyrovnání odrazuje od účasti ty nejlepší hráče, protože mnohem méně často umí zahrát na svůj HI
 
...Diskuse mě přivádí k myšlence, dělá se někde jamkovka v kategoriích dle HI hráčů bez vyrovnání?
 
Osobně jsem neviděl turnaj v jamkovce, který by nebyl vypsán jako mistrovství. Něco jako komerční turnaj ve formátu jamkovky víceméně neexistuje ( v jednotlivcích ) V jakémkoliv mistrovství je pak nesmysl dávat vyrovnání, v jamkovce obzvlášť. Vyhrát má ten nejlepší, přičemž zdaleka ne vždy je to ten s nejlepším HI. Není pravdou, že do jamkovky se přihlásí jen masochysti, pokud tam vyrovnání není. Naopak je plno hráčů, kteří vědí, že celkově určitě nevyhrají, ale přihlásí se proto, aby si vyzkoušeli formát a pokusili se třeba postoupit z 1. kola do druhého. Navíc je plno hráčů s vyššími HI, kteří nikdy nepřinesou žádné rozumné číslo ve hře na rány, protože hrají stylem par, birdie, triplebogey, doublebogey, par..., ale v jamkovce jsou právě tito hráči těžkými soupeři. K neúčasti v jamkovce naopak vedou experimenty s vyrovnáním. Neexistuje totiž žádné skutečně férové vyrovnání, takže o soutěž začnou rychle ztrácet zájem hráči lepší....

s odpočtem 2/3 HCP - https://www.pgl.cz/posumavska-jamkovka-2021-pokracuje-dalsimi-souboji
 
Jamkovku de facto nehraju, tak tomu asi nerozumím, ale proč je vyrovnání HI(doufám že je řeč o HCP jak pamatuji z dob kdy mě to zajímalo:D) v tomto formátu zásadně špatně? Snad jako argument chápu možnost "zadrženého HI", ale jinak? Oba stejně hrají vůči svým možnostem a ten komu se ten den daří hrát to "své" nebo lépe, tak prostě vyhraje. Copak ten horší nesmí vyhrát? Ale jak říkám, jamkuvku nehraji, tak mi třeba uniká nějaký zásadní detail.
 
Jamkovku de facto nehraju, tak tomu asi nerozumím, ale proč je vyrovnání HI(doufám že je řeč o HCP jak pamatuji z dob kdy mě to zajímalo:D) v tomto formátu zásadně špatně? Snad jako argument chápu možnost "zadrženého HI", ale jinak? Oba stejně hrají vůči svým možnostem a ten komu se ten den daří hrát to "své" nebo lépe, tak prostě vyhraje. Copak ten horší nesmí vyhrát? Ale jak říkám, jamkuvku nehraji, tak mi třeba uniká nějaký zásadní detail.
HI 0 vs HI 54
3 par 110m
HI 0 zahraje Par, HI 54 zahraje triple a furt vyhrál jamku.
Některý jamky jsou pak prostě nesmysl a naprosto nehratelný

To samý hra na STB, tenhle systém je super, ale v určitých mezích. Přesně proto nejsou nikde na turnajích počítaných na STB lepší hráči (krom dalších aspektů, že je to pro ně neatraktivní atd) Prostě a jednoduše se nedá vyhrát. Teď nemluvě o turnaji, ale když bych šel s někým kdo má HI 54 na stb a on zahrál 100 ran (což je cca 62 STB), tak já abych ho dorovnal bych musel zahrát hřiště za -26 a řekněme si na rovinu, jde to? :D Byť i jen kdyby ten člověk šel 115 ran, což je na začátečníka normální výsledek, tak pro mě by znamenalo ho dorovnat, zahrát hřiště za -7...

Všechno má svoje hranice hratelnosti
 
Upraveno:
HI 0 vs HI 54
3 par 110m
HI 0 zahraje Par, HI 54 zahraje triple a furt vyhrál jamku.
Některý jamky jsou pak prostě nesmysl a naprosto nehratelný

To samý hra na STB, tenhle systém je super, ale v určitých mezích. Přesně proto nejsou nikde na turnajích počítaných na STB lepší hráči (krom dalších aspektů, že je to pro ně neatraktivní atd) Prostě a jednoduše se nedá vyhrát. Teď nemluvě o turnaji, ale když bych šel s někým kdo má HI 54 na stb a on zahrál 100 ran (což je cca 62 STB), tak já abych ho dorovnal bych musel zahrát hřiště za -26 a řekněme si na rovinu, jde to? :D Byť i jen kdyby ten člověk šel 115 ran, což je na začátečníka normální výsledek, tak pro mě by znamenalo ho dorovnat, zahrát hřiště za -7...

Všechno má svoje hranice hratelnosti
Jen bych dodal, že díky hracímu HI je ten rozdíl mezi HI 0 a HI 54 obvykle při hře na STB ještě větší ;)
Zatímco od určité výše HI hřiště obvykle začne hřiště rány ubírat, tak směrem k vyššímu HI je naopak přidává.
Např. na mém domovském hřišti mi při HI 8.1 norma 2 rány ubírá, tak HI 54 přidává 3 rány.

Prostě jamkovka je specifický formát, i proto se v pravidlech nemluví o spoluhráči, ale soupeři.
Jamkovku bych v tomto případě přirovnal k deblu v tenisu ;)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom