Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Vlastní devítka na hodinu aneb WreeGolf

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Ne vždy jde být na hřišti, ne vždy je možné spojit hřiště s rodinným výletem. Ne každý může či chce s sebou tahat cart bag, vozík, míčky, náhradní oblečení, ne každý chce trávit na hřišti hodiny. Ale přitom každý z nás si chce užít trochu toho golfu, někde po ruce, dostupně. A je to možné i na posekané louce na výletě s rodinou, nebo kousek za barákem na skorem parkovém plácku. Jeden recept a jednu inspiraci pro nabízím níže. O co jde?

O golfovou hru jednou holí na "vlastním" hřišti. Krátká příprava, tři praporky, jedna hůl, míčky. Možno na rány, STB, jamkovka. Třípary i pětipary. Hodina golfové zábavy. Skorem kdekoli. :)

DSCN1393.JPG

Co je potřeba?
  • jedna hůl na osobu (optimálně wedge, já s sebou tahám 56)
  • tři míčky na osobu
  • tři praporové tyče (homemade, např. staré stanové tyčky s vlastním praporkem...)
  • na lepší trávu v parku (nebo naopak horší) - týčka, plasťáky jsou lepší, víc vydrží
  • vlastní skorka (kam si budete psát počet ran) plus tužka
  • volitelně dálkoměr, pro stavbu hřiště ale dá se i bez toho (viz doporučení níže)
  • pro bunkery se nejvíce osvědčilo tenké žluté lano (ale zpravidla hrajeme bez bunkeru)
DSCN1394.JPG

Příprava hřiště


Vyhledněte si místo, dostatečně velké tak, aby se na něj vešly tři jamky. Jeden 3-par, 4-par, 5-par. Naštěstí to je tak, že vzdálenosti odhadujete na wedgu - tak na 60 metrů (dle libovůle a chopností každého), plus minus. Tzn. vyhlídnete se optimální odpaliště pro první jamku (3 par), zapíchněte do země praporek - to je nejenom začátek první jamky, ale i konec třetí jamky - pětiparu. Od daného praporku udělejte krok a volně dropněte na zem. Z tohoto místa dejte povedenou ránu s plným švihem vaší wedge ve směru hry (cca 60 metrů) - dojděte k míčku, a na toto místo píchněte praporek označující první jamku. A znovu... krok od jamky, drop a plný švih. Dojděte na místo míčku a znovu plný švih. Zadařilo se? Prima - zapíchněte poslední praporkovou tyč: jedná se o 2.jamku, 4-par. Tak. A když se otočíte, někde v dáli cca 180 metrů uvidíte první odpaliště s praporkem - to je poslední jamka, pětipar (viz obr). A stavba hřiště je hotová. Samozřejmě alternativní postupy s dálkoměrem jsou možné taky, ale nastínění způsob vás i rovnou pěkně zahřeje a protáhne.

DSCN1395.JPG

Hra

Takto postavené tři jamky (A,B,C) se hrají celkem třikrát, tak aby jejich počet dal dohromady devítku. Hraje se v pořadí A,B,C,C,B,A,A,B,C (tzn. prostřední trojce se jde obráceně). Pravidla jsou jednoduchá - míček se hraje tak jak leží, odpaliště je krok od praporku předchozí jamky s dropem. Tam kde to nejde, tak se na daném místě dá míček na týčko a hraje se z týčka (stejně tak i v poli). Cílem je dostat míček co nejblíže k následujícímu praporku. Samozřejmě patování se tu nekoná. Jakmile se dostanete s míčkem kousíček od délky vaší hrací hole od cílového praporku, tak mohou nastat tři situace:

  1. jste od praporku na délku gripu vaší hole (+ 0 ran k vašemu skore, jste v jamce!)
  2. jste od praporku dále, než je grip (polovina míčku a více) ale pořád do délky hole (gimmy - tzn. +1 rána k vašemu skore a hotovo!)
  3. jste dále, než je délka vaší hole... musíte hrát, dokud nenastane situace 1. či 2.
DSCN1396.JPG DSCN1397.JPG

A to je a to je vše. :) Přeji hezkou hru a příjemnou zábavu! Tuto fariantu WreeGolfu mám vyzkoušenou na více místech, dá se hrát skorem všude a vybavení se snadno dá přidělat na batoh. Je hodně málo místa? Poslouží tréninkové míčky, které nelítají dále jak 20 metrů. A pořádně se protrénuje krátká hra. Osobně bunkery nestavím, ale pokud už se vám do něj chce, tak se nejvíce osvědčilo žluté lano a pokud míček skončí v bunkeru, tak se musí hráč vyhrát jen jednou rukou. Dobré cvičení. A obecně samozřejmě je vhodné aplikovat s Mírou běžná golfová pravidla. Nakonec připojím ještě pár tipů z praxe:

  • nemá to být o vzdálenosti, ale spíše o přesnosti, takže machrovat moc nemá smysl, i když se dá vnořit longest i nearest
  • míčky je dobré mít hrané, sem tam se ztrácí, lépe jsou venku vidět žluté, než bílé
  • pokud míček ztratíte a nenajdete do minuty, plus jedna a hra z původního místa (nejjednodušší a je to kousek)
  • má jít o zábavu a přesnost, osvědčilo se nám míčky nehrát vždy ze všech pozic, ale prostě si ulevit, tzn. z naprostého humidu, nebo ďolíku dropnout na jeden krok, jasně, že ne blíže jamce
  • varianta z týčka má taky něco do sebe, neřízkuje se tolik a lépe se dá tvarovat, hodně se osvědčilo týčko s provázkem, přeci jen, v neustalém rafu se to hledá mnohem lépe
  • nemějte praporkové tyče délší jak shaft od vaší wedge, dobře se to pak dá i přenášet, na zpevnění k sobě stačí gumička a přidělat na batoh, či mrsknout do auta (i do miniauta) no problem s libovolným počtem krámů
  • úprava hcp - osvědčila se jak varianta na rány, tak ale i na STB, potom svůj aktuální HCP vydělte třemi a získáte počet ran k dobru na jednotlivé jamky. Přiřazujete odzadu hřiště, nejprve všechny pětipary, pak 4pary, třípary... a případně znovu dokola.
  • nejlepší je hrát o drobnou sázku. Například o pivo, získá to úplně jiný náboj. :)

A jak dlouho to trvá a kolik to stojí? No, kolem hodky, ran 30-50 wedgí na různé vzdálenosti a různé typy úderů. Cena? Zdarma. Kde? Skorem kdekoli. Prostě WreeGolf (Wedge + Free). Hezkou hru! WreeGolfovou.

PS: Zkuste to. Inspirujte se a vylepšujte. A hrajte golf pro radost.
 

Přílohy

  • DSCN1402.JPG
    DSCN1402.JPG
    2,8 MB · Zobrazení: 327
Upraveno:
Zajimave... to urcite zkusim. A jdu googlit... :D

Ideas (premyslim nahlas):
- neni zbytecne to stavet na 3xfullswing? Preci jen 180m je dost. Nehlede na to, ze deti a zena daji kratsi ranu.
- Nejaky dogleg s outem a rany spise pitch/chip? Cil je zkratit delku a umoznit hru na jistotu vs. riziko. :)
- Varianta, ze micek lze vzdy stavet na tee mi prijde lepsi... hlavne ne vsude je to tak pekne posekane jako na fotkach.
- Dalsi moznosti by bylo uplne to same, ale s air balls... tzn. celkova vzdalenost by byla 50m na PAR5. :)
- Trefeni tyce - nejaky bonus :)

Jak moc bylo obtizne micky hledat?
 
Reálně kde jsi to zkoušel?
Předpokládám, že v Praze to nebylo. Tam si nedovedu představit najít plácek, kde bys nikoho neohrozil, případně by s tím nikdo neměl problém..
U nás kolem vesnice jsou spíš pole než louky. Když už louka, jsou tam koně, nebo cvičák pro psy, nebo tam pobíhají děti za míčem. Když ani to, přiřítí se místní žrout dotací (zemědělec), že to je jeho louka a co tam vůbec lezeš - vlastní zkušenost (a to jsme tam byli jen na procházce).
Docela bych to zkusil, ale netuším kde :(
 
Zajimave... to urcite zkusim. A jdu googlit... :D

Ideas (premyslim nahlas):
- neni zbytecne to stavet na 3xfullswing? Preci jen 180m je dost. Nehlede na to, ze deti a zena daji kratsi ranu.
- Nejaky dogleg s outem a rany spise pitch/chip? Cil je zkratit delku a umoznit hru na jistotu vs. riziko. :)
- Varianta, ze micek lze vzdy stavet na tee mi prijde lepsi... hlavne ne vsude je to tak pekne posekane jako na fotkach.
- Dalsi moznosti by bylo uplne to same, ale s air balls... tzn. celkova vzdalenost by byla 50m na PAR5. :)
- Trefeni tyce - nejaky bonus :)

Jak moc bylo obtizne micky hledat?

- 3x fullswing: je to na domluvě, já si to stavím zpravidla pro sebe, ale určitě to může být orientačně i méně, dle složení flajtu
- dogleg - jo, je to tak i myšleno, mělo by to vlastně být takové kolo, to hřiště, dle možností prostoru, dogleg je ale divný, když to v daném prostoru nemá opodstatnění, na rovině z toho pak dogleg není a přirozeně pálíš nejkratší cestou
- týčka - je to i mnohem jednodušší hrát, zpravidla. Na fotce je to lesní louka, relativně dobře posekaná, takže tam se hledalo dobře, pokud to zrovna nebylo pod hromádkou posekané trávy... míčky se hledají vcelku v pohodě, samozřejmě, hodně záleží na tom posekání, trochu hrubší tráva je už na pytel, varianta airballs je taky dobrá, ty pak se hledají lépe, nezapadnou tolik

btw. co si vygooglil? :)

Reálně kde jsi to zkoušel?
Předpokládám, že v Praze to nebylo. Tam si nedovedu představit najít plácek, kde bys nikoho neohrozil, případně by s tím nikdo neměl problém..
U nás kolem vesnice jsou spíš pole než louky. Když už louka, jsou tam koně, nebo cvičák pro psy, nebo tam pobíhají děti za míčem. Když ani to, přiřítí se místní žrout dotací (zemědělec), že to je jeho louka a co tam vůbec lezeš - vlastní zkušenost (a to jsme tam byli jen na procházce).
Docela bych to zkusil, ale netuším kde :(

Zkoušel jsem to jak na táboře, teď, s více lidmi (Milčice u Blatné), tak i v Praze, konkrétně na place před letohrádkem Hvězda, dopoledne tam skorem nikdo nebyl a plocha je to velká, na tohle. Takže se dá. Jinak problém chápu, ale při troše štěstí se někde něco najít (asi spíše náhodně dá).

Když budou další tipy, kde a jak, směle sem s nimi. Varianta s airballs je prostorově mnohem méně náročná (ale i méně zábavná, přijde mi).
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Ja osobne toto ve zjednodusene vezri provozuji u nas na zahrade (dvorek u cinzaku, ktery je sdileny).
Hrajeme s detmi, oni maji 7cku, ja Sw. A cilem je se dostat k nejakemu stromu (dotyk se pocita), dale mam handicap 2 rany. Celkem dobra sranda.

Kazdopadne @requo verze je mnohem sofistikovanejsi, takze vyzkousim.

Co jsem vygooglil? :) Bude to znit smesne, ale cekal jsem, ze Wreegolf opravdu existuje, a neco k tomu bude. :D Nasledne jsem se koukal na ruzne nahrady micu... nasel jsem toho hodne a dost zajimave veci, ale vse jen v USA. "Almost Golf Ball", ruzne typy specialnich micu, co jsou vhodne na trenink bud delsich ci kratsich ran... Me totiz ty klasicke airbally dost stvou, takze bych rad nasel vice mickoviteho, ale zase rozmer pozemku je cca 15x70m s tim, ze to neni vzdy rovne a vlevo barak s balkony. :)
 
Upraveno:
Ja osobne toto ve zjednodusene vezri provozuji u nas na zahrade (dvorek u cinzaku, ktery je sdileny).
Hrajeme s detmi, oni maji 7cku, ja Sw. A cilem je se dostat k nejakemu stromu (dotyk se pocita), dale mam handicap 2 rany. Celkem dobra sranda.

Kazdopadne @requo verze je mnohem sofistikovanejsi, takze vyzkousim.

Co jsem vygooglil? :) Bude to znit smesne, ale cekal jsem, ze Wreegolf opravdu existuje a neco k tomu bude. :D Nasledne jsem se koukal na ruzne nahrady micu... nasel jsem toho hodne a dost zajimave veci, ale vse jen v USA. "Almost Golf Ball", ruzne typy specialnich micu, co jsou vhodne na trenink bud delsich ci kratsich ran... Me totiz ty klasicke airbally dost stvou, takze bych rad nasel vice mickoviteho, ale zase rozmer pozemu je cca 15x70m s tim, ze to neni vzdy rovne a vlevo barak s balkony. :)

Wreegolf neexistuje, resp. neexistoval. Puvodne to mel byt freegolf, to bylo plne, wree jako free plus wedge se nabidlo potom. Ja ruznych her a golfovych aktivit hledal skutecne dlouho - nenasel jsem skorem nic, anoi u nas a ani v cizine. Jasne crossgolf, citygolf atp, ale nejaky sbornik cviku a her s micky, to aby clovek pohledal. Prijde mi to skorem az podezrele - nejaka klika konzervativcu to urcite maze.

Wreegolf je i pro me predstava, jak mit gplf hriste nizkonakladove, napr. jak ho hrat na nejakem skolnim hristi atp, pokud to povrch dovoli. Nemusi prece na vsechno byt drahe a kupovane pomucky.

Nic nebrani si najit placek a wreegolf si zahrat i spolecne. Treba v Praze pronajem 19.jamky na Zbraslavi by k tomu mohl stacit, ale aby to bylo skutecne free, tak lepe jinde.

Zkuste to, mate-li kde.
 
Upraveno:
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Zkuste to, mate-li kde.

Já mám vedle baráku hezky posekanou louku, tak to tam zkusim...
 
Upraveno moderátorem:
Jako ono by to asi slo hrat i na skvare ci antuce... "v kolektivu obliben" :D

19jamka na Zbraslavi je dost luxusni podklad na tuto vec. Tam si muzeme zahrat i normalni golf. :)
Kazdopadne varianta s airballem lze provozovat vsude, kde je trava. Takze klidne riegerak, karlak...

IDEA: misto praporku chipping net? :)
 
IDEA: misto praporku chipping net? :)

Zkoušel jsem, není to ono. Alespoň dle mého. Za prvé to na praporek působí obecně tak nějak golfověji a za druhé to ztrácí tu třešničku na dortu - minimum pomůcek. Praporky jsou vlastně jen tyčka omotaná kouskem látky, je to přenosné, nic se nemusí skládat a měření pomocí vlastní hole je rychlé a intuitivní. Chipping net samozřejmé úlohu plní taky, ale pocitově to není tak free... uvidíš, až vyzkoušíš. Třeba to však bude vyhovovat lépe.
 
IDEA: misto praporku chipping net? :)

Zkoušel jsem, není to ono. Alespoň dle mého. Za prvé to na praporek působí obecně tak nějak golfověji a za druhé to ztrácí tu třešničku na dortu - minimum pomůcek. Praporky jsou vlastně jen tyčka omotaná kouskem látky, je to přenosné, nic se nemusí skládat a měření pomocí vlastní hole je rychlé a intuitivní. Chipping net samozřejmé úlohu plní taky, ale pocitově to není tak free... uvidíš, až vyzkoušíš. Blbé na to ještě je, že by si musel mít chipping net trefitelnou ze všech stran, což zpravidla ty hobby sítě nejsou (náklon na jednu stranu). A pak se to taky nedá dokutálet.
 
Upraveno:
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Lesní varianta WreeGolfu

Využil jsem toho, že jsem teď na táboře a zkusil jsem připravit a zauvažovat i o lesní variantě WreeGolfu. Pravidla jsou stejná, jen se hřiště vystaví v lese mezi stromy. Les potřebujete ideálně přehledný, takové však jsou a je jich víc, než vhodně posekaných luk. Hrací plocha je menší, protože je to mnohem více o přesnosti. Jednou z výhod je, že míčky jsou dobře vidět, a je měkké podloží. Podívejte se na fotky. Vzdálenosti kratší. A údery spíše přesné, citovky. Jinak pravidla jsou stejná. Na stavbu stačí tři praporky, hraje se 3par, 4par, 5par, obráceně a ještě jednou ve správném pořadí - tedy devítka. Je potřeba při větších ranách dávat pozor, kam se míček odrazí, ale po zkušenostech v podstatě nikdo z našich flajtů pak plné švihy nehrál. Hodně se snaží rána tvarovat a pracovat s postojem.

Určitě je taky vhodné si velmi dobře upravit volné přírodní předměty. Bavilo nás to celé dopoledne. :) Hráli jsme s dalšími dvěma golfisty na stable, pak i jamkovku. jiné než na louce, trochu jiné, než v otevřeném prostranství, mnohem více náročnější na přesnost. :)

IMG_20170823_113341.jpg IMG_20170823_113501.jpg IMG_20170823_114023.jpg IMG_20170823_114604.jpg IMG_20170823_114659.jpg
 
Lesní varianta WreeGolfu

Využil jsem toho, že jsem teď na táboře a zkusil jsem připravit a zauvažovat i o lesní variantě WreeGolfu. Pravidla jsou stejná, jen se hřiště vystaví v lese mezi stromy. Les potřebujete ideálně přehledný, takové však jsou a je jich víc, než vhodně posekaných luk. Hrací plocha je menší, protože je to mnohem více o přesnosti. Jednou z výhod je, že míčky jsou dobře vidět, a je měkké podloží. Podívejte se na fotky. Vzdálenosti kratší. A údery spíše přesné, citovky. Jinak pravidla jsou stejná. Na stavbu stačí tři praporky, hraje se 3par, 4par, 5par, obráceně a ještě jednou ve správném pořadí - tedy devítka. Je potřeba při větších ranách dávat pozor, kam se míček odrazí, ale po zkušenostech v podstatě nikdo z našich flajtů pak plné švihy nehrál. Hodně se snaží rána tvarovat a pracovat s postojem.

Určitě je taky vhodné si velmi dobře upravit volné přírodní předměty. Bavilo nás to celé dopoledne. :) Hráli jsme s dalšími dvěma golfisty na stable, pak i jamkovku. jiné než na louce, trochu jiné, než v otevřeném prostranství, mnohem více náročnější na přesnost. :)

Zobrazit přílohu 1983 Zobrazit přílohu 1984 Zobrazit přílohu 1985 Zobrazit přílohu 1986 Zobrazit přílohu 1987
Trochu se děsím, jak tohle může skončit:)
Napadá mě varianta na poušti, s sebou pouze SandWedge a hodně vody:D
 
Lesní varianta WreeGolfu

Využil jsem toho, že jsem teď na táboře a zkusil jsem připravit a zauvažovat i o lesní variantě WreeGolfu. Pravidla jsou stejná, jen se hřiště vystaví v lese mezi stromy. Les potřebujete ideálně přehledný, takové však jsou a je jich víc, než vhodně posekaných luk. Hrací plocha je menší, protože je to mnohem více o přesnosti. Jednou z výhod je, že míčky jsou dobře vidět, a je měkké podloží. Podívejte se na fotky. Vzdálenosti kratší. A údery spíše přesné, citovky. Jinak pravidla jsou stejná. Na stavbu stačí tři praporky, hraje se 3par, 4par, 5par, obráceně a ještě jednou ve správném pořadí - tedy devítka. Je potřeba při větších ranách dávat pozor, kam se míček odrazí, ale po zkušenostech v podstatě nikdo z našich flajtů pak plné švihy nehrál. Hodně se snaží rána tvarovat a pracovat s postojem.

Určitě je taky vhodné si velmi dobře upravit volné přírodní předměty. Bavilo nás to celé dopoledne. :) Hráli jsme s dalšími dvěma golfisty na stable, pak i jamkovku. jiné než na louce, trochu jiné, než v otevřeném prostranství, mnohem více náročnější na přesnost. :)

Zobrazit přílohu 1983 Zobrazit přílohu 1984 Zobrazit přílohu 1985 Zobrazit přílohu 1986 Zobrazit přílohu 1987
Interesting... tady bych s beznym micek uz mel malinko strach.
 
Já to zkoušel na tý louce za barákem, ale zjistil sem, že tam někdo postavil golfový hřiště, takže jsem to zase sbalil a šel domů. Na tom hrát nebudu!
 
Interesting... tady bych s beznym micek uz mel malinko strach.

Je to v pohodě, jasně, odletělo to při pár odrazech, ale po pár pokusech se začali hrát hodně lehké rány. Zkoušeli jsme i odlehčené míče, v tom lese taky v pohodě, nelítá to nijak daleko a vítr tam skorem není, takže tady je to fajn.
 
Je to v pohodě, jasně, odletělo to při pár odrazech, ale po pár pokusech se začali hrát hodně lehké rány. Zkoušeli jsme i odlehčené míče, v tom lese taky v pohodě, nelítá to nijak daleko a vítr tam skorem není, takže tady je to fajn.
Já bych řekl, že už ti ten golf opravdu hodně chybí;)
 
Za mě palec nahoru náčelníku... Z Tebe jednou něco velkýho bude, jestli Tě něco malýho nesežere..:):):). Jinak opravdu se dá narazit na odpor vlastníků, ochranářů a podobných idividuí... Ale masovka se z toho asi nestane, takže vyzkoušet se to asi dá..
 
Pro mě je to dost srdcovka, už párkrát vyzkoušeno, teď aktuálně k tomu testuji co nejpraktičtější obal, zatím to vcelku pohodlně vyhrává obal na rollup, do kterého se to všechno vejde a nezabírá to nijak moc místa a je to kompaktně nositelné. A hlavně mě to furt ba, řeším ještě odpalovací podložku, kdy nejdou týčka. Osvědčuje se tento týden klasická rohož, k čemu mě přivedlo blbnutí na terase Hořehled pod pečlivým dohledem tamnějšího bosse. :) Levné, i menší formát, rolovací a nositelné, lehké.

21314732_1657269787679536_788388533988568359_n.jpg
 
IMG_4262.JPG

Pri cteni Golf Vacation jsem si vzpomnel na toto tema.
Sice je to trochu vetsi a drazsi varianta, ale....
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom