Valachovy postřehy a zajímavosti - Bond a golfová etiketa

Francovka

Mazák fóra
Autor vlákna
26.9.2017
708
633
103
Vsetín
Jméno
František Řepa
1521710425280.png

Tož, nedávno nám skončilo vyhlašování Oskarů. Překvapivě žádný film s golfovou tématikou nevyhrál, ba ani nebyl nominován. Ono v této oblasti by to byla asi senzace. Spíše si myslím, že by dříve vyhrál film o koštování slivovice. Můj první film, který jsem viděl s golfovou scénou byl Goldfinger s Jamesem Bondem. Kromě toho, že jsem podobně starý jako Bond (nedávno 50), podobně hezký s úspěchy u žen, tak mám i lásku ke golfu stejnou jako on. A je pravdou, že pro splnění svých cílů se neohlíží vlevo ani vpravo, což potvrzuje i při golfu.A jeho protihráč je podobný typ. Jak sa u nás na Valašsku ťápe: "Jaká poščávka, taká opłátka".

No a v tomto filmu je tedy scéna, kdy Bond hraje se zloduchem Goldfingrem jamkovku, nejdříve o šilink za jamku, poté dokonce o zlatou cihlu. Tato scéna je zajímavá tím, že je v ní zhruba šest minut podvádění, špatné etikety, porušování pravidel a snad nejpodivnějšího kedíka v historii golfu. Nejmírnějším prohřeškem je neustálé mluvení při odpalech nebo hození zlaté cihly vedle jamky při puttování. Tímto je chudák zloduch vyveden z míry tak, že mine jamku z několika decimetrů - asi by nikdo z nás nebyl výjimkou.

Následuje scéna ze 17.jamky, kdy Goldfinger zatáhne drajv do rafu a hráči ho hledají. Nejenže Bond přišlápne původní míč, který je proto marně hledán, ba ještě navíc upozorňuje na pravidlo 5 minut hledání (jak prohlásí - ztráta vzdálenosti + trestná). Na to kedík Goldfingera podvodem upustí jiný míč, který vydává za původní. Správně by měli být oba diskvalifikování, za podvádění (Pravidlo 33-7) - ale film to řešil jinak. Pak Bond vymění protihráči míč při vytahování z jamky a nechá ho s ním záměrně hrát poslední jamku. Na 18.jamce to potom vydává za důkaz neplatné hry s jiným míčem. Na základě toho Goldfinger uznává svoji porážku ve hře, i když podle výsledku na hřišti vyhrál. Nicméně podle správného výkladu pravidel (15-2 "O nahrazeném míči") by Goldfinger měl vyhrát, protože Bond by těžko dokazoval, jak k výměně došlo.

A to se hrálo podle "Strict of rules" neboli přísných pravidel dle jejich dohody, kdy např. se dodržovalo 5 minut hledání míčku. Ale zase chápu, že obvinit agenta 007 s povolením zabíjet z podvodu při hře není vůbec jednoduché. To aj já, jako akurátný Valach dobře vím, že "Jak sa negdo ohne, utěkaj, třeba zdvíhá kameň".

A co Vaše zkušenosti? Taky jste někdy měli pocit, že byste po někom raději než míček ten kámen hodili?

Celá scéna je ke shlédnutí tady

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
6.2.2016
5,261
3,687
123
38
Praha 6
www.19jamka.cz
Jméno
Michal Šatal
Prima úvodní článek, těším se na další a více okořenit slivovicí!

Btw. škoda, že v minulosti nebyl internet. Docela by mě zajímalo, jakou by dneska měla odezvu podobná scéna v nějakém novodobém slavném filmu, kde všude by se to rozevíralo, kdo všechno by se od toho distancoval atp. :)

• To se mi líbí, Shot!
Reactions: Francovka

mkopcak

Guru fóra
1.3.2016
2,662
3,456
123
Jméno
Martin Kopčák
Interesantní článek, jen houšť! V jamkovce jest dovoleno vše! Já třeba zásadně zvu lidi na hru jamkovky v bugině. Pro většinu je to prima změna a rádi toho využijí. Ale ona ta hra z buginy má svá specifika - člověk nemá tolik času přemýšlet, může se dojet podívat na výsledek svých a soupeřových ran,...A najednou je z příjemného benefitu noční můra!

• To se mi líbí, Shot!
Reactions: Francovka

Francovka

Mazák fóra
Autor vlákna
26.9.2017
708
633
103
Vsetín
Jméno
František Řepa
Prima úvodní článek, těším se na další a více okořenit slivovicí!

Btw. škoda, že v minulosti nebyl internet. Docela by mě zajímalo, jakou by dneska měla odezvu podobná scéna v nějakém novodobém slavném filmu, kde všude by se to rozevíralo, kdo všechno by se od toho distancoval atp. :)
Okořenil jsem - neboj. Původně jsem chtěl dát do protikladu Dědictví 2 - kdy hláška: "Normálně to hňápnu..." mě dostala. Jinak slamáček asi ke golfu patří:)

• To se mi líbí, Shot!
Reactions: requo
WebGolf.cz