Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

US Open 2016 trest za pohyb míčku D.Johnson

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Včera jsem v opakovaném záznamu na GChanellu konečně "naživo" dohnal finálové kolo letošního US Open 2016. Vyhrál D.Johnson s celkovým skore -4. Ale tenhle turnaj byl vyjímečný i "prohřeškem" při patování právě zmíněného Johnsona na jamce 5, kdy míček se při přibližování putteru pohnul, bez vědomého přímého zavinění hráče. D.Johnson si v tu chvílí zavolal rozhodčího se žádostí o posouzení. Nic se v tu chvíli nedělo, hrálo se dál...

Viz zmíněná situace:

Btw. tady je ve výsledku na youtube obhajoba výsledného rozhodnutí USGA

Na konci mu byl odejmut jeden bod (i tak vyhrál). Jedna věc je zmíněný trest, který může být možná podle pravidel (jsem zvědav, kdy se bude zkoumat, že síla myšlenky pohnula míčkem). Ale druhá rovina má způsob, jakým to bylo řešeno, který mě přijde zvláštní, v situaci, kdy je vše online a jedná se o takovýto turnaj. Johnson vedl v druhé polovině o dvě rány a až do konce si nikdo, ani on nebyl jist, jestli je vše ok. Nejenom, on, ale ani jeho soupeři. Je prostě rozdíl, jestli je náskok "jen" -1, nebo -2 pro volbu ran a strategie. Viděli jste v létě, příp. teď major US Open, co si o tom myslíte? Docela by mě zajímalo, jak by se obhajoval takhle trest na konci, když by byla shoda skore na čelných místech. Nemyslím, že to rozhodčí mají lehké, ale když tam jsou, tak se má rozhodovat hned, ať už jakkoli.
 
Ať už to bylo, jak to bylo, nemá už nyní moc smysl řešit jak by to bylo, kdyby bylo :), protože od nového roku vstupuje v platnost nová možnost úpravy místních pravidel viz vlákno https://www.19jamka.cz/threads/nahodne-pohnuti-micem.342/, která přesně tyto situace řeší a dle tohoto místního pravidla by nově nebyl Dustin penalizován. Dle informací bude tato úprava nasazena na všech akcí PGATOUR, EUROPEAN TOUR (a všech dalších podobných túrách), stejně tak se stane i součástí stálých dodatků místních pravidel ČGF (tzn. všechny turnaje, hrané na základě těchto podmínek - tzv. HARD CARD ČGF - budou mít toto v platnosti)... Tož tak :)... Každopádně díky, že jsi to sem tak hezky vložil, za pár let se to bude určitě hodit, jakožto jeden z ukázkových příkladů...
 
Razor: Snad to za pár let ještě bude na youtube, na které je odkazováno. :) Jasný, co se týče dané aplikace pravidla, tak to je jedna věc (právě dané vlákno mi to vyvolalo, že jsem se chtěl na to jako celek podívat). Ale druhá věc je forma, jakým způsobem to ovlivňuje následně hru, která je v podstatě online, na té nejvyšší úrovni. Přišlo mi, že tady v tom případě bylo očividné, že nejasnost, jak na tom skórově průběžně první v pořadí v průběhu finálového kola je, že to chtě nechtě musí mít vliv na psychiku jak jeho, tak soupeřů, kteří jsou v těsném závěsu a že to může rozhodovat o taktice hry na zbývajících jamkách. Je rozdíl, jestli 5 jamek přede mnou hráč na stupních vítězů vede o dvě nebo o jednu ránu. Stejně tak jsem se díval na záznam (uznávám, že v češtině) a vlastně se zdálo, že se neřeší x následujících jamek nic jiného, než zmíněná situace, co kdo z toho řekl na sociálních sítích atp a přestalo se zabývat tím, co se děje na hřišti a jak aktuálně hrají ostatní. Myslím, že tohle by na vrcholných turnajích být nemělo. Mně to při sledování přenosu zážitek kazilo.
 
Nedokazu posoudit takto vrcholnou akci, ale z vlastni zkusenosti vim, ze nekdy neni snadne a nekdy dokonce ani mozne nebo vhodne rozhodnout hned. Soutezni vybor se casto sklada z nekolika lidi, kteri se v dany moment mohou nachazet na ruznych mistech hriste nebo zazemi. Sehnat je vsechny dohromady, vzit je na dane misto, popsat jim situaci, pripadne se podivat na zaznam nebo se poptat spoluhracu ci dalsich svedku proste chvili trva.

Vydat zbrkle rozhodnuti neni v golfu vetsinou prinosne. V dynamickem sportu jako je fotbal se spatne pisknuty zakrok ztrati, v golfu sotva.
 
Asi se shodneme, že řešení té dané situace nevypadalo na venek zrovna šťastně. Časová prodleva (incident byl na 5tce, a na 12tce mu myslím řekli, že se to vyřeší až po dohrání), vůbec samotné udělení trestu atd... Navíc kombinace s tím, že je to US Open a navíc vedoucí hráč... Extrémní tlak médií atd... Dalo by se o tom debatovat hodiny... Zásadní je, že o všem rozhodují lidé a hold někdy se zmýlit nebo udělat něco jinak než se očekává je hold lidské...

Rozhodně bych nechtěl být v kůži soutěžního výboru, když to řešili... Musel to být pro ně masakr. Ztotožňuji se s tím co napsal Martin - vždy se v soutěžním výboru vše několikrát probírá, diskutuje atd. Lidé jsou po hřišti, komunikují vysílačkami. V závěru takové soutěže není opravdu snadné dostat všechny na jedno místo a dát jasné rozhodnutí ihned... Takže toliko k obhajobě "nás" funkcionářů :)...

Osobně jsem měl tu čest se setkat s několika největšími kapacitami v oboru a musím říct, že jsou to 100% profesionálové, kteří o pravidlech a golfu jako takovém smýšlejí a vše prezentují s neuvěřitelnou pokorou a zároveň i hrdostí, mají neuvěřitelné množství zkušeností a vzbuzují maximální respekt...
Vidět při práci profesionální teamy rozhodčích (zkušenosti mám třeba z LETky nebo z CHT) je prostě pecka a je to koncert... I tak se ale tu a tam vyskytne nějaká chyba či nepřesnost, někdo udělí špatné rozhodnutí atd... Ale hold to je život... Je to nevděčná práce, u které každý předpokládá, že vše bude 100% a to se bere jako standard a na každou chybku se hned poukazuje...
 
Tak přesně tohle se mi stalo při pro-am ale nikdo to neřešil.
Jen jsem nedokázal pochopit,jak se mohl pohnout....na 1000000% bez kontaktu.
 
Osobně jsem měl tu čest se setkat s několika největšími kapacitami v oboru a musím říct, že jsou to 100% profesionálové, kteří o pravidlech a golfu jako takovém smýšlejí a vše prezentují s neuvěřitelnou pokorou a zároveň i hrdostí, mají neuvěřitelné množství zkušeností a vzbuzují maximální respekt...

Určitě jsem to nemyslel jako obecnou kritiku kohokoli osobně a u vůbec ne rozhodčích. Věřím, že prostě jsou to všichni profíci - a že v rámci spravedlivého rozhodnutí (nebo alespoň co nejvíce se mu blížící) prostě je vhodnější dané rozhodnutí nechat uzrát (svědci, sledování záběrů kamery atp). Chtěl jsem tím zmínit, že v tomto případě a právě kvůli takové medializaci, online přenosu atp by mi přišlo s ohledem na vývoj hry vhodnější, udělat finální rozhodnutí hned (jo, mě se to u televize říká). Myslím, že právě ten online přenos už z golfu dělá také v podstatě takový dynamický sport, kdy velmi dobře každý na hřišti ví, jak jsou na tom ostatní.

Nu, asi se shodneme, že pravděpodobně i díky této medializaci tohoto konkrétního případu, jak jsme řešili jinde (https://www.19jamka.cz/threads/nahodne-pohnuti-micem.342/), je dobré, že zrovna tohle pravidlo projde od nového roku zmíněnou evolucí. :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom