Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Upravit v Hořehledech vzdáleností kolíky?

mkopcak

Guru fóra
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
7,6
Mám provozní dotaz, s jehož řešením mi můžete pomoci. Týká se značení vzdáleností do greenu.

Aktuálně to máme v Hořehledech tak, že vzdálenost (kolíky a terče ve FW) je měřena středem FW ke kraji greenu. Což hráče nutí dopočítávat vzdálenost k vlajce od kraje greenu (velikost greenu je na scorekartě) a především odhadovat, zda plánovaná rána je delší/ kratší než změřená dráha středem FW.

Uvažuji nad tím, že bych umístění značení upravil tak, že bude ukazovat vzdálenost vzduchem (tak jak skutečně hraji) a nejsem si jist, zda to má být vzdálenost ke kraji greenu (a nutit hráče nadále dopočítávat) a nebo střed greenu, protože buďme k sobě upřímní - trefím-li střed greenu, mohu být jako amatér určitě spokojen.

Doplňuji - A ještě váhám, zda do té vzdálenosti zohlednit případné převýšení?

Ponechávám stranou, že řada lidí má už dnes různé dálkoměry a že zároveň vlastně neexistuje žádný konsensus mezi hřišti, jak tyto vzdálenosti měřit a hráčům prezentovat. Díky za názory!
 
Mám provozní dotaz, s jehož řešením mi můžete pomoci. Týká se značení vzdáleností do greenu.

Aktuálně to máme v Hořehledech tak, že vzdálenost (kolíky a terče ve FW) je měřena středem FW ke kraji greenu. Což hráče nutí dopočítávat vzdálenost k vlajce od kraje greenu (velikost greenu je na scorekartě) a především odhadovat, zda plánovaná rána je delší/ kratší než změřená dráha středem FW.

Uvažuji nad tím, že bych umístění značení upravil tak, že bude ukazovat vzdálenost vzduchem (tak jak skutečně hraji) a nejsem si jist, zda to má být vzdálenost ke kraji greenu (a nutit hráče nadále dopočítávat) a nebo střed greenu, protože buďme k sobě upřímní - trefím-li střed greenu, mohu být jako amatér určitě spokojen.

Doplňuji - A ještě váhám, zda do té vzdálenosti zohlednit případné převýšení?

Ponechávám stranou, že řada lidí má už dnes různé dálkoměry a že zároveň vlastně neexistuje žádný konsensus mezi hřišti, jak tyto vzdálenosti měřit a hráčům prezentovat. Díky za názory!
Ahoj Martine.
Já preferuji středem ferveje na kraj greenu. Na většině hřišť,co jsem hrál to tak bylo. Stejně má hodně golfistů hodinky nebo dálkoměr.
 
Když nad tím tak přemýšlím, tak sem dlouho nešel s nikým, kdo by ty kolíky reálně používal, nedej bože něco počítal. Jak píšeš ty, hodinky + dálkoměr má dnes skoro každý. Osobně používám pro 95% situací hodinky, zbytek dálkoměr, kolíky vůbec, stejně nikdy nevím, kam je to počítané, jestli na střed nebo kraj.
 
Když nad tím tak přemýšlím, tak sem dlouho nešel s nikým, kdo by ty kolíky reálně používal, nedej bože něco počítal. Jak píšeš ty, hodinky + dálkoměr má dnes skoro každý. Osobně používám pro 95% situací hodinky, zbytek dálkoměr, kolíky vůbec, stejně nikdy nevím, kam je to počítané, jestli na střed nebo kraj.
Já ty fyzické informace používám na hřištích, která znám málo nebo vůbec. A to buď když zapomenu měřák a nic jiného mi nezbývá a nebo k potvrzení toho, že jsem nenaměřil nějakou blbost. Je ale pravda, že jsem se opakovaně dostal do situace, kdy to vlastně blbost ukazovalo a já nevěděl, čemu věřit:-D.
 
Ja třeba zrovna kolíky hodně používám, velmi mi to pomáhá v orientaci na hřišti a velmi mi vadí, když někde nejsou (OAKS :) ), především pro mě u hřišť, kde hraju já poprvé. Snažím se si přihrávat na stovkový kolík... ale dává to tomu hřišti obecně nějaký rámec a pomáhá mi to i vidět, kde už hřiště nejspíš není. Takže kolíky jsou pro mě herně velmi užitečné, i když mám elektroniku. Zdálky to zároveň ukazuje, kde je hřiště, pokud je členité atp (proto mám rád kolíky na obou stranách FW).

Pro mě je příjemnější vzdálenost vzduchem, ale střed ferveje mi nijak nevadí.
 
Upraveno:
vzdalenost po stredu fw mi prijde trosku nestastna, k cemu mi je vedet, ze kolem doglegu je to na green 150m, kdyz pres male stromky na green je to jen 90m? asi mi prijde nejcastejsi vzdusna cara z mista na kraj greenu
 
Já měl za to, že kolíky ukazují na kraj grýnu a to po ferveji (že je to prostě fakt). Ale jak už je tu popsáno, v 99 % se orientuji dle hodinek, případně dálkoměru a kontroluji to s kolíky když mi přijde že údaj na hodinkách je nesmysl.
 
Asi bych se držel toho, jak je znormovaná délka jamky, t.j. střed ferveje.
Převýšení bych do toho nezahrnoval, už jen proto, že záleží na trajektorii letu míčku. Navíc si nejsem jistý, zda to není pravidlově za hranou, když při hře na úpravu HI nejsou tyto údaje na el.přístrojích povolenené.
Asi je jedno, zda bude údaj na okraj nebo střed grýnu, hlavně to výrazně uvést na skórce. Nejhorší jsou hřiště, kde na 4 a 5PAR je to na přední okraj grýnu a na 3PAR na jeho střed 🙈
 
Asi bych se držel toho, jak je znormovaná délka jamky, t.j. střed ferveje.
Převýšení bych do toho nezahrnoval, už jen proto, že záleží na trajektorii letu míčku. Navíc si nejsem jistý, zda to není pravidlově za hranou, když při hře na úpravu HI nejsou tyto údaje na el.přístrojích povolenené.
Asi je jedno, zda bude údaj na okraj nebo střed grýnu, hlavně to výrazně uvést na skórce. Nejhorší jsou hřiště, kde na 4 a 5PAR je to na přední okraj grýnu a na 3PAR na jeho střed 🙈
Protože se vyrojila spousta podružných dotazů, zeptal jsem se rovnou na ČGF předsedy normovací komise:). Takže:

Ideálně měřit po přímé lince na kraj greenu, tzv. trigger point. Střed greenu se nedoporučuje, protože to odporuje zvyklosti a navíc vyžaduje pokročilou znalost daného hřiště. Převýšení lze započítat (je to obecně dostupná informace všem), ale nedoporučuje se - odporuje to běžným zvyklostem a bude to lidi mást.

Má poznámka - všechna znormovaná hřiště jsou měřena 4 a 5PAR na přední kraj greenu a 3PAR na jeho střed:-D. Ty znáš nějaké změřené jinak?
 
vzdalenost po stredu fw mi prijde trosku nestastna, k cemu mi je vedet, ze kolem doglegu je to na green 150m, kdyz pres male stromky na green je to jen 90m?
Když jsem to značení řešil poprvé, tak jsem se také divil. Bylo mi řečeno, že tak je to zvykem...
 
Když jsem to značení řešil poprvé, tak jsem se také divil. Bylo mi řečeno, že tak je to zvykem...
Třeba proto, že někteří senioři, děti a ženy tam nedostřelí?
 
Toto už jsme tu probírali, před x lety, kolega zeměměřič a obecně uznávaný odborník na cokoli změřit mne prI hře uvedl v obraz vzdálenosti jsou střed fw na střed styku fw s grýnem .
 
Třeba proto, že někteří senioři, děti a ženy tam nedostřelí?
Ale to jim daná informace nijak nepomůže nebo?
 
Za mě by vzdálenostní kolíky měly ukazovat vzdušnou vzdálenost od začátku grýnu. Vzdálenost po středu ferveje je zbytečný údaj, ze kterého není reálné zjistit skutečnou vzdálenost na začátek grýnu (výjimkou je rovná nebo téměř rovná jamka). Vzdálenosti 100, 150 a 200 metrů do začátku grýnu by tedy měly tvořit soustředné kružnice. Stejné pravidlo by dle mého názoru mělo platit i z odpaliště, kde se k překážkám bere vzdušná vzdálenost. Pro ilustraci přikládám ukázky z birdiebooku (na Karlštejně měří tedy ze středu grýnu). S jiným řešením jsem se na hřištích nesetkal.

1645455520815.png
1645455721243.png
 
Za mě by vzdálenostní kolíky měly ukazovat vzdušnou vzdálenost od začátku grýnu. Vzdálenost po středu ferveje je zbytečný údaj, ze kterého není reálné zjistit skutečnou vzdálenost na začátek grýnu (výjimkou je rovná nebo téměř rovná jamka). Vzdálenosti 100, 150 a 200 metrů do začátku grýnu by tedy měly tvořit soustředné kružnice. Stejné pravidlo by dle mého názoru mělo platit i z odpaliště, kde se k překážkám bere vzdušná vzdálenost. Pro ilustraci přikládám ukázky z birdiebooku (na Karlštejně měří tedy ze středu grýnu). S jiným řešením jsem se na hřištích nesetkal.

Zobrazit přílohu 28889Zobrazit přílohu 28890
Proto existují birdie karty, aby ukázaly skutečný stav. Vzdálenostní kolíky (alespoň podle zvyklostí) ukazují vzdálenost po ferveji, a myslím, že je to tak i v zahraničí. Nevím, že bych na některém hřišti viděl jinak umístěné kolíky (pokud tedy na hřišti jsou.
Je třeba si uvědomit, že vzdálenostní kolíky jsou skutečně jen orientační pomůcka.
Já je používám spíš pro orientaci, kde je vlastně fervej a pokud nejsou jiné orientační body, tak pro míření.
Na některých hřištích jsou také vzdálenosti uvedené na fervejových spriklerech, to je daleko užitečnější, než kolíky.
 
Ale to jim daná informace nijak nepomůže nebo?
Tak abych nedráždil jen seniory, tak do toho zapojím i sebe... 😁
Představte si nějakou jamku, kde se přes "zkratku" můžete dostat na grýn. Problém je ten, že ta zkratka povede přes nějaký hegeš, anebo jen vodu a carry do bezpečné vzdálenosti bude např. 190 metrů. Věřím, že pro některé z vás to bude schudné, ale pro většinu z nás je to naprosté mission impossible.
Typická jamka může být Bay Hill, kde se Bryson rozhodl hrát 5 par přes vodu rovnou na grýn. To je samozřejmě ještě větší extrém, protože je to rovnou z týčka, ale princip je stejný. Pro běžné smrtelníky by informace v podobě kolíku, anebo v tomto případě ukazatele na týčku byla úplně k prdu, my ji potřebujeme po ferveji.


Dalším příkladem je jeho rána na Ryder cupu. Tam to nepobrala nejen kamera, ale ani komentátoři. Já taky seděl s otevřenou pusou 😁

 
Proto existují birdie karty, aby ukázaly skutečný stav. Vzdálenostní kolíky (alespoň podle zvyklostí) ukazují vzdálenost po ferveji, a myslím, že je to tak i v zahraničí. Nevím, že bych na některém hřišti viděl jinak umístěné kolíky (pokud tedy na hřišti jsou.
Je třeba si uvědomit, že vzdálenostní kolíky jsou skutečně jen orientační pomůcka.
Já je používám spíš pro orientaci, kde je vlastně fervej a pokud nejsou jiné orientační body, tak pro míření.
Na některých hřištích jsou také vzdálenosti uvedené na fervejových spriklerech, to je daleko užitečnější, než kolíky.
Pro snadnější pochopení přidávám ještě jeden nákres. Čárkovaná spojnice mezi kolíky a bodem uprostřed ferveje značí vzdálenost 150 metrů vzdušnou čarou k začátku grýnu.

Pokud bychom brali vzdálenost středem ferveje, tak od bílého kolíku (150m do grýnu) vlevo od ferveje ke grýnu to je cca 220 metrů (fialová čára). Z odpaliště ke kolíku cca 180 m a tím nám pro kontrolu vychází celková délka jamky měřená středem ferveje cca 400 metrů.

Pokud by byl kolík pouze orientační a vzdálenost od něj ke grýnu by byla středem ferveje, tak by 150m kolík musel být na úrovni modré čáry. Ve vnitřním rohu tohoto doglegu by tak musel být jak červený kolík (100 m do grýnu), tak žlutý/bílý kolík (150 m do grýnu). Kružnice procházející kolíky 100 a 150 m by navíc nebyly soustředné.

Dále by absolutně neseděly kolíky a vzdálenosti napsané na sprinklerech.

Na hřišti se zásadně orientuji podle kolíků. A ještě jsem se nesetkal se hřištěm, které by vzdálenosti kolíků měly měřené středem ferveje.

Pokud budu stát u kolíku, který ukazuje 150 m do začátku grýnu, tak na sprinkleru vedle něj bude také napsáno 150 m a dálkoměrem také naměřím 150 m. Je proti logice, aby jeden z těchto údajů byl jiný.
910-1003476600.jpg
 
A zde přikládám pro názornost výše zmiňovanou jamku č.6 na Bay Hill, která z odpališť měří cca 550 yardů (měřeno středem ferveje). Pro představu u odpaliště by mohl být vzdálenostní kolík 340 yardů, stejná hodnota by byla napsána na sprinkleru vedle odpaliště.

Pokud nechci hrát z odpaliště přímo na grýn, tak musím využít birdie kartu se vzdálenostmi z odpaliště na fervej. U tohoto extrémního tvaru jamky se totiž nemůžu z odpaliště orientovat podle vzdálenostních kolíků, protože jejich vzdálenost z odpaliště je velmi zkreslena.
brysoncarry.jpg
 
Tak abych nedráždil jen seniory, tak do toho zapojím i sebe... 😁
Představte si nějakou jamku, kde se přes "zkratku" můžete dostat na grýn. Problém je ten, že ta zkratka povede přes nějaký hegeš, anebo jen vodu a carry do bezpečné vzdálenosti bude např. 190 metrů. Věřím, že pro některé z vás to bude schudné, ale pro většinu z nás je to naprosté mission impossible.
Typická jamka může být Bay Hill, kde se Bryson rozhodl hrát 5 par přes vodu rovnou na grýn. To je samozřejmě ještě větší extrém, protože je to rovnou z týčka, ale princip je stejný. Pro běžné smrtelníky by informace v podobě kolíku, anebo v tomto případě ukazatele na týčku byla úplně k prdu, my ji potřebujeme po ferveji.


Dalším příkladem je jeho rána na Ryder cupu. Tam to nepobrala nejen kamera, ale ani komentátoři. Já taky seděl s otevřenou pusou 😁

Já ale pořád nerozumím tomu, jak ti ta informace, jakožto kratšímu hráči pomůže?

Vezmu-li variantu měřenou vzduchem - když budu stát na doglegu u kolíku, který značí 150m do greenu a já umím zahrát jen 100m ránu, tak mi to určitě pomůže, protože vím že to nepřepálím a musím najít jinou strategii.

Vezmu-li variantu měřenou po FW - když budu stát u stejného kolíku, tak netuším, kolik je to vzduchem. Možná to přestřelím, možná ne. Ale zároveň stejně netuším, kolik je to na lom fairwaye.

V čem spatřuješ tu výhodu?
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom