Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Úmyslně napsáno více ran ve score kartě

alda

Guru fóra
Admin note (requo): Přesunuto jako samostatná otázka z jiného (již uzamčeného) tématu.

---

Co se stane v pripade, ze hrac schvalne napise vice ran? Duvod - nezlepseni HCP :)
 
Podle mého pokud k tomuto dojde a je v tom úmysl, tak je to dle mého názoru na DQ jak zapisovatele, tak hráče a to rozhodnutím Soutěžního výboru 33-7 (http://www.golf.cz/pravidla-golfu/33-7- ... ho-vyboru/)

"V případě závažného porušení etikety může Soutěžní výbor podle tohoto Pravidla hráče diskvalifikovat."

Je to tak?
 
Úmysl se v tomhle snad nikdy nedá prokázat nebo jo ? Pokud teda člověk není vyloženě blbej a nepřepíše si to na recepci před odevzdáním :D 
 
No, dokážu si představit, že by na to mohlo být později upozorněno např. někým z flajtu, že vše není úplně v pořádku... nicméně, to by asi bylo spíše obráceně, při menším počtu ran... 
 
Uvedení vyššího výsledku není nijak trestné pro daný turnaj. Není tím nijak narušena férovost vlastního turnaje - hráč tím nepoškodil žádného dalšího účastníka v turnaji. Navíc pokud by byl hráč v turnaji DSQ, dosáhl by v podstatě to, co chtěl dosáhnout - nezlepšil by HCP. Nicméně případy, že chtěl někdo uměle  dosáhnout vyššího HCP se v minulosti již staly. Existovali hráči, kteří chtěli získat vyšší HCP, aby byli zvýhodněni v dlouhodobějších soutěžích, kde se hraje o slušné ceny. ( konkrétně např. WorldGolfChampionship ). Hráč tak odehrál třeba x nesoutěžních výsledků a vždy zhoršiliHCP. Nesoutěžní výsledek  je stableford, můžete odehrát jednu dvě jamky, ostatní zvednete a odevzdáte skorekartu a z hlediska pravidel  je to OK. Pokud se však přijde na to, že to hráč dělal s úmyslem výše popsaným, řeší se  to až na Federaci. Řešením v případě, který znám, bylo opětovné snížení HCP na úroveň, kterou měl hráč začal hrát extrémně často a extrémně špatně.... Hráč určitě mohl být i potrestán i vyřazením z účasti na turnajích. K té pokud vím nedošlo. Dokázat úmyslnou manipulaci s výsledkem ke zhoršování a  je totiž téměř nemožné.
 
Tady k tématu na CGF vyšel docela zajímavý článek: http://www.cgf.cz/ArticleDetail.aspx?IDArticle=475692553&IDMenu=74700507

"Za správnost zapsaných výsledků odpovídá sám hráč resp. soutěžící, takže od věků uplatňovaný standardní přístup je nasnadě: co je psáno, to je dáno. Pokud je zapsán vyšší výsledek, než uhraný, platí tento zapsaný výsledek."

Btw. ten článek je zajímavý celý. Nicméně stejně mi v tomto případě prostě pardón na nesprávný "vyšší" výsledek přijde tak nějak divný.
 
Ono se asi apriori predpoklada, ze vyssi vysledek neznamena zadny benefit pro hrace. 
Uvedu priklad proc: kdyz chces vice ran na karte, tak je proste zahrajes. 

Vyjimka muze byt nejake taktizovani, kdy napriklad zjistis az po hre, ze je pro tebe vyhodnejsi horsi vysledek. Prikladem jsou nektere turnaje, kde se scorekarty nahazuji do systemu tak jak hraci prichazeji a posledni tak muzou na teetimu videt, jak se veci maji (a pripadne ostrouhat poradne tuzky). Ale to je opacny pripad. 
 
jan: Nevím, mně to přijde prostě minimálně morálně a eticky špatně. Pořád sice si nemyslím, že by mohl být nějaký zásadní důvod pro napsání vyššího score do karty, resp. že se to neliší od toho cíleně zahrát více chybných ran... ale pokud prostě odevzdám výsledek odlišný od reality, tak je to minimálně neetické a podle mého názoru by za to měla být diskvalifikace - pokud je výsledek vyšší. Je tedy pravda, že by to asi fungovalo špatně se stavem uvedeným v článku - např. nejsem si jistý trestem, raději si udělím v součtu např. dvě trestné rány navíc... tak to by se mi DQ nelíbilo, tedy. :)
 
Já nevím, ale to snad mohl udělat jen ten jeden mamlas, co mu na to přišli ne? Když vezmete, jak pomalu se snižuje, je to padlé na hlavu. Musel by uhrát velkou spoustu nesoutěžních výsledků, případně špatných turnajů. A protože za nesoutěžní výsledek i za turnaje se platí, podle mě by si ve finále tu výhru v jednom turnaji, kvůli které by to celé dělal, mohl koupit levněji ne?
A kde je ta zábava z golfu potom? Nevěřím, že existuje víc než jen několik jednotlivců, kteří toto budou praktikovat..
 
Sice to s tématem zcela nesouvisí, ale já mám několik osobních zkušeností se žádostmi o zvýšení HCP, aby dotyčný mohl zase vyhrávat turnaje, protože jsou v nich pěkné ceny...
 
mkopcak: To jako fakt? Kam ten svět spěje, jsou ty lidi vůbec normální? Nevím, ale já se stydím jen pomyslet na to, že o tohle někoho požádám a on to někdo v klidu zkusí?

alda: Jestli nechce snižovat, tak ho HCP asi nezajímá ne? Tudíž nemá žádný stress ať snižuje nebo ne. Stejně je HCP jen pro nás, co to neumíme. Jediná opravdu fér je hra na rány. A to, že jsem rád, že je tu HCP, protože bez něj bych nikdy nic nevyhrál na věci nic nemění :)
 
Odbíháme trošku od tématu, ale něco jako HCP být musí(odlišení výkonosti), ve hře na rány s tebou souhlasím. Já osobně bych zrušil STB, a právě na základě HCP  bych na turnajích preferoval třeba tři( čtyři,podle počtu účastníků) kategorie a hru na rány v každé kategorii. A nemuselo by se řešit jestli jamka přidává nebo ne(osobně mě to nikdy nezajímalo), když jdu na turnaj tak hrajou ty jamky všichni stejný, tak jakej HCP jamky. Zahrál jsi 90, máš HCP 18,(při paru 72).
 
Dovolím si přidat pár postřehů:
- podepsání vyššího výsledku není trestné (již zde bylo napsáno - viz pravidlo 6-6d) - osobně si nemyslím, že by to měl být důvod pro DQ dle 33-7, protože je tím hráč DQ jen v dané soutěži a co se týče úpravy HCP, tak to pro něj bude mít principiálně stejný dopad (=zhoršení)...
- pokud to takto dělá někdo systematicky - je dobré informovat přímo ČGF a pak si to vezme na starosti Disciplinární komise...
- uvedený článek na čgf řeší trošku něco jiného - umožnění změny podepsaného (nižšího) výsledku po odevzdání skorekarty - pouze za určitých podmínek (dříve to bylo automaticky DQ)
- Problematika STB, HCP, hra na rány... Tohle je na dlouho :). Obecně "golfový svět" spěje k tomu, aby byl golf "masovější" záležitostí. Tzn. golf hraje více lidí a už se tak moc nehledí na to, co ti lidi umí a jak se chovají - hlavně ať hrají (=platí)... Odhlédněme nyní od špatného chování (vypichování, řízky apod.) a nepovedených ran a zaměřme se na největší aktuální globální golfový problém - tempo hry. Když bychom hráli turnaje jenom na rány - tak horší hráči nedohrají do tmy ani v červenci, kdy je světlo až do 21:30 :)... Takže s tím nám může pomoct stableford - umožňuje turnajovou hru i pro méně výkonné hráče. Víc se o tom rozepisovat nebudu - na to bychom mohli založit nové téma - resp. kompletní nové forum;-)...
- Jinak aby bylo jasno - jsem tradicionalista a zbožňuji jamkovku ve všemožných formách (singl, foursome, fourball...), když turnaj tak preferuji na rány a stableford v oblibě také zrovna nemám, ale je to nutné zlo, bez kterého by to asi v dnešní době (vytíženost hřišť) nešlo. Během všech turnajů, které jsem absolvoval (ať už jako hráč, rozhodčí nebo organizátor) jsem toho viděl tolik, že by to vydalo na knižní serii alá Harry Potter :). Věřte mi, že úmyslné podepsání vyššího výsledku je docela nuda;-) a určitě bych to řadil k tomu méně závažnému úmyslnému "porušování" pravidel golfu (morálních, etických, psaných či nepsaných...).
 
Dovolím si nesouhlasit v jedné věci :
Horší hráči jsou poměrně schopní (když chtějí) udržet tempo se singlistou. To, že zahrají o dvě až pět ran nic neznamená. Pokud dodržují jednu věc. A to rychlejší příprava a provedení rány. Já se to tak snažil dělat. Proč bych vybíral zdlouhavě hůl nebo řešil kam to zahrát, když moje schopnost toho dosáhnout se limitně blížila k nule? Proč se pět minut stelovat na putt, když stejně dám tři?
Pokud si tito lidé přiznají svou reálnou výkonnost, nikoho zdržovat nebudou.
Já se o to vždy snažil. Teď se moje příprava prodlužuje, ale pořád se snažím nezdrzovat, protože moje schopnost zahrát to, co jsem si vymyslel, se odhaduju blíží tak k 70%, u puttu daleko méně..
 
JardaK řekl:
mkopcak: To jako fakt? Kam ten svět spěje, jsou ty lidi vůbec normální? Nevím, ale já se stydím jen pomyslet na to, že o tohle někoho požádám a on to někdo v klidu zkusí?
Jojo, a dokonce jde o osoby poměrně známé a často hrající:(
 
Jinak systém STB je pro golf to nejgeniálnější co může být. Možnost vyrovnat se během týdnů někomu, kdo hraje daný sport několik desetiletí, žádný jiný sport nenabízí a je velkým lákadlem pro nováčky. 

Souvislost s tempem hry a hrou na rány zde jednoznačně je, byť ne tak úzká. Hra na rány je zcela určitě delší, než na STB, ale kdyby lidi byli rychlejší ve hře samotné (jak píše Jarda), zas takový rozdíl by to nebyl.
 
Souhlas - špatně jsem to formuloval - bylo to myšleno např. pro následující situaci: Paní s HCP 49, nejdelší možnou ránu s fairwaye zahraje 130 m... Carry cca 90 m a to jen když se podaří. Ocitne se za vodní překážkou která má cca 70 m a v podstatě nelze obstřelit. Stableford - hodí to 2x do vody, zvedne a jde dál (nezdržuje). Hra na rány - nakrmí rybník všemi míči co má v bagu (zasekne se za ní několik flightů) a jde do klubovny, protože prostě není schopna fyzicky dohrát jamku... Jedná se pouze o příklad, proč je dobré hrát stableford. Samozřejmě že stb tempo hry nespasí a je to o přístupu hráčů, tak jak píšeš, o tom žádná... Šlo čistě o reakci na to, že chtěl někdo rušit stableford, nechtěl jsem se dotknout žádné určité skupiny golfistů;-)... Taky jsem jednou začínal :)
 
Jemná narážka  :D, STB může být genialní ale od začátku(mých 54) mi přijde nespravedlivej v rámci turnajů společné HCP 0-54, ještě navíc když jde o něco co za to opravdu stojí. Tady je ta genialita trošku potlačená. Ale je to věc názoru a tahle konkrétní věc asi pořadatele.
 

Přílohy

  • Ceny.JPG
    Ceny.JPG
    53,6 KB · Zobrazení: 938
  • STB II.JPG
    STB II.JPG
    15,4 KB · Zobrazení: 937
Karlosi to ale neni problem STB systemu, ale zadrzeneho HCP. A diky zruseni neaktivniho HCP se s tim budeme setkavat jeste vic...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom