Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Tykání na golfu

HonzaS

Mazák fóra
Klub
GC Grabštejn
HI (HCP)
22
Narazil jsem na zamyšlení
https://www.gryyny.com/instruction/312/
Jak jste na tom s tykáním na turnajích nebo i při běžné hře s cizími lidmi? Tady si stejně jako na většině fór tykáme automaticky, ale v reálu?
Ne že by mi vadilo, že mi někdo tyká, ale mám to spíš naopak, leckdy mi to "ty" z huby prostě nějak nejde.
 
Narazil jsem na zamyšlení
https://www.gryyny.com/instruction/312/
Jak jste na tom s tykáním na turnajích nebo i při běžné hře s cizími lidmi? Tady si stejně jako na většině fór tykáme automaticky, ale v reálu?
Ne že by mi vadilo, že mi někdo tyká, ale mám to spíš naopak, leckdy mi to "ty" z huby prostě nějak nejde.
V podstate si nepamatuji turnaj, kde si ucastnici na zacatku nepotykali..
 
V podstate si nepamatuji turnaj, kde si ucastnici na zacatku nepotykali..
Jsem na tom stejně..
 
Mě je taky přes pade a nemám s tykáním žádný problém. Hraju hodně a nikdy jsem se nesetkal s nikým, kdo by dával najevo nějakou nelibost ohledně tykání. Asi by mi přišlo hodně divný, kdyby mi někdo při podání ruky řekl : Juraj, dobrý den, dávám přednost vykání. Nicméně bych to bez problémů akceptoval.
Mě na tom článku spíš vadí ten podtext, který je ze slov pana Juraje cítit. To že golf vnímá a prezentuje jako něco vyššího, nadřazeného. Jasně, z kopaček a hokejek si každej dělá srandu, ale tohle není satirický článek a takovýto způsob prezentace, alespoň podle mého, golfu moc neprospívá.
 
Jsem konzervativní a to i v tomhle. Takže při představování čekám na staršího co z něho vypadne. Naopak nemám problém a beru to jako samozřejmost, že mladšímu nabídnu tykání. Ale už se mi párkrát stalo, že jsem šel s starším, 60+ a nic z něho na úvod nevypadlo. Tak jsme při hře opatrně našlapoval a volil oslovení neutrální...
 
V anglicky hovořících zemích mají o jeden “problém” méně :cool:
 
Já ten článek neměl číst.
Autor na mě působí jako člověk, který se cítí jako něco víc, není přece fotbalista, hokejista, hledač kešek ani komunista, ale golfista!
To je přece jasná známka toho, že je víc. Navíc mu je přes 50.
Uf, jsem rád, že jsem nikoho takového na golfu dosud nepotkal. S vykáním nemám naprosto žádný problém, ale s důvody tohoto pána vykání "vyžadovat" docela jo.
Mě naopak baví, když se ve flightu sejdeme kluk 10 let, já skoro 50, další skoro 70 a starší dáma a tykání je naprosto přirozené a automaticky dohodnuté hned na začátku. Pro mě to vytváří tu atmosféru, že jsem mezi přáteli, i když se třeba vidíme poprvé a naposledy.
 
Já ten článek neměl číst.
Autor na mě působí jako člověk, který se cítí jako něco víc, není přece fotbalista, hokejista, hledač kešek ani komunista, ale golfista!
To je přece jasná známka toho, že je víc. Navíc mu je přes 50.
Uf, jsem rád, že jsem nikoho takového na golfu dosud nepotkal. S vykáním nemám naprosto žádný problém, ale s důvody tohoto pána vykání "vyžadovat" docela jo.
Mě naopak baví, když se ve flightu sejdeme kluk 10 let, já skoro 50, další skoro 70 a starší dáma a tykání je naprosto přirozené a automaticky dohodnuté hned na začátku. Pro mě to vytváří tu atmosféru, že jsem mezi přáteli, i když se třeba vidíme poprvé a naposledy.

Juraj Werner je prezident Kaskády a člen výboru ČGF. Jako člen výboru ČGF má na starosti média a popularizaci golfu, nyní zejména platformu Bav se golfem. Mne kdysi dááávno ke golfu přivedl kamarád. Kdybych jako prvního golfistu potkal Juraje, tak hraji cokoliv jiného...
 
Mám to stejně jako @macdav, pokud se mi starší spoluhráč / žena představí jménem a řekne ahoj, automaticky si tykáme. Asi dvakrát se mi stalo, že se mi někdo představil dobrý den a pak mi vykal, tak jsem vyrozuměl, že je to pro něj lepší a vykal jsem mu taky.
Ale obecně jsem za ten zvyk tykání si rád, hned na začátku to smaže jakékoliv rozdíly, ať už třídní :), nebo věkové.
 
Upraveno:
Tykání na golfu se mi líbí a velice to oceňuji. Avšak pokud s tím má někdo problém, nemám problém mu vykat jeho křestním jménem ...

hrozně se mi líbí, že pokud jde ve flightu ředitel velké firmy, mladý kluk, zaměstnanec a starší dáma - tak jdou jako rovný s rovným - tykání to jen umocňuje

a s názorem Juraje Wernera nesouhlasím
 
Aby se pán z toho náhodou nepotento, z té své důležitosti...:rolleyes: Když se na tom na té první jamce dohodneme tak to není nic proti konvencím proboha! Tak je to zcela v souladu s těmi pravidly, na které se odkazuje.
A souhlasím s ostatními - sama jsem ve věku, kdy by mi měla spousta lidí vykat. Ve flajtu samozřejmě všem nabízím tykání, pokud se už dávno neznáme;) Zcela samozřejmě vykám lidem (pořád se bavíme o hře), kteří jsou (přijde mi, že jsou) výrazně starší než já - oslovuji jménem a vykám. Jde to vcelku v pohodě, možná je tam trochu chladnější atmosféra, ale respektuji to. Vybavuji si dva takové případy za 5 let. Ovšem velmi často se mi stane, že mě takový člověk vyzve "proboha nevykej mi";) A jako ostatní už psali - to je to, co je na golfu báječné, sejdou se ve flajtu tolik věkově různorodí lidé, potykají si, prohodí pár slov mezi přechody jamek a vy někde u 12 jamky zjistíte, že ten takový obyčejný strejda "Jirka" je ředitel firmy, který si na golfu nehoní ego a je to normální přijemný člověk. Takových lidí jsem už na golfu poznala! Že ten Petr, co v seniorském věku s golfem začíná, statečně se pere s holemi i míčkem, je člověk s deseti tituly před jménem a dalšími pěti za jménem - a ještě se ti omlouvá, že zdržuje, že je to jeho první turnaj:)
Dost mě rozčílilo, že ten pan funkcionář a ředitel Kaskády, hned zmiňuje "soudruhy". Tak ať si nechá proboha vykat a je to. Možná by se mohl ještě nechat oslovovat "sire", aby to mělo tu pravou váhu.:p

Jen bych ještě podotkla, není to tak samozřejmé, že si na golfu všichni vykají. Například rodiče, kteří se potkáváme na dětské tour a už se taky chvíli známe - ve velké většině si vykáme.
 
Pana Wernera by asi kleplo z naší prezidentky - ta hned tyká a olíbá ho :D:D:D
 
Vyděsilo by mne, kdyby i prezidenti-muži zavedli obdobnou praxi, myslím to líbání....;)
Když to nebude jazykem, tak by se to mělo dát přežít ... :D:D:D
 
Když to nebude jazykem, tak by se to mělo dát přežít ... :D:D:D

Už se těším, až tě k tomu kapučínu se skořicí ještě budu moct voblíznout!
 
Ahoj nebo Dobrý den na prvním odpališti hodně napoví. Když jsem byl mladší primárně jsem vykal. Teď vykám na golfu jen svému chlebodárci. Jurkův problém chápu. Asi komplex méněcennosti nebo co. To je jedno. Pokud to tak cítí a chce respektuji to. V tykání problém nevidím. Celkem dost to uvolní atmosféru a všem se hraje o dost pohodlněji. [emoji868]

Co mi na Jurkovi a jeho článku maximálně vadí je, že nemluví čistě za sebe. [emoji19] "Nás golfisty... Nechte to na nás...".
 
Já ten článek neměl číst.
Autor na mě působí jako člověk, který se cítí jako něco víc, není přece fotbalista, hokejista, hledač kešek ani komunista, ale golfista!
To je přece jasná známka toho, že je víc. Navíc mu je přes 50.
Uf, jsem rád, že jsem nikoho takového na golfu dosud nepotkal. S vykáním nemám naprosto žádný problém, ale s důvody tohoto pána vykání "vyžadovat" docela jo.
Mě naopak baví, když se ve flightu sejdeme kluk 10 let, já skoro 50, další skoro 70 a starší dáma a tykání je naprosto přirozené a automaticky dohodnuté hned na začátku. Pro mě to vytváří tu atmosféru, že jsem mezi přáteli, i když se třeba vidíme poprvé a naposledy.
Tykání,vykání je stejné, jako první otázka “ jaký máš HCP”!
Stejně by mne zajímalo, čím se řídí , kdo první na první jamce začíná ? Dáma má přednost či starší nebo nižší HCP , hosté nebo REDY GOLF?? U turnaje je to dané startovní listinou. Z předchozích příspěvků mne napadá ještě nadřízený neb chlebodárce,prezident či někdo z majitelů vedení clubu.
Předně jsou to lidé jako my a nikdo neví, mne nikdy nezajímalo , kdo je čím jakým autem přijel , kolik máHCP , jen ze zajímavosti se podívám čím hraje popř. pochválím a zeptám se jak se mu s tím hraje.
Jinak, to k tomu tykání/vykání taky patří úcta jeden k druhému a každý může mít svůj názor, mnohdy je tady při diskuzích více než výbušná diskuze, jediné štěstí , že jste přes net, jinak nevím, jak by to mnohdy dopadlo, ruku přátelé na srdce a s úsměvem jde vše snáz, potkáváme se na hřišti i mimo a slovo vyřčené zpět nevezmeš.
 
Já bych byl pro zavedení HCP tykání/vykání :D :D Nižší HCP by směl tomu vyššímu tykat a obráceně by se muselo vykat :D to by byla sranda :D :D
 
já jsem jednoznačně pro tykání :), nicméně důrazně trvám na dodržování titulů i na golfu :cool:, avšak - protože je golf neformální - tak není nutno používat celé tituly - tak například místo pane inženýre, postačí jen inženýre :p
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom