Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Trenéři

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Chvíli jsem přemýšlel, jak tohle téma pojmout. A asi položím nakonec do pléna otázku cíleně takto obecně: jak poznat správného trenéra golfu? Osobně i z mnohých zážitků mého okolí mám pocit, že je to v podstatě otázka náhody, když natrefíte na někoho, kdo vám sedne. Já naštěstí dle mého názoru to štěstí mám/měl jsem, ale nesoudím si popsat, co je to hlavní a ještě někomu poradit. Mnozí z vás jsou více golfově protřelí, než já, takže položím několik otázek z různých zdrojů, co se na mě několik lidí obrátilo, v schopnostech: začátečník - mírně pokročilý - chtěná úroveň: aby golf bavil - já v tom neumím dál poradit.

Vím, že je to asi značně individuální - ale jak poznám, že trenér mě trénuje, dělá pro mě maximum a jen netahá ze mě peníze? Darmo říct, že nic levného taková hodina není. Několik věcí co mě napadá k diskusi - kouknu na různé resorty, kde jsou nějaké ceníky ofiko hodin s trenérem, no a pak cena po domluvě je cena s daným trenérem je úplně jiná. Frekvence: někdo říká, že hodina, někdo že stačí 20 minut a zbytek hodiny si trénuj dle rad sám. Nebo flustrace z toho, že si zaplatím někde deset hodin, na začátku mám ze sebe dobrý pocit, na konci po deseti hodinách s provětranou peněženkou se neumím pořádně ani trefit do míčku. Má být pro hobbyho hráče trenér třeba stylem jednou za měsíc hodina dvě, jako průběžný "zubař", nebo prostě bez striktní techniky a pravidelné práce... každý týden hodina se člověk neobejde? Věřím i tomu, že lepší hráči cítí - hele, mám problem s driverem, můžem se na to kouknout? Jasné zadání, jasný cíl... ale co dělat, abych měl prostě takovou nenásilnou průběžnou péči? Btw. už mockrát jsem třeba byl na drivingu, viděl jsem mnohé ubožáky, vedle nich stojícího trenéra - a asi byli telepati téměř ani slovo, žádná zábava, jen rutina - splněno. Zkusil jsem nastolit několik obecných otázek, třeba s toho dáme dohromady nějaký ucelený pohled, jaký je golfový trenér - ideál. :)
 
Já z pohledu trenéra mohu popsat nejzásadnější problém, se kterým se pravidelně potkávám. Nebudu teď popisovat začínající golfisty, ale hráče s HCP v rozmezí 40 - 25, kteří už něco odehráli. 90% z nich se na tréninku objeví s informací ve stylu "Chci aby mi to líp šlo/ dál mi to lítalo/ měl jsem lepší výsledky". Všichni si myslí, že toho docílí tím, že budou hrát delší rány, tzn. chtějí se lépe naučit s driverem/ dřevem.

Hrát chodí většinou 1 x za 14 dní, driving minimálně a když už, tak odpálit košík. Analýzu hry si nevedou. Jakmile vezmou do ruky na drivingu krátké nebo střední železo, nemají problém spolehlivě trefovat vzdálenost cca 80 - 120 m do čtverce 20 x 20 m (btw. toto obecně stačí na HCP 18). Krátká hra je nevyrovnaná, puttování rovněž. 
Na hřišti se jen potvrdí stav z drivingu. Green (pokud na začátku neplaší s driverem) trefují spolehlivě 3 -4 ranou, bohužel kolem něj jsou schopni nasekat 2 - 6 ran. 
Na pravidelný trénink nemají čas a vlastně ani chuť, jde jim jen o ty dlouhé rány driverem, o kterých si z nějakého důvodu myslí, že jim zlepší hru a srazí HCP na single.

Obecně tedy vzato, většinu času trávím přesvědčováním hráčů, že hrají opravdu slušně a ať se daleko více zaměří na krátkou hru a course management než na snahu pálit z týčka 300 m drivy.

Tzn. pokud se chcete zlepšit, choďte na driving a hřiště pravidelně (jednou týdně je málo), jednou za měsíc se nechte na 2 hoďky (30 minut lekce je dle mého nesmysl, to se člověk ani nerozhýbe) zkouknout někým, komu věříte a půjde to samo. Až to přestane jít samo, jste na hranici svých přirozených možností a pak už je to jen dřina, kterou si dovolím tvrdit nikdo z nás nechce podstupovat:).
 
Nikdy jsem trenéra neměl. Musím ale souhlasit s Martinem - Až to přestane jít samo, jste na hranici svých přirozených možností a pak už je to jen dřina.
U každého je ta hranice někde jinde. Pak následuje trenér nebo ta dřina, zvolil jsem druhou možnost, i když vím, že s trenérem by to bylo snazší.
Příklad : trénoval jsem hru na vzdálenost 30m. Na driving jsem si zapíchnul metrovou tyčku a kolem ní udělal z bílého provázku kolo o průměru 2m. Asi po dvou tisících míčků mi devadesát procent z nich zůstávalo uvnitř kola. Věřím, že by mi to s trenérem šlo lépe, protože jsem individualista, řeším problémy takto.
Ještě jedna zkušenost, cituji:" Byl jsem u trenéra a teď se týden nemohu srovnat." Toto slýchám velice často. Když jsem viděl jak ti dva spolu trénovali, pochopil jsem učňova slova. Ten trenér chtěl naučit hrát  klienta podle sebe a ne podle žákových dispozic a potřeb.
Otázka by tedy měla znít : Jak najít trenéra, který by mi vyhovoval ?
 
 
Vse dle meho zacina u toho, co je cilem. Nekdo honi HCP, jiny se chce naucit trosku techniku ci nejakou konkretni cinnost. 
Moje zkusenost je takova, ze clovek sam se velmi spatne kontroluje. Navic je b-huzel i prokazane, ze samotreningem si clovek velmi snadno fixuje chyby. To plati hlavne pro lidi, co nejsou od prirody nadani na vse sportovni. Znam i singlisty, co nemeli trenera a maji peknou techniku, ale to je vyjimka.. 
Co urcite nedoporucuji je zacit bez trenera. Vetsina lidi, co jsem mel tu cest videt, hrala opravdy velmi podivne a zdravi nebezpecne. Cest vyjimkam. 
Jinak naprosty souhlas s Martinem. Podcenovani course managementu, kratke hry a obecne trackovani vykonu je dulezite, i to, ze hrat lze dokonce i bez driveru celkem slusne. 
A pak tu mame trenovani vs hrani. Pokud clovek je ve stadiu nejake prerodu, pak je velmi tezke ve stejne dobe si jit zahrat (clovek ma tendenci zklouznout k zajetemu...). Tady je naopak skvela prilezitost zima. Chce clovek zmenit naprah ci zrychlit hlavu hole... 

Ad trener: casto jsem byl prekvapen, co jsem videl za typky na drivingu. Postupem casu clovek ty lidi malinko poznal a zjistil, ze treba nemaji ani licenci. Malokdo zkusil vetsi mnozstvi treneru a je i otazka, jaka je obecne uroven treneru v CZ. Rozhodne nejsme techniky vybaveni tak, jako nekde jinde. Toto muze clovek tezkou posoudit. Kazdopadne mit dele jednoho trenera je dobra vec z duvodu sledovani progresu (a nekdy i navratu chyb). Neni ani od veci jit s trenerem obcas hriste. Ale stoji to miliardu... 
 
Díky za reakce. Myslím, že to rozčarování je oboustranné - věřím, že i trenér může být frustrován, když jeho žák se v mezičase nevěnuje vlastnímu tréninku. Trochu bych ale uvítal, aby trenéři byli také takoví golfoví psychologové, stylem - aby z golfu dělali něco, co i hráče baví, aby prostě hobík šel z hřiště - s pocitem, ano dnešní den sem si užil. Ne všechno se povedlo, ale mám dobrý pocit, jedna, dvě jamky (x jamek) byly skvělé...

Btw. přidávám video, na které jsem dostal tip. Mně se nejvíc líbí ta hláška o držení ptáčka. Taky jsem tuhle radu slyšel. Hned jsem své držení samozřejmě zlepšil. :)

 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom