Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Švindl ve hře, hnutí žlučí ...

roman72

Nováček
Ahoj golfistky a golfisti. Již delší dobu sleduji zajímavá témata na zdejším fóru a chystal jsem se "regnout" a vyjádřit se.. Netušil jsem, že mě k tomu dovede bohužel nepříjemná zkušenost na jednom z turnajů. Nenašel jsem zde lepší odpovídající téma, tedy pokud zde nějaké existuje, přesuňte vlákno jinam prosím. Mám oči ještě zalité krví :)

Popisi situaci. Druhou devitku na turnaji jsem zahral naprosto tragicky, coz me odsoudilo na predposledni misto turnaje v dané kategori, takze me jiz o nic neslo, nicmene kdybych se umistil napriklad na ctvrtem míste myslim ze bych se v klidu na zidli pri vyhlasovani neudrzel.
Hrali jsme jamku 14. jamku z odpaliste a cekali az bude volno na greenu, v tu chvili dohraval flajt za nami jamku 13. Pan zahral prvni ranu z odpaliste ok, druha skoncila v autu cca 100m od greenu. Uplne v klidu prisel k micku v autu a vydropoval se :). Zbytek flightu sleduje a mlci. Ano uz za toto mel byt okamzite diskvalifikován. S otevrenou pusou jsme zacali cely nas flajt pozorovat chovani pana. Odehral tedy dalsi ranu, prepalil green az do autu za cestu do lesa. Odebral se micek hledat patrne s umyslem micek odehrát, protoze si vymenil hul, ale kolegyne z flajtu mu poradila, jelikoz si vsimla nasich komentaru, ze je nutne se vratit na misto odpalu a hrat novy mic s jednou trestnou.
V tu chvili jsem pocitil obrovsky zmar a nechut se zucastnovat nadale jakychkoli turnaju, kde hlavni roli hraji ceny nezanedbatelne “ceny”.
A nyní k perlicka z vyhlasovani. Ten pan se umistil prvni !!!! v kategorii HCP 16-24 a na te inkriminovane jamce č. 13 má zapsáno 6 ran. Navíc jeho upřímná radost pri prebirani ceny, inu jak to jen slusne napsat aby se Vám neobratil zaludek. A dalsi a mozna jeste smutnejsi skutecnost je ta, že “někdo” mu ve flightu sekundoval, rozumněj zapisoval a počítal a měl kontrolovat.
Dejte si na tohoto pana pozor... Kazi hru, bohuzel prave vsem okolo.
A jaká je Vaše zkušenost s turnaji kde se hraje o ceny nezanedbatelne ceny? :)
 
Romane, bud v klidu, dejou se horsi veci. A nebude to lepsi, golf se stava stokou a ja uz se tim ani nerozciluju. :)  Kdyz se treba podivas na toho pana jak te rozcilil, tak ten je domaci z daného hřiště a minuly rok treba zahral 60 stbl ...To musel urcite neco vyhrat :)
Ja bezne potkavam na turnajich lidi co mne prosi jestli si nemohli vyndat micek z bunkru a podobne. Od te doby si hlidam jen lidi ve flightu a na turnaje chodim minimalne a to jeste s kamarady. Hraj golf pro svuj dobry pocit a uzivej si ho.
 
Tohle je uz slusne... ja se spise setkal s tim, ze nekdo hlasi o 1-2 rany mene nez zahraje. U 54karu je to temer vzdy ztrata orientace - neni v tom umysl. Nicmene u lidi >30 to toto uz asi neni... Casto se hadaji i pri upozorneni. Clovek pak resi otazku, zda rozhadat cely flight a jit 3 hodiny v opravdu prima atmosfere, nebo se na to vykaslat... 

Ale jinak taktez patrim mezi ty, ktere turnaje neberou. Clovek nikdy nevi na koho narazi, casovy fond je potreba mnohem vetsi... a cela hra je vyrazne pomalejsi. 

PS: tuhle jsem na turnaji zahral prvni hodne do prava (slice jak prase), druha sla lepe, ale do husteho rafu a nevidel jsem ji dobre (+spoluhraci tez nevideli). Obe hodne mimo (dogleg doleva a me letelo vse spise doprava). Za nami se jiz tlacil dalsi flight. Chvili hledam prvni, pak druhou... pak to vzdavam a jdu pro vozik. Popojdu a na fairway si hazim micek (upozornuji na to meho zapisovatele, ze to hraji jiz jen pro srandu). Ale ta jamka je asi prokleta, takze to napalim jeste do bunkeru. Takze uz si proto jdu (hrabe, vyndavam mic). A cekam na ceste na dalsi jamku, abych nezdrzoval. Hlasim tedy vsem X, a presto se me pan pta, ze kolik tam chci napsat... jakasi benevoletni solidarita. Zopakuji, ze X. Zle to asi nemyslel... naproti tomu druhy spoluhrac o dve jamky predtim sel hledat neco do dalekeho rafu, vyhral to pekne na green, prisel a zahlasil 2 navic, ze to jednou podsekl. Byl v miste, kde jsme ho nemeli sanci videt... a btw. mel nejnizsi HCP z nas.

Golf neni o nic vetsi stoka, nez cokoliv jineho v teto zemi...  
 
Na turnajích se dějí různé věci, osobně mám zkušenosti podobné Janovi. Nicméně s přístupem Romana - podvod nenahlásím, protože jsem nebyl čtvrtý a z případné DSQ nebudu mít prospěch, to asi lepší nebude...
 
Wasp: ja bych taky asi nehlasil nic netykajici se meho flightu... mam pro toto velke pochopeni, byt lze rici, ze clovek tim nic nenapravil bla blah... ja se nejdu na golf hadat proste. 

A proto vetsinou jdu sam a mimo turnaje :)

Btw. nemate zkusenost, ze casto vitezi posledni flighty?? A co rikate na to, ze velmi bezne jsou prubezne vysledky k dispozici online... tzn. posledni flight vi, co musi nahrat, aby vyhral... ? :) 
 
Zůstává mi pusa dokořán z toho, že celý flight vidí někoho podvádět a při vyhlášení neřekne ani slovo. Ať už mluvíme o flightu toho podvodníka nebo o komkoli jiném, kdo situaci viděl. Nereagováním na takové chování si v podstatě Romane můžeš za své pocity a frustraci sám, protože ten člověk to bude dělat pořád dál...
 
Romane, vítej na fóru. :) To je hodně nepříjemný zážitek. Z daného popisu mi akorát není zřejmé, jestli pán o porušení pravidel věděl, nebo nevěděl? (ve výsledku nevědomost neomlouvá) Ale předpokládal bych, že flajty se losují, tak mi přijde divné, že v dané čtveřici bude někdo, komu takovéto chování není lhostejné. 

A asi ano, toto by mělo být řešeno a oznámeno, jako porušení pravidel - na druhou stranu, souhlasím třebas za sebe s Honzou, že bych asi taky moc toho nehlásil, jdu na golf se bavit a ne řešit rozbroje, rozpory. Je to jeden z důvodů, proč mě rovněž turnaje nebaví a nelákají, ta flustrace a pocit nespravedlnosti vůči chování ostatních je pro mě zatím příliš velká. A ještě se s někým z pozice "stálého" začátečníka hádat... 
 
Hm. k tomuto tématu prostě musím něco napsat. Co člověk - to názor. 
Určitě je dobré, takovou zkušenost na takovéto forum napsat. Od toho tu v podstatě je. Myslím, že většina z nás, kteří sem přispíváme, chodíme na golf hlavně za zábavou, odpočinkem, užívat si hru se vším co přináší apod... Některé z nás dokonce golf živí nebo živil. 
Já osobně turnaje mám rád, hrávám jak klubové, tak komerční, tak občas i federační, na rány, stably, jakovky, teamovky... Navíc sem jich poměrně hodně absolvoval (cca 250) i co by rozhodčí (na všech úrovních - od začátečnických turnajů v klubu až po Challenge Tour). 
A říkám: 100% souhlasím s Martinem. Po bitvě je každý generál. Nemyslím to zle a svým způsobem chápu popis situace v úvodním příspěvku, ale pokud si chceme golf užívat a přispívat k jeho pozitivnímu rozvoji, tak takovéto situace prostě přehlížet nelze. Prostě NE! Ať už to bylo jakkoliv (ne vždy situace, která se zdá zdálky podvodem ve výsledku opravdu podvod je - i když u této uvedené je to asi jasné) je potřeba to probrat a vyřešit ihned. Né nutně veřejně, přede všemi, ale aspoň se soutěžním výborem (organizátorem)... Věřte, že žádná golfová tour (i komerční) nechce, aby její turnaje hráli podvodníci - protože, pak se to rozkřikne, a i oni budou mít špatné jméno. Naopak, když se tyto situace řeší, tak je ve výsledku většinou "naštvaný a za blbce" pouze jeden člověk - a to daný podvodník. Když se to neřeší - jsou naštvaní všichni kdo to viděli, pak mi tady na fóru a nedej bože, že se to donese dodatečně i k němu z toho turnaje - ten bude pekelně naštvaný, že dal "hodnotnou" cenu někomu, kdo podváděl, pak se usmíval a udělal ze všech účastníků turnaje idioty!
Podvodníci byli, jsou a budou. S tím nic nenaděláme. Ale můžeme pomoci tomu, aby se jejich počet zmenšoval a nebo aby se na ně minimálně upozornilo. 
Znáte pravidla? Chodíte turnaje? Pomáhejte hráčům ve flightu (a nejen tam), vysvětlete jim co a jak funguje. Ale pozitivně, ne se snažit lidi na pravidlech nachytávat. Ano občas narazíte na někoho, kdo je zabedněnec a pak vám to třeba naruší vaši vlastní hru, ale garantuji, že to bude minimum případů - vetšinou jsou hráči rádi, že se něco dozví a vy budete mít dobrý pocit, že jste někomu pomohli se zlepšit v naší milované hře golf...
Jak jsem napsal v úvodu - co člověk to názor. Výše je můj názor. Ale co za názor nepovažuji, ale beru to spíše jako urážku všech lidí co golfu obětují čas (zeptejte se někdy nějakého manažera golfového hřiště kolik v práci tráví času a co všechno musí řešit...), že golf se stává stokou... 
 
Navážu na příspěvek výše = pánové uvědomte si jednu zásadní věc - tolerancí podobných situací si golf jen sami zošklivíme. V rámci turnajů jsou ustanoveny instituce, které mají řešení podobných situací na starosti. S nikým se nemusíte hádat, pouze věc oznamte a popište tak, jak jste ji viděli. K žádné konfrontaci nemusí vůbec dojít, to už je problém organizátorů turnaje, soutěžního výboru a rozhodčího. 

Uznávám, že mám trochu jinou motivaci než jako běžný hráč. Ale já si vždy vzpomenu na toho malého nadšeného golfistu, který šel na svůj první turnaj. A skončil druhý jen proto, že na první místo si to nafixloval nějakej zamindrákovanej důchodce. Bylo to vůči tomu klukovi fér, když všichni ze seniorova flightu raději zavřeli oči?
 
Dekuji vsem za prispevky a nazory.
Ano beru i ten, ze dokud budeme tyto nesvary prehlizet a rikat si je pouze mezi sebou, nikdy nezmizi. A ja se bez okolku priznam, ze nejsem clovek co ma koule na to na cizim hristi toto resit. Proste nemam. Asi kdybych byl svedkem neceho podobneho na domacim hristi nevaham, protoze tam tak nejak tusim jak bude s danou informaci nalozeno, ze Martine? :)
Kazdopadne se jednalo o posledni flajt ve hre, kdy jak zde nekdo zminoval vyse, byla jiz vetsina vysledku na serveru cgf, tedy pan si mohl zahrat vysledek "na míru". Tedy rozhodne bych nezverejnoval vysledky na serveru za hry, pokud neni udrzitelna jina kontrola, kdy me zadna realna vlastne nenapadá.
Ale uplne bez jsem situaci nenechal. Nahlásil jsem hlavnímu sponzorovi turnaje, aby vedel komu potrasal rukou a blahopral k vitezství.
Spise je na povazenou jak vlastne u klubu muze takovy clovek projit zelenou kartou? Kdyz jsem delal ja zelenou kartu v Horehledech cca 2008, tak soucasti ZK byl test pravidel. Byt jen zakladnich, ale byl. Chapu ze pro kluby je kazdy novy hrac nezanedbatelny prijem penez pro provoz resortu, ale prece... (Problem vidim, ze pokud bude lidi zodpovedna osoba, marshal, nebo kdokoli jiny povereny, jak oni rikaji, buzerovat na "jejich" hristi, pujdou jinam a klub bude o clenstvi lehci) Zda se mi, ze se situace nelepsi. At je to svindl ve hre, nebo chovani na hristi. Hlasite flajty, sem tam vietnamci v dzinach, lide nahlas telefonujici, krik fore pri zkazene rane slysim malokdy, realita me naucila radeji sledovat hrace na vedlejsi ferveji. A ani vnitrni aut toto prilis neresi, tedy jestli voda nebo aut je z meho uhlu pohledu ohrozeneho hrace uplne jedno...
A ja bych chtel sebe sameho videt jako toho maleho nadseneho kluka, který si chce užít hru a má radost z jakéhokoli úspěchu. Mozna toto jiz nesplnuji vekem, ale nasi synci a dcerky budou brzy temi kluky i vekem a nadsenim nas jiste predbehnou, zkusme jim to trochu ulehcit.
 
Ja bych byl pro, aby se vysledky na teetime zobrazili az po ukonceni vsech flightu. Klidne at je k dispozici prubezne poradi, ale rozhodne ne rany a stbl body. 
 
- ten hráč, který vyhrál je sice členem na daném hřišti, ale zkoušku na ZK dělal také v Hořehledech  (p. Holec) jako Roman. Trenér poctivosti nemůže naučit, nikdo při zkoušce nebude tvrdit, že bude hrát nepoctivě...
 
Admin note: Nerad bych na 19.jamce dělal hon na konkrétní jednotlivce - kteří nemohou oponovat (nejsou tu), z příspěvků výše jsem vymazal zmínku o hřišti (resp. nahradil "dané hřiště"), a odebral z původního příspěvku větu o konkrétním turnaji. Prosím, držme se problematiky v obecné rovině bez konkrétních jmen, či údajů vedoucích k jednoznačné identifikaci konkrétní osoby/hráče - (což zmínka o konkrétním oficiálním turnaji a umístění je - dá se velmi jednoduše dohledat např. na čgf ve výsledcích turnajů).
 
wasp řekl:
- ten hráč, který vyhrál je sice domacim členem, ale zkoušku na ZK dělal stejne jako Roman. Trenér poctivosti nemůže naučit, nikdo při zkoušce nebude tvrdit, že bude hrát nepoctivě...
Ano, nezpochybnuji, já si nemyslím, že hráč s hcp 17 netuší jak se zachovat při ráne zahrane do autu. A k tomu dalsi tri lidi ve flajtu, ktere bych okamzite vyloucil z turnaje také. Navic kdyz pana po druhe rane, pote co se suverenne vydropoval z autu a zahral treti opet do autu, kolegyne z flajtu upozornila cituji "by mel jit na misto odpalu" je jasne ze o jeho predchozi rane a dropovani z autu proste vedela. Pokud se toto nezacne exemplarne trestat, nikdy se to nezlepší a ani nahlaseni vyboru moc neresi, protoze je to domaci clen a spnuje to pravidlo stretu zajmu o kterem pisi nizeji. Vystavoval bych prostě stopky na x dalsich turnaju nebo blokaci na serveru na urcitou dobu s jasne viditelnym duvodem blokace pro ostatni hrace aby videli kdo a jak a proc a kde... Myslim, ze by to mohlo pomoci i klubum takove hrace do turnaju nezapisovat.
Ale jak jsem jiz trosku nakousl na konci prispevku predchoziho. Hriste potrebuji cleny a jejich penize. Tedy celkem pochopitelny stret zajmu, kdy na jedne strane jsou kluby s potrebou prijmu od clenu, na druhe strane svindliri a nekde mezi nimi jsme my troufnu si rici poctiví golfisti, kteri plati stejne prispevky jako nepoctivý clen, stejné startovné na turnajích, jen tak nějak si připadají marní a navíc a tuší, že příště bude účelnější strávit čas úplně jinak nebo alespoň jinde.
 
Michale, uprimne nerozumim, proc to takto moderujes a nemyslim si, ze je to dobre... 
Jestli se tu resilo, ze by lidi meli vice situaci resit, tak tim, ze se budem bat o tom "byt jen psat" se to nezlepsi. 
Zakony CR to neporusuje a ani bych nerekl, ze bychom mohli mluvit o nejakem etickem kodexu a slusnosti.

A jestli se dotycny pan nekdy najde, tak mu nic nebrani nam sem neco k tomu napsat. 
 
Requo řekl:
Admin note: Nerad bych na 19.jamce dělal hon na konkrétní jednotlivce - kteří nemohou oponovat (nejsou tu), z příspěvků výše jsem vymazal zmínku o hřišti (resp. nahradil "dané hřiště"), a odebral z původního příspěvku větu o konkrétním turnaji. Prosím, držme se problematiky v obecné rovině bez konkrétních jmen, či údajů vedoucích k jednoznačné identifikaci konkrétní osoby/hráče - (což zmínka o konkrétním oficiálním turnaji a umístění je - dá se velmi jednoduše dohledat např. na čgf ve výsledcích turnajů).
Promiň Michale, ale tohle je dle mého hodně přes čáru a zavání mi to minulými časy. Tyto popsané případy je naopak nutné maximálně konkretizovat a šířit, aby vešly do povědomí a pokud možno se dostaly i k danému člověku, hřišti, klubu a rozhodčím.
 
roman72 řekl:
Dekuji vsem za prispevky a nazory.
Ano beru i ten, ze dokud budeme tyto nesvary prehlizet a rikat si je pouze mezi sebou, nikdy nezmizi. A ja se bez okolku priznam, ze nejsem clovek co ma koule na to na cizim hristi toto resit. Proste nemam. Asi kdybych byl svedkem neceho podobneho na domacim hristi nevaham, protoze tam tak nejak tusim jak bude s danou informaci nalozeno, ze Martine? :)
Kazdopadne se jednalo o posledni flajt ve hre, kdy jak zde nekdo zminoval vyse, byla jiz vetsina vysledku na serveru cgf, tedy pan si mohl zahrat vysledek "na míru". Tedy rozhodne bych nezverejnoval vysledky na serveru za hry, pokud neni udrzitelna jina kontrola, kdy me zadna realna vlastne nenapadá.
Ale uplne bez jsem situaci nenechal. Nahlásil jsem hlavnímu sponzorovi turnaje, aby vedel komu potrasal rukou a blahopral k vitezství.
Spise je na povazenou jak vlastne u klubu muze takovy clovek projit zelenou kartou? Kdyz jsem delal ja zelenou kartu v Horehledech cca 2008, tak soucasti ZK byl test pravidel. Byt jen zakladnich, ale byl. Chapu ze pro kluby je kazdy novy hrac nezanedbatelny prijem penez pro provoz resortu, ale prece... (Problem vidim, ze pokud bude lidi zodpovedna osoba, marshal, nebo kdokoli jiny povereny, jak oni rikaji, buzerovat na "jejich" hristi, pujdou jinam a klub bude o clenstvi lehci) Zda se mi, ze se situace nelepsi. At je to svindl ve hre, nebo chovani na hristi. Hlasite flajty, sem tam vietnamci v dzinach, lide nahlas telefonujici, krik fore pri zkazene rane slysim malokdy, realita me naucila radeji sledovat hrace na vedlejsi ferveji. A ani vnitrni aut toto prilis neresi, tedy jestli voda nebo aut je z meho uhlu pohledu ohrozeneho hrace uplne jedno...
A ja bych chtel sebe sameho videt jako toho maleho nadseneho kluka, který si chce užít hru a má radost z jakéhokoli úspěchu. Mozna toto jiz nesplnuji vekem, ale nasi synci a dcerky budou brzy temi kluky i vekem a nadsenim nas jiste predbehnou, zkusme jim to trochu ulehcit.
Romane moc z tvých příspěvků nechápu v čem je vlastně problém. Jediné řešení jak švindlíře potrestat, je ho nahlásit zodpovědným autoritám. Ale to ty udělat nechceš, protože na to "nemáš koule". V takovém případě se s tím holt tedy budeš muset smířit, protože to za tebe nikdo jinej neudělá.
 
Technický server ČGF (rozhraní mimo jiné i pro turnaje) běžně umožňuje zamknutí výsledků. Kdo to nevyužívá s tím buď neumí nebo to dělá záměrně. 

Lidé z posledních flightů vyhrávají poměrně pravidelně, protože jak už Alda psal, chodí v nich zadržené 54ky.

Zkouška na ZK nemá se švindlířem nic společného. V rámci kurzu nemám absolutně šanci toto řešit, to je náturou člověka.

Golfový klub který upřednostňuje peníze oproti zásadám golfu má ve vedení chudáky.
 
mkopcak řekl:
Requo řekl:
Admin note: Nerad bych na 19.jamce dělal hon na konkrétní jednotlivce - kteří nemohou oponovat (nejsou tu), z příspěvků výše jsem vymazal zmínku o hřišti (resp. nahradil "dané hřiště"), a odebral z původního příspěvku větu o konkrétním turnaji. Prosím, držme se problematiky v obecné rovině bez konkrétních jmen, či údajů vedoucích k jednoznačné identifikaci konkrétní osoby/hráče - (což zmínka o konkrétním oficiálním turnaji a umístění je - dá se velmi jednoduše dohledat např. na čgf ve výsledcích turnajů).
Promiň Michale, ale tohle je dle mého hodně přes čáru a zavání mi to minulými časy. Tyto popsané případy je naopak nutné maximálně konkretizovat a šířit, aby vešly do povědomí a pokud možno se dostaly i k danému člověku, hřišti, klubu a rozhodčím.
Jenze toto by se mělo resit primo na turnaji s rozhodcim a ne to probirat na diskuzích zpetne. A dokonce muze byt nebezpečí, ze s odstupem casu, se to lehce pozmeni ...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom