Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

"Stavění" míče - úprava místních pravidel

Pravidlo 25-2. Zabořený míč
Poznámka č. 2: „Nízko sekanou plochou“ se rozumí každá část hřiště, včetně průchodů vyšší travou (rough), posečená na výšku dráhy (fairway) nebo níže.

Myslím, že je to odpověď na všechny čtyři body ;)
Jen tak mimo 25-2, zabořený míč, nemá se stavěním nic společného..
 
Jen tak mimo 25-2, zabořený míč, nemá se stavěním nic společného..
To ano, ale jde o text poznámky č.2 a stanovení, co je “Nízko sekaná plocha” a ta platí jak pro zabořený míč, tak pro stavění míče na “Nízko sekaných plochách”
 
Vypadá to tak, že v pravidlech/zákonech logiku a selské myšlení nemůžeš čekat. Mnohdy bývají tak vyloží tělní, že ani několik výkladů a dodatků nevede k jednoznačnému výkladu. Proto je nejlépe se zeptat na upřesnění a nebo neptat a využít nepřesnosti informace, např. krátce střižená plocha, myslím si, že by se našlo i více.
 
Uvedený dodatek je doporučené (vzorové) znění milstního pravidla. JENŽE - velice často startér oznámí - je povoleno stavění na nízko střižených plochách - TEČKA
Pokud není řečeno MIMO GRÝNŮ, tak pak i grýn je nízko střižená plocha.
Ok. S tečkami sice nesouhlasím, ale uznávám, že se takové chování na turnajích děje. Že se tím pak někdo obhajuje, a v podstatě a možná i pochopitelně, oprávněně se taky evidentně děje.

Uznávám tedy, že jsou prostě hráči, kteří se chtějí točit na pětníku. A nakonec i písek obhajují jako kamínky a nejraději by si je z bankru odstranili všechny. Pokud je odstranění kamínků, bez udání velikosti, dovolené. Ano i takovou debatu jsem zažil... [emoji17]
 
Pro doplnění podle Michala Jona:
 
Obnovuji starší diskusi.

Jak vnímáte stavění míče v povolené oblasti (cíleně definuji takto s ohledem na předchozí diskusi) - a změnu povrchu? Jde mi o to, že pokud je soutěžním výborem, v místních pravidlech atd, povoleno stavení míče např. všude v Poli, je dle vás ok, když skončí míč s využitím tohoto "nastavení" na lepším povrchu?

Já osobně to vnímám tak (a i na sebe aplikuji), že když mi míč skončí v rafu, tak se nemůžu postavit vedle na fervej, i když mi to nastavena "vzdálenost stavění" umožní. Jaká je praxe u vás? Ptám se na to proto, že jsem zaregistroval i názor a přístup, že je to naprosto ok.

U sebe aplikuji - když už staveni, tak pouze tehdy, když to podmínky fakt vyžadují a míč skoro nejde hrát - holiny, díry fervej atp. Pak ale stejný druh povrchu a ne blíže jamce (a i tak se cítím blbě - nic se prostě hraje jak leží).

Zaregistroval jsem ale i při povoleném staveni princip staveni téměř jakéhokoli míče - i kde to reálně nebylo nutné. Je to nějak řešitelné? Nebo to nechat prostě být?
 
Jde mi o to, že pokud je soutěžním výborem, v místních pravidlech atd, povoleno stavení míče např. všude v Poli, je dle vás ok, když skončí míč s využitím tohoto "nastavení" na lepším povrchu?

Kde prosimtě mají běžně stavění kdekoli v poli? Na nízko sekané ploše to je v poho, ale v roughu je to nesmysl...
 
Kde prosimtě mají běžně stavění kdekoli v poli? Na nízko sekané ploše to je v poho, ale v roughu je to nesmysl...

Třeba pokud se nepletu tak někdy Grabštejn, nicméně nepsal jsem nic o tom, že běžně ale např. Ale ruku do ohně za to nedám, místní mě určitě případně opraví.

Jak to souvisí s podstatou mého dotazu? Tzn rozdílné povrchy, pokud to podmínky umožňují? Diskuse o nízko střížené ploše byla bouřlivá předtím a neptám se na to.
 
Upraveno:
Třeba pokud se nepletu tak někdy Grabštejn, nicméně nepsal jsem nic o tom, že běžně ale např. Ale ruku do ohně za to nedám, místní mě určitě případně opraví.

Jak to souvisí s podstatou mého dotazu? Tzn rozdílné povrchy, pokud to podmínky umožňují? Diskuse o nízko střížené ploše byla bouřlivá předtím a neptám se na to.

No pokud to umožňují pravidla, tak je to v pořádku. Jakou míru úlevy si ty zvolíš, je na tobě. Proč bych měl záměrně brát menší úlevu? Červenou trestnou taky nedropuju na 1 hůl, když můžu na 2. Ale samotný provozovatel by měl mít soudnost a nastavit toto pravidlo tak, aby dávalo smysl. Pokud v rámci tohoto pravidla mohu dropnout z heváče, kde míč propadne na nezatravněnou plošku, na fairway, tak je principielně něco špatně...
 
Upraveno moderátorem:
  • To se mi líbí
Reactions: jan
Kde prosimtě mají běžně stavění kdekoli v poli? Na nízko sekané ploše to je v poho, ale v roughu je to nesmysl...
vloni 1. Liga na Kynzvartu a Mezinardka ve Varech
 
vloni 1. Liga na Kynzvartu a Mezinardka ve Varech

Tak pozor, bavim se o mistnim pravidle, ktere je trvale platne. Pokud je to pravidlo vydane ČGF pro jejich konkretni turnaj, ma to pro mne zcela jinou vahu a smysl.
 
Pokud je to pravidlo vydane ČGF pro jejich konkretni turnaj, ma to pro mne zcela jinou vahu a smysl.

Já mluvím o soutěžním výboru. Nebo alespoň jsem to myslel a možná nezřetelně napsal. A je mi jedno jestli turnaj pořádá cgf nebo někdo jiný. Prostě povoleno staveni pro daný turnaj. Chápu argument typu využít vyhodu maximálně. Vnitřně to tak ale možná ke své škodě a hlouposti nevnímám - možná zbytečně. Podle mě tato výjimka dělá z golfu pak úplně jinou hru v podstatě vždy z dokonalého povrchu.
 
Upraveno:
Já mluvím o soutěžním výboru. Nebo alespoň jsem to myslel a možná nezřetelně napsal. A je mi jedno jestli turnaj pořádá cgf nebo někdo jiný. Prostě povoleno staveni pro daný turnaj. Chápu argument typu využít vyhodu maximálně. Vnitřně to tak ale možná ke své škodě a hlouposti nevnímám - možná zbytečně. Podle mě tato výjimka dělá z golfu pak úplně jinou hru v podstatě vždy z dokonalého povrchu.

Pokud tedy mluvime o docasnem pravidle na konkretni turnaj, tak ma sve oduvodneni ve stavu hriste a jeho vlivu na ferovou hru. Bezne kvuli velkemu suchu. Nic nefer nebo nespravedliveho na tom nevidim.
 
Pro jistotu ještě jednou: pokud je tedy platné ustanovené pravidlo povoleného stavění (a pro potřeby mé otázky nedefinuji oblasti), je možné, pokud to vzdálenost umožňuje, umístit míček na pozici B i C, viz nákres? Na co se mohu odkazovat?

Nákres: míček skončil těsně u grýnu na holině (A). Je povoleno stavění ne blíže jamce. Mohu nic umístit na forgreen (B) příp. green (C) nebo bych měl / musím zůstat v oblasti A? Berme to tak, že v tomto případě je povoleno stavění i na grýnu, z nějakého důvodu.

35BAD18E-60F2-4DAF-8E99-72E1CD6BC12C.jpeg

Příp analogicky i jinde - raf/semiraf/fervej.
 
Upraveno:
Chtěl jsem se zeptat, stavění míče- pokud to je povoleno, jedno kým, je běžné u nás na šírku skorkarty. Co popisujete na dvě hole max, to je povoleno kdy? Holiny, nebylo by vhodnější použít možnost obdobnou jako půda v abnormálním stavu?
 
@bohumil.koval: Martin (@mkopcak) mluvil v příspěvku o červené vodě - v souvislosti s dvěma délkami hole.

Já znám vyjma šířky/délky skórky délku gripu. Přijde mi to praktické, pokud je mokro. Šířka/délka skorky je zase jednoznačný standard "stejné míry" pro všechny daného turnaje /akce.

Přijde mi to fuk. I u vody apod je v pravidlech delka hole jako měřidlo (trestná oblast, nehratelný míč...) i když délky jsou různé. Stejně jako ten grip vyjma některých gripů u putteru.
 
Upraveno:
Ono mi to z rafu nějak nejde , protože ten tam je , aby potrestal/ztížil nepřesnou hru. Holiny , tak tam bych to bral shodně s abnormálním stavem, protože to může být součástí fw a tam pokud tam zahraješ a míč leží v této oblasti , jsi v nevýhodě ač jsi zahrál tak jak bys měl a z místa odehrání nemůžeš předpokládat polohu této abnormality i když jsi byl na tuto možnost upozorněn.
 
Pro jistotu ještě jednou: pokud je tedy platné ustanovené pravidlo povoleného stavění (a pro potřeby mé otázky nedefinuji oblasti), je možné, pokud to vzdálenost umožňuje, umístit míček na pozici B i C, viz nákres? Na co se mohu odkazovat?

Nákres: míček skončil těsně u grýnu na holině (A). Je povoleno stavění ne blíže jamce. Mohu nic umístit na forgreen (B) příp. green (C) nebo bych měl / musím zůstat v oblasti A? Berme to tak, že v tomto případě je povoleno stavění i na grýnu, z nějakého důvodu.

Zobrazit přílohu 12346

Příp analogicky i jinde - raf/semiraf/fervej.

Můžeš ho umístit kamkoli chceš a pokud by to nebylo blíže k jamce, tak i na green.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom