Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Správa/údržba hřiště

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Vůbec si nedokážu představit, kolik se kolem průměrného hřiště motá lidí. Když vezmu osmnáctku (průměrné úrovně), kolik potřebuju lidí v sezóně a mimo sezónu a jak jsou vytížení? Přeci jen, na několika hřištích mi přijde, že tam "údržbářů" je mraky, někdy nevidím vůbec nikoho. Vůbec nemám představu, v kolika lidech se provoz hřiště dá kvalitně zajistit. Předpokládám, že nějaká administrativa, recepce, green keeper, maršal, pomocné síly? Vůbec nemám představu. A je mi jasné, že to asi bude jinak na Albatrosu a jinak třeba v Martinových Hořehledech...
 
Za Hořehledy (ideální stav v závorce)
Hřiště 3 (5)
Restaurace 4 (2)
Hotel 1(2)
Recepce 2(2)
Management 3(0)
Brigádníci, pomocníci 3(10)

Teď si nejsem jistý, kde jsem to řešil. Ale tuším že na Kanárech mi jeden šéf hřiště říkal, že na údržbu má jenom (!) 20 lidí a že se to nedá stíhat:))
 
Nejmenované 27-jamkové hřiště u Brna v plnou sezonu :) (tzn. včetně "dohodářů" např. z řad číšníků a maršálů):
Management (ředitel, personální/ekonomické, obchod/marketing/hotel/wellness, tech. provoz areálu/produkce akcí, Golf klub,...) 12 až 14 osob.
Recepce + Shop: 5 až 6 
Restaurace (kuchaři, číšníci - všechny směny dohromady): 15 až 18
Hotelový Housekeeping + úklid: 6
Maršálové + údržbáři: cca 10 
Údržba hřiště (dříve spadala pod stejnou společnost, která provozuje celý areál - nyní již outsourcing společností Engelmann): cca 14 až 16 lidí 

Sumasumárum v sezonu něco mezi 60 až 70 zaměstnanci (včetně brigádníků). Mimo sezonu cca 40 až 50.
Nepočítám PRO trenéry - těch je tam myslím 8 nebo 9...

Možná jsem na někoho zapomněl a možná se za těch pár let co tam nejsem čísla změnila, ale nejspíš nijak zásadně.

Jen pro upřesnění - jedná se o Kaskádu, kde jsou 3 mistrovské devítky, 6 jamek akademie, Hotel 50 pokojů / 100 lůžek, wellness, bowling, simulátor, kongresové prostory, restaurace... Z pohledu počtu zaměstnanců bude určitě v rámci ČR patřit k tomu největšímu, hlavně proto, že je vše spravováno jednou společností (kromě zmíněné údržby hřiště)... Ale možná se mýlím :)

Snad to stačí pro hrubou představu ;-)...
 
Ty kráááááso:))
 
RazoR řekl:
Nejmenované 27-jamkové hřiště u Brna v plnou sezonu :) (tzn. včetně "dohodářů" např. z řad číšníků a maršálů):
Management (ředitel, personální/ekonomické, obchod/marketing/hotel/wellness, tech. provoz areálu/produkce akcí, Golf klub,...) 12 až 14 osob.
Recepce + Shop: 5 až 6 
Restaurace (kuchaři, číšníci - všechny směny dohromady): 15 až 18
Hotelový Housekeeping + úklid: 6
Maršálové + údržbáři: cca 10 
Údržba hřiště (dříve spadala pod stejnou společnost, která provozuje celý areál - nyní již outsourcing společností Engelmann): cca 14 až 16 lidí 

Sumasumárum v sezonu něco mezi 60 až 70 zaměstnanci (včetně brigádníků). Mimo sezonu cca 40 až 50.
Nepočítám PRO trenéry - těch je tam myslím 8 nebo 9...

Možná jsem na někoho zapomněl a možná se za těch pár let co tam nejsem čísla změnila, ale nejspíš nijak zásadně.

Jen pro upřesnění - jedná se o Kaskádu, kde jsou 3 mistrovské devítky, 6 jamek akademie, Hotel 50 pokojů / 100 lůžek, wellness, bowling, simulátor, kongresové prostory, restaurace... Z pohledu počtu zaměstnanců bude určitě v rámci ČR patřit k tomu největšímu, hlavně proto, že je vše spravováno jednou společností (kromě zmíněné údržby hřiště)... Ale možná se mýlím :)

Snad to stačí pro hrubou představu ;-)...
Myslím hrubým odhadem velmi podobné počty Konopiště....
 
mkopcak řekl:
Za Hořehledy (ideální stav v závorce)
Hřiště 3 (5)
Restaurace 4 (2)
Hotel 1(2)
Recepce 2(2)
Management 3(0)
Brigádníci, pomocníci 3(10)

Teď si nejsem jistý, kde jsem to řešil. Ale tuším že na Kanárech mi jeden šéf hřiště říkal, že na údržbu má jenom (!) 20 lidí a že se to nedá stíhat:))
Martine, to v té závorce je ideální stav - resp. jak mám chápat, že u managementu by bylo ideálně nula? Někdo to přeci řídit musí? A brigádníci/pomocnici - to jsou síly pro sezónu? Chápu tedy z toho, že v tuto chvíli je to na provoz devítky 16 plných úvazků, ale optimum by se zdálo 21 plných úvazků, trochu jinak rozvrstvených - pro plnou sezónu? A kdy by jste u Vás se stali 18tkou, byla by nějaká změna? Asi by bylo potřeba posílit jen "hřiště"?

Razor: To je ohromný kolos. Kolik z toho celkového počtu, co píšeš, je v jeden běžný sezónní den lidí "na place"?
 
Karel: určitě, resorty, kde je komplexnější zázemí s hotelem, wellness, případně kongresem a navíc s více než 18tkou, na tom budou podobně... Ale těch v ČR zas tak moc není.

Michal: No je to už taková malá fabrika :)... Běžný sezonní den = je potřeba ho blíže definovat. Dejme tomu, že je to všední den (tzn. je v práci i administrativa, která nechodí o víkendu), kdy je normální počasí = bez deště, ani vedro, ani zima = prostě ideál na golf. Probíhá středně velký turnaj na 18ctce (cca 60 osob). 9 jamek, akademie, DR otevřeno pro veřejnost, dále nějaké malé školení do 10 osob, částečně obsazený hotel (třeba 10 pokojů)... Další věc je, jestli chceš absolutní čísla za den a nebo např. max lidí v jeden okamžik. Vzhledem k tomu, že část pozic jede na směny (recepce, úklid, restaurace...) tak i tímto je pak to číslo docela ovlivněno...
Řekněme tedy, že chceme max počet lidí (tzn. všechny směny), které se za celý den "na place" protočí:
Management: 10 (ředitel, ekonomické x3, obchod + marketing 2x, hotel, provozní areálu, event manager x2)
Recepce + Shop: 4 (1x celý den, 1x ranní, 1x odpolední, 1x šéfová)
Restaurace: 11 (4 kuchaři (směny + celý den), 6 číšníků (směny + celý den), 1x provozní restaurace)
Hotelový Housekeeping + úklid: 3 (1x úklid pokojů, 2x úklid areálu (na směny))
Maršálové + údržbáři budov: 4 (2x maršál pro turnaj, 1x pro 9 jamek, 1x údržba budov/správce DR)
Údržba hřiště: 14 (neumím teď blíže rozpitvat)
PRO: 6

Takže cca kolem 50 lidí se tam v běžný den protočí. Samozřejmě vše ovlivňuje hlavně počasí a to, zdali v areálu probíhají nějaké akce, mimo běžný provoz...
 
Tohle je zajimave i v kontrastu s cenou fee.
Kdyz si vezmete cenu treba molitorova (nema restauraci) a zbraslavy, tedy 800 vs 1800. 
Je asi pak celkem jasne, ze ty velka hriste proste musi poskytnout dalsi sluzby, aby ta utrata nezustale u pouheho fee. 
 
Requo řekl:
mkopcak řekl:
Za Hořehledy (ideální stav v závorce)
Hřiště 3 (5)
Restaurace 4 (2)
Hotel 1(2)
Recepce 2(2)
Management 3(0)
Brigádníci, pomocníci 3(10)

Teď si nejsem jistý, kde jsem to řešil. Ale tuším že na Kanárech mi jeden šéf hřiště říkal, že na údržbu má jenom (!) 20 lidí a že se to nedá stíhat:))
Martine, to v té závorce je ideální stav - resp. jak mám chápat, že u managementu by bylo ideálně nula? Někdo to přeci řídit musí? A brigádníci/pomocnici - to jsou síly pro sezónu? Chápu tedy z toho, že v tuto chvíli je to na provoz devítky 16 plných úvazků, ale optimum by se zdálo 21 plných úvazků, trochu jinak rozvrstvených - pro plnou sezónu? A kdy by jste u Vás se stali 18tkou, byla by nějaká změna? Asi by bylo potřeba posílit jen "hřiště"?

Razor: To je ohromný kolos. Kolik z toho celkového počtu, co píšeš, je v jeden běžný sezónní den lidí "na place"?
Koukám, že jsem to nějak pomotal, takže to zkusím znovu. Číslo před závorkou je aktuální stav, v závorce stav ideální:
Hřiště 3 (5)
Restaurace 2 (6)
Hotel 1(2)
Recepce 2(2)
Management 3(0)
Brigádníci, pomocníci 3(10)
No a u managementu je to 0, protože nejlepší by bylo, aby se to uřídilo samo:). Brigádníky/ pomocníky potřebuju nárazově na akce (velké turnaje, svatby, velké kongresy, extrémní výkyvy počasí,...). Kdyby se hřiště rozrostlo na 18 jamek, tak bude patrně potřeba adekvátně posílit vše (hřiště samozřejmě nejvíce). Protože více hráčů znamená i více jídla v restauraci a více hostů na hotelu. Bohužel už několik let vnímám tuto oblast jako nejpalčivější problém podnikání, protože aktuální politika zaměstnanosti v ČR a s tím spojená řada nelogičností a byrokracie z toho dělá noční můru:(.
 
jan řekl:
Tohle je zajimave i v kontrastu s cenou fee.
Kdyz si vezmete cenu treba molitorova (nema restauraci) a zbraslavy, tedy 800 vs 1800. 
Je asi pak celkem jasne, ze ty velka hriste proste musi poskytnout dalsi sluzby, aby ta utrata nezustale u pouheho fee. 
Ono pozor, jak píše Jirka, je potřeba vědět, kdo co v jednotlivých resortech provozuje. U větších a velkých resortů je spíše výjimkou, že je restaurace provozována stejnou firmou, jako samotné hřiště. No a pak v tom zcela zásadně hraje roli, jak v celé politice provozu figuruje klub, případně majitel pozemků atd. 
 
Jj, to je asi dobra poznamka. Nicmene predpokladam, ze restaurace je asi najem, ktery se nekomu plati... tzn. penize jdou od hracu jen oklikou. Na konci predpokladam, ze je nejaky majitel co mel investicni zamer. 
 
jan řekl:
Jj, to je asi dobra poznamka. Nicmene predpokladam, ze restaurace je asi najem, ktery se nekomu plati... tzn. penize jdou od hracu jen oklikou. Na konci predpokladam, ze je nejaky majitel co mel investicni zamer. 

Spis majitel, co mel sen:). Restaurace na golfu jsou prokleti a kdyby to slo bez nich, tak se vsadim, ze je vetsina "majitelu" zrusi. Najmy jsou si myslim spise symbolicke, protoze provozovatel resortu hospodu potrebuje a zaroven ale vi, ze ji neutahne. Takze doufa v nekoho, kdo to dokaze a toho logicky motivuje nizkym najmem.
 
Martin: Proč prokletí? Jediné, co bych si vyvodil - že hospody živí pití a v restauracích se toho nejspíš moc nevypije, když návštěvníci jsou autem...
 
Requo řekl:
Martin: Proč prokletí? Jediné, co bych si vyvodil - že hospody živí pití a v restauracích se toho nejspíš moc nevypije, když návštěvníci jsou autem...
Hospody nemůže živit pití, naopak jídlo je hlavním zdrojem příjmů. Ono je to na dlouhou debatu, ale v podstatě je dnes každý druhý návštěvník masírován všemi těmi Polrajchy a jemu podobnými, že jídlo má být umělecké dílo z naprosto čerstvých surovin naprosto jedinečné chuti, podoby a zážitku. Zároveň si ale všichni myslí, že takové jídlo by nemělo stát víc než 79 Kč. A ve výsledku si 50% dá smažák a hrancle:)
Aby mohla hospoda mohla solidně fungovat, musí mít krom solidního personálu především celoroční návštěvnost v nějakých rozumných mezích. To většinu golfových restaurací diskvalifikuje, protože se často nachází v pustině, kam nepřijde mimo hrací sezónu ani živáček. 
 
krom celorocniho provozu to vidim i na absenci veceri, coz je pro vetsinu restauraci core business.

Ten smazak me prekvapuje. Na hristich kde trosku lepe vari co vidim, tak lidi proste jdou do lepsich jidel.

Jinak pro me je restaurace casto dealbreaker nekam jet. Kdyz nevari ci blbe, tak se mi tam proste nechce..
 
Ad restaurace: dokážu si představit, ze restaurace nemusi byt prilis podstatná tam, kde v okolí je jiná restaurace s rozumnou kuchyni. Např. nedávno jsem byl ve Svobodných Hamrech, restaurace ala středověká hospoda byla ve vesnici, od hřiště kousek. Na Grabstejne minuly rok taky tech jídel bylo proste malinko, smazak, mozna parky a nijak mi to nevadilo. Dokážu si představit tento koncept, proste spise klubovna, mozna nějakou polevku, parek, tapas... na jidlo holt pojedu nekam do okolí.

A jak je to s realnou udrzbou hriste, co se tyce lidskych zdoju? Myslim skutecne jen hriste, slo by to priblizit, v kolika lidech se da udrzet v rozumne kondici? Vubec nemam predstavu. Nemyslim ted hriste ala Augusta, kde si dokazu predstavit, ze kazda kytka ma sveho soukromeho opecovavatele.
 
Requo řekl:
Ad restaurace: dokážu si představit, ze restaurace nemusi byt prilis podstatná tam, kde v okolí je jiná restaurace s rozumnou kuchyni. Např. nedávno jsem byl ve Svobodných Hamrech, restaurace ala středověká hospoda byla ve vesnici, od hřiště kousek. Na Grabstejne minuly rok taky tech jídel bylo proste malinko, smazak, mozna parky a nijak mi to nevadilo. Dokážu si představit tento koncept, proste spise klubovna, mozna nějakou polevku, parek, tapas... na jidlo holt pojedu nekam do okolí.

A jak je to s realnou udrzbou hriste, co se tyce lidskych zdoju? Myslim skutecne jen hriste, slo by to priblizit, v kolika lidech se da udrzet v rozumne kondici? Vubec nemam predstavu. Nemyslim ted hriste ala Augusta, kde si dokazu predstavit, ze kazda kytka ma sveho soukromeho opecovavatele.
Ad restaurace: Pokud chceš dělat solidní akce, restauraci potřebuješ.
Ad hřiště: Tohle se dle mého prostě obecně říct nedá. Záleží na velikosti hřiště, jeho podobě, představě provozovatele, atd. Jiný počet lidí a nasazení potřebuješ např. do Teplé (minihřiště s naprostým minimem stromů, keřů, písku, vody prakticky na nakloněné rovině) a jiné na Zbraslavi nebo Kuňce. Ber to tak, že personál musí:
- obstarat závlahu (ručně/ automaticky)
- pořešit hnojení/ postřiky (od neřešení až po intenzivní péči každý týden)
- každý den zkontrolovat, zda se na hřišti něco nestalo (pád stromu, krádeže,...), což může zabrat zatraceně hodně času dle velikosti hřiště
- každý den posekat greeny
- každý den projet bunkery
- cca 2-3 x týdně posekat fairwaye + odpaliště(dle ročního období)
 - cca 1 - 2 x týdně posekat roughy (DTTO)
- cca 1 x za 14 dní se postarat o ostatní plochy (zároveň musíš vědět, zda je hřiště links nebo les, jestli vysekáváš každej kout nebo to necháváš růst nekontrolovaně)
- řešit další provozní situace (opravy, stavby, aerifikace,...)
 
Ad restaurace: dokážu si představit, ze restaurace nemusi byt prilis podstatná tam, kde v okolí je jiná restaurace s rozumnou kuchyni. Např. nedávno jsem byl ve Svobodných Hamrech, restaurace ala středověká hospoda byla ve vesnici, od hřiště

A jak je to s realnou udrzbou hriste, co se tyce lidskych zdoju? Myslim skutecne jen hriste, slo by to priblizit, v kolika lidech se da udrzet v rozumne kondici? Vubec nemam predstavu. Nemyslim ted hriste ala Augusta, kde si dokazu predstavit, ze kazda kytka ma sveho soukromeho opecovavatele.

Malé regionální hřiště (devitka) na Jižní Moravě obstarávají 2 lidé na hřišti a 2 se střídají v klubovně. V běžný pracovní den je to 1+1 nebo když to hodně roste tak 2+1.
 
Jen pro představu - z greenu o rozloze cca 350 m2 jsme vyndali 1000 kg “špuntů”. Zabralo to cca 2,5h práce 4,5 člověkům. Zpátky do greenu přijde zhruba dvojnásobek = 2 tuny písku. A teď si to vynásobte dvanácti…😉.

9025E8A3-E319-4541-BA93-46DADC055557.jpeg
59DFD430-5AB2-4E37-B745-E4D98927E74A.jpeg
E989DCD7-0C38-4A52-98C4-3AB2A40331EB.jpeg
D467B57C-1FBC-4AC3-B9EF-65C94712B61A.jpeg
CE0F4112-7A65-4428-B930-2A55108078C3.jpeg
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom